Jump to content
Agouri

Πλύσιμο μηχανής - Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος leftlane έγραψε:

αποψη μου. Για συχνο πλυσιμο το πλενεις σε πακιστανοπλυντηρια με 3-4€, δεν ειναι πολυ καλο αλλα φευγουν τα χοντρα και δεν ειναι πολλα τα λεφτά . Για καλυτερο πλυσιμο νομιζω τα 10€  ειναι καπως αρκετα για το αποτελεσμα.... Επομενως μια στο τόσο αξιζει να δωσεις 15-20€ κατοπιν ραντεβου για να στο κανει καινουργιο αντιπροσωπειας . 

Left, το παλικάρι παίρνει 5€ για το "απλό" πλύσιμο οπότε τα 3-4€ στον "Πακιστανό" φαντάζουν ταυτόχρονα περιουσία και κυριολεκτικά πεταμένα λεφτά αν λάβουμε υπόψιν τι ζημιά συνήθως προκαλούν...
Πρόσφατα ημουν σε συνεργείο και πέτυχα ενα Μ1200S...το μηχανακι το λυπήθηκα κυριολεκτικά : στίγματα και ξεθωριάσματα πάνω στα Σουηδικά χρυσάφια, τα matte μέταλα και πλαστικά ηταν όλα ΑΣΠΡΑ (και δεν υπερβάλω), κινητήρας/ψαλίδι χρώματος μαγνησιου...είχε γίνει "σκατί" με στάμπες παντού και τα αναγλυφα αυτοκόλλητα σε ντεπόζιτο κτλπ έιχαν φύγει και κρέμονταν...18.5 χιλιάρικα μηχανάκι φίλε, δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι, δεν σέβονται τα χρήματα που επένδυσαν/έδωσαν για ενα όχημα/οτιδήποτε - δεν μιλάμε περι καθαριότητας ή το ποσο "γυαλιστερές ρόδες®" έχεις αλλά περι σεβασμού, το "οικονομική ανευθυνότητα" δεν μπορεί να περιγράψει καν την κατάσταση...

Στα δια ταύτα :
Ειναι πολύ καλό το να έχουμε standard ως άνθρωποι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση - και μιλάω ως "ψείρας" -  καλύτερη δουλειά δεν μπορούσε να γίνει στο δικό μου :

- Πρόπλυση και καθάρισμα ζαντών - εχω 330-άρηδες δίσκους μπροστά και το παλικάρι πάλεψε για να καθαρίσει ζαντα.
Χημικό για να φύγουν τα χοντρά απο παντού, καθάρισμα αλυσίδας, ξέπλυμα, κυριο πλύσιμο με ενεργό αφρό, ξέπλυμα, στέγνωμα, και μετά γυάλισμα - σε ρωτάει τι και που το θες αν θες, λίπανση αλυσίδας.
Σχετικά με τις "λεπτομέρειες", το παλικάρι ξέρει που να ρίξει και που να μην ρίξει νερό/υγρά και με τι πίεση (σε αντίθεση με αυτούς που περιγράφει ο leftlane), επίσης, δεν εχω δει πολλούς πλυντηριαδες μοτο να σου πλένουν και τους λασπωτήρες...απο την εσωτερική μεριά που έχει μαζευτεί μάκα μηνών (που λέει και ο Morx πιο πάνω), λίγο ακόμα και θα έπιανε οδοντόβουρτσα.
Και όλα τα παραπάνω με υπέρτατη ευγένεια και χαμόγελο, "οτι θέλεις μου το λές αμα δεν σου αρέσει για να το διορθώσω" - μου το επανέλαβε καμια 5ριά φορές το παιδί, και που είστε, αποδειξούλα κανονικότατα μάγκες, έτσι ? Οχι σαν το 99% εκει έξω...
Kάνει και γυάλισμα λαιμών αν επιθυμείτε - επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω - υποθέτω οτι θα'ναι κανα € extra αλλά...λογικό.

Προσωπικά, δεν βλέπω κανα' λόγο ωστε να μην τον ξαναεπισκεφτώ.
9.5/10
would wash again

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Από όσο ξέρω δεν λειτουργεί ενεργό αφρό. Από ότι μου έχει πει είναι κατά του ενεργού αφρού. Έβαλε και σου το έκανε με ενεργό αφρό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Schumi έγραψε:

Από όσο ξέρω δεν λειτουργεί ενεργό αφρό. Από ότι μου έχει πει είναι κατά του ενεργού αφρού. Έβαλε και σου το έκανε με ενεργό αφρό;

Οδυσσέα μου, εναν λευκό αφρο είδα, τώρα, ενεργός ή μη δεν ξέρω, θα μπορούσε να είναι και NIVEA αφρός ξυρίσματος  απ'όσο ξέρω (hint : δεν ξέρω :grin:). 

θα το ξαναπώ πάντως, πολύ ευγένεια και καλή δουλειά - εξίσου σημαντικά και τα 2 - επισης, οτι θέλεις και σε "ενοχλεί", του το λες επιτόπου και το κάνει.
Επίσης σημαντικό, μετά το πλύσιμο ειχα φρένα - σπάνιο σχετικά φαινόμενο μετα απο επίσκεψη σε πλυντήριο. :winking:

Το δε υγρό που ρίχνει στην φάση του γυαλίσματος...ουτε με κερί, σιλικόνη κτλπ δεν εχω δει τέτοια γυαλάδα στο μοτοσακό μου.

True story : Αφου την έκανα απο Συκιές, 2 φορές σε φανάρι μΕ είπαν "με γειά ρε φίλε" ( ο 2ος πρόσθεσε επίσης και το "μυρίζει καινουργίλα") :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Red1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος Red1 έγραψε:

True story : Αφου την έκανα απο Συκιές, 2 φορές σε φανάρι μΕ είπαν "με γειά ρε φίλε" ( ο 2ος πρόσθεσε επίσης και το "μυρίζει καινουργίλα") :tooth:

.Εχει δυο γυαλιστικα νομιζω, Το ενα ειναι με αρωμα πευκο, το αλλο με αρωμα καινουργιλα. Μαλλον σου εβαλε το δευτερο εσενα Στελιο. :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθές πήγα κι εγώ γιατί σας ζήλεψα ρε κουφάλες. :tongue:

Η δουλειά του Γιάννη είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική και σας την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για όσους λένε παραπάνω ότι δεν πρέπει και δεν γίνεται κλπ κλπ... Πολύ απλά το θέμα "ψείρας" το χουν πάει σε άλλο λέβελ. Δεν τους αδικώ. Μπορεί κι εγώ αν είχα δώσει 20k για το μηχανάκι μου να ήμουν έτσι. Δεν νομίζω αλλά δεν το αποκλείω κιόλας. Πέραν τούτου, μέχρι και ο πιο ψείρας όμως θα μείνει ικανοποιημένος πιστεύω.

DSC_0630_zpsqmyih3gw.jpg

DSC_0631_zpstnfcayq6.jpg

DSC_0632_zpsz8u5gj2i.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οk Red1 δεν διαφωνω σε αυτα που παραθετεις, μαζι σου. Το πλυντηριο που ανεφερα πιο πριν στην Επταπυργιου παίρνει 7€ (+3 αλυσιδα) για τα οποια το πλυσιμο ηταν καπως καλυτερο απο Πακιστανο αλλα και παλι δεν σ'αφηνει ικανοποιημενο αφου σημεια που καποιος επαγγελματιας θα επρεπε να τα κανει, αυτος τα προσπερασε (λασπωτηρας, χαμηλα μερη κτλ). Το ξερω οτι με 3€ δεν πρεπει να περιμενουμε να τριβει με την οδοντοβουρτσα ο αλλος 2 ωρες το μηχανακι αλλα οχι κ ετσι...

Α' επισης χωρις αποδειξη την οποια πολυ κακως δεν του ζητησα , αρα τα μισα αριβως στην τσεπη  (φπα,φορος)...

Το πλυντηριο που αναφερετε στο Δημαρχειο Συκεων ειναι το επομενο που θα δοκιμασω παιδια και θα σας πω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος ktm power έγραψε:

ελεος με αυτο το " απο Πακιστανο"...

χα χα χα, εχεις δικιο φιλε, καμια ρατσιστικη διαθεση , απλα ετσι συνηθιζεται να λεμε  τα πλυντηρια βενζιναδικων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επανέρχομαι στο θέμα για να σχολιάσω και κάτι ακόμα που με έχει εντυπωσιάσει με το συγκεκριμένο πλύσιμο. Έχει περάσει ακριβώς ένας μήνας που πλύθηκε. Και τι μήνας. Βροχή κάθε μέρα και καθώς η μηχανή με πηγαινοφέρνει στη δουλειά φαντάζεστε πόσο νερό και λάσπη έχει φάει. Το κέρωμα την έχει προστατέψει, με αποτέλεσμα η μηχανή σήμερα να είναι έτσι. 

1yk8I5J.jpg

Σήμερα πήγα από το πατρικό μου και με ρώτησε ο πατέρας μου αν την έπλυνα. :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@pitapola αυτο τωρα εχει περασει απο φουλ βροχη, οχι τυπου 1-2 ψιχαλες στη ζελατινα κρανους, μιλαω για κανονικη βροχη να μη βλεπεις ασφαλτο απο το νερο!

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@pitapola αυτο τωρα εχει περασει απο φουλ βροχη, οχι τυπου 1-2 ψιχαλες στη ζελατινα κρανους, μιλαω για κανονικη βροχη να μη βλεπεις ασφαλτο απο το νερο!

Δεν έφαγα βροχή που να χρειάζεται αδιάβροχα, αλλά οδήγησα επανειλημμένα από και προς τη δουλειά μου σε δρόμους λίμνες από τις καταιγίδες του Ιουνίου. Και έφαγα και λούσιμο από αμάξια που περνούσαν δίπλα μου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Δεν έφαγα βροχή που να χρειάζεται αδιάβροχα, αλλά οδήγησα επανειλημμένα από και προς τη δουλειά μου σε δρόμους λίμνες από τις καταιγίδες του Ιουνίου. Και έφαγα και λούσιμο από αμάξια που περνούσαν δίπλα μου. 

Σε μια απο τις δυνατες καταιγιδες που εριξε, με επιασε στον περιφερειακο απο Φοινικα μεχρι Νεαπολη.

Ηταν ΤΟΣΟ πολυ το νερο και φυσικα καθαρο γιατι εβρεχε καθε τρεις και λιγο με αποτελεσμα να ξεπλυθουν τα παντα, που το δικο μου ξεπλυθηκε στην κυριολεξια απ'οση βρωμα ειχε μαζεψει! :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον σημερα  επλυνα το Tiger στο Κ2-Extreme detailing , απεναντι στο Δημαρχειο Συκεων. Ξεχαστε οτι ξερατε για πλυντηρια μοτο, ο ανθρωπος ειναι φοβερος επαγγελματιας , εχει "σπουδασει" το αντικειμενο Πλυσιμο μηχανης αφου μηχανοβιος και ο ιδιος.

5€ για απλο πλυσιμο και μου το προσεξε ιδιαιτερα για τα χρηματα οπως και σε ενημερωνει για τον εξοπλισμο και την εργασια...Ενα μικρο δειγμα το πιστολι μεταβλητης πιεσης επωνυμης εταιριας οπου ρυθμιζει την πιεση αναλογα στο σημειο που θελει να χτυπησει ωστε να μην χτυπαει πχ δυνατα στα πιο "ευπαθη" σημεια της μοτοσυκλετας (ηλεκτρικα μερη κτλ)

Πολυ καλο το αποτελεσμα, σου κοβει αυτοματα και αποδειξη οχι σαν τον αλλο τον "μαυρο" στην Επταπυργιου (το επλυνε και ο αμφιβολου ποιοτητας υπαλληλος του...)

Ειλικρινα παιζει να ειναι και ο καλυτερος στην Θεσνικη με αριστη σχεση ποιοτητας/τιμης!

Τροποποιήθηκε από τον leftlane

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα το μεσημερακι, κατα τις τρεις, θα παω το κοριτσι για σπα/μανικιουρ/πεντικιουρ. Αν ψηνεται κανας καρντασης, κερναω καφε στο απεναντι μπουγατσατζιδικο. 

@Red1 , ελα κι εχουμε να κανουμε κουβεντες σοβαρες... :detective:

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Σημερα το μεσημερακι, κατα τις τρεις, θα παω το κοριτσι για σπα/μανικιουρ/πεντικιουρ. Αν ψηνεται κανας καρντασης, κερναω καφε στο απεναντι μπουγατσατζιδικο. 

@Red1 , ελα κι εχουμε να κανουμε κουβεντες σοβαρες... :detective:

Φιλαράκιδιν, το κορίτσι μου θα χρειαστεί πολύ καλό μπανάκι όταν γυρίσω με το καλό από τα εξωτερικά...

Για κουβέντα είμαι πάντα διαθέσιμος στο γνωστο app :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος DIAMAPA έγραψε:

Έχουμε παιδιά τπτ δυτικά που να μπορείς να το πλύνεις μόνος σου; 

Θα έρθεις στην γειτονιά μου? έχουμε 2 ένα στο βενζινάδικο Ρέτσος και ένα στην προέκταση Μακρυγιάννη ανεβαίνοντας από περιφερειακό στα 200 μέτρα στο δεξί σου χέρι Πλύντο μόνος σου λέγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για πείτε ρε παιδιά την άποψη σας για το clean my ride .  Έχει πάει κανείς  ?

https://www.facebook.com/search/top/?q=clean my ride&epa=SEARCH_BOX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Έπαθα πλάκα, νομίζω ότι μετά το Ντέρτι είναι ο μοναδικός στην Θεσσαλονίκη που κάνει δουλειά. Θα τον επισκεφτώ σίγουρα. Είδα τις φωτογραφίες στο Facebook. Τις μηχανές τις κάνει άψογες το ίδιο και τα αυτοκίνητα. Το μόνο που δεν καταφέρνει καλά , ίσως φταίνε τα προϊόντα της k2, είναι τα δερμάτινα καθίσματα στα αυτοκίνητα που μετά την ενυδάτωση είναι μαστ να είναι ματ σαν καινούργια αλλά τα δικά του γυαλίζουν σαν ταξί του 80..

Από τιμές ξέρεις καθόλου??

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/16/2018 at 0:30 ΜΜ, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Είδα τις φωτογραφίες που έχει αναρτήσει στο facebook. Είδα πολλά μηχανάκια από εδώ μέσα. Αν αυτό το θεωρεί καλό πλύσιμο τότε τι να πω....πάω να πάρω honda τώρα...

Καλό πλύσιμο σημαίνει ότι η μηχανή βγαίνει ακριβώς όπως την πρώτη μέρα από το εργοστάσιο. Τι σημαίνει αυτό? Ότι πλαστικό ήταν ματ πρέπει να παραμείνει ματ, ότι ήταν μαύρο ματ να γίνει ξανά μαύρο όπως την πρώτη μέρα, οτι είναι από λάστιχο θέλει ξεχωριστή προστασία, ότι γυαλιζε να παρέμεινε έτσι κτλ. Αυτό θέλει τα σωστά προϊόντα και φυσικά την εμπειρία που ο συγκεκριμένος δεν φαίνεται να έχει. Και τους λαιμούς ρε παιδιά, τους λαιμούς. Τα μηχανάκια που πλύθηκαν μοιάζουν με ταμπλό ταρίφα. Λυπάμαι που τον προτείνετε. Το Ντέρτι έκλεισε και δεν ξανανοίγει....

πριν 41 λεπτά, το μέλος elprimerozen έγραψε:

Έπαθα πλάκα, νομίζω ότι μετά το Ντέρτι είναι ο μοναδικός στην Θεσσαλονίκη που κάνει δουλειά. Θα τον επισκεφτώ σίγουρα. Είδα τις φωτογραφίες στο Facebook. Τις μηχανές τις κάνει άψογες το ίδιο και τα αυτοκίνητα. Το μόνο που δεν καταφέρνει καλά , ίσως φταίνε τα προϊόντα της k2, είναι τα δερμάτινα καθίσματα στα αυτοκίνητα που μετά την ενυδάτωση είναι μαστ να είναι ματ σαν καινούργια αλλά τα δικά του γυαλίζουν σαν ταξί του 80..

Από τιμές ξέρεις καθόλου??

Ρε γιατρε, διχασμενη προσωπικοτητα; :tooth:

Για τον ιδιο μιλας και στα δυο σχολια, το ξερεις ετσι;

5€ απλο πλυσιμο, 10€ με κερωμα και καθαρισμα/λιπανση αλυσιδας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Ρε γιατρε, διχασμενη προσωπικοτητα; :tooth:

Για τον ιδιο μιλας και στα δυο σχολια, το ξερεις ετσι;

5€ απλο πλυσιμο, 10€ με κερωμα και καθαρισμα/λιπανση αλυσιδας

Ναι το θυμάμαι, αν δεις όμως τις καινούργιες φωτογραφίες θα δεις ότι το βελτίωσε, τα ματ είναι Ματ όπως πρέπει.

Βλέπω είναι και φτηνά,  μια χαρά.

Αν μας διαβάζει πάντως ας δει λίγο τι θα κάνει με τα δερμάτινα!:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 ώρες, το μέλος tre έγραψε:

Για πείτε ρε παιδιά την άποψη σας για το clean my ride .  Έχει πάει κανείς  ?

https://www.facebook.com/search/top/?q=clean my ride&epa=SEARCH_BOX

Καλή χρονιά σε όλους  !!!

Επανέρχομαι γιατί θέλω να μάθω για το συγκεκριμένο.Δεν ζήτησα να μου προτείνετε πλυντήριο,αλλά αν έχει πάει κανείς να μου πει τη γνώμη του.

Στο Κ2 Extreme Detailing έχω πάει ,αλλά είναι πολύ μακρυά για μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Καλή χρονιά σε όλους  !!!

Επανέρχομαι γιατί θέλω να μάθω για το συγκεκριμένο.Δεν ζήτησα να μου προτείνετε πλυντήριο,αλλά αν έχει πάει κανείς να μου πει τη γνώμη του.

Στο Κ2 Extreme Detailing έχω πάει ,αλλά είναι πολύ μακρυά για μένα.

Να σου πω, δεν έχω πάει αλλά από όσο διαβάζω μέσα στο κλάμπ ντουλάπι κάνεις δεν πλένει την μηχανή με νερό. Χαλάνε, ακόμα και η δικιά μου που την πλένω με προσοχή στο χέρι ανάβει μετά η αντλία λαδιού.... Το συγκεκριμένο έχει πλύνει πολλά τέτοια οπότε μάλλον κάτι σκαμπαζουν τα παιδιά. Εγώ θα το πάω μιας και είναι κοντά και σε μένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα