Jump to content
ΩΡΙΩΝ

Νεος τιμοκαταλογος HONDA 2017

Recommended Posts

12500 το X-adv λοιπον. Λιγακι τσιμπημενο μου φαινεται. Τα 18400 του crosstourer απλα ασχολιαστα. Ασχολιαστα και τα κιλα του. Παναγια μου 290 κιλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτός από τις ,ανεξήγητες να πω υπερβολικές να πω δεν ξέρω , τιμές το ότι γενικώς είναι μία λίστα με commuter μόνο εγώ το βλέπω ??

Πόσα πραγματικά μάχιμα μηχανάκια υπάρχουν εκεί μέσα ?? Και όταν λέω μάχιμα δεν εννοώ μηχανάκια για να σπάσεις το 1:19 στις Σέρρες ή για να λάβεις συμμετοχή σε x-games , εννοώ ένα μηχανάκι το οποίο να σου κάνει ένα ρημάδι κλικ , ή ένα μηχανάκι το οποίο να το πιάσεις στα χέρια σου και να σου μείνει κάτι , ένα μηχανάκι το οποίο να το λογίζεις σε κάποια κατηγορία όχι να το ξέρεις επειδή δεν καίει ή δεν σπάει ή δεν χαλάει...

Οκ η honda δεν ήταν τα τελευταία 6 7 χρόνια που ασχολούμαι εγώ με τις μηχανές μία εταιρεία που κάθε Σεπτέμβρη παρουσίαζε μοντέλα και παραμιλούσε όλος ο πλανήτης αλλά ρε φίλε τι φάση αυτός ο κατάλογος έχει καταντήσει αστείο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά το cbf έχει σταματήσει να παράγεται? Έχω χάσει επεισόδια?....:_unsure:

Ναι το καινούριο λέγεται τώρα CB125F!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@xStefanosx διαφωνω λιγο με την προσεγγιση σου διοτι μιλας απο την δικη σου (μας) θεση αφηνοντας εξω ενα αλλο,τεραστιο, target group ανθρωπων με εντελως διαφορετικες προτεραιοτητες. Η bmw πχ ποσα "μαχιμα" μηχανακια εχει εκτος της σειρας S; Κι αν δεν ειχε τα gs να πουλανε σαν ζεστα κουλουρια ( στο target group που σου λεω ) που θα ηταν οι πωλησεις της τωρα και γενικα η θεση της ως εταιρεια; Ο σαρανταρης που εχει δυο φραγκα στην ακρη δυσκολα θα τα σπρωξει για ΚΤΜ φιλε. Θα παει να παρει το αξιοπιστο το Ιαπωνικο σκυλι να κανει την δουλεια του να βγαλει και τα γουστα του. Γιατι μπορει να απουσιαζουν οι υπερβολες στα αλογα και στα περιφερειακα αλλα απο το ελαχιστο που οδηγησα πχ το vfr800 μονο ψοφιο δεν μου φανηκε και σιγουρα στα χερια καποιου καλου οδηγου θα κανει παππαδες. Εννοειται πως δεν θα αγοραζα ποτε σχεδον κανενα απο τα Χοντα της λιστας για τους ιδιους λογους που δεν θα τα αγοραζες κι εσυ. Αλλα δεν ειναι τα παντα τα αλογα και ο κανιβαλισμος. Γι αυτο και αναμεσα σε mt09 και 675 θα επαιρνα το δευτερο με κλειστα ματια αν πιανεις τι θελω να σου πω. Οσο για τις τιμες , συμφωνω στο 100% μαζι σου και το εχω αναφερει κι εγω σε αλλο μου ποστ. Αν το 1200 crosstourer κοστοζει 18400, το gs στα 19900 και το 1290 στα 18600 ειναι ΤΣΑΜΠΑ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το 1200 crosstourer κοστίζει 18400, το gs στα 19900 και το 1290 στα 18600 ειναι ΤΣΑΜΠΑ. 

διαφορετική προσέγγιση στα παραπανω αλλά θελω να προσθέσω κάτι για το τελευταίο

βγάζοντας απο τον παρονομαστεί το gs που πουλάει παντού, άφησε να δουμε τι νουμερα θα κάνουν τα τουρερ vs 1290 γιατί παρά την μόδα του αυστριακού υπεροπλου με τα πάντα όλα κουμπωμένα πάνω του υπάρχουν ακόμη αναβάτες που θα επέλεγαν βάση της ποιότητας λειτουργίας ενός μοτέρ, της συνολικής ποιότητας κατασκευής της υποδειγματικής ομοιογένειας και της αδιάλειπτης λειτουργίας.Και σε αυτά τα κριτήρια το υπεροπλο υπολήπτεται  

όσο για της τιμές δεν είναι νέο οτι ανεβάζουν σε ένα ποσοστό που έχουν συμφωνημένο, το ίδιο εκανε η γιαμάχα όπως θα κάνουν και οι ευρωπάιοι. εγώ βλέπω οτι θα ορίζουν ενδεικτικές τιμές και θα πηγαίνουν είτε μονομερώς σε εκπωσεις ανάλογα το πόσο καλοπληρωτής είναι ο πελάτης, είτε μέσω τον περσινών προπέρσινων στοκατζίδικων που θα γίνονται πιο σοβαρές εκπτώσεις σε όσους φυσικά ενδιαφέρονται να αγοράσουν καινούργια μοτοσυκλέτα άνω των 750cc (το 5% δηλαδή).   

όπως είχε βγάλει η γιαμάχα πρόπερσι το τενερε 14000 και η χοντα το τουρερ 13900

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός από τις ,ανεξήγητες να πω υπερβολικές να πω δεν ξέρω , τιμές το ότι γενικώς είναι μία λίστα με commuter μόνο εγώ το βλέπω ??

Πόσα πραγματικά μάχιμα μηχανάκια υπάρχουν εκεί μέσα ?? Και όταν λέω μάχιμα δεν εννοώ μηχανάκια για να σπάσεις το 1:19 στις Σέρρες ή για να λάβεις συμμετοχή σε x-games , εννοώ ένα μηχανάκι το οποίο να σου κάνει ένα ρημάδι κλικ , ή ένα μηχανάκι το οποίο να το πιάσεις στα χέρια σου και να σου μείνει κάτι , ένα μηχανάκι το οποίο να το λογίζεις σε κάποια κατηγορία όχι να το ξέρεις επειδή δεν καίει ή δεν σπάει ή δεν χαλάει...

Οκ η honda δεν ήταν τα τελευταία 6 7 χρόνια που ασχολούμαι εγώ με τις μηχανές μία εταιρεία που κάθε Σεπτέμβρη παρουσίαζε μοντέλα και παραμιλούσε όλος ο πλανήτης αλλά ρε φίλε τι φάση αυτός ο κατάλογος έχει καταντήσει αστείο 

Για να δούμε σε μένα πόσα από τα ρημάδια της honda μου κάνουν κλικ... Και να δούμε και τι κλικ...

Πρώτο κλικ: CB1100EX Mου@@@@ρος, MILFάρα. Μακάρι να είχα την άνεση να έχω ένα μόνο και μόνο για να γειώνομαι μοτοσυκλετιστικά τις καθημερινές και τα ΣΚ.

2017-honda-cb1100-ex-review-specs-motorc

Δεύτερο κλικ: CRF1000L Africa Twin H μηχανάρα (διάδοχος της κληρονομιάς της Africa) που περιμένανε όλοι οι on-offάδες 200 χρόνια τώρα. Αρχικά προσπάθησε να τη φτιάξει η BMW (F800GS) αλλά με αμφιλεγόμενη αξιοπιστία. Την έφτιαξε τελικά η Honda και μας πέσαν τα σαγόνια. Όχι γιατί ανταγωνίζεται τα KTV ADV αλλά γιατί υλοποιεί ότι ακριβώς χρειάζεται για να φέρει το όνομα Africa στον 21ο αιώνα.

HAT.jpg

Τρίτο κλικ VFR800X Crossrunner Ψιλοτίμονο VFR. 800cc V4... Έχω όρεξη για εκδρομή... Και ναι μ'αρεσει που ξέρω ότι δεν τρίζει πουθενά! Δε λέω τπτ άλλο...

J289373-HONDA-VFR-800-X-Crossrunner-ABS.

Τέταρτο κλικ ΝC750X Άξιος αντικαταστάτης του Versys μου αν για κάποιο λόγο αποφάσιζα να αλλάξω μοτό και να μείνω στην ιδια κατηγορία. Σύγχρονο. Με μοτέρ που απ όταν πήρε +50cc δεν έχω ακούσει πουθενά αρνητικό σχόλιο. Και είναι ενα τυπικό Honda που θα ειναι εργαλείο στα χέρια του αναβάτη του και όχι ο αναβάτης εργαλείο στη σέλα της μοτό του. Ένα μπλε παρακαλώ...

2016-honda-nc750x-adventure-motorcycle-b

Κατ' εμέ όλα τα παραπάνω μοντέλα έχουν να πουν πολλά στους λάτρεις των δύο τροχών. Το ότι δεν έχουν τρελές καμπύλες στην ιπποδύναμή τους με κενά, απότομες κλίσεις και τρύπες που να σου βγάζουν το λάδι δεν αφαιρεί από τη γοητεία τους. Ίσα ίσα... Τα κορίτσια είναι έτοιμα για παντρειά και για σπίτι αρκεί να είσαι μονογαμικός! :D

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ποιες μοτοσυκλέτες κάνουν κλικ στον καθένα, είναι υποκειμενικό θέμα - μια εταιρία πρέπει σίγουρα να παίρνει υπόψη της όλα τα "τάργκετ γκρουπς". Η Honda, όπως βλέπω, απευθύνεται περισσότερο σε ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας, πιο ήσυχους, που δίνουν πιο μεγάλη σημασία στην αξιοπιστία - και γι' αυτή την κατηγορία έχει πολλές καλές προτάσεις.

Αυτό όμως... δεν ξέρω αν της κάνει καλό, γιατί χάνει τη νεολαία και έτσι... γερνάει και η ίδια. Ίσως θα έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένη ως προς το σημείο αυτό η γκάμα της. Τώρα είναι μονοδιάστατη, όσους βράζει το αίμα τους δύσκολα θα τους συγκινήσει μια Honda.

Όσο για τις τιμές... δεν υπάρχουν λόγια. Για όλες σχεδόν τις μοτοσυκλέτες της, υπάρχει κάποια αρκετά φθηνότερη (και καθόλου απαραίτητα χειρότερη) άλλης μάρκας! Με την οποία μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά πολύ καλά - π.χ. κι εμένα μου αρέσει η CB 1100 EX, όμως το ίδιο ακριβώς μπορείς να κάνεις και μια Triumph Bonneville T 120  ή ακόμα και Τ 100, οι οποίες είναι ποιοτικότατες, εξαιρετικά ραφιναρισμένες, χωρίς παιδικές αρρώστιες και αρκετά (Τ 120) ως πολύ (Τ 100) φθηνότερες.

Όπως φάνηκε και από τις τιμές της Yamaha, οι οποίες δημοσιεύθηκαν πριν από λίγες μέρες, τελικοί νικητές θα είναι... οι Κινέζοι (ή... οι Αγγλοκινέζοι, Γαλλοκινέζοι, Ιταλοκινέζοι κλπ.), οι οποίοι ήδη έχουν αρχίσει να γίνονται πολύ υπολογίσιμοι και να βγάζουν μοτοσυκλέτες που τις προσέχεις.

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@funk ο 21ος αιώνας απαιτεί τουλάχιστον μια ρυθμιζόμενη ζελατίνα και δύο θερμαινόμενα γκριπς στα 16300 δεν νομίζεις; Όταν ο Γερμανός σου βάζει θερμαινόμενα στο s1000rr έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@funk ο 21ος αιώνας απαιτεί τουλάχιστον μια ρυθμιζόμενη ζελατίνα και δύο θερμαινόμενα γκριπς στα 16300 δεν νομίζεις; Όταν ο Γερμανός σου βάζει θερμαινόμενα στο s1000rr έτσι.

Για τα δικά μου κριτίρια όχι δεν θα μου έλειπαν η ρυθμιζόμενη ζελατίνα και τα θερμαινόμενα γκριπ. Δε θεωρώ αυτή εξέλιξη. Όπως δε μου λείπουν και οι οθόνες αφής κοκ. Για μένα ο καλός σχεδιασμός φαίνεται στο μοτέρ, στο πλαίσιο και στις αναρτήσεις και στο πόσο αρμονικά δένουν αυτά μεταξύ τους. Και στα 16000 αυτό που θα κοίταγα είναι το εξής ένα κατα πρώτο λόγο: ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και ο Γερμανός το έχει χάσει αυτό το παιχνίδι εδώ και πολύ καιρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο ΤΚΜ το έπιασε πολύ καλά αυτό που θέλω να πω...δεν είναι οτί τα συγκεκριμένα μηχανάκια τους λείπει απλά ιπποδύναμη ή κάποιο περιφερειακό ή γενικά κάποια υπερβολή είναι ότι γενικώς το μόνο που έχουν αυτά τα μηχανάκια πια είναι ότι δεν καίνε (?! ισχύει , δεν ξέρω) και ότι δεν σπάνε (!!!111) 

Οκ καλό το africa συμφωνώ , να δώσω και το vfr (καθώς δεν ξέρω και τίποτα για αυτό οπότε γιατί να διαφωνήσω) και μετά τι ?? 6 nc ένα 650 γυμνό για γέλια 3 500αρια σε εξωφρενική τιμή άχρωμα,άοσμα και άγευστα και τα επικά crosstourer !! 

Ναι θα τα χαρεί πάρα πολύς κόσμος , ναι αν έχεις χέρια θα τα πας , ναι σε κάποιους κάνουν κλικ παιδιά ναι σε όλα αυτά μαζί σας σίγουρα κάποιοι θα τα γουστάρουν σίγουρα για κάποιους είναι αρκετά αλλά οκ αυτό δεν είναι σοβαρό line up για (νομίζω την μεγαλύτερη) εταιρία μοτοσυκλετών 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τα δικά μου κριτίρια όχι δεν θα μου έλειπαν η ρυθμιζόμενη ζελατίνα και τα θερμαινόμενα γκριπ. Δε θεωρώ αυτή εξέλιξη. Όπως δε μου λείπουν και οι οθόνες αφής κοκ. Για μένα ο καλός σχεδιασμός φαίνεται στο μοτέρ, στο πλαίσιο και στις αναρτήσεις και στο πόσο αρμονικά δένουν αυτά μεταξύ τους. Και στα 16000 αυτό που θα κοίταγα είναι το εξής ένα κατα πρώτο λόγο: ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και ο Γερμανός το έχει χάσει αυτό το παιχνίδι εδώ και πολύ καιρό.

Βαριά λόγια ξεστομίζεις γέροντα κι ετοιμάσου για πυρ ομαδόν....... :tooth:

CB1100RS_2.jpg

:wub:

Το πίσω μέρος του με χαλάει. Μου μοιάζει σαν να "λείπει" κάτι εκεί στο τελείωμα.

Μ' αρέσει απίστευτα το 1300. :wub::wub: Αλλά δεν το έχει στον κατάλογο, :dry: το σταματήσανε οι μλκες? :thumbsdown:

Honda%20CB1300%20Super%20Four%2010%20%20

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έφτασε 4.000€ το SH150...;;;!!!! :blink: :blink: :blink:

Καλά λες ρε συ, δεν το είχα προσέξει. :wacko:

Έχουνε τρελαθεί τελείως πάντως....:wallbash: τη μάνα τους και τον πατέρα τους ζητάνε, ιδίως για μοντέλα που πουλάνε σα ζεστό ψωμί. Μήπως να τα έκοβε λίγο ο κόσμος :idea: μπας και συνέλθουν εκεί στη Χόνδα? 

Με τα μισά λεφτά παίρνεις Κορεάτη - που δε χτυπάει και στο μάτι των καλόπαιδων - :winking: και κάνεις και τη δουλειά σου μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαριά λόγια ξεστομίζεις γέροντα κι ετοιμάσου για πυρ ομαδόν....... :tooth:

Βρες μου έναν που θα πάει να αγοράσει F800GS/S/ST ή R1200GS (το πιο παλιο το αερόψυκτο) χωρίς φόβο και χωρίς άγχος και χωρίς να κοιτάξει ημερομηνία παραγωγής και αριθμούς πλαισίου και και και και... και το παίρνω πίσω αυτό που είπα! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην honda φαίνεται ότι εδώ και χρόνια πάνε να πιάσουν την"μάζα" και όχι κάποιο συγκεκριμένο -ιδιαιτερο target group.

Καλά κάνουν,εγώ προσωπικά "ευχαριστώ δεν θα παρω.....όπως και δεν πήρα"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιο μεγάλες ηλικίες στοχεύει η Honda, αλλά εγώ όλο κάτι 45ρηδες και βάλε, μηχανόβιους της δεκαετίας του '80 βλέπω να παίρνουν τα μεγάλα ΚΤΜ που είναι ''νεανικά'' 

Θάναι το δείγμα μου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπως μου ειπε και ενας φιλο μου τα καλα χοντα αυτη τη στιγμη ειναι για αποσυρση (cb1 power)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα