Jump to content
krassas

300αρι σκούτερ, αλλά ποιο;

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι σε φάση να αλλάξω το σκούτερ μου (sh 150i 2010) για κάτι ποιο δυνατό. 

Η χρήση που κάνω είναι 99% πόλη, φορτωμένος σαν γαϊδούρι  (εργαλεία, θερμοσίφωνες, τσιμέντα κ.α.) και τις ποιο πολλές φορές δικάβαλος

και 1% 1 με 2 βδομάδες στο νησί να μην κουβαλάω το tiger, πάλι φορτωμένος και δικάβαλος

Εδώ θέλω να πω πως μέχρι στιγμής έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος από το sh. Με κάλυψε πλήρως όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να βγάλει κιχ. Από εργάτης στη δουλειά μέχρι και στην τρέλα μου που πήγα στο Αγρίνιο. Ο λόγος που το αλλάζω είναι καθαρά για να πάρω κάτι ποιο άνετο από θέμα δύναμης και από θέμα χώρου στο "πάτωμα" για να χωράει ποιο εύκολα η εργαλειοθήκη.

Η λογική λοιπόν λέει " αφού σε βόλεψε το sh, πάρε πάλι το sh σε 300αρι". Και στην αρχή συμφώνησα, αλλά μετά σκέφτηκα να ρίξω μια ματιά να δω τι παίζει στην αγορά και είδα τα εξής:

sh 300, carnaby 300, rampla 300, sportcity 300 και vespa 250- 300. Αν ξεχνάω κάποιο μοντέλο μπορείτε να μου προτείνετε εσείς αλλά να ξέρετε (χωρίς παρεξήγηση), δεν κοιτάω καθόλου kymco, sym ή κινέζικα. Επίσης να πω πως δεν με πειράζει αν είναι και μεταχειρισμένο.

Συνοψίζοντας ζητάμε από κατόχους να μας πουν, γιατί και πώς ζουν ανάμεσα μας, ε συγνώμη ποιο προτείνουν ήθελα να πω :laugh:, με τα παρακάτω κριτήρια:

1. ΑΞΙΟΠΙΣΤΊΑ
  2. δύναμη
  3. ίσιο πάτωμα και όσο μεγαλύτερο, τόσο το καλύτερο 
  4. ευελιξία στην κίνηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού δεν κοιτάς KYMCO και SYM το SH 300 είναι μονόδρομος νομίζω. Βεβαίως η VESPA είναι η πιο όμορφη απ' όλα, κρίμα όμως δεν είναι να τη φορτώνεις; Και δεν ξέρω και αν οι μικροί τροχοί της είναι κατάλληλοι για τέτοια δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SH300 χωρίς 2η σκέψη. Αφού έχεις ήδη την εμπειρία απο το 150άρι, γνωρίζεις περι ποιότητας και αξιοπιστίας στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν παιζει το χρημα για SH τοτε καλοριζικο και καλοταξιδο, εχει πολυ ωραια ποιοτητα κυλησης το ατιμο, και γκαζι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού θέτεις πρώτη προτεραιότητα την αξιοπιστία , νομίζω ότι το Honda παίρνει κάποιους πόντους παραπάνω σε σχέση με τα piaggio group , αν και τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι γενικά αξιόπιστα . Πάντως και το Sh έχει τα θεματάκια του , με το χειρότερο να σου σβήνει στα καλά καθούμενα εν κινήσει ( βέβαια το έκανε σε συγκεκριμένα μοντέλα ) . Την vespa δεν θα την επέλεγα λόγω του ότι όπως ειπώθηκε και πιο πάνω είναι κρίμα να την πάρεις για τέτοια δουλειά. 

Τροποποιήθηκε από τον keleki

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη μου εχει κολλησει και εμενα και κοιταω σκουτερ 300αρι αυτην την εποχη, αυτο που θα με καλυπτε εμενα και στο προτεινω ειναι το aprilia srmax 300 και απο οτι ρωτησα ειναι και σε προσφορα στα 3900 απο 4300+ που ηταν!!το εχει ο πατερας της κοπελας μου εδω και 3 χρονια!! με καθημερινη χρηση πειραι-περιστερι και σε οτι αλλη δουλεια εχει και 4 ταξιδακια στην καλαματα δεν του εχει βγαλει τιποτα, μονο τα σερβις του στην ωρα του!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...δεν κοιτάω καθόλου kymco...

Ίσως ξέρεις καλύτερα από τους δημοσιογράφους του μοτό.20160608_134443_zpsnqsb3ydq.jpg?w=480&h=Ενημερωτικά κ μόνο.Τα kymco people gti 200 & 300 και το xciting 400 δεν έχουν καμία σχέση με sym και κινέζικα,είναι πρώτης τάξεως σκούτερ. Μάλιστα το gti300 με abs στα 4 χιλιάρικα είναι τρελό vfm. Προσωπικά θα το πάρω σε κανα χρόνο όπου θα βγει και προσφορά πιο χαμηλά λόγω κανονισμού ρύπων euro 4.

Εμένα γράψε με στα π@π....ρια σου,αλλά οι δημοσιογράφοι στο  περιοδικό μοτό που του έχουν πιει το αίμα και το εξυμνούν έτσι,κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικη μου αποψη ειναι piaggio beverly 300, πανεμορφο και πλεον αρκετα αξιοπιστο, χωρους κατω απο τη σελα, ευελικτο. Εχει 1500 ευρω κατω απο SH300 και επισης ο Λυμπεροπουλος δινει επεκταση +2 χρονια εγγυηση, συνολο 4 χρονια με ενα 100ρικο εξτρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγω sh θα σου προτεινω ΑΛΛΑ πρεπει να κανεις και καποιους συμβιβασμους με αυτο.

αποφυγε τα πρωτης γενιας εχουν θεματακια (σβησιματα,οχι ολα, ταλαντωσεις), το β γενιας ειναι πιο ολοκληρωμενο χωρις αυτα τα χαζα.εχε υποψιν σου οτι ολα το καινε το λαδακι τους αλλα πιο λιγο αλλα πιο πολυ.αν παρεις μεταχειρισμενο φροντισε να παρεις καποιο με οσο το δυνατον λιγοτερα χλμ.επισης ολα μετα τις 20-25000 χλμ θελουν αναρτησεις πισω.αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

VFM είναι το Citycom, 20.000 χιλιόμετρα, ταξίδια, και οδοιπορικά, και δεν έχει κάνει κιχ, αλλά και εγώ προτείνω SH300 , ABS, και είναι και Honda.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ αρεσει που ρωτας το αυτονοητο.

1)SH 300 MONOΔΡΟΜΟΣ

2)ΜΑKΡΥΑ ΑΠΟ PIAGGIO GROUP

3)ENAΛAΚΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ SH KOITA KYMCO-SYM 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περίμενε τα καινούρια People Gti και Citycom.

Λογικά θα έχουν και αισθητική ανανέωση εκτός του euro4.

Το Gti το οποίο είναι μια από τις επιλογές μου έχει το αρνητικό του μικρού χώρου κάτω από τη σέλα και της απαράδεκτα σκληρής και άβολης σέλας του.

Μπορεί όμως να τα διορθώσουν στο νέο μοντέλο.

Υπόψιν το citycom δεν έχει επίπεδο πάτωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και πάρε το beverly 300. Το πιο όμορφο και αξιόπιστο σκούτερ της κατηγορίας του. Γενικά πήγαινε σε Piaggio που είναι η Νο1 εταιρία κατασκευής σκούτερ παγκοσμίως, δεν θα το μετανιώσεις (αξιοπιστία, φθηνά ανταλλακτικά, φθηνό service, κ.τ.λ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μ αρεσει που ρωτας το αυτονοητο.

1)SH 300 MONOΔΡΟΜΟΣ

2)ΜΑKΡΥΑ ΑΠΟ PIAGGIO GROUP

3)ENAΛAΚΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ SH KOITA KYMCO-SYM 

+1000 και για τα 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Τα μοντέλα citycom, aprilia srmax 300 και beverly 300 που μου προτείνατε κάποιοι, δυστυχώς δεν έχουν επίπεδο πάτωμα οπότε απορρίπτονται.

Φίλε damianos δεν γράφω κανένα στα π@π@ρια μου και για αυτό άλλωστε ζητάω γνώμες. Τα kymco και sym δεν τα κοιτάω γιατί απλά δεν μου αρέσουν!

Όσο για τη vespa, που αυτή τη στιγμή είναι για μένα η κύρια αντίπαλος του sh, λόγο του μεγάλου πατώματος, θα ήθελα να μάθω αν την έχει κάποιος για τέτοια χρήση, αν βρίσκεις ανταλλακτικά εύκολα, πόσο επηρεάζουν την οδήγηση οι μικροί τροχοί, είναι μανιτζέβελη στην κίνηση ή κολλάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αν βγάζει προβλήματα και αν ναι ποια.

Τώρα αν είναι πολύ ωραία για να γίνει υδραυλικός, ε τι να της κάνω, ας διάβαζε να γίνει γιατρός :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον krassas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο που πρεπει να δεις ειναι πιο εχει το μεγαλυτερο επιπεδο πατωμα για να σε βολευει στην δουλεια σου. Τα carnaby-rambla-sportcity εχουν το ιδιο πλαισιο-πατωμα. Αληθεια πωλουνται ακομα;

Το SH 300 του '16 νομιζω εχει λιγο μικροτερο πατωμα απο του '15. Στην θεση σου θα εψαχνα το παλιοτερο μοντελο στοκ για να μην δωσω 5500€ για να κανω την δουλεια μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν τελικά καταλήξω στο sh θα πάρω το προηγούμενο μοντέλο. Το καινούριο δεν έχει cbs και είναι και λίγο ριγμένο λόγο euro 4. Μου άρεσε βέβαια που δεν χρειάζεται κλειδί αλλά προτιμώ τα φρένα από το "gadget".

όσο για rampla, sportcity, carnaby δε βγαίνουν πια. Μόνο μεταχειρισμένα.

Τροποποιήθηκε από τον krassas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SH300 χαλαρα!

Το(τα) εχει φιλος-κολλητος στη δουλεια του, ειδη κιγκαλερίας και τα φορτωνουν διχως αυριο-σα γαιδουρια, τα δουλευουν απο το '08-'10 αν θυμαμαι καλα.

Και τα φορτωνουν πιστεψε με.

Οταν οδηγησα ενα απ'τα SH300 που ειχε(και εχει) το καλοκαιρι του '13 επαθα πλακα κι αλλαξα γνωμη για τα σκουτερ, εξαιρετικα φρενα, πολυ καλο γκαζι κτλ κτλ..!!!

Αν ειχα τη δυνατοτητα για να ειχα και ενα σκουτερ για τα καθημερινα μου αυτο θα ηταν το sh300!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

5.500€ για σκουτερόπαπο είναι τραγικα πολλά, δε το λέω για να σε θίξω, για την τιμολογηση της Honda λέω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο για τη vespa, που αυτή τη στιγμή είναι για μένα η κύρια αντίπαλος του sh, λόγο του μεγάλου πατώματος, θα ήθελα να μάθω αν την έχει κάποιος για τέτοια χρήση, αν βρίσκεις ανταλλακτικά εύκολα, πόσο επηρεάζουν την οδήγηση οι μικροί τροχοί, είναι μανιτζέβελη στην κίνηση ή κολλάς ανάμεσα στα αυτοκίνητα, αν βγάζει προβλήματα και αν ναι ποια.

Κανένας κάτοχος vespa η piaggio με το ίδιο μοτέρ, μπορεί να μας απαντήσει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα