Jump to content
kotsosre

K&N,μια αναξιόπιστη εταιρία

Recommended Posts

Καλησπέρα.
Θεωρώ υποχρεωμένος να γράψω την εμπειρία και την αντιμετώπιση που είχα από την ευρέως γνωστή εταιρία παραγωγής φίλτρων αέρος και λαδιού Κ&Ν,προς αποφυγή των υπολοίπων.

Γυρίζοντας από βόλτα με μεγάλες ταχύτητες στον Εθνικό άξονα της Κρήτης με τη μηχανή μου (gsxr 1000) έσκασε μια από τις 8 βίδες που έχει πάνω το φίλτρο λαδιού (το οποίο θεωρούσα κορυφαίο και φορούσα σε όλες τις μηχανές μου) K&N-138.

Για καλή μου τύχη ήμουν απέξω από το σπίτι όταν έγινε αυτό,μύρισα το καμένο λάδι,πάρκαρα και το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι!
Σβήνω τη μηχανή και χωρίς υπερβολή σε κάθε "μιζιά" έχανε περίπου 100 ml λάδι,όπως το υπολόγισα.

image1.jpg
image2.jpg
image3.jpg
image4.jpg
image5.jpg

Μη χάνοντας χρόνο έστειλα μήνυμα στην εταιρία,με φωτογραφίες που παραθέτω κ' εδώ,αναζητώντας και ζητώντας εξηγήσεις.
Μου απάντησε ο αρχι-μηχανικός στην Ολλανδία ο οποίος και παρέλαβε το φίλτρο λαδιού για να δει αν ήταν αστοχία υλικού.

Ευγενικός και κατατοπιστικότατος απέναντι σε έναν νευριασμένο οδηγό και παρολίγον θύμα παραδέχτηκε την αστοχία υλικού και δέχτηκε να με αποζημιώσει για τα αναλώσιμα της μηχανής και τη παροχή υπηρεσιών του μηχανικού.

Τι θα γινόταν αν έσκαγε το φίλτρο λαδιού στην εθνική με μεγάλη ταχύτητα;
Θα πήγαινε το λάδι στην πίσω ρόδα και θα έπεφτα σίγουρα,τα υπόλοιπα τα αφήνω στη φαντασία σας.

Όλα τα αυτοκίνητα-μηχανάκια-μηχανές που περνούσαν από το σημείο,δεν θα πατούσαν το λάδι;

Δεν υπάρχει αστική ευθύνη προς τους υπολοίπους;
Δεν υπάρχει ηθική βλάβη προς εμένα;

Μπορούσε,παρ' ότι ήταν λάθος της,να κάνει τα πάντα για να μείνει ένας πελάτης,ευχαριστημένος.
Δεν με ενδιέφερε το χρηματικό σε καμία περίπτωση,με ενδιέφερε να αναλάβει το λάθος η εταιρία και να με ευχαριστήσει με οποιοδήποτε τρόπο ώστε να να ψωνίσω ξανά,ασχέτως αν δεν το έκανα εγώ ποτέ.
Αρνήθηκε οτιδήποτε περαιτέρω η εταιρία κ' εγώ γράφω δημόσια για να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.

Ευχαριστώ,Κώστας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη, αλλά όπως μας λες το φίλτρο εστάλη στην Ολλάνδία, ελέχγθηκε και δεσμεύτηκαν να σε αποζημιώσουν για αναλώσιμα, τοποθέτηση (και μεταφορικά υποθέτω; ).
Εγώ αυτό το κρίνω ως υπεύθυνη στάση. Υπήρξε μια αστοχία υλικού και ευτυχώς για σένα και τους υπολοίπους όπως σωστά λες, εκδηλώθηκε με τον τρόπο που εκδηλώθηκε. Έαν τώρα, τα πράγματα είχαν εξελιχθεί αλλιώς και προέκυπταν δεδομένα που απαιτούσαν ανάληψη αστικής ευθύνης, τότε θα γινόταν μια άλλη συζήτηση. Δεν έγιναν όμως έτσι τα πράγματα. Ψέγεις δηλαδή την εταιρεία για μια αντίδταση που δεν έδειξε, απέναντι σε ένα γεγονός που δεν έγινε! Αν γινόταν, θα ήταν τελείως διαφορετική συζήτηση ξαναλέω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγγνώμη, αλλά όπως μας λες το φίλτρο εστάλη στην Ολλάνδία, ελέχγθηκε και δεσμεύτηκαν να σε αποζημιώσουν για αναλώσιμα, τοποθέτηση (και μεταφορικά υποθέτω; ).
Εγώ αυτό το κρίνω ως υπεύθυνη στάση. Υπήρξε μια αστοχία υλικού και ευτυχώς για σένα και τους υπολοίπους όπως σωστά λες, εκδηλώθηκε με τον τρόπο που εκδηλώθηκε. Έαν τώρα, τα πράγματα είχαν εξελιχθεί αλλιώς και προέκυπταν δεδομένα που απαιτούσαν ανάληψη αστικής ευθύνης, τότε θα γινόταν μια άλλη συζήτηση. Δεν έγιναν όμως έτσι τα πράγματα. Ψέγεις δηλαδή την εταιρεία για μια αντίδταση που δεν έδειξε, απέναντι σε ένα γεγονός που δεν έγινε! Αν γινόταν, θα ήταν τελείως διαφορετική συζήτηση ξαναλέω.

Παίζεις τη ζωή μου κορώνα γράμματα δηλαδή επειδή δεν έγινε;

Είσαι σοβαρός;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο kotsosre έχει δίκιο! Γνωρίζω περίπτωση ανθρώπου που πήρε τη μηχανή του μετά από σέρβις, και λίγο μετά στη διαδρομή έφυγε η τάπα λαδιού, με αποτέλεσμα να πατήσει τα λάδια και να σκοτωθεί! Επειδή ο kotsosre απόφυγε το μοιραίο, δεν σημαίνει πως η εταιρία δεν έχει ευθύνη!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο kotsosre έχει δίκιο! Γνωρίζω περίπτωση ανθρώπου που πήρε τη μηχανή του μετά από σέρβις, και λίγο μετά στη διαδρομή έφυγε η τάπα λαδιού, με αποτέλεσμα να πατήσει τα λάδια και να σκοτωθεί! Επειδή ο kotsosre απόφυγε το μοιραίο, δεν σημαίνει πως η εταιρία δεν έχει ευθύνη!

Έτσι ακριβώς !!!

Έχω φίλο μηχανικό που μου έχει πει: Ο μεγαλύτερος εφιάλτης μου είναι μήπως δεν σφίξω καλά την τάπα λαδιού και τρέξουν λάδια.

Όσο για το συμβάν του φίλου , η εταιρία έκανε τα απολύτως τυπικά ( αναλώσιμα και αμοιβή μηχανικού ) και από εκεί και πέρα τίποτα. Χονδροειδέστατο λάθος για μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή τι παραπάνω έπρεπε να κάνει; Να πληρώσει αποζημίωση για τον υποτιθέμενο τραυματισμό σου( μακρυά από όλους μας) και τις τυχόν υλικές ζημιές των διερχόμενων οχημάτων; Τα παραπάνω χωρίς να θέλω να γίνω είρων. Απλά το πλήρες σκεπτικό σου θέλω να ακούσω. Το αν υπάρχει αστική ή όχι ευθύνη είναι δουλειά του δικαστηρίου. Αν πιστεύεις τόσο πολύ ότι δικαιούσαι κάτι παραπάνω κινήσου νομικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@kotsosre Γράφεις :"Μπορούσε,παρ' ότι ήταν λάθος της,να κάνει τα πάντα για να μείνει ένας πελάτης,ευχαριστημένος" και "Αρνήθηκε οτιδήποτε περαιτέρω η εταιρία".

Από αυτά καταλαβαίνω οτι εσύ πρότεινες κάτι (και το αρνήθηκε) ώστε να είσαι ευχαριστημένος. Θέλεις να μας πεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή τι παραπάνω έπρεπε να κάνει; Να πληρώσει αποζημίωση για τον υποτιθέμενο τραυματισμό σου( μακρυά από όλους μας) και τις τυχόν υλικές ζημιές των διερχόμενων οχημάτων; Τα παραπάνω χωρίς να θέλω να γίνω είρων. Απλά το πλήρες σκεπτικό σου θέλω να ακούσω. Το αν υπάρχει αστική ή όχι ευθύνη είναι δουλειά του δικαστηρίου. Αν πιστεύεις τόσο πολύ ότι δικαιούσαι κάτι παραπάνω κινήσου νομικά.

Γιώργο απαντάς κάτω από μένα , αλλά δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα. Αν ήμουνα εγώ Κ-Ν θα του έδινα κάποια έξτρα δωράκια , να μην σου πω και ένα διήμερο στο εργοστάσιο της εταιρίας. Σιγά το κόστος σε σχέση μ' αυτά που πιθανόν να πλήρωνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλιστα.

Η εταιρία ανταποκρίθηκε, έδωσε ότι ήταν να δώσει, ήταν και ευγενέστατος ο υπάλληλος, και .... την βρίζουμε και την βγάζουμε αναξιόπιστη.

:blink:

Τι άλλο θα διαβάσουμε ρε γμτ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η εταιρία δέχτηκε να σε αποζημιώσει για τη ζημιά που έπαθες. Τι άλλο να έκανε; Δεν είναι δυνατόν να σε αποζημιώσει για τη ζημιά ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ να πάθεις! Και... ευτυχώς που δεν την έπαθες βέβαια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο απαντάς κάτω από μένα , αλλά δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα. Αν ήμουνα εγώ Κ-Ν θα του έδινα κάποια έξτρα δωράκια , να μην σου πω και ένα διήμερο στο εργοστάσιο της εταιρίας. Σιγά το κόστος σε σχέση μ' αυτά που πιθανόν να πλήρωνε.

Στον θεματοθέτη ήθελα να απαντήσω αλλά για κάποιο περίεργο λόγο το ποστ μου εμφανίστηκε κάτω από το δικό σου που δεν υπήρχε όταν ξεκίνησα να γράφω!

Σε αυτό που λες όμως συμφωνώ απόλυτα. Να του πει δηλαδή συγνώμη πάρε και άλλα 2 δώρο και ένα φίλτρο αέρος για παράδειγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως και εγω δεν εχω καταλαβει τι θα ηθελε να κανει η εταιρεια.

Εγω απο αυτα που βλεπω ,μια χαρα ανταποκριση ειδα.

Απο το τιτλο,περιμενα να κανουν τους κινεζους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά το συγκριμένο πρόβλημα είναι πολύ γνωστό στη K&N και την έχει πατήσει πολύς κόσμος σε όλο τον κόσμο. Και επιμένουν να βγάζουν φίλτρα με το ίδιο σχεδιασμό με το παξιμάδι κολλημένο. Νομίζω βέβαια ότι το παξιμάδι η K&N λέει να χρησιμοποιείται μόνο για την αφαίρεση του φίλτρου, όχι για το σφίξιμο γιατί ενδέχεται να αδυνατίσουν οι κολλήσεις και να γίνει ότι έγινε και εδώ. Από την άλλη, και να το λέει αυτό, πόσοι θα το διαβάσουν ή θα προσέξουν τη λεπτομέρεια και πόσοι μηχανικοί ή ιδιώτες δεν θα το χρησιμοποιήσουν για σφίξιμο; Και μετά τα τόσα περιστατικά για μένα το σοφότερο θα ήταν να αποσύρει όλες τις παρτίδες αυτές και να αλλάξει το σχεδιασμό για να είναι ασφαλέστερα το φίλτρα.

Προσωπικά μόνο ΟΕΜ φίλτρα χρησιμοποιώ, και μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει κάποιο με σχέδιο σαν της Κ&Ν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ σωστα, το παξιμαδι ειναι μονο για την αφαιρεση του φιλτρου, το σφιξιμο γινεται μονο με τα χερια σε αυτου του τυπου τα φιλτρα. Οι μηχανικατζες το ξερουν, απο τις πρωτες δουλειες που μαθαινει ενα μαθητευομενος μαστορας ειναι φιλτρα- λαδια! (περασα κι εγω καποτε απο αυτο το σχολειο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ σωστα, το παξιμαδι ειναι μονο για την αφαιρεση του φιλτρου, το σφιξιμο γινεται μονο με τα χερια σε αυτου του τυπου τα φιλτρα. Οι μηχανικατζες το ξερουν, απο τις πρωτες δουλειες που μαθαινει ενα μαθητευομενος μαστορας ειναι φιλτρα- λαδια! (περασα κι εγω καποτε απο αυτο το σχολειο).

Παντως στις φωτογραφιες μου φαινεται πως υπαρχουν σημαδια απο κλειδι στο παξιμαδι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως στις φωτογραφιες μου φαινεται πως υπαρχουν σημαδια απο κλειδι στο παξιμαδι. 

Ετσι μου φαινεται κι εμενα. Αν την εχει κανει ο μηχανικος τη μαλακια, η κανενας βοηθος, παιζει αυτο το σεναριο. Και μου φαινεται απο τα σημαδια οτι, η επιασε λαθος κλειδι αρχικα (μεγαλυτερο) και του γλυστρισε, η εσφιξε με πολυ δυναμη σα να βιδωνε κανα μπουλονι σε τρακτορα ξερωγω!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι γνωστό το συγκεκριμένο πρόβλημα στα Κ.Ν και εχει συμβεί σε αρκετούς, δυστυχώς τα σφίγγουν από εκεί και πιθανών να είναι ενας λόγος που καταστρέφεται το φίλτρο αλλα μην ξεχνάμε ότι τα μαστόρια στην Ελλάδα έχουν δυναμόκλειδο  ενσωματωμένο στα χέρια τους οπότε μάλλον κάτι άλλο φταίει :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν και δεν βαζω αυτα τα φιλτρα,το φιλτρο ειναι μια χαρα. οπως εγραψε και φιλος πιο πανω την μαλακια την εχει κανει χερι,τωρα ειναι χερι μηχανικου ,βοηθου,καποιο χερι παντος. το φιλτρο δεν το σφιγγουμε ποτε με κλειδι,αλλα μονο με το χερι. και συγκεκριμενα αφου βιδωσουμε το φιλτρο και τερματιση το σφιγγουμε με το χερι μιση στροφη. με κλειδι μονο  το ξεσφιγγουμε. καποιος προσπαθησε να το σφιξει με κλειδι και ξιλωσε την ηλεκτροποντα που εχει το υποτιθεμενο παξιμαδι για να το ξεβιδωνουμε.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε αυτοαναιρεισαι.... Γράφεις για απάντηση ευγενική και κάλυψη εξόδων και μετά τους λες αναξιόπιστους?

Δύο φορές διάβασα το ποστ για να βγάλω άκρη. Στην πρώτη παράγραφο είμαι όλα ρόδινα και στην δεύτερη τους κράζεις....Λέω δεν μπορεί... Κάτι διάβασα λάθος...

Πώς το κάνεις αυτό..

Μια χαρά αντιμετωπίση ήταν και μπράβο τους. Αν είχε γίνει άλλο ατύχημα θα συζητουσαμε με άλλα δεδομένα . Τώρα με αυτά μόνον μπράβο μπορούμε να τους πούμε. Άμα  αρχίσουμε τα αν, θα πέσει ο ήδη πεσμένος σέρβερ από τα σενάρια.

Ευτυχώς δεν χτύπησες και ευτυχώς θα σε καλύψουν. Αλλά όχι αναξιόπιστοι.

Επίσης καλό θα ήταν να μας πεις αν το φίλτρο σφικτηξε με κλειδί ή με το χέρι και από ποιον. 

Αν  είναι με κλειδί και το έκανες εσύ τοτε είσαι ανίδεος.

Αν το έκανε μηχανικός, απλά μην ξαναπάς σε αυτόν γιατί είναι ανίδεος και εξαιτίας του  το επαθες.

Αν είναι σφιγμένο με το χέρι ήταν απλά κακή κατασκευή 

So simple

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΚΑΙ ΣΚΑΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ;;;

ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ;;;

Δεν ειμαι ευχαριστημένος με την αντιμετώπιση τους εγω προσωπικά τωρα οι υπόλοιποι ας είστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω να ζητήσεις αποζημίωση για το τροχαίο στην εθνική από τον Τζάμπο. Κι ΑΝ ήσουν εκεί δεν θα σε είχε σκοτώσει κι εσένα; Ψυχική οδύνη και ηθική βλάβη.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα