Jump to content
efkola

Aprilia RS660

Recommended Posts

183 κιλά πλήρες υγρών δεν το λες και ελαφρύ, το 600RR είναι 186 πλήρες και εχει 3,2 λίτρα μεγαλύτερο ντεπόζιτο. Βέβαια δεν ξέρω αν το έβγαλαν ώστε να είναι το κυρίαρχο ανάμεσα στα υπάρχοντα δικύλινδρο ή αν θέλουν να χτυπήσουν στην κατηγορία των 4Κ 600/600+

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 λεπτό, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το 600rr έχει όμως και 30 άλογα παραπάνω...

118 ειδα σε ενα site αλλα δεν ελεγε αν ειναι τροχο ή στροφαλο, ανταγωνιστικο το 660 σε σχεση με τα 600 θα το ελεγες αν ηταν 25-30 κιλα λιγοτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

183 κιλά πλήρες υγρών δεν το λες και ελαφρύ, το 600RR είναι 186 πλήρες και εχει 3,2 λίτρα μεγαλύτερο ντεπόζιτο. Βέβαια δεν ξέρω αν το έβγαλαν ώστε να είναι το κυρίαρχο ανάμεσα στα υπάρχοντα δικύλινδρο ή αν θέλουν να χτυπήσουν στην κατηγορία των 4Κ 600/600+

Νομίζω είναι λάθος να συγκρίνετε Euro 5 μηχανές με παλαιότερες. Το "καινούργιο" CBR600RR δεν θα έρθει ΕΕ.

Επίσης ο τύπος στο πρώτο βίντεο λέει ότι η Aprilia το τοποθετεί ανάμεσα σε R6/ZXR6 και σε CBR650R που σημαίνει ότι δεν πάει ούτε για πολεμικό ούτε για πολιτικό αλλά ανάμεσα. Ντροπή βέβαια για την Aprilia αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Νομίζω είναι λάθος να συγκρίνετε Euro 5 μηχανές με παλαιότερες. Το "καινούργιο" CBR600RR δεν θα έρθει ΕΕ.

Επίσης ο τύπος στο πρώτο βίντεο λέει ότι η Aprilia το τοποθετεί ανάμεσα σε R6/ZXR6 και σε CBR650R που σημαίνει ότι δεν πάει ούτε για πολεμικό ούτε για πολιτικό αλλά ανάμεσα. Ντροπή βέβαια για την Aprilia αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

πάει πέθανε η απρίλια... ΚΤΜ μόνο! 🥰

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Νομιζω πως ειναι μια πολυ σωστη κινηση να παιξει σε αυτο το επιπεδο. Τα τετρακυλινδρα 600αρια ss εχει χρονια που εχουν πεθανει ως κατηγορια. Μηχανες που ειναι καλες σε ενα πραγμα μονο -και με τις τιμες να εχουν παρει την ανιουσα- ειναι λογικο να μην πουλανε. Απο την αλλη μηχανες οπως τα CBR650R και Ninja 650 ειναι ss τυπικα μονο, λογω φουλ φερινγκ και κλιπ ον. Οσο ss ειναι το gsx250r μου αλλο τοσο ειναι και ενα CBR650, αφου βασιζονται σε μηχανακια commuters, με βαρος, γεωμετρια και περιφερειακα αντιστοιχης λογικης.

Εδω βλεπουμε ενα μοτερ δικυλινδρο, που μπορει να προσφερει και καθημερινη ευκολια/χρηστικοτητα, με επιδοσεις που πλησιαζουν αυτες των 4Κ και ενα συνολο σιγουρα πιο σπορ απο τον ανταγωνισμο. Πιστευω πολυ σε αυτην την κινηση της Aprilia και ακομα και αν δεν πουλησει το συγκεκριμενο (λογω προκαταληψης προς την μαρκα) νομιζω πως ως concept εχει πολυ καλες προοπτικες. Μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι κατασκευαστες σε κατι αντιστοιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μόνη μου αντίρρηση σε όλο αυτό το εγχείρημα της Aprilia είναι ότι έχει πει πολύ μεγάλη κουβέντα για την ιπποδύναμη της μοτοσυκλέτας. 100 άλογα από 660 δικύλινδρο, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να βγούνε, ειδικά σε euro 5 εποχές.

Επίσης αν και είναι σαφώς πιο ακριβή (και πιο ομορφη) κατασκευή από τα κοντινά σε προδιαγραφές SV650, ER6, MT07, δεν παύει να είναι φτηνή κατασκευή σε σχέση με τις μοτοσυκλέτες που υποτίθεται ανταγωνίζεται (SS600).

Εκτιμώ ότι θα έχει κάτι του στυλ 75 άλογα τροχό, και πάλι καλά θα είναι. Θα το δούμε όταν κυκλοφορήσει και το πάρουν τα περιοδικά να το τεστάρουν και να το δυναμομετρήσουν.

Κατά τα άλλα στηρίζω αυτό που πάει να κάνει, που προσωπικά το βλέπω σαν τρόπον τινά συνέχεια του κενού που είχε αφήσει το RS250. Μια μοτοσυκλέτα σχετικά απλή, και φτηνή στην τιμή, όπου η μεγάλη ιπποδύναμη δεν παίζει το μεγαλύτερο ρόλο, αλλά η διασκέδαση που προσφέρει μια ''less is more'' φιλοσοφία.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Νομιζω πως ειναι μια πολυ σωστη κινηση να παιξει σε αυτο το επιπεδο. Τα τετρακυλινδρα 600αρια ss εχει χρονια που εχουν πεθανει ως κατηγορια. Μηχανες που ειναι καλες σε ενα πραγμα μονο -και με τις τιμες να εχουν παρει την ανιουσα- ειναι λογικο να μην πουλανε. Απο την αλλη μηχανες οπως τα CBR650R και Ninja 650 ειναι ss τυπικα μονο, λογω φουλ φερινγκ και κλιπ ον. Οσο ss ειναι το gsx250r μου αλλο τοσο ειναι και ενα CBR650, αφου βασιζονται σε μηχανακια commuters, με βαρος, γεωμετρια και περιφερειακα αντιστοιχης λογικης.

Εδω βλεπουμε ενα μοτερ δικυλινδρο, που μπορει να προσφερει και καθημερινη ευκολια/χρηστικοτητα, με επιδοσεις που πλησιαζουν αυτες των 4Κ και ενα συνολο σιγουρα πιο σπορ απο τον ανταγωνισμο. Πιστευω πολυ σε αυτην την κινηση της Aprilia και ακομα και αν δεν πουλησει το συγκεκριμενο (λογω προκαταληψης προς την μαρκα) νομιζω πως ως concept εχει πολυ καλες προοπτικες. Μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι κατασκευαστες σε κατι αντιστοιχο.

Δεν διαφωνώ ότι είναι καλή εμπορική κίνηση ενδεχομένως.

Το ντροπή πάει στο ότι η Aprilia όλο και κόβεται από μοτοσυκλέτες κορυφής.

Ψάχνουν ακόμα, μετά από 10 και χρόνια, άλλες εταιρείες να φτάσουν το Tuono και τώρα βγάζει 600αρι "φιλικό".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Σύγκρινα μόνο το βάρος, υποτίθεται ότι ο δικύλινδρος σαν βάρος ζυγίζει λιγότερο σε σχέση  με ένα τετρακύλινδρο και ανέφερα το RR ως παράδειγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικύλινδρος πάντως με 660 κυβικά και 100 άλογα δεν μου δείχνει και πολύ μεγάλη ελαστικότητα , περισσότερο για super sport δικύλινδρος δείχνει με αντίστοιχα περιορισμένο εύρος λειτουργίας. Στη θεωρία πάντα.

Δείχνει και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον πάντως.

Έτσι όπως τα βλέπω , η Aprilia πάει να χτυπήσει όντως το κάτι παραπάνω απο ένα CBR650R χωρίς να παίξει direct με κλασικά supersport.

Για να απαντήσω τελικά στην παλαιότερη ερώτηση μου, στατικά τουλάχιστον , τα 2 Κ που το χωρίζουν απο το CBR 650 2020 , δείχνει οτι πηγαίνουν στα περιφερειακά του Aprilia τα οποία σαν KYB και Brembo , δείχνουν ένα κλικ πιο ακριβά απο του Honda. Επίσης , τα ηλεκτρονικά + οθόνη , δείχνουν πιο λεπτομερή και προσεγμένα.

Ένα συγκριτικό θέλω μεταξύ Honda CBR650R 2020 vs Aprilia RS660

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

11.050€ η τιμή του στην ελληνική αγορά.

Οι προπαραγγελίες ξεκινούν από σήμερα και οι πρώτες αφίξεις αναμένονται το Δεκέμβριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

Δικύλινδρος πάντως με 660 κυβικά και 100 άλογα δεν μου δείχνει και πολύ μεγάλη ελαστικότητα , περισσότερο για super sport δικύλινδρος δείχνει με αντίστοιχα περιορισμένο εύρος λειτουργίας. Στη θεωρία πάντα.

... με ροπή 6,8 Kgm / 8.500 rpm.Σημειώστε πως το 80% της ροπής είναι διαθέσιμο από τις 4.000 rpm, που μετατρέπεται σε 90% στις 6250 rpm.

https://www.bikeit.gr/nea-montela-aprilia/item/24895-aprilia-rs-660-timi-afiksi-stin-ellada-oles-oi-fotografies-kai-pliri-texnika-xaraktiristika

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

... με ροπή 6,8 Kgm / 8.500 rpm.Σημειώστε πως το 80% της ροπής είναι διαθέσιμο από τις 4.000 rpm, που μετατρέπεται σε 90% στις 6250 rpm.

https://www.bikeit.gr/nea-montela-aprilia/item/24895-aprilia-rs-660-timi-afiksi-stin-ellada-oles-oi-fotografies-kai-pliri-texnika-xaraktiristika

Ενδιαφέρον αλλά να μην ξεχνάμε οτι αυτά είναι μερικά νούμερα της Aprilia, η θεωρία που λέγαμε 😆

δύσκολο να καταλάβει κανείς αν δεν το οδηγήσει ή δεν έχει δυναμομετρηθεί , καλή ώρα σαν του CBR3PGIK6NMF5B4DZ7W7Q2IQI6WAM.jpg

η φωτο δεν θυμάμαι αν ποσταρίστηκε πιο πριν αλλά η Aprilia τα τέσταρε μαζί 

aprilia-rs-660-vs-honda-cb-650-r.jpg

έχει εκπληκτικό ήχο πάντως , σαν RSV4 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

Δεν ποσταρα τα στοιχεια της Aprilia για να σου κανω αντιλογο, αλλα για να δωσω τα στοιχεια που εχουν ανακοινωθει.

Και τα δυο θεωρια ειναι φυσικα, αλλα αναμεσα στη θεωρια του κατασκευαστη και ενος τυχαιου μελους φορουμ μπορεις φανταζομαι να καταλαβεις ευκολα ποια εχει σημασια για οσους διαβαζουν το νημα.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Και τα δυο θεωρια ειναι φυσικα, αλλα αναμεσα στη θεωρια του κατασκευαστη και ενος τυχαιου μελους φορουμ μπορεις φανταζομαι να καταλαβεις ευκολα ποια εχει σημασια για οσους διαβαζουν το νημα.

ποιους εκπροσωπείς ? έχουν ενημερωθεί για τις τελευταίες σου ενέργειες ? σε παρακαλώ, κάνε μια κοινοποίηση της κουβέντας για να δούμε πως μπορεί να προχωρήσει κατάλληλα και απρόσκοπτα η συζήτηση για το RS660

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος crussifier έγραψε:

ποιους εκπροσωπείς ? έχουν ενημερωθεί για τις τελευταίες σου ενέργειες ? σε παρακαλώ, κάνε μια κοινοποίηση της κουβέντας για να δούμε πως μπορεί να προχωρήσει κατάλληλα και απρόσκοπτα η συζήτηση για το RS660

Αν και προφανως μιλας ειρωνικα εγω θα σου εξηγησω στα σοβαρα ποιος ειναι ο λογος που μπαινω στη διαδικασια να απανταω σε αβασιμες εικασιες.

Σε αυτο το φορουμ (και καθε φορουμ) εκτος απο ενεργα μελη μπαινουν και ακομα περισσοτεροι περαστικοι αναγνωστες. Η διαφορα ειναι οτι τα μελη του φορουμ ξερουν ποια ειναι η αξια του λογου του καθενος, πού δηλαδη πρεπει να δωσουν βαρυτητα και πού απλα να προσπερασουν. Πχ εγω ξερω οτι αν διαβασω κατι μηχανολογικο απο τον flying ή τον ΓιωργοΤΤ ειναι κατι που θα δωσω βαση. Αν διαβασω κατι σε σχεση με ταξιδι και σιδεροκωλες καταστασεις απο τον kpapageo επισης θα πρεπει να το παρω στα σοβαρα, αν γραψει ο stamatisx για πιστα το αυτο, κοκ. Για καποιον τριτο που δεν ξερει τι ρολο βαραει ο καθενας εδω μεσα το καθε σχολιο εχει πανω κατω την ιδια βαρυτητα. Οποτε καποιος που θα μπει εδω μεσα για να ενημερωθει για ενα μοντελο (ισως για μια επομενη αγορα), μπορει να πεσει σε ενα σχολιο αβασιμο και να παραπληροφορηθει. Ειναι κακο για μενα να γραφουμε για πραγματα που προφανως δεν κατεχουμε και ταυτοχρονα να επιμενουμε κιολας. Δεν εκανα καποια εκτιμηση για ελαστικοτητες μοτερ, απλα παρεθεσα τα στοιχεια του κατασκευαστη. Γιατι ο ερμος που θα διαβασει την εκτιμηση σου για την ελαστικοτητα του δικυλινδρου μπορει να το παρει τοις μετρητοις, χωρις να ξερει οτι το γραφει καποιος που θεωρει πχ το μοτερ του GSR600 ελαστικο, με αλλα λογια βασικα αγνοει τι σημαινει ο ορος ελαστικοτητα (στην πραξη, οχι θεωρητικα).

Ειλικρινα δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, δε θα μπορουσα αλλωστε αφου δε γνωριζομαστε. Εισαι απλα απο τα μελη που μου δινουν την εντυπωση οτι γραφεις πολυ παραπανω απ'οσο οδηγας. Αλλα μπορει να κανω και λαθος.

PS: Σχετικα με το blogging, μπορει καποια πραγματα που διαβασα να ειναι εντελως λαθος (μιλαω και ως πρωην κατοχος του GSR) , αλλα υποψιαζομαι πως οταν οδηγησες το GSR ησουν ακομα πιο απειρος απο τωρα οποτε απλα εντυπωσιαστηκες με την οποια δυναμη εχει μια μεγαλυτερη μηχανη. Παντως δινω μεγαλη αξια στο original content και σου λεω ενα μπραβο για την προσπαθεια και πως πρεπει να συνεχισεις να γραφεις. Γιατι σαν κειμενο ειδα πολυ καλα στοιχεια (πχ εξυπνο χιουμορ). Ολοι ξεκιναμε απο καπου και σιγα σιγα χτιζουμε εκει πανω. Αυτα απο εμενα, ελικρινα πολυ φιλικα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα πάλι μια χαρά μου φαίνονται τα specs ,εάν ισχύουν, αρκετή ροπή διαθέσιμη από χαμηλά μέχρι τις μεσαίες που φτάνει σχεδόν την μέγιστη ,100 αλογα είναι αρκετά για να σε κάνει να χαμογελάς .

Όπως αναφέρει το δελτίο τύπου δεν πρόκειται για hardcore supersport.

Θα το ήθελα καμία 15αρια κιλά ελαφρύτερο και 2 χιλιάδες κάτω βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 47 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Αν και προφανως μιλας ειρωνικα εγω θα σου εξηγησω στα σοβαρα ποιος ειναι ο λογος που μπαινω στη διαδικασια να απανταω σε αβασιμες εικασιες.

Σε αυτο το φορουμ (και καθε φορουμ) εκτος απο ενεργα μελη μπαινουν και ακομα περισσοτεροι περαστικοι αναγνωστες. Η διαφορα ειναι οτι τα μελη του φορουμ ξερουν ποια ειναι η αξια του λογου του καθενος, πού δηλαδη πρεπει να δωσουν βαρυτητα και πού απλα να προσπερασουν. Πχ εγω ξερω οτι αν διαβασω κατι μηχανολογικο απο τον flying ή τον ΓιωργοΤΤ ειναι κατι που θα δωσω βαση. Αν διαβασω κατι σε σχεση με ταξιδι και σιδεροκωλες καταστασεις απο τον kpapageo επισης θα πρεπει να το παρω στα σοβαρα, αν γραψει ο stamatisx για πιστα το αυτο, κοκ. Για καποιον τριτο που δεν ξερει τι ρολο βαραει ο καθενας εδω μεσα το καθε σχολιο εχει πανω κατω την ιδια βαρυτητα. Οποτε καποιος που θα μπει εδω μεσα για να ενημερωθει για ενα μοντελο (ισως για μια επομενη αγορα), μπορει να πεσει σε ενα σχολιο αβασιμο και να παραπληροφορηθει. Ειναι κακο για μενα να γραφουμε για πραγματα που προφανως δεν κατεχουμε και ταυτοχρονα να επιμενουμε κιολας. Δεν εκανα καποια εκτιμηση για ελαστικοτητες μοτερ, απλα παρεθεσα τα στοιχεια του κατασκευαστη. Γιατι ο ερμος που θα διαβασει την εκτιμηση σου για την ελαστικοτητα του δικυλινδρου μπορει να το παρει τοις μετρητοις, χωρις να ξερει οτι το γραφει καποιος που θεωρει πχ το μοτερ του GSR600 ελαστικο, με αλλα λογια βασικα αγνοει τι σημαινει ο ορος ελαστικοτητα (στην πραξη, οχι θεωρητικα).

Ειλικρινα δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, δε θα μπορουσα αλλωστε αφου δε γνωριζομαστε. Εισαι απλα απο τα μελη που μου δινουν την εντυπωση οτι γραφεις πολυ παραπανω απ'οσο οδηγας. Αλλα μπορει να κανω και λαθος.

PS: Σχετικα με το blogging, μπορει καποια πραγματα που διαβασα να ειναι εντελως λαθος (μιλαω και ως πρωην κατοχος του GSR) , αλλα υποψιαζομαι πως οταν οδηγησες το GSR ησουν ακομα πιο απειρος απο τωρα οποτε απλα εντυπωσιαστηκες με την οποια δυναμη εχει μια μεγαλυτερη μηχανη. Παντως δινω μεγαλη αξια στο original content και σου λεω ενα μπραβο για την προσπαθεια και πως πρεπει να συνεχισεις να γραφεις. Γιατι σαν κειμενο ειδα πολυ καλα στοιχεια (πχ εξυπνο χιουμορ). Ολοι ξεκιναμε απο καπου και σιγα σιγα χτιζουμε εκει πανω. Αυτα απο εμενα, ελικρινα πολυ φιλικα. 

Εχει προβλήματα ο κόσμος στις μέρες μας, να τα λέμε αυτά 😆

Κάποιος θα διαβάσει δηλαδή τη γνώμη ότι ένας δικύλινδρος που αποδίδει 100 ίππους απο 660 κυβικά ίσως και να μην ακούγεται τόσο ελαστικός, ίσως επειδή απο press kit άλλο τίποτα τόσα χρόνια και θα τρέξει να δει τι ειπώθηκε σε ενα στορυ για ενα άλλο μηχανάκι επειδή ο ίδιος θεωρεί κάτι άλλο (ούτε καν μετρήσιμο). Προφανώς επειδή υπήρχε παλαιότερο τζουτζουμπρουτζου λόγω pitalioma, οκ, δεν σου άρεσε, δεν ξανασχοληθηκα. 

Θα πιαστεί δηλαδή απο αυτα τα γραπτά ώστε να καθορίσει θεμελιώδη ζητήματα στη ζωή του αλλα να προσβάλλει κιόλας άτομα που δεν ξερει ούτε καταλαβαίνει. 

Ελπίζω τώρα να κατάλαβες πόσο αστεία και παιδιαστικα, ανώριμα θα έλεγα, ακούγονται όλα αυτά όταν λέμε τη γνώμη μας για μια μηχανή σε ένα ηλεκτρονικό καφενείο

Peace 👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

Ενδιαφέρον αλλά να μην ξεχνάμε οτι αυτά είναι μερικά νούμερα της Aprilia, η θεωρία που λέγαμε 😆

δύσκολο να καταλάβει κανείς αν δεν το οδηγήσει ή δεν έχει δυναμομετρηθεί , καλή ώρα σαν του CBR

η φωτο δεν θυμάμαι αν ποσταρίστηκε πιο πριν αλλά η Aprilia τα τέσταρε μαζί 

aprilia-rs-660-vs-honda-cb-650-r.jpg

Τι σχέση εχει τώρα το cbr 650 με το aprilia εγώ, δεν κατάλαβα....

το ένα πάει ίσως να αναβιώσει την χαμένη κατηγορία 600ss με τον δικο του τρόπο, ακολουθώντας την μοδα, 2κ κτλ

ενώ το άλλο είναι ένα γυμνο 10ετιας (μπορει και παραπανω) με 2 πλαστικά. 

το μονο κοινο που ισως εχουν τα αλογα στον χαρτι. 

Ναι οκ.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Τι σχέση εχει τώρα το cbr 650 με το aprilia εγώ, δεν κατάλαβα....

το ένα πάει ίσως να αναβιώσει την χαμένη κατηγορία 600ss με τον δικο του τρόπο, ακολουθώντας την μοδα, 2κ κτλ

ενώ το άλλο είναι ένα γυμνο 10ετιας (μπορει και παραπανω) με 2 πλαστικά. 

το μονο κοινο που ισως εχουν τα αλογα στον χαρτι. 

Ναι οκ.....

Ποιό είναι ποιό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Ποιό είναι ποιό;

το γυμνο 10ετιας με τα 2 πλαστικα ειναι το απριλια ρε...

Ρωτανε τετοια πραγματα?????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα