Jump to content

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος ktm power έγραψε:

spacer.png

Μποτες και φορμα για οταν με το καλο ανοιξει η πιστα.

Thanks @pitapola

ξυστρες στους αγκωνες? οχι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 6 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Δεν πρόσεξες τη λεπτομέρεια... Ξύστρες τιτανίου, για σπίθες. ✨✨✨

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Χμμμ μαλακια μου, και χωρις ξυστρες στους αγκωνες ρυσιο λεει δεν σε αφηνουν να μπεις ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

οχι ρε φιλε, πως δεν το προσεξα αυτο?

και τιτανιο? οχι τπτ τριτοτεταρτα καρφια. Για το βαρος να φανταστω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Οχι ρε φίλε και σε είχα για "σοβαρό"

???

Ποζερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 4/1/2021 at 11:00 ΠΜ, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Με γεια και αγρατζουνιστη,πόσο πήγε;;

Ψάχνομαι και εγώ για καμιά μεταχειρισμένη όμως.

Ευχαριστώ rata. Είναι ακόμα προσφορά  5, στο  Moto market.

Εγώ δεν είμαι τόσο της μτχ λύσης , καλύτερα ενοικιο μια 2 φορές, μέχρι να πάρεις δική σου.( Έχεις ρίξει μάτι στις αγγελίες μτχ? Η ρεταλια η τιμή καινούριου -100/150 ευρώ )

Εγώ από την όλη αναζήτηση, μήνες τώρα κατάλαβα ότι δυστυχώς το κασέ ανεβαίνει πολύ για αυτό που θα ήθελε ο καθένας  για την προστασία του.π.χ. alp missile tech air .

Έβαλα ομως  πάτωμα 1.2 mm αγελαδιτσα και CE certified σε στολή και προστασίες. 

Και για αυτό θεωρώ , λίγα τα χρήματα για  spidi η οποία έρχεται με πιστοποίηση CE για όλα και εγγυήση ενός έτους. (+Ce προστατευτικα ισχίου   που δεν έχουν συνήθως αλλά ,χωρίς προστασία πλάτης)

Η άλλη εναλλακτική ήταν για εμένα η RST 4 η evo r  και αυτή με εγκρίσεις κτλ ,και στα νετ λένε τα καλύτερα . Αγγλικές είναι και τις έχει ο τζορτζοπουλος. Είχα καλέσει για την 4 που είναι φρέσκο μοντέλο και μου είπε ότι θα φέρει λογικά.  

Υπάρχουν προσφορές στα 300-400 ευρώ σε καινούργιες αξιόλογες στολές οπότε μην πάς βουρ στο μτχ . Αυτά απο μένα 

Καλή ψακτικη.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/1/2021 at 10:51 ΜΜ, το μέλος Denzo έγραψε:

Ένα τρακ γάντι  μου λείπει μόνο .

εχεις καμια καρτοπιστα κοντα σου η λες να πηγαινεις Μεγαρα?

απο γαντι πολλες επιλογες

Cortech Adrenaline 3.0 RR, Alpinestars GP Pro R3, Knox Handroid, Held Phantom II, 

Την 4/1/2021 at 11:00 ΠΜ, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Με γεια και αγρατζουνιστη,πόσο πήγε;;

Ψάχνομαι και εγώ για καμιά μεταχειρισμένη όμως.

μετεχειρη μονο αν βρεις ευκαιριαρα πραγμα πολυ δυσκολο.

με 400-500ευρω παιρνεις καινουριες πολυ αξιολογες φορμες οπως rst (τη μαρκα τη φορανε στο μεγαλυτερο ποσοστο οι αναβατες του ΤΤ), held, ixs.

εκτος αν θες να σε δωσω τη δικη μου dainese laguna seca, για να παρω μια rst σα το michael dunlop ?

ευτυχως εχουμε εξελιχθει και εχουν μπει πολλες εταιριες στο χορο. πλεων δεν αξιζει να δωσεις 1.5κ για dainese φορμα γιατι τη φοραει ο κιντρινος 46?

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καρτοπιστα υπάρχει αλλά παραειναι μικρή για το δικό μου. Μέγαρα στη μεγάλη κανονικά. Δεν βλέπω απολύτως κανένα περιορισμό .

Ίσα ίσα πρέπει να είναι στα μέτρα του.

Είναι λόγο γκαζιού και gearing , καθότι αρκετά μακρύ παρότι έγινε πιο κοντό από 42-16 σε 45 -16 +3 πίσω . Πριν το κάνω 200αριζε που ήταν υπερβολή . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Ευχαριστώ rata. Είναι ακόμα προσφορά  5, στο  Moto market.

Εγώ δεν είμαι τόσο της μτχ λύσης , καλύτερα ενοικιο μια 2 φορές, μέχρι να πάρεις δική σου.( Έχεις ρίξει μάτι στις αγγελίες μτχ? Η ρεταλια η τιμή καινούριου -100/150 ευρώ )

Εγώ από την όλη αναζήτηση, μήνες τώρα κατάλαβα ότι δυστυχώς το κασέ ανεβαίνει πολύ για αυτό που θα ήθελε ο καθένας  για την προστασία του.π.χ. alp missile tech air .

Έβαλα ομως  πάτωμα 1.2 mm αγελαδιτσα και CE certified σε στολή και προστασίες. 

Και για αυτό θεωρώ , λίγα τα χρήματα για  spidi η οποία έρχεται με πιστοποίηση CE για όλα και εγγυήση ενός έτους. (+Ce προστατευτικα ισχίου   που δεν έχουν συνήθως αλλά ,χωρίς προστασία πλάτης)

Η άλλη εναλλακτική ήταν για εμένα η RST 4 η evo r  και αυτή με εγκρίσεις κτλ ,και στα νετ λένε τα καλύτερα . Αγγλικές είναι και τις έχει ο τζορτζοπουλος. Είχα καλέσει για την 4 που είναι φρέσκο μοντέλο και μου είπε ότι θα φέρει λογικά.  

Υπάρχουν προσφορές στα 300-400 ευρώ σε καινούργιες αξιόλογες στολές οπότε μην πάς βουρ στο μτχ . Αυτά απο μένα 

Καλή ψακτικη.

Επειδή το σκέφτομαι και δεν ξέρω αν θα μου βγει όπως το έχω στο μυαλό μου,δεν θέλω να δώσω λεφτά που ίσως πάνε στο βροντο.

Όντως υπάρχουν καλές τιμές αλλά έχω βρει 2 στα 200€,που είναι σε πολύ καλή κατάσταση ,αν μου κάνει το νούμερο.

Σήμερα θα πάω  για vip training οπότε θα ζητήσω να δοκιμάσω στολή για να ξέρω πού χωράω.

Η σκέψη είναι να κάνω καμιά προπόνηση σε καρτοπιστα πχ speedforce, γιατί Μέγαρα καλά κρασιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιουργηθηκε νέο τόπικ, για φόρμες.

Προτείνετε ετικέτες ωστε να προστεθούν στο τόπικ, και να ειναι ευκολο μελλοντικά να βρει κάποιος απαντήσεις σχετικά.

Φυσικά, pinned.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως αν είσαι σε νούμερο φόρμας στο 50 έχεις περισσότερες επιλογές σε καινούργιες και μεταχειρισμένες .

Εγώ νομίζω πάω για 52-54 ανάλογα την εταιρεία....αυτά τα βάρη φταίνε.

Για αυτες εδώ κοιτάω

https://www.car.gr/parts/view/31881211-pwleitai-forma

https://www.car.gr/parts/view/32237708-dermatini-stoli-oloswmi-rs-taichi-54-noymero

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 47 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Επειδή το σκέφτομαι και δεν ξέρω αν θα μου βγει όπως το έχω στο μυαλό μου,δεν θέλω να δώσω λεφτά που ίσως πάνε στο βροντο.

Καλα το σκεφτεσαι νομιζω. Δεν ειναι για ολους το χομπι, πολλες στολες που αγοραζονται φοριουνται κανα δυο-τρεις φορες και μετα μενουν στη ντουλαπα.

Δες αν ειναι οντως για σενα, αν θα βρεις και παρεα (που ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος κι αυτη για να περνας καλα) και μετα εχεις ολο το χρονο να παρεις κατι πιο ακριβο. Πιο πιθανο να ξερεις και τι ακριβως σε βολευει (νουμερο, διατρηση) αφπυ εχεις μπει πιστα μερικες φορες.. Ετσι κι αλλιως μια στολη που κανει 150-200€ σε αγγελια παλι τοσο θα τη δωσεις αν οντως κρινεις πως δε σε καλυπτει. Το ρισκο ειναι ανυπαρκτο. Ενω στο καινουριο θα χασεις τριψηφιο νουμερο.

πριν 11 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Πάντως αν είσαι σε νούμερο φόρμας στο 50 έχεις περισσότερες επιλογές σε καινούργιες και μεταχειρισμένες .

Εγώ νομίζω πάω για 52-54 ανάλογα την εταιρεία....αυτά τα βάρη φταίνε.

Για αυτες εδώ κοιτάω

https://www.car.gr/parts/view/31881211-pwleitai-forma

https://www.car.gr/parts/view/32237708-dermatini-stoli-oloswmi-rs-taichi-54-noymero

Η πρωτη δε φαινεται να ειναι 52, τουλαχιστον αυτο βλεπω απο την ετικετα της στολης (ασχετως τι γραφει ο πωλητης). Η δευτερη φαινεται ωραια, ειναι και διατρητη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως και γω πιστευω για πρωτη καλα ειναι μια μεταχειρισμενη, γιατι ειναι πολυ κριμα για τον χι ψι λογο να την φαει το ντουλαπι μια φορμα των 500+ ευρω. Η πιστα ειναι ενα χομπι και καποιος μπορει να βαρεθει οποτε οπως σε ολα τα χομπι ειναι λογικο να ξεκινας απο σχετικα καλο μεταχειρισμενο εξοπλισμο και αν δεις οτι σε τραβαει και το γουσταρεις πολυ επενδυεις χρονο και χρημα. Εμενα με βοηθησε πολυ στην επιλογη ο @pitapola και με λιγη υπομονη θεωρω πως εγινε ενα αρκετα καλο ντιλ φορμας και μποτας. Ακομα δεν της εχω βαλει βεβαια ουτε καν στον δρομο μονο στατικα στο μηχανακι πανω. Απλα να πω οτι αν πας σε μεταχειρισμενη και ειναι η ΠΡΩΤΗ σου ειναι καλο να την δοκιμασεις απο κοντα, εγω πχ τις προαλες πηρα μπουφαν dainese και το νουμερο μου ηταν 52 ενω σε μια φορμα που δοκιμασα το 52 δεν εκλεινε με τιποτα, τελικα βρηκα αυτην που φαινεται στο νημα που ειναι 54 και ΝΟΜΙΖΩ οτι καθεται καλα πανω μου, θα δειξει οταν με το καλο ανοιξουν οι πιστες.

Τροποποιήθηκε από τον ktm power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Προτείνετε ετικέτες ωστε να προστεθούν στο τόπικ, και να ειναι ευκολο μελλοντικά να βρει κάποιος απαντήσεις σχετικά.

Ετικετα "Στολη" νομιζω θα ηταν χρησιμη.

Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω για οσους τωρα μπαινουν στο χωρο. Μια πολυ καλη αγορα (ισως σε δευτερη φαση) ειναι καποιου ειδους undersuit.Οι περισσοτερες στολες εχουν αφαιρουμενη φοδρα που πλενεται, αλλα δεν ειναι και το πιο πρακτικο πραγμα να κανεις αυτη τη δουλεια καθε φορα που γυρνας απ΄την πιστα. Η εσωτερικη φορμα επιτρεπει καλυτερο αερισμο, βοηθαει στο ευκολο βαλε-βγαλε της στολης, προστατευει το δερμα απο τον ιδρωτα και ειναι πολυ βολικη στο πλυσιμο. Οταν γυρναω απ΄την πιστα βαζω κατευθειαν το undersuit στο πλυντηριο ενω η φοδρα της στολης (που βγαινει πιο δυσκολα, με φερμουαρ) πλενεται με πολυ μικροτερη συχνοτητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά ρε @pitapola τι είμαστε να πλένουμε τις στολές; Τίποτα φλωροι???? 

Η στολή πρέπει να αποπνέει άρωμα αντρίλας. 

Αυτό που έβαλες είναι ένα ολόσωμο ισοθερμικό ή κάνω λάθος; Αντί δηλαδή να είναι παντελόνι και μπλούζα είναι εννιαίο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ την κάνω με ισοθερμικά , 2 κομμάτια παντελόνι μπλούζα. Αν έχω φράγκα για ανεμιστήρα ίσως πάρω κάποτε ένα undersuit.

Πάντως εγώ 50 είναι το νούμερο μου στην καινούργια αλλά έχω βάλει 52 παλαιότερα κ Μ ήταν οκ. Διαφέρουν αρκετά οι κοψιες ανάλογα την εταιρεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω αν θεωρουνται ολα ισοθερμικα, εγω ισοθερμικα λεω αυτα που ειναι για το κρυο. Παντως οι περισσοτερες εταιριες ειδων μοτοσυκλετιστη εχουν εσωτερικα layers. Καποια υλικα ειναι για το κρυο (μονωση, αντιανεμικη δραση) και αλλα ειναι για τη ζεστη (καλυτερος αερισμος, βοηθεια στην εξατμιση του ιδρωτα). Τα race undersuits ειναι στη δευτερη κατηγορια. Αντιστοιχα layers εχουν και μαρκες αθλητικων (πχ τα κολαν που φορανε κατω απο τις στολες καποιοι καλαθοσφαιριστες). Το δικο μου ειναι one piece της Clover και μοιαζει με αυτο , το υλικο ειναι δηλαδη πολυ ψιλο mesh (διχτυ?). Εχω και ισοθερμικα (για το κρυο) αλλα δεν ξερω πώς θα τα πανε με τον ιδρωτα, δεν εχω δοκιμασει ποτε να τα βαλω με θερμοκρασια πανω απο 5-10°C.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε δοκιμή πάντως χθές τελικά μπαίνω σε 54ν,dainese και spidi που τα νούμερα αντιστοιχούν σε Ευρωπαίους αναβάτες.

Οπότε οικονομία να μαζέψουμε κάνα ψιλό για αγορά φόρμας καθώς οι επιλογές είναι πιο λίγες και οι τιμές πιο υψηλές.

Ούτως η άλλως δεν βιάζομαι.

Οι διαφορές σε σχέση με φόρμες motard γνωρίζουμε ποιες είναι;;; πχ Ξύστρες ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι πιο γνωστές που έχω δει σε motard είναι της MVD (παράδειγμα) , και από όσο καταλαβαίνω, είναι περισσότερο διάτρητες και λιγότερο σφιχτές από τις κλασσικές στολές, ώστε να σου δίνουν περισσότερη ελευθερία κίνησης, κάτι σαν μίξη κλασσικής στολής και εξοπλισμού MX δηλαδή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Οι διαφορές σε σχέση με φόρμες motard γνωρίζουμε ποιες είναι;;; πχ Ξύστρες ;

Διαφορετικό κόψιμο.

Οι SSαδικες είναι για να είσαι "σκυφτός", οι μοταρντίσιες για να είσαι "όρθιος".

Στα ξένα διαβάζω ότι κάποιοι πηγαίναν και ένα νούμερο πάνω όταν επρόκειτο για SM μοτό και φόρμα SS.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/1/2021 at 10:51 ΜΜ, το μέλος Denzo έγραψε:

spacer.png

Ένα τρακ γάντι  μου λείπει μόνο .

Αγρατζουνιστη Πάνο και καλά γυρολόγια! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα