Jump to content
Στέργιος Βήχος

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 3

Recommended Posts

Ηλία, επειδή βλέπω 4 εφαρμογές - 2 από code sector και 2 από luozirui, μπορείς να τσεκάρεις ποιο είναι το προτεινόμενο?? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 5 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

Είμαι σίγουρος πως κάποτε έχει συζητηθεί, αλλά από τη δουλειά, μέσω κινητού, δεν βρίσκω κάτι σχετικό. 

Θέλω να μετρήσω λίγο την ακρίβεια του κοντέρ, το οποίο βλέπω να κάνει κάτι τρελά. Πχ από κάποια ταχύτητα και πάνω εκτοξεύεται η βελόνα και περνά το μαξ, φτάνει ανάμεσα στο 200 και το 0, παίζει εκεί ανάλογα το "γκαζωμα" και επιστρέφει με την πτώση ταχύτητας στα - υποτίθεται - νορμάλ. 

Θέλω λοιπόν να δω αν αυτά τα νορμάλ είναι νορμάλ αλλά και πόσο πιάνω τελικά όταν το σκάω (λίγο ή πολύ)

Ψάχνω λοιπόν μια αξιόπιστη εφαρμογή {να μην έχει σπαμ, να είναι δοκιμασμένη και σωστή στις μετρήσεις (όσο είναι αυτό δυνατό)} σε στυλ κοντέρ με GPS (βασικό), με δυνατότητα "εγγραφής" ταχύτητας σε βάθος χρόνου και αν έχει και επιλογή για  internet ακόμα καλύτερα.

Πχ να το βάλω να γράφει σε τσέπη δερμάτινου, να κάνω μια βόλτα σε ταχείας και να πιάσω μετά με ασφάλεια μια άκρη να δω τι παίζει πχ τα τελευταία 1-2 λεπτά που "το έσκασα"

Επίσης αν έχει δυνατότητα να γίνει κοντέρ με βάση στο τιμόνι, even better!!

Thanks

Λογικά η ντιζα που πάει στον ατέρμονα έχει χαλάσει, η τελοσπαντων τσέκαρε τη. 

Εμένα έτσι έκανε πριν σπάσει. Αλλά τη δεύτερη φορά δεν ήμουν τύχερος, και έκανε ένα τέτοιο απότομο και έσπασε η βελόνα του ταχύμετρου. Με τη μοτο για πώληση. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά κατέβασα την έκδοση Pro (0.89€) της luozirui, που είδα πως κάνει περισσότερα και αποθηκεύει σε Google drive, κρατάει και τη διαδρομή με χάρτη με αναφορά σε όλη τη διαδρομή στις ταχύτητες, βγάζει κοντέρ και πάνω σε εφαρμογή πλοήγησης (gmaps κλπ πρόγραμμα με χάρτες).

Θενξ.

------

Μου φάνηκε περίεργο το να ξεπερνάει τις περιστροφές με χαλασμένο, θα περίμενα να χάνει.... Τεσπα, τόσα "πιάνει" το μυαλό μου. Θα πάει με την 1η ευκαιρία (πιθανών αύριο - αν δεν γ ο Δίας με τον καιρό) στο μαγαζί της αγοράς, ώστε να γίνει ο έλεγχος.

Ευχαριστώ παιδιά, καλημέρα σας - > καληνύχτα μου! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

Τελικά κατέβασα την έκδοση Pro (0.89€) της luozirui, που είδα πως κάνει περισσότερα και αποθηκεύει σε Google drive, κρατάει και τη διαδρομή με χάρτη με αναφορά σε όλη τη διαδρομή στις ταχύτητες, βγάζει κοντέρ και πάνω σε εφαρμογή πλοήγησης (gmaps κλπ πρόγραμμα με χάρτες).

Θενξ.

------

Μου φάνηκε περίεργο το να ξεπερνάει τις περιστροφές με χαλασμένο, θα περίμενα να χάνει.... Τεσπα, τόσα "πιάνει" το μυαλό μου. Θα πάει με την 1η ευκαιρία (πιθανών αύριο - αν δεν γ ο Δίας με τον καιρό) στο μαγαζί της αγοράς, ώστε να γίνει ο έλεγχος.

Ευχαριστώ παιδιά, καλημέρα σας - > καληνύχτα μου! :_thumbsup:

Εγώ κατέβασα την εφαρμογή της Yamaha My Ride και είναι ικανοποιητική. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

Ηλία, επειδή βλέπω 4 εφαρμογές - 2 από code sector και 2 από luozirui, μπορείς να τσεκάρεις ποιο είναι το προτεινόμενο?? 

Συγνωμη το  ειδα πολυ αργα. 

Αλλα μπηκα ετσι για να τσεκαρω και να γραψω αν θελει και κανενας αλλος. 

Στο playstore  το πρωτο spped view που βγαζει,  αυτο εχω κατεβασει εγω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος tre έγραψε:

Εγώ κατέβασα την εφαρμογή της Yamaha My Ride και είναι ικανοποιητική. 

+1 για το My Ride, το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η ακρίβεια του lean angle, κατά τα άλλα πολύ καλό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε crypton 110 2012. Από την εξάτμιση φεύγει ένα σωληνάκι προς ένα κουτάκι το οποίο φτάνει και ένας σωλήνας από ντεπόζιτο και πάει μετά στο καρμπυρατέρ στην εισαγωγη. Αυτό είναι επιστροφή καυσαερίων; Αν το καταργήσουμε θα πάει κάπως πιο άνετα; 

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 4/2/2020 at 10:54 ΜΜ, το μέλος jimlertas έγραψε:

+1 για το My Ride, το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η ακρίβεια του lean angle, κατά τα άλλα πολύ καλό.

Από εσάς που το γράψατε το είδα κι εγώ και μου μπήκε η περιέργεια, το κατέβασα, το δοκίμασα χθες στο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ και έγραψε 20 τόσες μοίρες από την μία μεριά και 18 τόσες από την άλλη στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ των στροφών, και όχι δεν έχω κανά Ντεσεβό να παίρνει τέτοιες κλίσεις άσε που θα τις έπαιρνε στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ των στροφών :laugh:

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ και λίγες μέρες κολλάει το μπροστά φρένο μου μέχρι να ζεσταθεί. Κλιμακωτά χειροτερεύει το ποσό κολλάει και πρέπει μέσα στο σκ να το κοιτάξω. Αυτό που διαβάζω online είναι ότι,εκτός από αλλαγή στα 4 τσιμουχακια, ίσως να θέλει γρασάρισμα η γλυστρα(ελπίζω να το λέω σωστά). Ποιο γράσο πρέπει να χρησιμοποιήσω; κανένα tip για τον καθαρισμό της δαγκάνας για να μην πάω τελείως ψάχνοντας; έχω δει την διαδικασία, ξέρω θεωρητικά πως να το κάνω, στο πρακτικό κομμάτι θα δείξει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/6/2020 at 2:50 ΠΜ, το μέλος achilleasv έγραψε:

Σε crypton 110 2012. Από την εξάτμιση φεύγει ένα σωληνάκι προς ένα κουτάκι το οποίο φτάνει και ένας σωλήνας από ντεπόζιτο και πάει μετά στο καρμπυρατέρ στην εισαγωγη. Αυτό είναι επιστροφή καυσαερίων; Αν το καταργήσουμε θα πάει κάπως πιο άνετα; 

99/100 την υποπιεση λες. ειναι καλο πραγμα και χρησιμο. τιποτα δε κερδιζεις με το να το βγαλεις και καθε φορα που χαλαει ενα σωληνακι η ενα φιλτρο θα 

τρεχει βενζινη παντου. επισης να το βγαλεις, θα χρειαστει ενα καινουριο σωληνακι απο το ντεποζιτο με φιλτρα κτλ το οποιο θα στελνει μονημα βενζινη (not good).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ο αγοραστής της δικής μοτο δεν έχει δίπλωμα (?!?!) γίνεται να την πουλήσω κανονικά; Η διαδικασία και μεταβίβαση κανονικά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Αν ο αγοραστής της δικής μοτο δεν έχει δίπλωμα (?!?!) γίνεται να την πουλήσω κανονικά; Η διαδικασία και μεταβίβαση κανονικά; 

Γιατί όχι ? Πουλάς ένα περιουσιακό σου στοιχείο. Δεν ευθύνεσαι εσύ αν κυκλοφορεί παράνομα. Ούτε τα ΚΕΠ ζητάνε δίπλωμα του αγοραστή σε μεταβίβαση .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Γίνεται κανονικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονικά μπορείς! Όπως και να αγοράσεις καινούργιο moto χωρίς να έχεις δίπλωμα ( στην ασφάλεια έχει θέμα ο αγοραστής )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Γίνεται κανονικά. Και ασφάλεια μπορείς να βγάλεις χωρίς δίπλωμα κανονικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 8/2/2020 at 0:18 ΠΜ, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Εδώ και λίγες μέρες κολλάει το μπροστά φρένο μου μέχρι να ζεσταθεί. Κλιμακωτά χειροτερεύει το ποσό κολλάει και πρέπει μέσα στο σκ να το κοιτάξω. Αυτό που διαβάζω online είναι ότι,εκτός από αλλαγή στα 4 τσιμουχακια, ίσως να θέλει γρασάρισμα η γλυστρα(ελπίζω να το λέω σωστά). Ποιο γράσο πρέπει να χρησιμοποιήσω; κανένα tip για τον καθαρισμό της δαγκάνας για να μην πάω τελείως ψάχνοντας; έχω δει την διαδικασία, ξέρω θεωρητικά πως να το κάνω, στο πρακτικό κομμάτι θα δείξει. 

αρχικά είσαι σίγουρος οτι κολλάνε τα έμβολα και όχι η μανέτα; 

Γιατί είναι πολυ σύνηθες να ασχολούμαστε με το κάτω μέρος και το άνω να το ξεχνάμε. 

Ρίξε και λίγο αντισκωριακό στην μανέτα. Στον πείρο. 

¨οσο για τα τσιμουχάκια.. Τσιμουχάκια αλλάζεις αν έχεις διαρροή. Αν δεν έχεις, δεν χρειάζεται.

Κάνε ένα καθαρισμα με οδοντόβουρτσα πχ. Μήν βάλεις συρματόβουρτσα πχ , θα γδάρεις τα έβολα και αυτά είναι πιθανό να πληγώσουν τα τσιμουχάκια. 

Γράσσο παίρνει στην γλίστρα όντως. 

Κανονικά θέλει γράσσο υψηλών θερμοκρασιών. 

Εγώ ομολογώ οτι στο αυτοκίνητο όταν έκανα σερβάκι στις δαγκάνες, έβαλα απλό γράσσο. Δεν έχω τσεκάρει ξανά να δώ αν είναι ακόμα εκεί χαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas
διαγραφη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φλατζα βάσης και καύσης θέλουν λάδωμα για να τοποθετηθούν; Σε innova. Φίλος μου είπε να τις βάλω όπως είναι. Τις φλατζες στο καπάκι εκκεντροφόρου και τεντωτηρα;; Αυτές;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

αρχικά είσαι σίγουρος οτι κολλάνε τα έμβολα και όχι η μανέτα; 

Γιατί είναι πολυ σύνηθες να ασχολούμαστε με το κάτω μέρος και το άνω να το ξεχνάμε. 

Ρίξε και λίγο αντισκωριακό στην μανέτα. Στον πείρο. 

¨οσο για τα τσιμουχάκια.. Τσιμουχάκια αλλάζεις αν έχεις διαρροή. Αν δεν έχεις, δεν χρειάζεται.

Κάνε ένα καθαρισμα με οδοντόβουρτσα πχ. Μήν βάλεις συρματόβουρτσα πχ , θα γδάρεις τα έβολα και αυτά είναι πιθανό να πληγώσουν τα τσιμουχάκια. 

Γράσσο παίρνει στην γλίστρα όντως. 

Κανονικά θέλει γράσσο υψηλών θερμοκρασιών. 

Εγώ ομολογώ οτι στο αυτοκίνητο όταν έκανα σερβάκι στις δαγκάνες, έβαλα απλό γράσσο. Δεν έχω τσεκάρει ξανά να δώ αν είναι ακόμα εκεί χαχα

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Ηλία. Μου γλίτωσες 15 ευρώ,γιατί θα πήγαινα να πάρω τα τσιμουχάκια αύριο. Σήμερα έκανα μια πρώτη προσπάθεια,αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω τις αλενόβιδες των τακακίων που έχει βάλει η Yamaha σε όλο το μηχανάκι και λιώνουν σαν βούτυρο. Ευτυχώς δεν έχω διαρροή,αλλά είναι σίγουρο ότι δεν φταίει η μανέτα,γιατί είδα το ένα έμβολο και είναι ελάχιστα πιο έξω απ'το άλλο,οπότε έπεται καλός καθαρισμός,γρασάρισμα(διάβασα ότι πρέπει να προτιμήσω λιθίου και ο υπάλληλος στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου συμφώνησε,οπότε πήρα τέτοιο),νέα υγρά και εξαέρωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Φλατζα βάσης και καύσης θέλουν λάδωμα για να τοποθετηθούν; Σε innova. Φίλος μου είπε να τις βάλω όπως είναι. Τις φλατζες στο καπάκι εκκεντροφόρου και τεντωτηρα;; Αυτές;

οτι ειναι χαρτινη καλο ειναι να τις αλοιφεις με λιγο λαδι, οχι να τις κανεις μπανιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Ηλία. Μου γλίτωσες 15 ευρώ,γιατί θα πήγαινα να πάρω τα τσιμουχάκια αύριο. Σήμερα έκανα μια πρώτη προσπάθεια,αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω τις αλενόβιδες των τακακίων που έχει βάλει η Yamaha σε όλο το μηχανάκι και λιώνουν σαν βούτυρο. Ευτυχώς δεν έχω διαρροή,αλλά είναι σίγουρο ότι δεν φταίει η μανέτα,γιατί είδα το ένα έμβολο και είναι ελάχιστα πιο έξω απ'το άλλο,οπότε έπεται καλός καθαρισμός,γρασάρισμα(διάβασα ότι πρέπει να προτιμήσω λιθίου και ο υπάλληλος στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου συμφώνησε,οπότε πήρα τέτοιο),νέα υγρά και εξαέρωση.

Εγώ βάζω ένα αδιάβροχο (βάσης λιθίου) και δεν είχα θέμα.

Στα τσιμουχάκια συνίσταται γράσο σιλικόνης ως μέσο συντήρησης.
(Εγώ προσωπικά στις τσιμούχες γενικά βάζω κοινή βαζελίνη και δεν είχα θέμα. Κάποιοι διαφωνούν).

Αν είναι να κάνεις rebuild όλη τη δαγκάνα άλλαξε και τα τσιμουχάκια με αντίστοιχα εμπορίου. (Στο 1/4 με 1/5 της τιμής)

Κάποιοι, και εδώ υπάρχει διχογνωμία, βάζουν και λίγο γράσο χαλκού (δηλ. υψηλών θερμοκρασιών) στο σημείο επαφής τακακίου-πιστονιού για να μην "τρίζουν" τα φρένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου είπε ο άνθρωπος που αγόρασα το κυλινδροπιστονο ότι καλό είναι να βάψω τη φλατζα καύσης με ένα σπρέι θερμοκρασίας να το κάνω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Μου είπε ο άνθρωπος που αγόρασα το κυλινδροπιστονο ότι καλό είναι να βάψω τη φλατζα καύσης με ένα σπρέι θερμοκρασίας να το κάνω;

οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα