Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

Παιδια ποσο καιρο μπορει να μεινει μια μοτοσυκλετα ανασφαλιστη(χωρις να κυκλοφορει) πριν φας προστιμο?

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Παιδια ποσο καιρο μπορει να μεινει μια μοτοσυκλετα ανασφαλιστη(χωρις να κυκλοφορει) πριν φας προστιμο?

Αν δεν έχεις παραδώσει πινακίδες ανά πάσα στιγμή ή μπορεί να το έχεις φάει ήδη. Δεν ξέρω κάθε πότε το υπουργείο κάνει τη διασταύρωση , ίσως κάποιος σχετικός με τον κλάδο. Αλλά χλωμό να είναι γνωστό αφού θα γινόταν αντικείμενο εκμετάλλευσης.

Για να δεις αν το έχεις φάει ήδη μπαίνεις στο taxis με τους κωδικούς του ιδιοκτήτη και κοιτάς στα e-παράβολα αν έχει εκδοθεί κάποια λυπητερή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Αν δεν έχεις παραδώσει πινακίδες ανά πάσα στιγμή ή μπορεί να το έχεις φάει ήδη. Δεν ξέρω κάθε πότε το υπουργείο κάνει τη διασταύρωση , ίσως κάποιος σχετικός με τον κλάδο. Αλλά χλωμό να είναι γνωστό αφού θα γινόταν αντικείμενο εκμετάλλευσης.

Για να δεις αν το έχεις φάει ήδη μπαίνεις στο taxis με τους κωδικούς του ιδιοκτήτη και κοιτάς στα e-παράβολα αν έχει εκδοθεί κάποια λυπητερή.

Δεν το εχω αφησει ανασφαλιστο απλα μπαινω στρατο και πρεπει να υπολογισω διαφορα και τι συμφερει να κανω.

Anyway thanks!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την πρώτη φορά που εφαρμόστηκε, κοιτάξανε δειγματοληπτικά μια συγκεκριμένη αλλά τυχαία ημερομηνία, νομίζω 6 Ιούνιου ήτανε; Αν ξαναγίνει έτσι, θα κοιτάξουνε μια συγκεκριμένη ημερομηνία πάλι. Δεν έχει σημασία πόσο καιρό είσαι ανασφάλιστος, μπορεί να είσαι και 2 χρόνια, μπορεί να είσαι μόλις 1 μέρα και να σου κάτσει ο έλεγχος.

Μπορεί βέβαια και να αλλάξει η μηχανοργάνωση στο μέλλον, και να γίνεται αλλοιώς, πάντως την μία φορά που εφαρμόστηκε, έγινε έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To να καταθεσεις τις πινακιδες ειναι τσαμπα. Απο τη στιγμη δε που εχεις πληρωσει τελη κυκλοφοριας, το να παρεις πισω την πινακιδα ειναι υποθεση λιγης ωρας στην τοπικη ΔΟΥ. 

Ενα προστιμο ομως, θα τσουξει και θα ειναι ανευ λογου και αιτιας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

To να καταθεσεις τις πινακιδες ειναι τσαμπα. Απο τη στιγμη δε που εχεις πληρωσει τελη κυκλοφοριας, το να παρεις πισω την πινακιδα ειναι υποθεση λιγης ωρας στην τοπικη ΔΟΥ. 

Ενα προστιμο ομως, θα τσουξει και θα ειναι ανευ λογου και αιτιας. 

Δεν πληρωνεις για να τις παρεις πισω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τηστιγμη που εχεις πληρωσει τελη για το 17, οχι. Το μονο που θα χρειαστεις ειναι το χαρτι ασφαλισης με ημερομηνια/ωρα ΠΡΙΝ την ωρα αιτησης. Δηλαδη δεν μπορεις να πας 18/9 να παρεις πινακιδα με ημερομηνια ασφαλισης 20/9 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Απο τηστιγμη που εχεις πληρωσει τελη για το 17, οχι. Το μονο που θα χρειαστεις ειναι το χαρτι ασφαλισης με ημερομηνια/ωρα ΠΡΙΝ την ωρα αιτησης. Δηλαδη δεν μπορεις να πας 18/9 να παρεις πινακιδα με ημερομηνια ασφαλισης 20/9 

Α οκ κομπλε. Εγινε guys ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι και καμιά τρομερή γραφειοκρατία η ακινησία, μηδέ η άρση της.

θα χρειαστει να συμπληρώσεις δύο τέτοια (ίδια, το ένα για να το πάρεις εσύ ως αποδεικτικό ότι έχεις κάνει ακινησία) http://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/DHLAKIN_E25.pdf

Και μια υπεύθυνη δήλωση που λες οτι το όχημα θα είναι στον τάδε χώρο http://informatics.teicm.gr/files/xrisima_entypa/Ypeythini_Dilosi.pdf

Στους λόγους ακινησίας γράφεις ''οικονομικοί'' και τελειώνει η υπόθεση, φαντάζομαι και το ''στράτευση'' στέκει.

Παίρνεις άδεια, παίρνεις πινακίδα (πλύντην άμα είναι βρώμικη, να είμαστε και λίγο άνθρωποι) συμπληρώνεις τα παραπάνω, πας στο γραφείο οχημάτων της ΔΟΥ σου, λες οτι θες ακινησία, τα δίνεις, αυτό ήταν.

Στην άρση, πας με το χαρτί το αποδεικτικό (για να βρουν την καταχώρηση), και ασφαλιστήριο συμβόλαιο σε ισχύ, και απλά στα δίνουν πίσω. Αν έχει αλλάξει το έτος, θα σου ζητηθεί να πληρώσεις το τέλος κυκλοφορίας του έτους εκείνου που κάνεις άρση ακινησίας.

Συμβουλή: Κράτα ένα φωτοαντίγραφο την άδεια σου, πριν την παραδώσεις για ακινησία, να την έχεις για να βγάλεις το ασφαλιστήριο όταν θα πας για άρση ακινησίας.

Συμβουλή 2: Αν κάνεις ακινησία και μένει ακόμα χρόνος στο ασφαλιστήριο, δικαιούσαι επιστροφή αναλογικά του χρόνου αυτού από την ασφαλιστική σου.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω. Η αληθεια ειναι οτι περα απο τα γραφειοκρατικα υπαρχουν και τα μηχανολογικα θεματα.

Αν η μηχανη απλα παιρνει μπρος χωρις ομως να μετακινειται(αν δεν εχει πινακιδες πχ.) μια στο τοσο οσο λειπω εγω, θα αποφυγω τα οποια θεματα μπορει να δημιουργηθουν λογω ακινησιας? Ειναι και 12 χρονων και ποιος ξερει τι λαστιχακι και φλατζα και ξερω 'γω τι αλλο θα παρεξηγηθει απο την ακινησια.

Σκεφτομουν μηπως δεν παραδωσω τελικα πινακιδες και κανω ασφαλεια για να μπορει κανας φιλος ή εγω αν βρισκομαι στην Αθηνα με αδεια να το πηγαινει καμια βολτα για να διατηρειται σε σωστη λειτουργικη κατασταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα για εννια μηνες δεν νομιζω οτι θα συμβει κατι τραγικο εαν δεν την εχεις παρατημενη καπου "οπως να 'ναι"...

Αν κανεις τα στοιχειωδη, και φροντισεις να μην την χτυπαει ο ηλιος θα εισαι κομπλε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ακινησία Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι να κυκλοφορείς το όχημα σε δημόσιους δρόμους. Απαγαορεύεται ακόμα και να στέκεται σε αυτούς.

Π.χ. αν το έχεις παρκάρει έξω, στην άκρη του δρόμου, είσαι παράνομος.

Επιστρέπεται να κυκλοφορείς όσο θέλεις ΜΕΣΑ στην αυλή του σπιτιού σου, στο ιδιωτικό παρκινγκ της εταιρίας, σε μια αποθήκη κ.ο.κ.

Μια ασάφεια υπάρχει σχετικά με τους αγροτικούς δρόμους, την κίνηση εκτός δρόμου, τις παράνομες οδούς που δεν υπάρχουν στο πολεοδομικό αρχείο κ.ο.κ. αλλά δεν είναι λόγος αυτό να κάνεις βόλτες, και μετά να ψάχνεσαι αν γίνει κάτι.

Εκτός του προστίμου αν σε πιάσουν, που είναι το λιγότερο, έχεις συλληφθεί να έχεις κάνει ψευδή δήλωση ότι το όχημα βρήσκεται εκεί και δεν βρησκόταν, οπότε πας κατηγορούμενος για εξαπάτηση του κράτους με ψευδή δήλωση, το ακόμα χειρότερο, αν χτυπήσεις κάποιον... απλά αλλάζεις ταυτότητα και ξεκινάς μια άλλη ζωή αλλού.

Οτιδήποτε κάνεις σε δημόσιο δρόμο... βλέπε Λιάπης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος CptAngel έγραψε:

Σκεφτομουν μηπως δεν παραδωσω τελικα πινακιδες και κανω ασφαλεια για να μπορει κανας φιλος ή εγω αν βρισκομαι στην Αθηνα με αδεια να το πηγαινει καμια βολτα για να διατηρειται σε σωστη λειτουργικη κατασταση.

well hello there...
xmpunb.jpg

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Σε ακινησία Α-Π-Α-Γ-Ο-Ρ-Ε-Υ-Ε-Τ-Α-Ι να κυκλοφορείς το όχημα σε δημόσιους δρόμους. Κτλπκτλπ

Δεν ειπα πουθενα οτι θα κυκλοφορησει χωρις πινακιδες/ανασφαλιστο κτλπ. προφανως και ξερω τι κυρωσεις επιφερει αυτο και γι' αυτο και ρωτησα αν θα ειναι κομπλε αν απλα παιρνει μπροστα μια στο τοσο χωρις να κινειται και ειπα οτι παιζει να κανω τελικα ασφάλεια κτλπ. ωστε να μπορει να κυκλοφορει.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 24 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δεν ειπα πουθενα οτι θα κυκλοφορησει χωρις πινακιδες/ανασφαλιστο κτλπ. προφανως και ξερω τι κυρωσεις επιφερει αυτο και γι' αυτο και ρωτησα αν θα ειναι κομπλε αν απλα παιρνει μπροστα μια στο τοσο χωρις να κινειται και ειπα οτι παιζει να κανω τελικα ασφάλεια κτλπ. ωστε να μπορει να κυκλοφορει.

αποσυνδεεις τη μπαταρια και βαζεις λιγο παραπανω αερα στα λαστιχα. αν ειναι σκεπασμενο σε κλειστο γκαραζ δε θα παθει τιποτα. οταν γυρισεις θα παρει μπρος με την 1η μιζα...

η καταθεση πινακιδας ειναι ευκολη. παραδιδεις πινακιδα και αδεια μαζι με υπευθυνη δηλωση οτι το μηχανακι ειναι παρκαρισμενο πχ σε ιδιοκτητο γκαραζ η καπου που δεν επηρεαζεις τους χρηστες του δημοσιου δρομου και εισαι αρχοντας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

μιζα...

:rotfl::rotfl::rotfl: καλο
:crazy:

Ναι μωρε απλα φοβαμαι μηπως τα ηδη ταλαιπωρημενα και αρχαια λαστιχακια κτλπ. αποτελειωθουν με την ακινησια, αλλα ναι λογικα κομπλε θα ειναι.

Θα το παιρνω και καμια βολτα στις αδειες και κομπλε, απλα το ολο θεμα ηταν μηπως παραδωσω πινακιδες για να γλιτωσω το 100ρικο που θα πληρωσω για ασφαλεια ενω θα καθεται.
Μπορει να μου 'ρθει φλασια και να το δανεισω σε καναν mybiker τελικα δε ξερω. Δηλωστε συμμετοχες.

1. Seatcowl :taz:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω να το βγάλεις σε λαχειοφόρο αγορά, για την χρήση του όσο θα λείπεις, με ποσό συμμετοχής όμως (για να βγάλεις και τα έξοδα σου στον στρατο) όπως το cbr που είχε παίξει στις αγγελίες πριν κάτι μέρες.
Εναλλακτικά σε έχω εδώ:
maxresdefault.jpg

Με ένα τέτοιο βάζεις στο δωμάτιο σου και όταν θα έρχεσαι με άδεια θα ειναι εκεί και θα σε περιμένει να το βάλεις μπροστά και να του κουμπώσεις και δυό-τρείς!

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το tiger 800 σε σχέση με το tiger 800 xc περα απο τις ζάντες και τις αναρτήσεις ποιά άλλη είναι η διαφορά?

Τροποποιήθηκε από τον nikos_pc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι χουφτες διαφερουν, το τιμονι και οι αποστατες, το υψος της σελας, οι τροχοι που μπροστά έχει 21' και οι αναρτησεις που ειπες κι εσύ και το προστατευτικο του ψυγειου.

Τροποποιήθηκε από τον Moustardas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Honda AX-1, πήγε βόλτα 200χλμ χθες, πάτησε χωματόδρομο, γέμισε σκόνες.

Σήμερα το πρωί πήρε κανονικά μπρός. Κατά τις 11 έφαγε 2 κουβάδες νερό να φύγουν οι σκόνες, δεν παίρνει.

Μίζα γυρνάει κανονικά, δεν σκάει όμως, δεν κουνιέται καν το στροφόμετρο. Έβγαλα μπουζόπιπα, την φύσηξα με κομπρεσέρ, φύσηξα γενικά, τίποτα. Καμιά ιδέα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απότι φαίνεται, κάπου πήρε νερό, που δεν θα έπρεπε να πάει. Ξεκίνα ψάχνε καλωδιώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα .  

Εχω την εξής ερώτηση. 

Εαν βαλω κυλινδροπιστονο απο astrea στο C50 θα πρέπει να αλλάξω και μπιελα γιατί θα αλλάξει η διαδρομή ; 

Η μπιελα του astrea μπενει στον στροφαλο του C50 ; 

Ευχαριστώ . . 

Χρήστος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα τελευταία με όλα τα θέματα για τα λάστιχα μου ήρθε στο μυαλό. Τα λάστιχα τα φοράω από τον Μάρτιο του 2016 και έχω κάνει γύρω στα 10κ χλμ με αυτά. Πιέσεις 26/26. Δε λέω, ελαφρύ, αδύναμο μηχανάκι, είμαι και εγώ κουλομαρία, αλλά μου φαίνεται λες και δε φθείρονται. 

bSHS4sC.jpg 

ey3QNIx.jpg 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

22068641_10210485785404169_398418371_o.j

Είδα πριν αυτό στο λάστιχο,trailsmart,τα έβαλα πέρσι Ιούλιο σε ΚΛΕ 250 με περίπου 7000 χλμ.

Ξέρουμε απο τι μπορεί να έγινε.?

22068641_10210485785404169_398418371_o.j

Είδα πριν αυτό στο λάστιχο,trailsmart,τα έβαλα πέρσι Ιούλιο σε ΚΛΕ 250 με περίπου 7000 χλμ.

Ξέρουμε απο τι μπορεί να έγινε.?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα