Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

πριν 33 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Την τσιμούχα θα την χαλάσει, αν εκτός από το χρώμιο που έχει φύγει, έχει κάνει οξείδωση το σίδερο από μέσα και έχει φουσκώσει κάνοντας μυτούλα προς τα έξω.

Αν το ψηλαφίσεις με το χέρι, νοιώθεις μυτούλα; Αν ναι, πάρε ένα ψιλό γιαλόχαρτο, και φάτο όσο πιο τοπικά μπορείς, τρώγοντας δλδ όσο λιγότερο το γύρω του γίνεται. Και η κίνηση του γυαλόχαρτου να είναι κατά μήκος του καλαμιού, όχι κάθετα, ώστε ακόμα και οι απειροελάχιστες χαρακιές να είναι στην φορά κίνησης της τσιμούχας και όχι κάθετα. Εκτός από ψιλό γιαλόχαρτο, μπορείς να κάνεις και ''ξύρισμα'' με κοπίδι-ξυράφι.

Το ίδιο μου έχουν κάνει τα ZXR400L πηρούνια που έχω στο VFR750F μου. Κάθε 2-3 μήνες σκίζανε οι τσιμούχες, μέχρι που μου είπαν στο K-shock να ξυρίσω τις μύτες από την οξείδωση. Δεν ξαναχαλάσανε, δεν ξανατρέξανε ούτε καν στο ελάχιστο σημείο της ζημειάς, και οι δικές μου είναι και μέσα στην διαδρομή.

Κάθε 2-3 μήνες πρέπει να ξανακάνεις ένα ψηλάφισμα, μην τυχόν και έχει ξαναφουσκώσει το μέταλο και έχει πάλι πετάξει μυτούλα, και να το ξαναγυρίσεις.

Μόνιμη επισκευή γίνεται, με επαναχρωμίωση, αλλά έχει δυο μειονεκτήματα: Συνήθως κοστίζει συγκρίσιμο ποσό με το να πάρεις καινούρια καλάμια ΚΑΙ δεν πετυχαίνει το πάχος την αρχική διάσταση 100% οπότε μπορεί και να έχεις παρενέργειες π.χ. υπερβολική τριβή στα κουζινέτα.

μυτη δεν πεταει. το αντιθετο. μια απειροελαχιστη λακουβιστα διακρινω.

για να γινω και πιο ακριβης μιλαω γι αυτο 

spacer.png

spacer.png

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κάνε μια δοκιμή με tie-wrap, δέσε ένα κάτω από το σημείο που είναι το "πρόβλημα" (1-2 εκατοστά) και κάνε μια βόλτα,
κατά προτίμηση με το μέγιστο βάρος που θα έχει ποτέ η μηχανή. πέρνα από λακούβες σαμάρια κλπ όπως θα πέρναγες χωρίς να έχεις το πρόβλημα.

Δες μετά αν το tie-wrap έχει ανέβει έως ή έχει περάσει πάνω από το σημείο του προβλήματος (πόσο το έχει σπρώξει η μπότα).
Αν όχι, νο πρόμπλεμ για τις τσιμούχες, το αντιμετωπίζεις μόνο προς το θέμα προστασίας για διάβρωση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

Κάνε μια δοκιμή με tie-wrap, δέσε ένα κάτω από το σημείο που είναι το "πρόβλημα" (1-2 εκατοστά) και κάνε μια βόλτα,
κατά προτίμηση με το μέγιστο βάρος που θα έχει ποτέ η μηχανή. πέρνα από λακούβες σαμάρια κλπ όπως θα πέρναγες χωρίς να έχεις το πρόβλημα.

Δες μετά αν το tie-wrap έχει ανέβει έως ή έχει περάσει πάνω από το σημείο του προβλήματος (πόσο το έχει σπρώξει η μπότα).
Αν όχι, νο πρόμπλεμ για τις τσιμούχες, το αντιμετωπίζεις μόνο προς το θέμα προστασίας για διάβρωση...

αυτη η ελαφρια παχνη στα καλαμια που φαινεται στις φωτο, ειναι νορμαλ? ετσι δηλαδη αφηνει σε νορμαλ συνθηκες? 

ξερω πως οταν αρχιζουν και σκανε οι τσιμουχες πιανει μαυρη μακα πανω στα καλαμια και σε  πιο προχωρημενο σταδιο φαινεται και η διαρροη του λιπαντικου.

εμενα στη βαση τους ειναι στεγνες τελειως αλλα οταν κανει επαναφορα διακρινω και στα 2 καλαμια μια ελαφρια σαν παχνη η οποια εξαφανιζεται μετα απο καποια ωρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υποθέτω πως είναι βρωμιά / σκόνη κλπ που κάθονται επάνω στο καλάμι και τα σπρώχνει η μπότα σε διαφορετικά στάδια, με τελευταία / πιο πρόσφατα τα κάτω, αλλιώς (αν τα επάνω ήταν τα τελευταία) θα σημαίνει πως οι τσιμουχες έχουν θέμα, δεν γλύφουν σωστά / όσο σφιχτά πρέπει τα καλάμια. 

Πιστεύω πως δεν έχεις θέμα, με το σκεπτικό πως το ίδιο παρουσιάζει και στα δικά μου, στα οποία έγινε ανακατασκευή και είναι καινούργιες οι τσιμουχες. 

Θα με προβλημάτιζε αν οι γραμμές δεν ήταν κάθετες ως προς τα καλάμια αλλά παράλληλες, που θα σημαίνει πως έχει κάπου κοπεί /φαγωθεί κάποιο κοματακι τσιμουχας και αφήνει κάποιο κενό σε κάποιο σημείο (δεν εφάπτεται σωστα) 

Επίσης, από όσο ξέρω /αν ξέρω σωστά, έχουμε 2 σετ τσιμουχες : τις εσωτερικές για το σφράγισμα και τις εξωτερικές (αυτές που βλέπουμε) για να προστατεύουν τις εσωτερικές από φθορές λόγο σκόνης και άλλων υλικών που μπορεί να πέσουν εκεί. 

Αυτά βέβαια είναι γνώμη μου ως μη μηχανικός, απλός αναβάτης είμαι 🙄

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μπροστινό στο XR μου ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση, με 3 μεγάλους τσαμπουκάδες.

Δεν θα σου πω ότι διόρθωσα τη βλάβη, αλλά μπορώ να πω ότι έχω απαλύνει τα τραύματα, ακολούθησα οδηγίες από το YT για το πως να τα τρίψεις, με γυαλόχαρτου νερού 800-1500-2000.

Ουσιαστικά ρεκτιφιαρεις το καλάμι.

Το μπροστινό μου το έτριψα αρκετά σε σημείο που έφυγε τοπικά το νίκελ, δεν χάνει λάδια, δε χάνει ούτε καν αέρα ( είναι αέρος-λαδιού χωρίς ελατήρια).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλο παλι και τουτο...

παει πουθενα το μυαλο σας , στο πως μπορει να φαγωθηκε το λαστιχο εδω?

εμενα παει στην αλυσιδα αλλα δε βλεπω να βρισκει που τη σηκωσα τη μηχανη στο διπλο και την εβαλα μπροστα

spacer.png

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από την αλυσίδα έγινε, βρες το γιατί όμως, πιθανά να έχει χαλαρώσει η αλυσίδα ή φοράει πιο φαρδύ λάστιχο ή για κάποιο λόγο έστριψε ο άξονας και έφτασε πιο κοντά το λάστιχο στην αλυσίδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Από την αλυσίδα έγινε, βρες το γιατί όμως, πιθανά να έχει χαλαρώσει η αλυσίδα ή φοράει πιο φαρδύ λάστιχο ή για κάποιο λόγο έστριψε ο άξονας και έφτασε πιο κοντά το λάστιχο στην αλυσίδα.

προ καιρου ειχα αλλαξει ρουλεμαν πισω τροχου. πριν το αλλαξω εκανε ενα μικρο περα δωθε η πισω ροδα..

στο πανω μερος οσο και να πιεσω προς τα μεσα δε φτανει η αλυσιδα.

την επαναφορα απο κατω φτανει πιο ανετα.

παρατηρησα οτι μαλλον θελει σφιξιμο . αλλα ενα μικρο χαλαρωμα μπορει να κανει ολο αυτο?

λαστιχο 160/60 /17 φοραει  το σωστο δηλαδη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

λαστιχο 160/60 /17 φοραει  το σωστο δηλαδη

αν κρινω απο τα 180-190 που ξερω σιγουρα ενα 180 μιας μαρκας με ενα 180 αλλης μπορει να εκπλαγεις τι διαφορα εχουν....

φανταζομαι και στα 160...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό το “σχέδιο” στο λάστιχο μόνο η αλυσίδα μπορεί να στο κάνει, 100%  στο λέω από προσωπική εμπειρία σε motard, λογικά θα παίζει από την κάτω πλευρά ακόμα πιο πολύ όταν κινείται το ψαλίδι, χαλαρώνει/τεντώνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αυτό το “σχέδιο” στο λάστιχο μόνο η αλυσίδα μπορεί να στο κάνει, 100%  στο λέω από προσωπική εμπειρία σε motard, λογικά θα παίζει από την κάτω πλευρά ακόμα πιο πολύ όταν κινείται το ψαλίδι, χαλαρώνει/τεντώνει.

οτι θελει σφιξιμο θελει.

δε φανταζομουν ομως οτι θα μπορουσε να συμβει κατι τετοιο επειδη δεν την εσφιξα εγκαιρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος spiros!!! έγραψε:

οτι θελει σφιξιμο θελει.

δε φανταζομουν ομως οτι θα μπορουσε να συμβει κατι τετοιο επειδη δεν την εσφιξα εγκαιρα.

Μικρό το κακό, δεν έχει προκληθεί τίποτα το σοβαρό στο λάστιχο ώστε να επηρεάζει την ασφάλειά σου, εκτός αν είσαι σαν και μένα ψυχαναγκαστικός (μόνο στα μηχανάκια) και το σκέφτεσαι συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Μικρό το κακό, δεν έχει προκληθεί τίποτα το σοβαρό στο λάστιχο ώστε να επηρεάζει την ασφάλειά σου, εκτός αν είσαι σαν και μένα ψυχαναγκαστικός (μόνο στα μηχανάκια) και το σκέφτεσαι συνέχεια.

απο ψυχαναγκασμους αλλο τιποτα.

το θεμα μου ειναι να το διορθωσω ωστε να μην ξανασυμβει. 

τελος παντων θα παω απο δευτερα σε μαστορα να τη σφιξω και βλεπουμε.

επιασα την αλυσιδα στο σημειο που περναει απο το πισω γραναζι και την τραβηξα προς τα εξω .

παρατηρησα οτι ανασηκωνεται απο το δοντι του γραναζιου , εχει μποσικο δηλαδη.

λογικα θα πρεπει να ειναι τσιτα ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

λογικα θα πρεπει να ειναι τσιτα ε?

Τσίτα όχι, απλά όταν κάθεσαι πάνω και φτάνει το ψαλίδι στο σημείο που τεντώνει πιο πολύ, θα πρέπει τότε να έχει ένα παίξιμο 2-3 εκατοστά πάνω-κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τσίτα όχι, απλά όταν κάθεσαι πάνω και φτάνει το ψαλίδι στο σημείο που τεντώνει πιο πολύ, θα πρέπει τότε να έχει ένα παίξιμο 2-3 εκατοστά πάνω-κάτω.

να φανταστω η συνολικη ταλαντωση να ειναι 2-3 εκατοστα 

τελος παντων ..θα δουμε

Χωρις εμενα πανω, πανω κατω η αποσταση που διανυει η αλυσιδα ειναι 6 εκατοστα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και θα χρειαστω κοντέρ καθώς έσπασαν οι βάσεις του στο πίσω μέρος, σκέφτομαι εάν το κόστος είναι μεγάλο συγκριτικά με aftermarket μήπως το αλλάξω.

Αξίζει τον κόπο καθως λογικά θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για την σύνδεση του aftermarket;

Κάποιες εταιρείες αξιόπιστες που κατασκευάζουν κοντέρ γνωρίζουμε;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Μιας και θα χρειαστω κοντέρ καθώς έσπασαν οι βάσεις του στο πίσω μέρος, σκέφτομαι εάν το κόστος είναι μεγάλο συγκριτικά με aftermarket μήπως το αλλάξω.

Αξίζει τον κόπο καθως λογικά θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για την σύνδεση του aftermarket;

Κάποιες εταιρείες αξιόπιστες που κατασκευάζουν κοντέρ γνωρίζουμε;;

Trail tech , vapour η και voyager αν θες έξτρα σύγχρονες λειτουργίες. Δες από 3,50 και μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρονια Πολλα σε ολους με υγεια... 

Καθως χαζευα στο site με τα ανταλλακτικα της aprilia (ηθελα να παρω τσιμουχες για το πηρουνι), ειδα οτι τα ελατηρια του πηρουνιου τα εχει 9 ευρω το ενα. Ειναι δυνατον? Εχεις κανεις αποψη? 

Ελεγα να κανω σερβις στο μπροστινο και αν ειναι και εχουν τοσο λιγο ας τα αλλαξω και ας μην χρειαζεται. 

Λινκ

https://www.piaggiopap-parts.gr/c,65_12863_12871,aprilia,pegaso-strada-trail-650-ie-2005-2009,%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9-strada

Κωδικος AP8163519

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι γενικά τα Piaggio δεν είναι ακριβά στα ανταλλακτικά. Αν είναι πάνω από πχ 6-7 ετών άλλαξε τα, θα έχουν κάτσει σίγουρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κυκλωμα ψυξης στο 250 πιθανων δουλευει σωστα (δεν εχω ενδειξη υπερθερμανσης και το βεντιλατερ θα μπει σπανια εως καθολου, οπως συνηθιζε απο οταν το αγορασα).

αντιψυκτικο αλλαγμενο πριν 2 χρονια. οταν το παρκαρω (απο μικρη βολτα που δε προλαβαινει να ερθει σε operating temp), το δοχειο συμπληρωσης κανει υπερχειλιση

και βρησκω αντιψυκτικο κατω μετα απο λιγη ωρα. αν το αφησω στο low δεν κανει τπτ, οταν ειναι φουλ το πεταει. ψυγειο ειναι στο μαξ.

τι μπορει να φταιει? 🤔🤔🤔

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

κυκλωμα ψυξης στο 250 πιθανων δουλευει σωστα (δεν εχω ενδειξη υπερθερμανσης και το βεντιλατερ θα μπει σπανια εως καθολου, οπως συνηθιζε απο οταν το αγορασα).

αντιψυκτικο αλλαγμενο πριν 2 χρονια. οταν το παρκαρω (απο μικρη βολτα που δε προλαβαινει να ερθει σε operating temp), το δοχειο συμπληρωσης κανει υπερχειλιση

και βρησκω αντιψυκτικο κατω μετα απο λιγη ωρα. αν το αφησω στο low δεν κανει τπτ, οταν ειναι φουλ το πεταει. ψυγειο ειναι στο μαξ.

τι μπορει να φταιει? 🤔🤔🤔

Δεν εχω ιδεα αλλα θα σου πω απο προσωπική εμπειρία στο αυτοκινητο μου. 

Του εβαλα παραφλου εως το max στο δοχείακι. Την επομενη μερα κοιταω και ηταν λιγο πάνω απο το min. Ξαναβαζω. Την επομενη τα ιδια. 

Παει δηλαδη περιπου στη μεση μεταξυ min και max και μενει σταθερο. 

Απο αναζητηση σε φορουμ που εκανα κατεληξα οτι εκει πρεπει να ειναι λογο διαστολής και συστολης. 

Βέβαια αν ειχα ανοίξει το manual θα εβλεπα οτι το παραφλου πρεπει να βρίσκεται μεταξυ min και max περιπου στη μεση. 

Λεω μηπως το ιδιο γινεται στις μηχανες. 

Εγω στη δική μο το εχω λιγο πανω απο το min. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@spiros!!! εχει βαση αυτο που λες. στο δοχειο μετα το max δεν εχει αλλο κενο.

αρχισε να πεταει το ψυκτικο απο πριν 2 μηνες που το συμπληρωσα γιατι ηταν κατω απο το min.

θα ξαναελεγχξω κανωντας σωστη εξαερωση και αφηνωντας λιγο πανω απο το min στο δοχειο. thanks! 🍻

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@noodles θα ακουστεί κάπως χαζό αλλά είναι σωστά σφιγμένοι οι σφικτήρες? Την είχα πάθει έτσι 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

Άλλαξε πάλι ψυκτικό, και καθάρισε τη γραμμή με νερό + πίεση ύδρευσης.

Συμπλήρωνε ψυκτικό στο δοχείο λίγο πριν το ΜΑΧ. Θέλει να εχει κενό απο πάνω, ωστε να ''πάρει'' το δοχείο την διαστολή.

Και, έλεγξε/καθάρισε την τάπα ψυγείου. Γράφει πίεση λειτουργίας (κατι σε 1.1 ή παρπάνω bar). Αν δεν λειτουργεί σωστά, ειναι πηγή προβλημάτων. φθηνή ειναι, βάλε γνήσια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά μια βοήθεια για λάστιχα στο χτ660χ το μηχανάκι κυκλοφορεί από μαιο μέχρι οκτωμβρη σε επαρχία και όχι τίποτα βάρβαρη χρήση έχω δει λόγο της τιμής τους metzeler m5,diablo rosso 2 ,pilot power ευχαριστώ πολύ.δεχτές και άλλες προτάσεις κοντά σε αυτά τα χρήματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα