Jump to content
InTheEnd

Θεμα με αγορα μηχανης απο εμπορα ΜΤ09

Recommended Posts

Καλησπερα,την παρασκευη πηρε ενας φιλος ενα ΜΤ09 του 14 με 8,000χλμ(λεει)απο τον Moto Vinio,το μηχανακι νταξει οχι 8,000 παιζει να χει πανω απο 40,000χλμ αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας,μολις το πηραμε και φυγαμε απο εκει και ζεσταθηκε η μηχανη,οι ταχυτητες μπαινουν καρφωτες σαν να μην αποσυμπλεκει το μηχανακι,καθε αλλαγη κανει και "κλακ" δυνατο... στο κοντερ επισεις δεν διαβαζει την πρωτη... ο φιλος εχει ξενερωσει τι μπορει να κανει σε αυτην την περιπτωση; γιατι μαλλον το μηχανακι εχει βγει φολα καλη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μα συγνώμη δηλαδή όταν το πήρε δε το έλεγξε?

Μηχανικός δε το είδε?

Θα έπρεπε να έχει περάσει ΚΤΕΟ το 18 και 20.

Ας το πάει πίσω τώρα που είναι αρχη να ζητήσει τα λεφτά πίσω η να του το φτιαξουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουν ακουστεί τόσα πολλά για τον συγκεκριμένο πωλητή απορώ που υπάρχουν ακόμα άτομα που αγοράζουν από εκεί.... τώρα το σασμαν από το μτ9-τρασερ900 είναι πολύ σκληρό έτσι και αλλιώς αν έχει μέσα yamalube είναι ακόμα χειρότερο... τώρα για τις ταχύτητες που δεν τις βγάζει στο κοντερ νομίζω με ένα καθαρισμό στον συγκεκριμένο αισθητήρα θα είναι μια χαρά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί ρε παιδιά; Εμένα μου έστειλε δυο μυνήματα ο άνθρωπος να μου αγοράσει το bandit ή να περάσω απο εκεί να δούμε για ανταλλαγή. 😄

πριν 9 λεπτά, το μέλος merciless έγραψε:

Έχουν ακουστεί τόσα πολλά για τον συγκεκριμένο πωλητή απορώ που υπάρχουν ακόμα άτομα που αγοράζουν από εκεί.... τώρα το σασμαν από το μτ9-τρασερ900 είναι πολύ σκληρό έτσι και αλλιώς αν έχει μέσα yamalube είναι ακόμα χειρότερο... τώρα για τις ταχύτητες που δεν τις βγάζει στο κοντερ νομίζω με ένα καθαρισμό στον συγκεκριμένο αισθητήρα θα είναι μια χαρά 

Λίγο η ευκολία με δόσεις και συνήθως μέχρι ένα σημείο άτοκες, μια που παίζουν οι μαντράδες ίδιες τιμές με ιδιώτες μερικές φορές, λίγο που λες το μαγαζί είναι μαγαζί, τον ιδιώτη μια φορά θα τον δω. Πάντως ο συγκεκριμένος είχε αγοράσει και το gsxr ενος μέλους απο Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά στα λεφτά που ζητούσε το παλικάρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ελεγξε ο ιδιος δεν τον αφησε να το παει σε μηχανικο μονο να παει μηχανικος εκει που δεν επαιζε τετοιο σεναριο,το εκανε 2 τετραγωνα και ηταν ενταξει,ζεστο το παρουσιασε αυτο το θεμα....

εχει περασει κτεο το 20 με 6,000χλμ που ειναι οχι ψεμα,κοροιδια φαινεται απο πολλα σημεια οτι το μηχανακι παιζει να χει πανω απο 40,000....

Μπορει να το παει πισω και να ζητησει λεφτα; Νομιζω οτι εχει υπογραψη χαρτι οτι ο Vinios ειναι πωλητης και δεν φερει καμια ευθυνη μπλα μπλα αν και δε κοβω και το χερι μου απο σιγουρια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Το ελεγξε ο ιδιος δεν τον αφησε να το παει σε μηχανικο μονο να παει μηχανικος εκει που δεν επαιζε τετοιο σεναριο,το εκανε 2 τετραγωνα και ηταν ενταξει,ζεστο το παρουσιασε αυτο το θεμα....

εχει περασει κτεο το 20 με 6,000χλμ που ειναι οχι ψεμα,κοροιδια φαινεται απο πολλα σημεια οτι το μηχανακι παιζει να χει πανω απο 40,000....

Μπορει να το παει πισω και να ζητησει λεφτα; Νομιζω οτι εχει υπογραψη χαρτι οτι ο Vinios ειναι πωλητης και δεν φερει καμια ευθυνη μπλα μπλα αν και δε κοβω και το χερι μου απο σιγουρια....

το κτεο του 2018 υπάρχει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσφατα αγορασα μεταχειρισμενο αυτοκινητο απο ''μαντρά'' .

Πρωτη φορα στην ζωη μου και πολυ επιφυλακτικα.

Για το αν τα χλμ ειναι ψευτικα (στανταρακι) ηταν εις γνωση μου, οπως και το γεγονος οτι τα οχηματα δεν φευγουν εντος μαντρας αρα εκ`των πραγματων πρεπει να γινει ελεγχος επιτοπου εκει απο δικο μας μηχανικο.

Ομως υπαρχει και η εγγυηση καλης λειτουργειας, κατι που δεν παιρνεις απο κανενα ιδιωτη, οταν ενα μαγαζι αγοραζει ενα οχημα το τσεκαρει με τους δικους του μηχανικους υποτιθεται πριν το βαλει μεσα για πουλημα.

Εγω τον εβαλα και μου υπεγραψε υπευθυνη δηλωση ή οποια αν δεν κανω λαθος ειναι και υποχρεωτικη βασει νομου, εγγυησης καλη λειτουργειας.

Εγω ηθελα για 1 χρονο αυτος τσιναγε και τελικα βαλαμε 6 μηνες, διαστημα ικανοποιητικο σε φαση αν βγαλει καποια σοβαρη ζημια, μην ξεχναμε παντα τον κανονα τα μεταχειρισμενα ειναι λαχειο.

Που θελω να καταληξω, αν αφησουμε στην ακρη το ποσα χλμ εχει στ`αληθεια το μηχανακι που εκει ευθυνεται κατα κανονα ο φιλος σου, αφου τελικα προεβη στην αγορα του συγκεκριμενου, για τα αλλα 2 σκελη μπορει να παει και να διεκδικησει επισκευη, ο επιχειρηματιας οφειλει να τα διορθωσει.

Χρηματικη επιστροφη και το μηχανακι πισω δεν νομιζω να πετυχει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, αν το ειχε αγορασει απο ιδιωτη δηλαδη τι θα εκανε?

Αν θεωρει οτι επεσε θυμα απατης και οτι το μηχανακι δεν ειναι ετσι οπως το περιεγραφε ο επιχειρηματιας, τοτε αν μπορει ας συγκεντρωσει στοιχεια και ας κινηθει νομικα.

Εσυ πιστευεις θα κερδισει?

Μακαρι για να παρουν και κανα μαθημα ολα αυτα τα λαμογια του χωρου, αλλα δυστυχως ειναι τοσο βαθια χωμενοι στα κυκλωματα που δεν τους αγγιζει τιποτα και το γνωριζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατα τη δική γνώμη θα πρεπει να παει και να ζητησεις να επισκευαστουν οι βλάβες, λεφτα να παρει πισω λιγο δυσκολο, θελει ψυχραιμια, οχι τσαμπουκάδες και απειλες, ας προτεινει να παρει πισω τη μηχανη και να διαλεξει ενα αλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καποιες φορες ο εμπορος δινει και μια τυπικη εγγυηση κανα 6μηνο/χρονο αλλα δε ξερω αν ειναι υποχρεωτικο. Σιγουρα να πας πισω να ρωτησεις τι παιζει, αλλα αν το κανει μονο ζεστο δε θα βγαλεις ακρη.

Για το αν τα χιλιομετρα ειναι γυρισμενα δε χρειαζεται να κοιταξεις το μηχανακι. Κοιτας απλα τις υπολοιπες(και αποδεδειγμενες) αναφορες στο forum.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι με abs είναι,το θέμα είναι αποτι ξέρω ότι ο Βινιος δεν έχει συνεργείο έχουν πει προφορικά ότι αν βγάλει κάτι το μηχανακι το πρώτο μήνα έλα από δω... τώρα αυγουστιάτικα δεν ξέρω τι θα γίνει,για αρχή θα αλλάξουμε λάδια μήπως και στρώσει η φάση γιατί είναι αρκετά χάλια σε σημείο που για να πιάσεις νεκρα θες 2-3 λεπτά να παίζεις με τον λεβιέ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά ναι αλλάξτε λαδια.... εγώ στο δικό μου (τρασερ) βαζω silkolene pro 10-40 λειτουργούν πολύ καλά όχι σε μένα μόνο αλλά και σε πολλούς άλλους... για πιο φθηνό πολύ καλά λόγια έχω ακουσει για rock oil μ... επίσης μπορεις να παίξεις και σε 15-50 αν θελεις πιο μαλακό 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Τα προφορικά των εμπόρων πάνω κάτω όλοι τα ξέρουμε . Επειδή καμμιά φορά ξεχνάμε τα πιο απλά , έχετε ελέγξει το λεβιέ των ταχυτήτων ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Όχι με abs είναι,το θέμα είναι αποτι ξέρω ότι ο Βινιος δεν έχει συνεργείο έχουν πει προφορικά ότι αν βγάλει κάτι το μηχανακι το πρώτο μήνα έλα από δω... τώρα αυγουστιάτικα δεν ξέρω τι θα γίνει,για αρχή θα αλλάξουμε λάδια μήπως και στρώσει η φάση γιατί είναι αρκετά χάλια σε σημείο που για να πιάσεις νεκρα θες 2-3 λεπτά να παίζεις με τον λεβιέ 

Ειχα ενα συγκεκριμενο "βαφτισμενο" στο μυαλο μου γι'αυτο ρωτησα.

Γενικα παντως το συγκεκριμενο μοντελο εχει μια ευαισθησια στους δισκους. Εκανε λιγο οικονομια η Yamaha στο συγκεκριμενο ανταλλακτικο - συν η ροπη της μηχανης και το οτι ειναι σουζομηχανημα ειναι πολυ συνηθισμενο να πηγαινεις σε αλλαγη δισκων αρκετα εως πολυ νωρις (ακομα και πριν τις 20000 εχω δει). Αν τελικα ειναι κατι τετοιο και δεν τον καλυψει ο εμπορος να ψαχτει με aftermarket σετ και να μην ξαναβαλει τα μαμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@pitapola

Πέτρο υδραυλικό συμπλέκτη έχουν ή με ντιζα;

Αυτα ειναι λαϊκα μηχανακια Γιωργο... Ντιζα.

Σωστη η σκεψη σου, μπορει να ειναι κατι τοσο απλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το κάνει μόνο ζεστό, λογικά είναι από τα λάδια. Έχουν γίνει σιρόπι κεράσι για παγωτά. Κάνε αλλαγή λαδιών και δες οοοοοοολα τα υπόλοιπα γιατί θα βρεις πολλές καλλιτεχνικές δημιουργίες επάνω του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάποιες μηχανές έχουν την επιλογή να μετράνε και σε μίλια. Όταν κάποιος "κατεβάσει" τα χμ δεν γίνεται αυτόματα και στα μίλια, πρέπει να το κάνεις ξεχωριστά. Τσέκαρε λοιπόν αν το tracer έχει αυτή την επιλογή μέτρησης. Αν ναι, γύρισε το σε μίλια, κάνε την πράξη και δες τα πραγματικά χιλιόμετρα της μηχανής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε αυτό που ειπαν πιο πάνω τα παιδιά: Κοίτα μην ειναι φθαρμένο το συρματόσχοινο του συμπλέκτη.Όταν έχουν μείνει οι μισές τριχούλες μειωνεται η διαδρομή του και δεν αποσυμπλέκει καλά,ειδικά όταν είναι ζεστό

Το έχω πάθει αμετρητες φορές με το ΧΤ αλλά και με το Καβασακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει έντονο θόρυβο στη καμπάνα σίγουρα κάπου έχει θέμα,η ντιζα ναι θέλει αλλαγή χθες το μηχανάκι με συμπλέκτη τέρμα και πρώτη τσουλάει όποτε κάπου χάνει.. αλλά η καμπάνα ακούγεται σαν ξεροκαμπανο ντουκατι όποτε δεν είναι και πολύ λογικό... 

Εχετε κανα μηχανικό να προτείνεται να το πάει για έλεγχο και για επίλυση του θέματος; Αθήνα,περιστέρι αλλά και παραέξω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε αν θες εξουσιοδοτημένο από Yamaha άλλο τιποτα γεμάτη όλη η Αθήνα.... το δικό μου το πάω στην yamaha γλυφάδας...από εκεί κοντά σε σένα πολύ καλά λόγια λένε για τον πραβη. Αν δεν θες εξουσιοδοτημένο εγώ θα πήγαινα στον παρσοτακη που είναι στο Αιγάλεω!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά ο φίλος πήγε στον Σπηλιωτη στην Θηβων όπου αλλαξε ντιζα συμπλέκτη τακακια πίσω και άνοιξαν να δουν την καμπάνα η οποία ο άνθρωπος είπε ότι δεν είχε τίποτα και ξαναδεθηκε.. λάδια είχαμε αλλάξει μια μέρα πριν σε 15-50 το περίεργο είναι ότι με το λυσε δεσε σταμάτησαν και οι θόρυβοι στην καμπάνα... τι να πω τέλος καλό όλα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα