Jump to content

Recommended Posts

Επαρχια τα πραματα ειναι ηρεμα παντως.

Μεσα, και υπομονη. Δηλαδη ουτε φυλακη να ειμασταν. 

Λες και τι μας στερησαν. Τον καφε στη καφετερια. Ελεος δηλαδη..... 

Μια χαρα ειναι μεσα στο σπιτι.

Πολυ ωραια. Ησυχια και ηρεμια. 

Εν το μεταξυ τι φαση.

Βρε μπαγασηδες που πήγατε ολοι εσεις που παρκαρατε πανω σε πεζοδρομια και γενικα παντου? 

Τι ωραια που ειναι αδειοι οι δρομοι. 

Προτεινω να το εφαρμοζουμε που και που. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Ειλικρινα καπως ετσι νιωθουμε τις τελευταιες μερες... Θα κανω μια εκ νεου επεξεργασια μηπως και γινει πιο ευαναγνωστο.

Όχι ρε, δεν στην έπεσα, χιούμορ έκανα. Ελπίζω να μην παρεξήγησες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 24 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Ποιά μεριά της Ελλάδας εισαι, Σπύρο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Όχι ρε, δεν στην έπεσα, χιούμορ έκανα. Ελπίζω να μην παρεξήγησες

Οχι, καμια παρεξηγηση, ισα ισα που επρεπε να το διορθωσω καπως για να μπορει να το διαβασει και καποιος αλλος εκτος απο μενα! 

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Ποιά μεριά της Ελλάδας εισαι, Σπύρο ?

Στη πηγη του κακου ακριβώς..... Στο επικεντρο. Πιο επικεντρο δεν εχει

Ηλεια... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Δυστυχως αυτο το βιντεο δειχνει ενα μεγαλος μερος απο την πραγματικοτητα στην Ελλαδα μας, βγηκε ο ¨ευλογημενος¨  απο την εκκλισια και νομιζει οτι πλεον εχει μπει σε μια φουσκα που τον προστατευει.

Δυστυχως αρκετοι δεν μπορουν να καταλαβουν τη σοβαροτητα της καταστασης, οι νεοτεροι το περνανε στο ντουκου βλεποντας οτι τα ποσοστα θνησιμοτητας ανα ηλικιακη ομαδα ειναι μικροτερα για αυτους, αλλα οι περισσοτεροι θα γινουν αιτια να νοσησει και καποιος αρκετα μεγαλυτερος.

Απαγορευση κυκλοφοριας ΤΩΡΑ και προστιμο για οποιον το παραβαινει χωρις λογο.

Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος των ακρων αλλα βλεποντας κατι τετοιους τρελαινομαι, για ποιο λογο να προσεχω εγω και ενας ασυνηδητος να γινει αιτια και να τη φαω και γω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανοιγοντας σημερα την τηλεοραση να δω νεα, ειδα μια συνέντευξη του Βαρουφακη. 

Χωρις να ξερω πραματα από οικονομία κλπ, απλα οτι καταλαβα απο τον τροπο που απλοικα τα εξηγουσε μαλλον εχει δικιο στις προτασεις του σχετικα με την οικονομια τωρα που θα εχουμε θεμα με τον κορονοιο. 

Με απλα λογια ειπε, οχι δανεια απο esm κλπ γιατι αυτο θα μας οδηγησει εκ νεου σε ενα στυλ μνημονιου αλλα, κουρεμα ΦΠΑ και ελαφρυνσεις προς τους πληγεντες(επιχειρησεις εργαζομενους) με επιδοματα ειτε απο το πλεονασμα του κρατους ειτε απο την ΕΚΤ με την μορφη επιδοματος οχι δανειου, οπως εγινε στο Hong Kong. 

Παρεπιπτοντως ανεβασε και τις ηχογραφησεις απο τα Eurogroup στη σελιδα του κομματος του νομιζω. 

Θα εχει ενδιαφερον να ακουσουμε τωρα που δεν εχουμε τι να κανουμε κλεισμενοι μεσα

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιθανων ολο να αυτο να εχει οικονομικους σκοπους...

εμεις σα χωρα κατι παμε να κανουμε αλλα το χανουμε καπου στη μεση. 

κλεινουν με "απαγορευση" τα Χ καταστηματα αλλα τα Ψ παραμεμενουν ανοιχτα (στα Ψ ειναι και ο μεγαλυτερος τζιρος, τυχαιο?)

"τιμωρια" σε οποιον βγαινει απο το σπιτι χωρις λογο. 

γονεις με μικρα στο sm, παπουδες στα καταστηματα-τραπεζες, βολτες στην παραλια με το "μωρο" κτλ. ΓΙΑΤΙ ρε σεις? 

οι ευπαθεις ομαδες εχουν θεμα, και ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο που κυκλοφορουνε εξω.

καμια σχεση με χουντικο η φασιστα δεν εχω, αλλα πρεπει να δουμε αστυνομια η τανκ στο δρομο για να μη σηκωσουμε τον κωλο μας απο το σπιτι χωρις λογο?

τα παρκαρισμενα εντελως τυχαια τα εχουν εξαφανισει, τα βαλανε στον π@το τους μαλλον? γιατι τις αλλες μερες τα αφηνανε οπου να ναι.

θα θελα να ειμαι απο αυτους που θα μεινουν σπιτι για 3-5-10 μερες και πραγματικα δε θα εκανα ουτε βημα, αλλα ειμαι απο αυτους που δουλευουν :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 3/16/2020 at 7:49 ΜΜ, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Μεσα, και υπομονη. Δηλαδη ουτε φυλακη να ειμασταν. 

Λες και τι μας στερησαν. Τον καφε στη καφετερια. Ελεος δηλαδη..... 

Μια χαρα ειναι μεσα στο σπιτι.

Πολυ ωραια. Ησυχια και ηρεμια. 

Εν το μεταξυ τι φαση.

Βρε μπαγασηδες που πήγατε ολοι εσεις που παρκαρατε πανω σε πεζοδρομια και γενικα παντου? 

Τι ωραια που ειναι αδειοι οι δρομοι. 

Προτεινω να το εφαρμοζουμε που και που. 

Σπύρο το βλέπεις επιφανειακά.

Δεν είναι τόσο απλό το "κάτσε σπίτι" 

Για κάποιους (πχ εργένης Δ.Υ.) είναι όντως απλό. Τρέχει ο μισθούλης και το μόνο που χρειάζεται είναι φαγητό/νερό/γκόμενα/adsl.

Δες όμως έναν άνθρωπο, εργαζόμενο σε ιδιωτική επιχείρηση, που έχει οικογένεια και μόλις ενημερώθηκε για άδεια άνευ αποδοχών (και είναι πχ ήδη 3 μισθούς πίσω...).

Πόσο χαλαρός πιστεύεις θα είναι?

Αντιστοίχως κάποιον επιχειρηματία με μικρή επιχείρηση...Κοκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ξεβράκωμα του καπιταλισμού...

Για κάθε "αναποδιά" που πιάνει απροετοίμαστο το σύστημα.....μιλάνε "τα αφεντικά" για ατομική ευθύνη. Πάλι...

Κάτι σα το "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου.

Ατομική ευθύνη να κάτσουμε σπίτια μας να μη καταρρεύσουν τα νοσοκομεία.

Καθόμαστε σπίτι...ατομική ευθυνη να μη καταρρεύσει η adsl και το 4g.

Ορίστε και οι ανακοινώσεις:

https://www.ethnos.gr/tehnologia/94393_atomiki-eythyni-kai-sto-internet-deka-metra-gia-na-min-katarreysei-diktyo

Εν τέλει....

Τι σκατά πληρώνουμε τόσα χρόνια? Ποιες υποδομές?

Κατά τ' άλλα ο καπιταλισμός μας προωθεί στην ηλεκτροκίνηση. Ηλεκτρικά οχήματα και φρου φρου κι αρώματα.

Φανταστείτε κατάρρευση των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας.

Πάλι ατομική ευθύνη!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσπερνώ το αντικομμουνιστικό/αντιαντικαπιταλιστικό ντελίριο της πεινασμένης κ εργαζομένης αρκούδας πιο πάνω, για να αναφέρω πως δεν αναφέρθηκα σε πολιτικές στάσεις ή πεποιθήσεις. Προσωπικά θεωρώ πως ο κομμουνισμός θα τα είχε κάνει ακόμα χειρότερα (πχ).

Όμως στην προκειμένη φάση, οι (και καλά) δημοκρατικές κυβερνήσεις της δύσης, με άρωμα και πίστη στο χρήμα, τα έκαναν σκατά. Και οπως φαίνεται σαφώς χειρότερα από τα απολυταρχικά ή/& κομμουνιστικά κράτη.

Η Ιταλία ήταν (& είναι) το πρώτο θύμα.

Η πουτ@να η Μέρκελ εξακολουθεί να τα γράφει όλα στ' αρχίδι@ της (παίζει τελικά και να έχει)

Όλη η Ευρώπη λειτουργεί ανά μονάδες και όχι ως ενωμένη (όπως όφειλε)

Η Αγγλία μόνο ως τσίρκο μπορεί να σχολιαστεί.

Η Αμερική θα θρηνήσει πάρα πολλά θύματα. Και με το κόστος περίθαλψης εκεί, μάλλον θα γίνει ξεσκαρτάρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα ρε παίδες, γιατί μου φαίνεται οτι η Ελλάδα τα πάει ΚΑΛΑ για την ώρα; Δηλαδή, νομίζω έδρασαν σε καίριο χρονικά σημείο. Και οι εισηγήσεις υπήρξαν από τους ειδικούς και ο Μητσοτάκης προφανώς τις δέχθηκε. Νομίζω εκεί που οι άλλες χώρες λένε "κάτσε ρε, πώς θα διαχειριστούμε τον οικονομικό αντίκτυπο του να κλείσουν τα πάντα; ", η ελλ. κυβέρνηση είπε "οκ, είμαι σε κρίσιμο σημείο, κλείνω τα πάντα και βλέπουμε μετά τα της οικονομίας". Με έχει εκπλήξει ευχάριστα η αντίδραση και μου εμπνέει μεγάλη εμπιστοσύνη και ο κ. Τσιόδρας που βγαίνει και μας ενημερώνει κάθε απόγευμα.

Θα μπορούσαμε να έχουμε 3.000 ΜΕΘ, 1,5 εκατ. γιατρούς, 260 super puma, αλλά αυτή είναι μια συζήτηση για μετά (που νομίζω το ευτύχημα μέσα σε αυτή την τραγωδία -ρε παιδιά, τί πράγμα είναι αυτό στην Ιταλία. νεκροί μέσα στα φορτηγά του στρατού- είναι πως θα αλλάξει σημαντικά η ζυγαριά της συζήτησης γύρω από το ισχυρό, έτοιμο και αυτάρκες κράτος μιας και θα δούμε τί πραγματικά είναι σημαντικό και τί υπερφίαλο). Αλλά στο σημείο που βρισκόμαστε, νομίζω τα όσα γίνονται είναι τα καλύτερα δυνατά και πρέπει και εμείς να βοηθήσουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@A-nik-i

+1000.

Και εγω, αν και εντελως αντιθετος με την ν. δ.  ιδεολογικα,  ομολογω οτι συφμωνω με αυτα που κανει τωρα και νομιζω γενικα ότι  το χειρίζονται  καλα. 

Για τον  Τσιορδα τα λογια είναι  περιττά. 

Ο ανθρωπος εχει κυρος,  λεει αυτα που πρέπει.  Λιγα λογια  και καλα. 

Δεν λεει φανφαρες ουτε το παιζει ιστορία. 

Βεβαια.....  Οικονομικα θα το πληρωσουμε ακριβα στο μελλον αλλα τωρα τι να κανουμε. 

Ετσι και αλλιως μαθαμε στα μνημονια:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@HLIAS οικονομικά νομίζω είναι πραγματικά άγνωστο. Και φαντάζομαι όποιες προβλέψεις γίνονται από ειδικούς, έχουν κάτι επισφάλειες ΝΑ με το συμπάθειο. Όμως υγειονομικά, είναι βέβαιο. Το βλέπουμε δίπλα μας. 3,5 χιλιάδες νεκροί στην Ιταλία σε περίπου 1 μήνα. Σε μια Ιταλία που απλώς καθυστέρησε λίγο να πάρει τα μέτρα που πήραμε εμείς (επειδή την είδαμε και φοβηθήκαμε). Έχω ειλικρινή φόβο για το τί θα γίνει σε χώρες που πετάνε χαρταετό μέχρι σήμερα που θα αρχίσουν να βλέπουν τις συνέπειες της οκνηρίας τους σε 5-6-7 μέρες. Γκιλοτίνες στις πλατείες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι αυτή την στιγμή είμαστε 3η στον κόσμο χώρα με τα λιγότερα τεστ εντοπισμου του covid ,οι αριθμοί είναι πλασματικοί σε 1-2 βδομαδες θα ξέρουμε εάν τα πήγαμε καλά, μέχρι τότε βοηθά Παναγία.

Επίσης μέχρι τότε ελπίζω και σε άλλα οικονομικά μέτρα ελάφρυνσης του πληθυσμού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι αυτή την στιγμή είμαστε 3η στον κόσμο χώρα με τα λιγότερα τεστ εντοπισμου του covid ,οι αριθμοί είναι πλασματικοί σε 1-2 βδομαδες θα ξέρουμε εάν τα πήγαμε καλά, μέχρι τότε βοηθά Παναγία.

Εννοείται σε 1-2 βδομάδες θα ξέρουμε πώς τα πήγαμε, σήμερα ας πούμε ξέρουμε για περίπου 10 μέρες πίσω πώς ήμασταν. Θα φανεί λοιπόν πώς απέδωσαν τα μέτρα.

Τώρα για τα τεστ που λες, κι εγώ στην αρχή εκνευρίστηκα και λέω "ε όχι κι εδώ τελευταίοι γαμώτο, όχι να μην έχουμε ούτε τεστ να κάνουμε". Μετά όμως κάθισα και σκέφτηκα το εξής: Αν αύριο, κλείσουμε τα σύνορα και όλα τα μέσα-έξω, μοιράσουμε από ένα τεστ σε κάθε πολίτη της χώρας, βγάλουμε αποτέλεσμα σε 2 μέρες και το αποτέλεσμα είναι 100% βέβαιο (πράγμα αδύνατο, ειλικρινά, όλα τα διαγνωστικά τεστ έχουν ένα περιθώριο σφάλματος που συνήθως επιλέγεται να είναι προς τα false positives), τότε έχει νόημα ναι. Γιατί θα πούμε "ωπ, εσείς οι 10.000, σας στέλνουμε καραντίνα σε ένα νησί για 2 βδομάδες χωρίς καμία επαφή με έξω κόσμο" και αμέσως μετά καθαρίσαμε από τον ιό.

Αλλά, αν έχουμε ακόμη και τα μισά τεστ, τότε πραγματικά για τον άλλον μισό πληθυσμό η οδηγία είναι ΜΕΙΝΕ ΣΠΙΤΙ. Άρα τελικά, στην πράξη τα πολλά τεστ δε μας βοηθούν, μόνο μας δίνουν μια στατιστική πληροφορία, μας αλλάζουν τον παρανομαστή. Εκεί που λέγαμε 90 νοσηλευόμενοι σε 500 κρούσματα, θα λέμε 90 νοσηλευόμενοι σε 6000 κρούσματα. Αλλά η ουσία των ενεργειών μας για την ανάσχεση, η ίδια θα είναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Δεν διαφωνώ σε αυτό.

Αλλά είναι στο χέρι μας να κρατήσουμε το νούμερο όσο γίνεται πιο χαμηλά σωστά;

Όταν άλλες ευρωπαικές χώρες ή και η Αμερική σφυρίζουν αδιάφορα ακόμα ( που υποτίθεται είναι και πιο μπροστά απο εμάς)  ή τέλος πάντων το έχουν πάρει πολύ πιο χαλαρά, λέγοντας πως απλά θα δημιουργήσουν αντισώματα, προφανώς και θα κλαψουμε λιγότερο απο αυτούς, απο ότι δείχνει το πράγμα. 

Άσχέτως πλυθισμού έτσι; Αναλογικά αν το πάρεις, θέλω να πιστεύω πως θα είμαστε καλύτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμήν

Ίσως η πρώτη φορά...και βλέποντας την Ιταλία που προηγείται σχεδόν 1 μήνα στα κρούσματα,που πήραμε τόσο άμεσα μέτρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ παιδιά είμαι γενικά αισιόδοξος, αρκεί να είμαστε κι εμείς σοβαροί. Τώρα, όπως έλεγε το απόγευμα ο κ. Τσιόδρας, να φτάνει στην Κάρπαθο κρούσμα από Αθήνα, ε κρίμα ρε παιδιά. Δηλαδή, να καταδικάζουμε εμείς οι ίδιοι άλλους ανθρώπους σε σοβαρή περιπέτεια ή/και θάνατο. Για τις ευπαθείς ομάδες είναι σοβαρά τα πράγματα. Στον περίγυρο μου ξέρω μια κοπέλα που παλεύει με μια ασθένεια κι έχει πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό. Λίγο κράτει όλοι μας και θα περάσει το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μετρα που λαμβανονται δεν ειναι ορθολογικα και υπολογιζονται με βαση το πολιτικο κοστος. Η πιο σωστη προσεγγιση ειναι απομονωση των ευπαθων ομαδων, και  οι υπολοιποι να συνεχισουν τη ζωη τους, αυτο που πηγαν να κανουν οι σκανδιναβικες χωρες και η αγγλια. Και αυτο γιατι οι ευπαθεις ομαδες θα πεθανουν σε λιγους μηνες, ακομα και αν τη γλυτωσουν τωρα, τον επομενο χειμωνα θα καταληξουν κατα πασα πιθανοτητα. Η ζημια της καραντινας στην οικονομια θα ειναι τεραστια και σε χρονικη στιγμη πολυ δυσκολη για τη χωρα μας. Ο ιος εχει θνησιμοτητα μικρη, κατω του 1 τα εκατο των κρουσματων πεθαινουν, δεν ειναι η πανωλη. Απλα αν αφησουν να πεθανουν μαζικα οσοι ειναι να πεθανουν, αυτο εχει μεγαλο πολιτικο κοστος, θα βγει η αντιπολιτευση να πει δεν κανουν τιποτα, θα βγουν και παρα πολλοι που τρωνε επι χρονια απο τις συνταξεις των μπαμπαδων/παπουδων τους να ουρλιαζουν (δε φανταζεστε ποσοι ειναι στην Ελλαδα),  οποτε κανουν το πιο φτηνο μετρο που μπορουν να κανουν, την καραντινα. Επειδη ομως το στη ζωη το φτηνο ειναι και ακριβο, αυτοι που ειναι να πεθανουν θα πεθανουν αργα ή γρηγορα, και οι υπολοιποι θα φανε μια νεα οικονομικη κριση, που δεν υπαρχει και ο τουρισμος να τη μετριασει οπως το 2010 και το 2015. Επισης τα νουμερα μπορει να απατουν οπως και οι εικονες, στην Ιταλια το να πεθανουν 3000 ατομα μπορει να ακουγεται μεγαλο, αλλα δεν ειναι γιατι καθε χρονο τα τελευταια 4 χρονια πεθαινουν 17500 ατομα το χρονο απο τη γριππη. Το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι μαζι μας την τρωνε και οι αλλοι λαοι, οποτε υπαρχει μια σχετικη αλληλεγγυη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία οπτική, δεν το είχα δει έτσι καθόλου:ok:

Αλλά απο την άλλη. Πως να πεις, ''οκ κυκλοφορείτε ελεύθερα, αλλά σιγα σιγά χαιρετάτε μανάδες και πατεράδες γιατί θα πεθάνουν;

Είναι λίγο άουτς η φάση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 13/3/2020 at 5:06 ΜΜ, το μέλος innova 04 έγραψε:

Τα νησια, ειναι ευκολο να θωρακιστουν και να απομονωθουν, με τροφοδοσια/φαρμακα/καυσιμα. Η μετακινηση απο και προς τα 107 κατοικησιμα νησια της Ελλδας με 1.7 εκ μονιμους κατοικους, θα επρεπε ηδη να ειχε διακοπει. θα ειχαν βγαλει ενα μεγαλο μπελα απο το κεφαλι τους τα χαιβανια της κυβερνησης.

Ποστ, μια βδομάδα πίσω.

Σημερα, αποβιβάζονται στα νησιά ενα κάρο μαλάκες/ζώα/παρτάκηδες ηλίθιοι, που θα κατακλύσουν απο αύριο τα ντόπια σουπερ μαρκετ για τροφοδοσία, θα αρχισουν να γκρινιάζουν με τα κλειστα μαγαζια (ενα καφε ρε αδερφέ?), θα μολάρουν τα παιδιά τους όξω στην κεντρικη πλατεια ή ακομη χειρότερα θα πα να ΒΡΕΘΟΥΝ/ΣΥΓΧΡΩΤΙΣΤΟΥΝ με τα ξαδερφια τους στα χωριά, θα αναζητήσουν φάρμακα, θα εμπλακουν σε εναν κοινωνικό ιστό που ισα που κρατιέται όρθιος (και με ευλάβεια ΜΕΣΑ στα σπίτια) και δεν εχει σκάσει ΑΚΟΜΗ κανενα κρουσμα.

Ναι, οκ απο αυριο μονο οι μονιμοι θα μπαρκαρουν, αλλά η ζημια ΕΧΕΙ γινει !

Τα πληρωματα των πλοίων, τα λιμανια αποβιβασης, οι πρατηριουχοι, και γενικα με ΟΣΟΥΣ ηρθαν σε επαφή αυτα τα γίδια που ταξιδεψαν απο Αθηνα και αλλού, εχουν αυξησει τον κινδυνο διασποράς.

Moto-Xristomou, ειναι το μόνο συνεργείο που δουλευει πλέον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα