Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

Σε γνωστά καταστήματα (έχει 2, το 1 Θησέως και το άλλο Πειραιώς) αν πας στης Πειραιώς έχει το 12άρι σε δείγμα να δοκιμάσεις επί της δισκοπλακας, αν θες να το δεις (και αν είσαι Αττική βέβαια). 

Κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος για την διάμετρο στην οποία θα κλειδωνει και εκεί το δοκίμασα.....

Σε γνωστά καταστήματα (έχει 2, το 1 Θησέως και το άλλο Πειραιώς) αν πας στης Πειραιώς έχει το 12άρι σε δείγμα να δοκιμάσεις επί της δισκοπλακας, αν θες να το δεις (και αν είσαι Αττική βέβαια). 

Κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος για την διάμετρο στην οποία θα κλειδωνει και εκεί το δοκίμασα.....

Ερώτηση :

Έχει κανένας εμπειρία με τα

Freedconn T-maxs (το μαύρο-ασημί) 

https://www.car.gr/parts/view/18868597-accessories-care-motorcycle-intercom-freedconn-t-max-s-bluetooth

ή / και 

Freedconn T-max (το μαύρο-πορτοκαλί, το έχω βρει και να έχει και ένα "e" στο τέλος σε μερικά e-shops) 

https://www.ideahellas.gr/product/freedconn-t-max-endoepikoinonia-gia-kranos-bluetooth-headset-interphone-radio-bluetooth-4-1-1000m/?skr_prm=WyJhYjJjZTA3NS0zN2FmLTQwZTQtOGViNy1kYjU1ODU5MjMwMGIiLDE1OTczOTkyOTMyOTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

για να πει γνώμη??? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 20 ώρες, το μέλος Νικος ο μεγαλοπρεπης έγραψε:

Γιατί ο συναγερμός θα τρώει τη μπαταρία.

Γιατι ο συναγερμός θα έχει 100 ευρώ και άλλα 30 ενα λουκέτο παμε στα 130 και ο φίλος λέει για 60

Έχω βάλει συναγερμούς απο 10€ μέχρι 100€. Με κανέναν δεν είχα θέμα να τρώει την μπαταρία και το bandit το άφησα ένα μήνα πρόσφατα χωρίς να το βάλω μπροστά. Και απο αυτόν των 10€ είμαι πολύ ευχαριστημένος βέβαια που έχω σε άλλο μηχανάκι, όποτε θυμάμαι βάζω και ένα disk lock και κοιμάμαι ήσυχος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέλω να αγοράσω κάτι "μεταχείρω" ανταλλακτικά, τα οποία ο πωλητής θέλει να στείλει με πρακτορείο.

Το έχει κάνει κανείς ή κάποιος να ξέρει τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για να εξασφαλιστούμε και οι δύο?

Φωτογραφίες, απόκομμα πρακτορείου, τι άλλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Canardo

Κούριερ και αντικαταβολή Κώστα, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά πλήρωσε εσύ τα μεταφορικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@Canardo

Κούριερ και αντικαταβολή Κώστα, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά πλήρωσε εσύ τα μεταφορικά.

Εμ, αυτό του πρότεινα και δεν ήθελε...🤨

Και όπως ξέρεις δεν έχω και πολλές επιλογές.

Υπάρχει κάποια άλλη δυνατότητα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στα διπλώματα, και πρέπει να ξεκινήσει κάποιος απο μικρότερη κατηγορία αναγκαστικά?
Πήγε ένας γνωστός μου σε σχολή οδηγών ζητώντας να βγάλει κατευθείαν απεριόριστο και του είπαν πως δεν γίνεται.... ισχύει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 46 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Στην ουσία με κανέναν τρόπο δεν εξασφαλίζεται ο αγοραστής.

Ακόμα και στην περίπτωση της αντικαταβολής, μέχρι να πληρώσεις το δέμα δεν σε αφήνουν να το ανοίξεις, ελέγξεις κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Ξέρει κανείς αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στα διπλώματα, και πρέπει να ξεκινήσει κάποιος απο μικρότερη κατηγορία αναγκαστικά?
Πήγε ένας γνωστός μου σε σχολή οδηγών ζητώντας να βγάλει κατευθείαν απεριόριστο και του είπαν πως δεν γίνεται.... ισχύει?

Δεν ισχύει αυτό. Αν καλύπτεται από ηλικία, μπορεί να βγάλει απεριόριστο. Το κάνουν αυτό οι σχολές για να ξεκολλήσουν ότι μπορούν. Έχω ακούσει δικαιολογία "άμα ανοίξεις τέρμα γκάζι το 400ρι κι αφήσεις την απομόνωση, θα σε φέρει καπάκι, άρα ξεκίνα από 125 και βλέπουμε" . Και έτσι τον βάζουν να δίνει για άλλο δίπλωμα κάθε χρόνο. Πες στο φίλο σου να πάει αλλού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Το Α (απεριόριστο) βγαίνει στα 24.

Εκτός αν είχε το Α2 για τουλάχιστον 2 χρόνια, το οποίο βγαίνει στα 20.

Άρα με αυτήν την προϋπόθεση του Α2 μπορεί να βγάλει το Α στα 22 του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Canardo έγραψε:

Εμ, αυτό του πρότεινα και δεν ήθελε...🤨

Και όπως ξέρεις δεν έχω και πολλές επιλογές.

Εγω ειχα στειλει τον κουμπαρο μου με τα λεφτα στο χερι και παρελαβε κατι ανταλλακτικα εκεινος αντι να παω εγω, αντιστοιχα καποιος απο το φορουμ αν εχει το χρονο και τη διαθεση να βοηθησει και να μεσολαβισει εκεινος θα ηταν οτι καλυτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Θέλω να αγοράσω κάτι "μεταχείρω" ανταλλακτικά, 

Περιοχή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Περιοχή;

Ψηλέ μου είναι μακριά (Πειραιάς), δεν θα σε έχωνα με την καμία!

Αλλά και μόνο που το σκέφτηκες κερνάω μπύρα!🍻
(Ξέρεις τώρα ευκαιρία έψαχνα). 🤣

Θα το ρισκάρω...εντάξει δεν είναι και κανένα τρελό ποσό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 15/8/2020 at 8:00 ΠΜ, το μέλος originalksd έγραψε:

Ερώτηση :

Έχει κανένας εμπειρία με τα

Freedconn T-maxs (το μαύρο-ασημί) 

https://www.car.gr/parts/view/18868597-accessories-care-motorcycle-intercom-freedconn-t-max-s-bluetooth

ή / και 

Freedconn T-max (το μαύρο-πορτοκαλί, το έχω βρει και να έχει και ένα "e" στο τέλος σε μερικά e-shops) 

https://www.ideahellas.gr/product/freedconn-t-max-endoepikoinonia-gia-kranos-bluetooth-headset-interphone-radio-bluetooth-4-1-1000m/?skr_prm=WyJhYjJjZTA3NS0zN2FmLTQwZTQtOGViNy1kYjU1ODU5MjMwMGIiLDE1OTczOTkyOTMyOTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

για να πει γνώμη??? 

απτο 2 καταστημα πηρα 3 freedonn αλλα οχι το tmax μοντελο το αλλο to tcom sc.Που η αληθεια ειναι οτι αμα ειχα δει οτι ηταν για ταυτοχρονη συνδεση 2 και οχι παραπανω ,θα επαιρνα τα τμαχ.Με το SC ειμαι ευχαριστημενος πληρως.και απο ενταση και απο ευκολια.Και με τον συνεπιβατη και με 2η μηχανη με 120κμ και μια 'Α αποσταση ημουν παρα πολυ ικανοποιημενος.Ακομα δε τα εχω δουλεψει καθολου με BT και με το κινητο,μονο για intercom.Τα συστηνω!

Την 15/8/2020 at 8:00 ΠΜ, το μέλος originalksd έγραψε:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ, ήδη την Παρασκευή, αγόρασα το tmax και το έβαλα στο κράνος. Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω σε κλήση on the road με φίλο, γιατι είμαι με εξατμίσεις ελευθέρας και θέλω να δω αν κάνει σωστό noise cancellation..... Αν με ακούει καλά, όλα κομπλέ, γιατί από ένταση μουσικής είναι στο όριο να ακούω με max.... Οπότε κατά 50% ικανοποίηση.

Εννοείται πως για μη τόσο θορυβώδεις μοτοσυκλέτες είναι υπέρ αρκετό....

Ίσως με άλλα ηχεία να είχε βελτίωση και να ήταν τέλειο και για την HD... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα πλαστικά απο τα οποία περνάει κοντά η εξάτμιση, μπαίνουν απο μέσα κατι προστατευτικά φύλλα (αλουμινίου είναι τωρα... θα σας γελάσω, δεν γνωρίζω)...
Ξέρει κανείς με τι τα κολλάμε αυτά πάνω στα πλαστικά?
Τι κόλλα μπαίνει σε κάτι τέτοιο για να αντέξει την θερμοκρασία...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Στα πλαστικά απο τα οποία περνάει κοντά η εξάτμιση, μπαίνουν απο μέσα κατι προστατευτικά φύλλα (αλουμινίου είναι τωρα... θα σας γελάσω, δεν γνωρίζω)...
Ξέρει κανείς με τι τα κολλάμε αυτά πάνω στα πλαστικά?
Τι κόλλα μπαίνει σε κάτι τέτοιο για να αντέξει την θερμοκρασία...?

οι ταινίες, κανουν δουλειά καλή, σε μπουριά σόμπας.

Σιγουρα, θα κανουν και στο πλαστικό. Πάνε και κατευθείαν ή κολλάς με αυτες τα φύλλα.

https://www.skroutz.gr/c/653/autokollites-tainies.html?keyphrase=αλουμινοταινια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περιμετρικά...αλλιώς ίσως κάνεις δουλειά με διπλής όψεως..

Δεν ξέρω αν υπάρχει διπλής για υψηλές θερμοκρασίες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο παξιμάδι που φαίνεται στην φωτογραφία υπήρχε ένα λαστιχένιο ράουλο. Κόπηκε και πλέον η αλυσίδα ξύνει επάνω στον άξονα. Που μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο για να το αντικαταστήσω; ( Η μοτοσυκλέτα έχει βγει από τον κατάλογο ανταλλακτικών της Yamaha).

X77d2gZ.jpg

@Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Στο παξιμάδι που φαίνεται στην φωτογραφία υπήρχε ένα λαστιχένιο ράουλο.

Μπουλόνια μεταφοράς πλυντηριου, η τσαμπέ λύση.  https://www.google.com/search?q=μπουλονια+μεταφορας+πλυντηριου&tbm=isch&ved=2ahUKEwiz1dGwtOTrAhUSIMUKHcNlB9EQ2-cCegQIABAA&oq=μπουλονια+μεταφορας+πλυντηριου&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeUKhDWOxyYPp1aABwAHgAgAHAAogBzBiSAQcwLjUuNy4ymAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=NildX7NiksCUBsPLnYgN&bih=562&biw=1280#imgrc=is4odJdGNqECXM

Αλλιως, τεφλον σε μηχανουργειο.

ή ανταλλακτικο απο άλλη εταιρεια μοτό, απο κανα χωματινο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@innova 04

Μπουλόνια από πλυντήριο έχω μπροστά μου. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστούν για το πλυντήριο λίαν συντόμως.....

Λογικά όλο και κάποιο άλλο Yamaha θα φοράει. Αλλιώς τεφλόν. 

Edit: Τελικά το αδελφό ΧΤ που έχει παρόμοιο σκελετό έχει ακριβώς το ίδιο. Εύκολο ήταν τελικά. Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίζει να έχουμε κανέναν κάτοχο ή έστω κάποιον που να έχει εμπειρία σε αυτής της γενιάς τα μεγάλα 4T Husky? Το μοτέρ και τα ηλεκτρικά τι λένε από άποψη αξιοπιστίας/ανταλλακτικών;

Husqvarna%20SM%20510%2010.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Παίζει να έχουμε κανέναν κάτοχο ή έστω κάποιον που να έχει εμπειρία σε αυτής της γενιάς τα μεγάλα 4T Husky? Το μοτέρ και τα ηλεκτρικά τι λένε από άποψη αξιοπιστίας/ανταλλακτικών;

Husqvarna%20SM%20510%2010.jpg

Μπες cafe husqy για να  διαβάσεις οτι χρειάζεσαι . Το πεπατημένο σκεπτικό είναι οτι με τακτική συντήριση οι περισσότεροι το έχουν κατι σαν ημι-πολιτικό. Κανεις τις ώρες-χιλιομετράκια σου δηλαδή και σε αραιά διαστήματα ανοίγεις για light work.(δρομισιας χρησης πάντα οχι πιστα.)  Προσεχε μην χαθείς ομως γιατί καποιοι λένε μάνιουαλ συντηριση η τεφρα ,ενώ άλλοι εχω 10.000 χλμ και δεν εχω αλλαξει βιδα. Για μένα πολύ εξυπνη επιλογή τα κοιταγα κάποτε αλλα ειχα μάτια για αλλού.

Μαθε καλά τις διαφορές ψεκαστού(σαν αυτο που ποστάρεις) με fcr του παντως νομιζω το ψεκαστο ητν λιγο πιο ψοφίμι.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα