Jump to content

Recommended Posts

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, η μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων που υπηρετούν τον Έλληνα πολίτη είναι τραγική, νοσηλευτές με 15 και 20 χρόνια στην πλάτη τους οριακά πιάνουν το χιλιάρικο με βραδινά, εννοείται δεν πληρώνονται υπερωρίες, το ίδιο και τα σώματα ασφαλείας, όταν δεν θα καλοπληρωθεί ο γιατρός, ο αστυνομικός, ο πυροσβέστης τότε η όρεξη για δουλειά παει περίπατο.

Υ.Γ. Και θα ψάξει χίλιους τρόπους να βγάλει το κάτι παραπάνω.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τοση παραπληροφορηση δεν την περιμενα ...

Το 600αρι που θα παρουν οχι μονο γιατροι αλλα και αλλοι επιστημονες δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με κυβερνητικα μπαξισια  οπως κακιστα υποστηριζουν καποιοι στο θρεντ ,απαξιωνοντας τους γιατρους της χωρας 

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/ti-simainei-ekpaideytiko-epidoma-600-eyro-pros-epistimones

Προκειται για κονδυλι αποζημιωσης που δινεται απο την ευρωπαικη ενωση για οσους συμμετεχουν σε προγραμμα 100 ωρων τηλεκαταρτισης https://www.kekekpa.gr/τηλεκατάρτιση/ μεσω συγχρηματοδοτουμενων πορων ευρωπαικων προγραμματων καταρτησης με voucher επιμορφωσης.https://voucher.gov.gr/.

Μαλιστα οι περισσοτεροι συμμετεχοντες σε αυτο το επιμορφωτικο προγραμμα γιατροι ,δηλωνουν αποποιηση της επιταγης των 600 ευρω ,την οποια προσφερουν στα νοσοκομεια της χωρας για ενισχυση τους.

.Ο πολεμος για να σταθει η κοινωνια ορθια,δινεται καθε ωρα στα εφημερευοντα νοσοκομεια ,χωρις καμερες,χωρις προπαγανδες,χωρις χειροκροτηματα στα μπαλκονια,χωρις δεξιους ψαλτες μυθικους υπερεπιστημονες και επαφιεται αποκλειστικα στις προσωπικες επιλογες και τον αλτρουισμο του συνολου των ανωνυμων γιατρων που εχουν απομεινει στη χωρα δουλευοντας σε συνθηκες χαρακωματων μονο και μονο απο αγαπη για την κοινωνια και την επιστημη τους.

Γιαννης Μακ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

ΕΣΥ δεν υπήρχε και δεν υπάρχει αλλά μόνο το ΕΣΥ νοσηλεύει νοσούντες με κορονόϊό, συνεπώς αυτούς έχουμε κι αυτούς πρέπει να προστατέψουμε. @innova 04 τα έγραψες τέλεια, συμφωνώ στο ακέραιο. @snoop_aloop για τελευταία φορά, οι γιατροί το Δημόσιο πολύ σωστά το ΕΠΕΛΕΞΑΝ για τα + και τα - που έχει. Το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ στο Δημόσιο είναι πως ΔΕΝ θα πληρώνουν τις μάσκες τους οι ίδιοι. Ξέρεις πόσο κοστίζει μια μάσκα μιας χρήσεως (2-3 ωρες μαξ )σήμερα; 1,60 φιλική τιμή. Πριν να αλλάξει το ΦΠΑ , ήταν στα 2,00. Μια μάσκα που να τους προστατεύει ώστε να μπορούν να εργαστούν άνετα για κάποιες ώρες, όταν υπήρχε στην αγορά, κόστιζε 12 -20 ευρώ. Πλεον δεν υπάρχουν κι ΑΝ καταφέρεις και βρεις καμία θα φτάσει σε σχεδόν τριψήφιο αριθμό. Αυτό φίλε μου ΔΕΝ είναι αποδεκτό κι αυτά τα χρήματα κάπως πρέπει να τους επιστραφούν. Δεν είπε κανείς να μην φτιαχτούν τα νοσοκομεία απλά μέχρι να γίνει αυτό, δεν νομίζω να είναι υπερβολή να πάρουν οι άνθρωποι της πρώτης γραμμής κάτι παραπάνω, όχι ως δώρο αλλά ως ένδειξη σεβασμού στα χρήματα που βαζουν από τις τσέπες τους και για τις ώρες που δουλεύουν για πάρτη μας και χωρίς να προβλέπεται από πουθενά. Μην κοιτάς την τουαλέτα στη Νίκαια, τον ειδικευόμενο κοίτα που πιάνει δουλειά τη Δευτερα και πάει σπίτι του Τετάρτη. 

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Η αποψη σου σεβαστή και δεν θα προσπαθήσω να στην αλλάξω. Μόνο θέλω να πω για τις μάσκες που ανέφερες. Εάν εννοείς τις απλές χειρουργικές μασκες, αυτές τις φοράει κανονικά ο ασθενής για να μην κολλήσει τους υπόλοιπους. Εάν είσαι υγιής και θέλεις να προστατευθείς θα χρειαστεί να βάλεις μάσκα με φίλτρο. Από τιμές δεν ξέρω καθόλου πόσο κάνανε πριν και πόσο τώρα. Εάν ισχύουν τα νούμερα που λες τότε μοιάζει να υπάρχει αισχροκέρδεια και θα πρέπει να ληφθούν μέτρα.

Γενικά επικρατεί ένας πανικός και μια υπερβολή με μάσκες, γάντια, αντισηπτικά και φάρμακα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος snoop_aloop έγραψε:

ΜΑΣΚΕΣ

Αυτες τις απλες που βλεπεις να φοραει ο ασθενης, τις φοραει και ο γιατρος ως ελαχιστο μετρο προφυλαξης εναντι της διασπορας των ιων  μεσω των σταγονιδιων κυριως απο την ομιλία. Υπάρχουν τόσοι ασθενείς εντός νοσοκομείου που το τελευταίο που θέλουν πχ κατά την ημερήσια επίσκεψη τους από το ιατρικο τιμ που τους επιβλέπει είναι να τους μεταδώσουν μια ίωση. Οι μάσκες αυτές οφείλουν να αλλάζονται κάθε 2-3 ώρες μαξ. Αυτές λοιπόν τις μάσκες τις αγόραζαν τα νοσοκομεία και τα φαρμακεία περίπου 12 λεπτά τη μία με το ΦΠΑ μέσα. Αυτή η μάσκα σήμερα κοστίζει 1,10 με 1,15 χωρίς το ΦΠΑ. Αυτό, με το ΦΠΑ και το ελάχιστο νόμιμο κέρδος, μεταφράζεται σε 1,60 Λ.Τ. Η τιμή έχει διαμορφωθεί έτσι λόγω της τεράστιας ζήτησης. Όταν παράγεις Χ και σου ζητάνε 5Χ, η ελεύθερη αγορά λειτουργεί με το να παει η τιμή στα ύψη. Δεν θα το πω αισχροκέρδεια διότι είναι υποκριτικό νομίζω. Έτσι λειτουργεί το οικονομικό μοντέλο των οποίων είναι θιασώτες όλοι όσοι χρησιμοποιούν τη λεξη αυτή ( εννοώ δημοσιογράφους /πολιτικούς). Εγω τη χαρακτηρίζω απλά ως ανήθικη. Τα νοσοκομεία λοιπόν ΔΕΝ έχουν ούτε αυτές τις απλές μάσκες. Γιατί δεν τις έχουν;  Πρώτον, επειδή η ζήτηση είναι τεράστια σε παγκόσμιο επίπεδο και δεν φτάνει αρκετή ποσότητα στη χώρα και δεύτερον, όσοι προμηθευτές έχουν, κοιτάζουν να τις πουλήσουν στον ιδιωτικό τομέα ,πχ φαρμακεία επειδή θα πληρωθοϋν cash κι όχι αν και όποτε. Για τις μάσκες που "φιλτράρουν" τον ιό δεν νομίζω πως χρειάζεται να πω κατι. Δεν υπάρχουν πουθενά. Γιατρός την προμηθεύτηκε ηλεκτρονικά για 99 ευρώ. 

ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΑ

Ισχύει ό,τι και με τις μάσκες. Δεν υπάρχουν πρώτες ύλες ( Οινοπνευμα /Ισοπροπυλικη αλκοολη - οξυζενε - γλυκερινη ). Όσες εταιρίες καταφέρνουν και εξασφαλίζουν μικρές ποσότητες, φτιαχνουν αντισηπτικά που πωλούνται επίσης πανάκριβα. Μου έχουν δειγματίσει μέχρι και4,20 Χ.Τ τα 80 μλ. Μιλάω πάντα για σκευάσματα που περιέχουν αλκοόλη σε βαθμό που να έχει νόημα και δεν κοροϊδεύουν τον κόσμο. 

ΦΑΡΜΑΚΑ

Ο,τι ακούσετε εκτός των όσων γράψω, είναι ψέμα. Τα φάρμακα χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, 1) τα υποχρεωτικώς συνταγογραφούμενα ( είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα ) και 2) τα Μ.Υ.ΣΥ.ΦΑ (Μη Υποχρεωτικως Συνταγογραφουμενα Φάρμακα και οχι ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ όπως λανθασμένα αναφέρεται δεξιά κι αριστερά ). Τέτοια είναι τα depon,nurofen,panadol,daktarin κοκ.

1. Η τιμή τους είναι ίδια(αγαθό και όχι προϊόν ) σε όλη την Ελληνική επικράτεια και διαμορφώνεται από το κράτος. Η ισχύουσα τιμή ενδέχεται να ΜΗΝ είναι αυτή που αναγράφεται πάνω στο κουτί. Στη συντριπτική πλειοψηφία θα είναι χαμηλότερη ή ίδια λόγω των συνεχών ΥΠΟτιμήσεων.

2. Η τιμή τους είναι ίδια σε όλη την Ελληνική επικράτεια και διαμορφώνεται από τις εταιρείες με νόμο των ΝΔ/ΠΑΣΟΚ από την προηγούμενη θητεία τους. Η ισχύουσα τιμή ενδέχεται να ΜΗΝ είναι αυτή που αναγράφεται πάνω στο κουτί. Στη συντριπτική πλειοψηφία θα είναι αρκετά ΠΑΝΩ ή ίδια και ποτέ πιο κάτω λόγω των συνεχών ΑΝΑτιμήσεων από τις εταιρείες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ΩΡΙΩΝ έγραψε:

Τοση παραπληροφορηση δεν την περιμενα ...

Το 600αρι που θα παρουν οχι μονο γιατροι αλλα και αλλοι επιστημονες δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με κυβερνητικα μπαξισια  οπως κακιστα υποστηριζουν καποιοι στο θρεντ ,απαξιωνοντας τους γιατρους της χωρας 

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/ti-simainei-ekpaideytiko-epidoma-600-eyro-pros-epistimones

Προκειται για κονδυλι αποζημιωσης που δινεται απο την ευρωπαικη ενωση για οσους συμμετεχουν σε προγραμμα 100 ωρων τηλεκαταρτισης https://www.kekekpa.gr/τηλεκατάρτιση/ μεσω συγχρηματοδοτουμενων πορων ευρωπαικων προγραμματων καταρτησης με voucher επιμορφωσης.https://voucher.gov.gr/.

Μαλιστα οι περισσοτεροι συμμετεχοντες σε αυτο το επιμορφωτικο προγραμμα γιατροι ,δηλωνουν αποποιηση της επιταγης των 600 ευρω ,την οποια προσφερουν στα νοσοκομεια της χωρας για ενισχυση τους.

.Ο πολεμος για να σταθει η κοινωνια ορθια,δινεται καθε ωρα στα εφημερευοντα νοσοκομεια ,χωρις καμερες,χωρις προπαγανδες,χωρις χειροκροτηματα στα μπαλκονια,χωρις δεξιους ψαλτες μυθικους υπερεπιστημονες και επαφιεται αποκλειστικα στις προσωπικες επιλογες και τον αλτρουισμο του συνολου των ανωνυμων γιατρων που εχουν απομεινει στη χωρα δουλευοντας σε συνθηκες χαρακωματων μονο και μονο απο αγαπη για την κοινωνια και την επιστημη τους.

Γιαννης Μακ.

Γιατρε, εγω μιλησα ξεκαθαρα για λαθος απο μερια κυβερνησης οσον αφορα τα οποια λεφτα. Δε γινεται τη μερα που ανακοινωνεις κλεισιμο των παντων να δινεις επιδομα σε 2 υπηρεσιες η μια εκ των οποιων ειναι ανυπαρκτη οσο θυμαμαι τον εαυτό μου. Αναφερομαι στη πολιτικη προστασια. 

Επειτα δε γινεται να βγαινουν ιατρικοι σύλλογοι δικηγορικοι συλλογοι παπαδες δημοσιογραφοι εφηρεριδες και να απαιτούν και αυτοι επιδομα και οταν τους λενε θα το παρετε με voucher να λενε μας εμπαιζετε. 

Η χωρα βρισκεται σε μια δυσκολη κατασταση. 

Δεν ειδα κανεναν στην τηλεοραση, σε site  να λεει για επιδομα σε στρατο αεροπορια αστυνομια λιμενικο πυροσβεστικη που ενα μηνα στον Εβρο μετραγανε ωρες ορθιοι τρωγοντας καπνογονα και πέτρες. Και καλώς,εννοειται, δεν ειπαν γιατι οταν υπαρχει αναγκη πας να κανεις αυτο που διοριστηκες και επέλεξες να κανεις χωρις επιδομα (ελεος δηλαδη). 

Δεν ακουσα ομως να λεει κανενας απο την κυβερνηση, και απο την βουλη κατ επεκταση, να στερηθει εναν μισθο για να παει για κλινες μεθ, υλικα κλπ. Παρα βγηκαν ζητιανια σε ιδιωτες. Αισχος. 

Και το οτι μιλαμε για οικονομια ενω ειναι σε εξελιξη ο κορονοιος το κανουμε γιατι η πλειοψηφία μας θα ζησει το μετα, δεν θα πεθανουμε απο τον ιο που προηλθε απο τον παγκολινο που βιαστηκε απο νυχτεριδα και την εφαγε κινεζος εργατης...

Υ. Γ

Δεν εχω κατι με τους γιατρους η με τους δικηγορους, αν εξαιρεσουμε αυτούς που θέλουν φακελακι και αυτους που κυκλοφορουν με μερσεντες 500αρες και πιάνουν επιδοτουμενες θεσεις σε παιδικούς σταθμους απο ανθρωπους που εχουν αναγκη πραγματικη γιατι κανουν φορολογικες κατω απο το αφορολογητο. Με αυτους εχω μεγαλο θεμα.Δε τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβάλι. 

Υ. Γ 1

Αδυνατω ομως να χωνεψω οτι οταν μιλαμε για μια εκτακτη αναγκη κοτσαρουμε και τον ορο επιδομα. Καμια ηθικη δηλαδη? 

Μου θυμιζει λιγο jukebox η ολη φαση. Χωρις κερμα δε λαλαει. 

Δε ξερω ισως να ειμαι πολυ ρομαντικος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Δεν ειδα κανεναν στην τηλεοραση, σε site  να λεει για επιδομα σε στρατο αεροπορια αστυνομια λιμενικο πυροσβεστικη που ενα μηνα στον Εβρο μετραγανε ωρες ορθιοι τρωγοντας καπνογονα και πέτρες. Και καλώς,εννοειται, δεν ειπαν γιατι οταν υπαρχει αναγκη πας να κανεις αυτο που διοριστηκες και επέλεξες να κανεις χωρις επιδομα (ελεος δηλαδη). 

Και το οτι μιλαμε για οικονομια ενω ειναι σε εξελιξη ο κορονοιος το κανουμε γιατι η πλειοψηφία μας θα ζησει το μετα, δεν θα πεθανουμε απο τον ιο που προηλθε απο τον παγκολινο που βιαστηκε απο νυχτεριδα και την εφαγε κινεζος εργατης...

Υ. Γ 1

Αδυνατω ομως να χωνεψω οτι οταν μιλαμε για μια εκτακτη αναγκη κοτσαρουμε και τον ορο επιδομα. Καμια ηθικη δηλαδη? 

α) ολοι αυτοι ''στρατο αεροπορια αστυνομια λιμενικο πυροσβεστικη '' ειδες κανένας να βγει και να ζητήσει....επίδομα φράκτη? Σοβαρά, δε γνωρίζεις οτι ειναι σωματα ασφαλείας/ένστολοι και διέπονται απο άλλους κανονισμούς και όρια συνταξιοδότησης ?

β) ''Και το οτι μιλαμε για οικονομια ενω ειναι σε εξελιξη ο κορονοιος το κανουμε γιατι η πλειοψηφία μας θα ζησει το μετα'' . Μιας και εισαι στην Ηλεία, ειναι πολυ αισιόδοξη η σκέψη σου. Πρακτικά ειναι αδύνατο να ξερουμε πως θα ειναι η επόμενη μέρα, διοτι ΔΕΝ εχεις ιδεα(ουτε εγω, ουτε κανενας) ΠΩΣ θα αντιδρασει ο οργανισμός σου αν τον αρπάξεις τον ιό. Οι πιθανότητες να μην παει καλά το πράμα στο Νοσοκομείο, ειναι μπόλικες, και τότε πάνε περίπατο οι οικονομιες. 

γ) Δεν εχουμε ξαναζησει κατι τετοιο, και οπως βλέπεις όλοι χωνουν φράγκα. Δεν υπάρχει ηθική στο χρήμα, και κάπου πρέπει να πάει.  Δινουν σε μισθωτούς / ελ. επαγγελματίες / κλπ, διότι αυτοί συνεισφέρουν τα μέγιστα στην οικονομία και αν δεν πληρωσουν εισφορες για κανα διμηνο, τα ΑΤΜ των συνταξιουχων θα ειναι άδεια.

Ειδες ΝΑ δώσουν σε συνταξιούχους ?    Σε δημόσιους υπαλλήλους πχ, εφοριακούς, Δήμους (καθαριότητα, διοικητικούς), άλλους ?   ειδες να  ζήτησε κανεις απο αυτούς ?   Τι είναι νομίζεις, ανοιξε η μπάνκα και μοιράζει σε όλους ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

[.....]

β) ''Και το οτι μιλαμε για οικονομια ενω ειναι σε εξελιξη ο κορονοιος το κανουμε γιατι η πλειοψηφία μας θα ζησει το μετα'' . Μιας και εισαι στην Ηλεία, ειναι πολυ αισιόδοξη η σκέψη σου. Πρακτικά ειναι αδύνατο να ξερουμε πως θα ειναι η επόμενη μέρα, διοτι ΔΕΝ εχεις ιδεα(ουτε εγω, ουτε κανενας) ΠΩΣ θα αντιδρασει ο οργανισμός σου αν τον αρπάξεις τον ιό. Οι πιθανότητες να μην παει καλά το πράμα στο Νοσοκομείο, ειναι μπόλικες, και τότε πάνε περίπατο οι οικονομιες. 

[........]

Μιας και μπαίνει εδώ ο όρος "πιθανότητες". Οι πιθανότητες θέλουν στον παρονομαστή έναν δειγματικό χώρο, ένα νούμερο να αναφερόμαστε. Ξέρουμε πόσα από τα κρούσματα εντοπίζονται; Ξέρουμε λοιπόν πόσα από τα κρούσματα πάνε στο νοσοκομείο; Όχι. Δεν ξέρουμε τον αριθμό των φορέων του ιού και συνεπώς δεν ξέρουμε τις πιθανότητες κάποιος (με αυτά και αυτά και αυτά τα χαρακτηριστικά) να βρεθεί στο νοσοκομείο (και ως εκ τούτου να πάμνε στη γνωστή πιθανότητα εξέλιξης της υπόθεσης στα νοσοκομεία). Ο γνωστός αριθμός είναι των καταγεγραμμένων κρουσμάτων. Και με αυτόν για παρονομαστή όντως τα ποσοστά φαντάζουν ζόρικα. Αλλά δεν είναι αυτός ο παρονομαστής. 

Μετά πάω σε μια συζήτηση που είχα με τους γονείς μου. "Δεν άκουσες τί λένε; Λέει στην Ιταλία πέθανε μια κοπέλα 26 ετών. Στη Γαλλία ένα παλικάρι 30 ετών" κ.ο.κ.. Από αυτήν την περιπτωσιολογία, δε βγαίνει απολύτως κανένα συμπέρασμα. Έβγαινε ποτέ κανένας καρδιολόγος να μας πει "μας έφυγε ένα νέο παιδί με ανακοπή, θα πεθάνετε όλοι"; Πράγματι και νέοι άνθρωποι πληττονται βαριά από τον COVID όπως πλήττονται από τα πάντα (εγκεφαλικό, ανακοπή, τα πάντα). Σε τί ποσοστά όμως; Καρδιά και εγκέφαλο έχουμε όλοι, άρα τα νούμερα βγαίνουν εύκολα. COVID πόσοι έχουμε;

Γίνεται ένα λάθος από τα ΜΜΕ και μπαίνει παντού μια διπλή συνεπαγωγή που όμως δεν έχει λογικό έρεισμα: "Ο Μ.Ο. των διασωληνωμένων είναι 65 έτη ΑΡΑ όλοι οι 65άρηδες είναι για διασωλήνωση". Όχι. Δεν μπορείς να το πεις αυτό έτσι απλά. Βέβαια, μια τέτοια τακτική συμφέρει και το κυβερνητικό έργο, διότι πέραν του προστίμου, ο φόβος για την ίδια σου τη ζωή, σε κάνει να μαζεύεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Σωστός. Το μόνο που έχουμε ως πραγματικό δείγμα είναι διασωλήνωση / θάνατο. Μόνο εκεί φαίνονται πραγματικά ζόρικα τα πράγματα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ας παραθέσω και εγώ μερικές σκέψεις γιατί έχω μια ελαφρώς διαφορετική ανάγνωση των πραγμάτων.

Η οικονομία είναι ένα σύνολο συγκοινωνούντων δοχείων, αν το "νερό" στερέψει από ένα τότε σταδιακά θα στερέψει και στα άλλα.
Η δεκαετής κρίση το απέδειξε αυτό.
Ναι μεν υπάρχουν διαβαθμίσεις, εξαιρέσεις, στρεβλώσεις αλλά τα μεγαλύτερα κομμάτια της κοινωνίας υπέστησαν σημαντικές μειώσεις εισοδήματος.
Πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο θα συμβεί και τώρα να ακολουθηθεί η ίδια συνταγή, που ακολουθήθηκε στο παρελθόν.

Τα 800€  για μένα έχουν "συμβολικό" χαρακτήρα.
Είναι η "απεγνωσμένη" προσπάθεια ενός κράτους, μιας πολιτείας να δηλώσει ότι είναι ΕΔΩ.
Να εγκαθιδρύσει την παρουσία τους κράτους ως ρυθμιστή και προστάτη και να ανατρέψει την εικόνα που όλοι έχουμε για αυτό.
Συνεπικουρούμενο σύσσωμα από το ΜΜΕ προσπαθεί να μας πείσει ότι όλα είναι υπό έλεγχο.
Άραγε είναι;
Προσωπικά κρατάω πολύ μικρό καλάθι.

Η ιδέα των αποζημιώσεων είναι παλιά και υπάρχει χρόνια για αγρότες, πληττόμενες περιοχές, τώρα και για πληττόμενα επαγγέλματα.
Η οικονομική καταστροφή αυτή την στιγμή είναι μη προβλέψιμη, άρα και μη υπολογίσιμη.
Τα 800€ δεν θα σώσουν κανένα, αν μιλάμε για μια αισιόδοξη πρόβλεψη που λέει για επιβράδυνση/πάγωμα ενός εξαμήνου για τους περισσότερους κλάδους.
800€ είναι εισφορές ΕΦΚΑ στην κατώτερη βαθμίδα για 4 μήνες.
Λειτουργούν ως "τονωτική ένεση" κυρίως ψυχολογική.
"Η οικονομία δεν θα σταματήσει, άρα η ζωή δεν θα σταματήσει, άρα παίρνουμε κουράγιο να βαστάξουμε λίγο ακόμη."

Από την άλλη παίζονται πολύ πιο σημαντικά πράγματα αυτή την στιγμή.
Τι θα γίνει με την κοινωνική συνοχή, αν η ιστορία τραβήξει σε μάκρος.
Ιστορικά παραδείγματα μας υπενθυμίζουν ότι σε στιγμές κρίσεις δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένη.
Αν τα πράγματα φτάσουν στα όρια, τότε θα δούμε πράγματα που ούτε τα φανταζόμαστε.

Χρειάζεται λίγη ψυχραιμία στην ανάγνωση, ουσιώδης συζήτηση, χωρίς κραυγές και αφορισμούς.

Κάποια κρίσιμα συμπεράσματα κατά την γνώμη μου μέχρι στιγμής.

1. Η ύπαρξη ενός Εθνικού Συστήματος Υγέιας, Δημοσίου και Λειτουργικού είναι απαραίτητη και αδιαπραγμάτευτη.
Αυτό το σύστημα Υγείας το οποίο συστηματικά απαξιώθηκε και από αυτούς που σήμερα (ξάνα)κυβερνάνε.

2. Ο τουρισμός δεν μπορεί να είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας, όπως δεν μπορεί να είναι η "οικοδομή", ούτε τίποτα άλλο....
Η "μονοκαλλιέργεια" ήταν πάντα προβληματική.

3. Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε, (γιατί κάποιοι δεν το πιάσανε ούτε μετά από μια δεκαετία κρίσης), ότι είμαστε "όλοι μαζί και ο καθένας μόνος του".
Η χαρά, η ευτυχία, η ευμάρεια του "ενός" "φιλτράρεται" σε πολύ μεγάλο βαθμό από τους "άλλους".
Παρόλο που είμαι οπαδός του "every man is an island", μάλλον είμαστε ένα σύμπλεγμα νησιών τελικά.

Κουράγιο στον κάθενα ξεχωριστά και σε όλους μαζί.

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Μιας και μπαίνει εδώ ο όρος "πιθανότητες". Οι πιθανότητες θέλουν στον παρονομαστή έναν δειγματικό χώρο, ένα νούμερο να αναφερόμαστε.

Αυτά μου λέγανε και κατι συγγενεις στο Αμέρικα πριν 5 μέρες. Απάντησα, οπως και απαντω εδω, οτι το μοναδικό νούμερο, ειναι ο ρυθμός εξάπλωσης και η ευκολία μετάδοσης.

Η κατανόηση αυτων των 2 παραγόντων, εγινε πριν 20 μέρες στην Ελλάδα, όπου κλείσαν τα σχολεία. Εστιαζω στο μόνο σίγουρο και αδιαμφισβητητο (που φαινεται ευκολα) απο παντού, και ευκολα μαζευεται κάποιος.

Οι Αμερικάνοι νόμιζαν οτι πόσταρα υπο το κράτος φόβου, και αρχισαν να αναπτυσουν θεωριες ''let's use some brains'' '' it's a big nothing'' και κατι άλλα κουφα. Οκ, τους μετεφερα τι συμβαινει εδω και οτι ειμαστε ηδη 20 μερες εμπρός τους, και θα ξαναμιλησουμε.

Τους έχασα, εξαφανίστηκαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

2. Ο τουρισμός δεν μπορεί να είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας, όπως δεν μπορεί να είναι η "οικοδομή", ούτε τίποτα άλλο....
Η "μονοκαλλιέργεια" ήταν πάντα προβληματική.

Πραγματικά, τα είπες όλα. Στέκομαι στην παράθεση ως τροφή για σκέψη και συζήτηση. Μήπως τα μέτρα που πήραμε και ο χαμηλός αριθμός νεκρών μέχρι και σήμερα οφείλονται ακριβώς σε αυτόν τον παράγοντα; Δεν έχουμε ίχνος βαριάς βιομηχανίας άρα το κράτος δεν δυσκολεύτηκε να θέσει μια χώρα σε καραντίνα. Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί είναι ο covid 19. 

ΥΓ: Ένα ερώτημα με απασχολεί έντονα. Αν υποθέσουμε πως τελικά κοπεί χρήμα και πέσουν στην αγορά κάποια δις , τρις ή κι εγώ δεν ξέρω τι ώστε να ορθοποδήσουμε μετά την κρίση, ποια η θέση μας απέναντι στην ανθρωπότητα; Πως δηλαδή θα συνεχίσουμε να ζούμε γνωρίζοντας πως χιλιάδες παιδιά πεθαίνουν καθημερινά από πλήρως ιάσιμες ασθένειες επειδή απλά κάποιοι δεν κόβουν λίγο χρήμα παραπάνω και γι αυτούς; Μέχρι σήμερα υπάρχει η δικαιολογία πως "το σύστημα δεν λειτουργεί έτσι ". Τι θα γίνει όμως αν τελικά λειτουργήσει έτσι τώρα που εμείς χρειαζόμαστε να λειτουργήσει έτσι; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 39 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Αυτά μου λέγανε και κατι συγγενεις στο Αμέρικα πριν 5 μέρες. Απάντησα, οπως και απαντω εδω, οτι το μοναδικό νούμερο, ειναι ο ρυθμός εξάπλωσης και η ευκολία μετάδοσης.

Η κατανόηση αυτων των 2 παραγόντων, εγινε πριν 20 μέρες στην Ελλάδα, όπου κλείσαν τα σχολεία. Εστιαζω στο μόνο σίγουρο και αδιαμφισβητητο (που φαινεται ευκολα) απο παντού, και ευκολα μαζευεται κάποιος.

Οι Αμερικάνοι νόμιζαν οτι πόσταρα υπο το κράτος φόβου, και αρχισαν να αναπτυσουν θεωριες ''let's use some brains'' '' it's a big nothing'' και κατι άλλα κουφα. Οκ, τους μετεφερα τι συμβαινει εδω και οτι ειμαστε ηδη 20 μερες εμπρός τους, και θα ξαναμιλησουμε.

Τους έχασα, εξαφανίστηκαν.

Συμφωνώ απόλυτα στα κόκκινα. Νομίζω υπολογίζουν τη μεταδοτικότητα κάπου 60-80% μεγαλύτερη της κοινής γρίπης. Συμφωνώ με τα μέτρα κι εγώ διότι είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε τώρα.

Όμως τα μέτρα αυτά γιατί παίρνονται; Για να μη φτάσει σε κανέναν μας ο ιός, ή για να μη φτάσει (που φτάνει γρήγορα, αυτό μας λέει η μεταδοτικότητα) απότομα στο ποσοστό (άγνωστο, δεν έχουμε τον παρονομαστή) ατόμων που θα χρειαστούν νοσηλεία; Αν ο ιός είναι ένας HIV που μεταδίδεται με τον αέρα, Παναγία μου χανόμαστε, και 10εκατ ΜΕΘ να είχαμε, θα πεθαίναμε. Άρα τότε τα μέτρα παίρνονται με στόχο να μην αρρωστήσει κανείς. Ειδάλλως, ο στόχος των μέτρων απαντά στο πρόβλημα του κορεσμού των συστημάτων υγείας

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Όμως τα μέτρα αυτά γιατί παίρνονται; Για να

Κατάλαβα τι λές. Η δικη μου προσέγγιση ειναι πιο λαική. ''Οταν δεν ξερεις κατι ή το χλευαζεις ή το φοβασαι''.

Τα υπόλοιπα που γραφεις δεν ειναι λάθος, αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να δουμε αν ειναι και σωστα. Θα γυρναμε ατέρμονα σε συζητησεις και υποθέσεις. Κάποια πόστ πιο πισω, στην αρχη των μετρων περιορισμου, διατυπώθηκε και άποψη αν θα παραμεινουν μετα τα μετρα ή οχι. δηλ. υπάρχει ανησυχία οτι οντως εχουμε επιστρεψει σε εποχες χουντας ! :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος innova 04 έγραψε:

Κατάλαβα τι λές. Η δικη μου προσέγγιση ειναι πιο λαική. ''Οταν δεν ξερεις κατι ή το χλευαζεις ή το φοβασαι''.

Τα υπόλοιπα που γραφεις δεν ειναι λάθος, αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να δουμε αν ειναι και σωστα. Θα γυρναμε ατέρμονα σε συζητησεις και υποθέσεις. Κάποια πόστ πιο πισω, στην αρχη των μετρων περιορισμου, διατυπώθηκε και άποψη αν θα παραμεινουν μετα τα μετρα ή οχι. δηλ. υπάρχει ανησυχία οτι οντως εχουμε επιστρεψει σε εποχες χουντας ! :blink:

Μα προφανώς δεν ξέρουμε και καλό είναι να φοβόμαστε. Οι άνθρωποι που θα έχουν μόνιμη ζημιά ή θάνατο (λόγω της δικής μου καλής υγείας ή και της δικής μου ανοησίας, βγάζω απ'έξω τον εαυτό μου) μπορεί να είναι ελάχιστοι. Αξίζουν όμως και αυτοί το ίδιο με εμάς και αξίζουν να τους δοθεί η περίθαλψη που θα χρειαστούν και αξίζει να δοθεί στον κλάδο της Ιατρικής/Βιολογίας/Φαρμακευτικής η πίστωση χρόνου ώστε να βρει κάτι γι'αυτούς.

Για το πόσο θα παραμείνουν τα μέτρα, το μετά είναι μια περίεργη κουβέντα. Πότε θα καταλάβουμε οτι ήρθε το "μετά"; Όταν εξαφανιστεί ο ιός από τη χώρα μας; Και τότε τί θα σημαίνει για το οποιονδήποτε μπαίνει στη χώρα μετά; Σε υποχρεωτική καραντίνα μήπως και έχουμε ξανά εστίες εξάπλωσης; Είναι περίεργη συζήτηση το μετά και νομίζω εντελώς αόριστη έως ότου έχουμε κάτι απτό για την αντιμετώπιση αυτού του ιού

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι καλα... δεν πειραζει κανεις τους δημοσιους... ιερη αγελαδα

https://www.capital.gr/politiki/3441864/s-petsas-autin-ti-stigmi-den-exetazetai-meiosi-misthon-sto-dimosio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά σαν λαός είμαστε ότι να ναι , αυτή είναι η γενική μου άποψη.

Ελπίζω να μην φουντώσει το πράγμα γιατί κρεβάτια δεν υπάρχουν , ευτυχώς έχουμε κάλους επιστήμονες  αλλά αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση του COVID-19.

H Σουηδία πάλι τα κάνει όλα αντίθετα από τις άλλες χώρες γιατί έχει νεώτερο πληθυσμό  ,έχω περιέργεια να δω αν θα της βγει.

Φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν κρατανε τους κανόνες μιας και σαν βόρειος λαός  είναι αρκετά υπάκουος , μια φορά τους τα λένε όχι όπως εδω.

Κατά δευτερο μετά από αυτό θα πρέπει όλες οι χώρες του νότου και όλοι εμείς να γράψουμε στα π@π@κι@ μας τους Γερμανούς.

Εγώ βασικά το έχω κάνει εδώ και αρκετά χρόνια , αν βλέπω made in Germany σε προϊών άπλα δεν το αγοράζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://www.sdna.gr/politiko-deltio/politiki/707108_kanelli-den-tha-doso-ton-mistho-moy-den-bazoyme-plati-se-aytoys-poy

δε βαζει πλατη λεει επειδη στην ουσια ειναι κυβερνηση η Ν.Δ.

μαυρε ψηφοφορε αριστερε δεξιε και επι τα αυτα!!!!

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

https://www.sdna.gr/politiko-deltio/politiki/707108_kanelli-den-tha-doso-ton-mistho-moy-den-bazoyme-plati-se-aytoys-poy

Καλά δεν είπε αυτό...παρόλο που την συγκεκριμένη δεν τη αντέχω με την καμία.

Αυτό που λέει είναι ότι σε μεγάλο βαθμό είναι επικοινωνιακό κολπάκι για να βγουν οι βουλευτάδες "λάδι", κοινωνικά ευαίσθητοι και μπλα, μπλα.

Το εξοργιστικό είναι ότι ακόμα και σε αυτή την φάση όλοι έχουν δική τους ατζέντα.
Οι άλλοι κάνουν γκάλοπ για να μας πούνε πόσο "ικανή" κυβέρνηση έχουμε...:blink:, λες και όλους αυτούς δεν του ξέρουμε και από παλιά.

Την πλάτη μέχρι στιγμής την βάζει η ίδια η κοινωνία και όχι οι μαϊντανοι της πολιτικής και της δημοσιογραφίας!
Προσωπικά "βαράω προσοχές" σε όλους τους εργαζόμενους στα super market και τα αντίστοιχα καταστήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν τον κάθε Μ@ΛΑΚΑ και ούτε λόγος για αύξηση μισθού, υπερωρίες κλπ.
Για αυτούς δεν είπε κανείς να βγούμε στα μπαλκόνια να φωνάζουμε και να χειροκροτούμε...

Λοιπόν, εγώ προτείνω μόνιμη μείωση του μισθού των βουλευτών στο 50%, (για την μέτρια δουλεία που κάνουν και πολλά τους είναι) και συνταξιοδότηση σύμφωνα με τις εισφορές και το επάγγελμα που κάναν πριν γίνουν βουλευτές.
Άντε να δω μετά κάτι "πατριώτες" που κόπτονται...:tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Ερώτηση για να καταλάβω κι εγώ, εσύ ως Σπύρος τι θα κερδίσεις αν η Χ Κανέλλη πάρει μισό μισθό; Μιλάω ως χώρα αλλά και ατομικά ακόμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

[..............]Λοιπόν, εγώ προτείνω μόνιμη μείωση του μισθού των βουλευτών στο 50%, (για την μέτρια δουλεία που κάνουν και πολλά τους είναι) και συνταξιοδότηση σύμφωνα με τις εισφορές και το επάγγελμα που κάναν πριν γίνουν βουλευτές.

ή και βουλευτική αποζημίωση βάσει δηλωθέντων εισοδημάτων των τελευταίων 5 ετών. Εκεί να δεις πως θα λακίσουν δικηγόροι/γιατροί από τη Βουλή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Λοιπόν, εγώ προτείνω μόνιμη μείωση του μισθού των βουλευτών στο 50%, (για την μέτρια δουλεία που κάνουν και πολλά τους είναι) και συνταξιοδότηση σύμφωνα με τις εισφορές και το επάγγελμα που κάναν πριν γίνουν βουλευτές.

https://m.naftemporiki.gr/amp/story/1584901/kke-monimi-drastiki-meiosi-stous-misthous-bouleuton-ki-allon-upsilobathmon-kratikon-paragonton

Για να τα λέμε κι όλα, όχι τα μισά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα