Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Ναι η Loctite είναι πανάκριβη 1€/ml.
Για τα προϊόντα της Bison έχω ακούσει καλά λόγια και η Permatex επίσης είναι καλή γενικότερα σαν εταιρεία.

Εγώ για τις εξωτερικές βίδες χρησιμοποιώ μια μέτριας δύναμης που πήρα από το τοπικό χρωματοπωλείο. (Νομίζω ότι είναι saratoga, όρκο δεν παίρνω θα το δω το βράδυ).
Δεν έχω χάσει ακόμα βίδα από την μονοκύλινδρη κουδουνίστρα μου.
Για μέσα στο μοτέρ δεν ρισκάρω και πάω με Loctite.
Έτσι κι αλλιώς πόσες φορές θα τη  χρειαστείς και η ποσότητα που βάζεις είναι ελάχιστη.

Μέσα στη βδομάδα θα πάω για "προμήθειες συνεργείου", αν θες ρωτάω και εδώ μήπως και την βρω πιο φθηνά.:winking:

Μια που συζητάτε για κόλες , να σας προτείνω μια που πήρα για πλάκα από τη λαϊκή και με έχει χαζέψει. Λέγεται super glue , είναι 20 γραμμάρια , είναι διάφανη σαν νερό και κοστίζει 1€ 

Έχω κολλήσει από σαγιονάρες μέχρι καρέκλες , ξύλο κοπής , συρτάρια ,μεταλλικά αντικείμενα γυαλί κλπ. Δεν κολλάει ορισμένα είδη πλαστικού μόνο. 

Φυσικά και δεν το προτείνω για βίδες κινητήρα κλπ , απλά το αναφέρω πληροφοριακά γιατί κάτι loctite και Bison για 20 γραμμάρια κοστίζουν 15€

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, ανοιξα το taxisnet για να βγαλω τα τελη (ναι τα καθυστερησα δικια μου βλακεια) και μου εβγαλε οτι ειναι 52 ευρω. Σκεφτηκα οτι θα ειναι το προστιμο επειδη δεν τα πληρωσα στην ωρα τους αλλα μετα τσεκαρα οτι για κατω απο 30 ευρω δεν πληρωνεις προστιμο και τα δικυκλα 125 κυβικων πληρωνουν 22 ευρω, τι διαλο να πουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος andreaspetr έγραψε:

κολλα στα μπουζωνια γιατι??

Δυναμόκλειδο δεν έχω. Θα σφίξω με το χέρι όσο νομίζω και θέλω απλά να έχει και μία στάλα κόλλα για να είμαι σίγουρος.

πριν 5 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Ναι η Loctite είναι πανάκριβη 1€/ml.
Για τα προϊόντα της Bison έχω ακούσει καλά λόγια και η Permatex επίσης είναι καλή γενικότερα σαν εταιρεία.

Εγώ για τις εξωτερικές βίδες χρησιμοποιώ μια μέτριας δύναμης που πήρα από το τοπικό χρωματοπωλείο. (Νομίζω ότι είναι saratoga, όρκο δεν παίρνω θα το δω το βράδυ).
Δεν έχω χάσει ακόμα βίδα από την μονοκύλινδρη κουδουνίστρα μου.
Για μέσα στο μοτέρ δεν ρισκάρω και πάω με Loctite.
Έτσι κι αλλιώς πόσες φορές θα τη  χρειαστείς και η ποσότητα που βάζεις είναι ελάχιστη.

Μέσα στη βδομάδα θα πάω για "προμήθειες συνεργείου", αν θες ρωτάω και εδώ μήπως και την βρω πιο φθηνά.:winking:

Μέσα στον κινητήρα δε θέλει κάπου. Μόνο στο λαμαρινάκι συγκράτησης εκκεντροφόρου και στο γρανάζι χρονισμού που εκεί δε νομίζω καν να βάλω κόλλα. Μόνο πάνω στα μπουζόνια θέλω. Οπότε νομίζω μια φθηνή ίσα να υπάρχει θα είναι οκ.. Για τα μάτια του κόσμου που λεν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Δυναμόκλειδο δεν έχω. Θα σφίξω με το χέρι όσο νομίζω και θέλω απλά να έχει και μία στάλα κόλλα για να είμαι σίγουρος.

Μέσα στον κινητήρα δε θέλει κάπου. Μόνο στο λαμαρινάκι συγκράτησης εκκεντροφόρου και στο γρανάζι χρονισμού που εκεί δε νομίζω καν να βάλω κόλλα. Μόνο πάνω στα μπουζόνια θέλω. Οπότε νομίζω μια φθηνή ίσα να υπάρχει θα είναι οκ.. Για τα μάτια του κόσμου που λεν..

Μία φτηνή σε σχέση με permatex κτλ  Α35 (ιταλική) που αγόρασα κατά τύχη κρατάει μια χαρά σε πιο απαιτητική εφαρμογή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά. Μια ακόμη βοήθεια θα ήθελα. Επειδή σκέφτομαι να πάω το κορίτσι να πάρουμε κράνος (δεν ξέρω γιατί δεν το έκανα ακόμη...) έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα; Δε χρειάζεται να είναι κάνα φοβερό, δεν έχουμε σκοπό να κάνουμε μεγάλα ταξίδια. Αλλά καλό είναι να έχει ένα της προκοπής, ώστε και να την προστατέψει - κούφια η ώρα - αλλά να μην χρειαστεί να καταξοδευτουμε.

Εγώ έχω ένα της hjc, από το οποίο έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Λόγου χάρη,αν το φοράω πολύ ώρα συνεχώς, με πιάνει ένας πόνος στο πίσω δεξιά μέρος του κεφαλιού. Μόνο εκεί όμως. Αλλά έχει σχετικά καλή ροή αέρα, οπότε δεν έχω προβλήματα με αυτό, εκτός κι αν είναι καλοκαίρι στο κέντρο με κίνηση. Εκεί βελαζω λίγο.

Ακούω δικές σας προτάσεις. Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@achilleasv

Όταν σφίγγεις κυλίνδρους και κεφαλές, το δυναμοκλειδο το θέλεις για 2 λόγους. Πρώτον για να σφίξεις με την σωστή δύναμη και δεύτερον για να σφίξεις με την ΙΔΙΑ δύναμη. 

Σκέψου να πας σε συνεργείο και να στις κάνουν με το χέρι....τι θαψιμο έχει να πέσει!

@TheReaper Τα HJC είναι αξιόλογα και ασφαλή σε καλές τιμές! Το ότι δεν κάθεται καλά στο κεφάλι σου δεν σημαίνει ότι δεν θα βολεύει την κοπέλα σου. Παρόλα αυτά μόνο με δοκιμή μπορείς να ξέρεις. Αλλιώς μπορείς να πας σε κάποιο ΜΤ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος TheReaper έγραψε:

Επειδή τα εψαχνα και αγόρασα κι όλας αυτές τις μέρες.

Δες hjc, shark ridill και airoh valor(5 αστέρια sharp). Τα έχουν στα διάφορα μεγάλα καταστήματα. Ο,τι της αρέσει περισσότερο σε γραφικά και είναι πιο άνετο ας το πάρει.

Για το καλοκαίρι πάρε ένα κράνος off-road και βγάλε το γισο(το κλασσικό που έχει από πάνω). Εγώ αυτό έκανα και πλέον φοράω fullface μόνο το χειμωνα. Καμιά σχέση. Απλα θες γυαλιά να φοράς ή καμιά μάσκα και μπορεί να μπει κανά έντομο μέσα επειδή είναι πολύ ανοιχτο. Αλλιώς πάρε καποιο φθηνό αλλά καλο adventure κράνος τύπου Bell MX-9.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 26 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Δες hjc, shark ridill και airoh valor(5 αστέρια sharp). Τα έχουν στα διάφορα μεγάλα καταστήματα. Ο,τι της αρέσει περισσότερο σε γραφικά και είναι πιο άνετο ας το πάρει.

Για το καλοκαίρι πάρε ένα κράνος off-road και βγάλε το γισο(το κλασσικό που έχει από πάνω). Εγώ αυτό έκανα και πλέον φοράω fullface μόνο το χειμωνα. Καμιά σχέση. Απλα θες γυαλιά να φοράς ή καμιά μάσκα και μπορεί να μπει κανά έντομο μέσα επειδή είναι πολύ ανοιχτο. Αλλιώς πάρε καποιο φθηνό αλλά καλο adventure κράνος τύπου Bell MX-9.

Αφού πάλι σου καλύπτει όλο το κεφάλι ποια η διαφορά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Αφού πάλι σου καλύπτει όλο το κεφάλι ποια η διαφορά ?

Ειναι πιο ανοιχτο μπροστα και το σαγονι εχει τεραστιο αεραγωγο +ειναι πιο ελαφρυ οποτε σου ερχεται ενα κυμα αερα και δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα ακομα και σε σκληρη ζεστη.

Γενικα βολευει παρα πολυ. Δεν εχει την κλειστοφοβικη αισθηση του fullface. Ειναι σχεδον σα jet κρανος η αισθηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος CptAngel έγραψε:

Ειναι πιο ανοιχτο μπροστα και το σαγονι εχει τεραστιο αεραγωγο +ειναι πιο ελαφρυ οποτε σου ερχεται ενα κυμα αερα και δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα ακομα και σε σκληρη ζεστη.

Γενικα βολευει παρα πολυ. Δεν εχει την κλειστοφοβικη αισθηση του fullface. Ειναι σχεδον σα jet κρανος η αισθηση.

Θα με κάνεις να πάρω, γιατί το καλοκαίρι δεν την παλεύω και κυκλοφορώ Akranovic

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Θα με κάνεις να πάρω, γιατί το καλοκαίρι δεν την παλεύω και κυκλοφορώ Akranovic

Επιβαλεται να παρεις. Ειδικα αν κυκλοφορεις χωρις παρε εστω ενα Jet. Και εγω επαιζα ή Acranovic ή μαρτυριο μεσα στο fullface μεχρι που εκανα την κινηση και με εσωσε πραγματικα.
Τωρα το βαζω και μεχρι τη γωνια να παω. Ακομα και στη μεταφορα οταν εισαι με τα ποδια ειναι πιο ευκολο αφου δεν εχει ζελατινα και ογκο οποτε απλα το πιανεις απο το σαγονι και πας.
Επισης επειδη ειναι γενικα πιο λεπτη κατασκευη ακους και  νιωθεις πολυ καλυτερα(+οπτικο πεδιο) οποτε η αισθηση θυμιζει Akranovic, αλλα ταυτοχρονα νιωθεις και προστατευμενος.

Μετα βαζεις το fullface και ειναι ξενερα ολα ετσι οπως εισαι αποκλεισμενος απο ολες τις αισθησεις.

Εγω εχω το Airoh Twist (Evil) για reference. Βρισκεις πολυ ωραια offroad με λιγοτερα απο 200 ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος propapias έγραψε:

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, ανοιξα το taxisnet για να βγαλω τα τελη (ναι τα καθυστερησα δικια μου βλακεια) και μου εβγαλε οτι ειναι 52 ευρω. Σκεφτηκα οτι θα ειναι το προστιμο επειδη δεν τα πληρωσα στην ωρα τους αλλα μετα τσεκαρα οτι για κατω απο 30 ευρω δεν πληρωνεις προστιμο και τα δικυκλα 125 κυβικων πληρωνουν 22 ευρω, τι διαλο να πουμε?

up!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@achilleasv

Όταν σφίγγεις κυλίνδρους και κεφαλές, το δυναμοκλειδο το θέλεις για 2 λόγους. Πρώτον για να σφίξεις με την σωστή δύναμη και δεύτερον για να σφίξεις με την ΙΔΙΑ δύναμη. 

Σκέψου να πας σε συνεργείο και να στις κάνουν με το χέρι....τι θαψιμο έχει να πέσει!

@TheReaper Τα HJC είναι αξιόλογα και ασφαλή σε καλές τιμές! Το ότι δεν κάθεται καλά στο κεφάλι σου δεν σημαίνει ότι δεν θα βολεύει την κοπέλα σου. Παρόλα αυτά μόνο με δοκιμή μπορείς να ξέρεις. Αλλιώς μπορείς να πας σε κάποιο ΜΤ. 

Θα προσπαθήσω να βρω από ένα συνεργείο. Θέλω να σφίξω με δυναμόκλειδο εννοείται. Απλά σκέφτηκα πως τα παιδιά που τα φτιάχνουν μόνοι τους και τα φτιάχνουν συνέχεια δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδα. Από την άλλη λέω μήπως για αυτό τα φτιάχνουν συνέχεια? Χαχαχα.

Εδώ έχω ακόμα μια ερώτηση. Το μηχανάκι έχει 45κ χλμ. Πρώτη φορά θα ανοιχτεί για ανέβασμα κυβικών. Θα χρειαστεί πλάνη η κεφαλή? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θα χρειαστεί πλάνη η κεφαλή? 

Ναι για να πατήσει σωστά η καινούργια φλάντζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος propapias έγραψε:

up!

Δεν έχω ιδέα. Ερώτηση σε υπουργείο? Ο γκουκλης λέει τίποτα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Δεν έχω ιδέα. Ερώτηση σε υπουργείο? Ο γκουκλης λέει τίποτα; 

Ο γκουγκλης λεει πως για κατω απο 30 ευρω τελη κυκλοφοριας, που το παπι ειναι 125 και πληρωνει 22 ευρω, εχεις μηδενικο προστιμο σε περιπτωση καθυστερησης της οφελης. Μιλαμε για 30 ευρω πανω απο τα 22 δηλαδη στα 52. Νομιζω οτι θα περασω μια βολτα γιατι δεν θα πληρωσω τα διπλα και παραπανω τελη χωρις λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος propapias έγραψε:

Ο γκουγκλης λεει πως για κατω απο 30 ευρω τελη κυκλοφοριας, που το παπι ειναι 125 και πληρωνει 22 ευρω, εχεις μηδενικο προστιμο σε περιπτωση καθυστερησης της οφελης. Μιλαμε για 30 ευρω πανω απο τα 22 δηλαδη στα 52. Νομιζω οτι θα περασω μια βολτα γιατι δεν θα πληρωσω τα διπλα και παραπανω τελη χωρις λογο.

Πάνε στο υπουργείο ξέρω γω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πρωτη φορα ακουω να μην πληρωνεις προστιμο αν ειναι χαμηλα τα τελη.

Τροποποιήθηκε από τον andreaspetr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος propapias έγραψε:

Ρώτησα στη λογίστρια σήμερα και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δυστυχώς, γιατί κι εγώ με την εξεταστική έχω χάσει το μπουσουλα και το έφαγα το παστέλι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Θα προσπαθήσω να βρω από ένα συνεργείο. Θέλω να σφίξω με δυναμόκλειδο εννοείται. Απλά σκέφτηκα πως τα παιδιά που τα φτιάχνουν μόνοι τους και τα φτιάχνουν συνέχεια δεν χρησιμοποιούν δυναμόκλειδα. Από την άλλη λέω μήπως για αυτό τα φτιάχνουν συνέχεια? Χαχαχα.

Εδώ έχω ακόμα μια ερώτηση. Το μηχανάκι έχει 45κ χλμ. Πρώτη φορά θα ανοιχτεί για ανέβασμα κυβικών. Θα χρειαστεί πλάνη η κεφαλή? 

Αν ειχες δυναμικοειδο θα εκανες πιο σωστη κατανομη της δυναμης στο σφιξιμο σε ολα τα σημεια, επισης σε βοηθαει απο το να σφιξεις παραπανω και να προκαλεσεις φθορα στα σπειρωματα. Βεβαια και γω τα τελευταια 8 χρονια χρησημοποιω δυναμοκλειδο, μεχρι πριν οτι εφτιαχνα ηταν με το χερι.

Καλο ειναι να γινει πλανη κεφαλης για να εχεις καθαρο και επιπεδο σημειο εφαρμοφης.

Τωρα θα γραψω και τον αντιλογο για αυτα που ειπα απο πανω, μιλαμε για ενα μονοκυλινδρο μηχανακι, εχει σημασια αυτο, στεγανοποιεις ενα κυλινδρο μονο, κατα την αποψη μου μια κεφαλη μονοκυλινδρου εχει ελαχιστες πιθανοτητες να εχει στραβωσει σε σχεση με μια κεφαλη για πολυκυλινδρα, επισης το δυμανοκλειδο ειναι απαραιτητο στο σφιξιμο των πολυκυλινδρων γιατι εχει μεγαλη εκταση η κεφαλη και μπορει να στραβωσει πιο ευκολα αν δε μοιραστει η δυναμη ομοιομορφα.

Ενα τελευταιο... Οταν θα κλεισει η κεφαλη παντα μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα λειτουργειας ξανασφιγκεις, εκει καλο ειναι να γινει με δυναμοκλειδο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος TheReaper έγραψε:

Ρώτησα στη λογίστρια σήμερα και μου είπε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δυστυχώς, γιατί κι εγώ με την εξεταστική έχω χάσει το μπουσουλα και το έφαγα το παστέλι.

Ναι πηγα σημερα στην εφορια και μου ειπαν οτι ειναι 30 ευρω προστιμο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 21/1/2020 at 0:19 ΜΜ, το μέλος CptAngel έγραψε:

Επειδή είναι τσαούσα και δεν με ακούει, πήγα και της πήρα το Ridill σε μαύρο και ας πάει να γκρινιάζει τώρα. Αν ήθελε ας ερχόταν :rotfl:

Πάντως, είναι πολύ άνετο κράνος ρε φίλε, το δοκίμασα κι εγώ μια. Έχει πολύ μαλακά μαξιλαράκια. Και λίγο μεγαλύτερο κεφάλι να έχεις, μπαίνει, κάθεται καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρες, μια ερωτησούλα και από μένα

Έχω μια MT03 του 2016 και έχει κλασσικά το δοχειάκι στο τιμόνι αλλά δεν μπορώ να δω μέσα το υγρό. Σε όποια θέση και να πάω την μηχανή ή το τιμόνι, είναι υπερβολικά σκοτεινό και απλά βλέπω την αντανάκλαση του τιμονιού. Γενικά το δοχείο είναι αρκετά σκοτεινό και φαίνεται δύσκολα (δεν είναι το κλασσικό πλαστικό που έχει π.χ. για το υγρό του πίσου φρένου ή το πλαστικό του ψυγείο που φαίνεται εύκολα). Να έχει αδειάσει τελείως δεν παίζει γιατί στο τακάκι μπροστά ο δείκτης φθοράς δείχνει να έχει απομείνει περίπου 20%. Οπότε εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν το βλέπω γιατί έχει σκουρίνει από τους όποιους ρύπους και την όποια φθορά οπότε θέλει άλλαγμα το υγρό (δεν ξέρω πότε είχε αλλάξει ο προηγούμενος το υγρό).

Υπάρχει κάποιο τρικ(;) για να δω το υγρό αν όντως έχει σκουρίνει τόσο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος warez έγραψε:

Καλησπέρες, μια ερωτησούλα και από μένα

Έχω μια MT03 του 2016 και έχει κλασσικά το δοχειάκι στο τιμόνι αλλά δεν μπορώ να δω μέσα το υγρό. Σε όποια θέση και να πάω την μηχανή ή το τιμόνι, είναι υπερβολικά σκοτεινό και απλά βλέπω την αντανάκλαση του τιμονιού. Γενικά το δοχείο είναι αρκετά σκοτεινό και φαίνεται δύσκολα (δεν είναι το κλασσικό πλαστικό που έχει π.χ. για το υγρό του πίσου φρένου ή το πλαστικό του ψυγείο που φαίνεται εύκολα). Να έχει αδειάσει τελείως δεν παίζει γιατί στο τακάκι μπροστά ο δείκτης φθοράς δείχνει να έχει απομείνει περίπου 20%. Οπότε εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν το βλέπω γιατί έχει σκουρίνει από τους όποιους ρύπους και την όποια φθορά οπότε θέλει άλλαγμα το υγρό (δεν ξέρω πότε είχε αλλάξει ο προηγούμενος το υγρό).

Υπάρχει κάποιο τρικ(;) για να δω το υγρό αν όντως έχει σκουρίνει τόσο;

Ξεβίδωσέ το απλούστατα.

Δεν παθαίνει τίποτα το κύκλωμα,αν σε ανησυχεί αυτό και αφού τσεκάρεις το υγρό κάνε και μία με το δάχτυλό σου στα τοιχώματα του δοχείου μήπως έχει μαζέψει μάκα και γι αυτό σκουραίνει.

Μετά ξανακλείστο και είσαι ΟΚ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα