Jump to content
efkola

Νέο Suzuki V-strom 650

Recommended Posts

Τελικα δεν καταλαβα, το εστρωσε το Στρομ η οχι; Στην αρχη γραφει πως δεν εχει εικονα για την καταναλωση λογω στρωσιματος και μετα καταπιανεται με συμπερασματα που απαιτουν τουλαχιστον καποιες χιλιαδες χιλιομετρα σε "υψηλες πτησεις".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 18 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Τελικα δεν καταλαβα, το εστρωσε το Στρομ η οχι; Στην αρχη γραφει πως δεν εχει εικονα για την καταναλωση λογω στρωσιματος και μετα καταπιανεται με συμπερασματα που απαιτουν τουλαχιστον καποιες χιλιαδες χιλιομετρα σε "υψηλες πτησεις".

Ε, ολα σχετικα ειναι. Αν απο μια μηχανη 16 χρονων (που μπορει να εχει και αναρτησεις που εχουν να δουν μαστορα καμια δεκαετια) ανεβαινεις σε ενα καινουριο μηχανακι λογικο ειναι ολα να σου φαινονται τελεια. Δε λεω πως δεν ειναι καλο το μηχανακι, ιδεα δεν εχω. Αλλα οντως καποια πραγματα που γραφει δεν κολλανε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εμένα μου φαίνεται κλασσικό review κατόχου "έχω πιάσει τον παπά από τα @@". Ακόμα και για τα φρένα γράφει "εξαιρετικά", ενώ αυτές οι δαγκάνες είναι για πέταμα (τις είχε και εμένα το Versys) και όλοι τις άλλαζαν με αποστάτες και 4πίστονες Brembo.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Και εμένα μου φαίνεται κλασσικό review κατόχου "έχω πιάσει τον παπά από τα @@". Ακόμα και για τα φρένα γράφει "εξαιρετικά", ενώ αυτές οι δαγκάνες είναι για πέταμα (τις είχε και εμένα το Versys) και όλοι τις άλλαζαν με αποστάτες και 4πίστονες Brembo.

Οι δαγκανες δεν ειναι ασχημες.Για τη δουλεια που ειναι φτιαγμενες ειναι μια χαρα.

Πχ στο ερ,εγω τα θεωρω αξιοπρεπεστατα τα φρενα.

Τα σουτζουκι ομως εχουν και κατι δισκοπλακες που τις φτιαχνουν ορκ στην isengard,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/suzuki-on-off-test/13090-test-2017-suzuki-v-strom-650-xt-2017.

τι γίνεται τελικά με τη μοτοσικλέτα που  πούλησε σαν "ζεστό ψωμί" στην προ κρίσης εποχή?

μήπως ο ανταγωνισμός πλέον είναι μεγάλος και βρίσκεται σε δευτερη μοίρα παρόλες τις βελτιώσεις που δέχτηκε?

η μήπως τελικά πουλούσε λόγω του όγκου της που την καθίστούσε μια "μηχανάρα" για να παρκάρει στην καφετέρια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος giannis_81 έγραψε:

http://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/suzuki-on-off-test/13090-test-2017-suzuki-v-strom-650-xt-2017.

τι γίνεται τελικά με τη μοτοσικλέτα που  πούλησε σαν "ζεστό ψωμί" στην προ κρίσης εποχή?

μήπως ο ανταγωνισμός πλέον είναι μεγάλος και βρίσκεται σε δευτερη μοίρα παρόλες τις βελτιώσεις που δέχτηκε?

η μήπως τελικά πουλούσε λόγω του όγκου της που την καθίστούσε μια "μηχανάρα" για να παρκάρει στην καφετέρια?

Εγώ μόνο, χωρίς να έχω καμία απολύτως επαφή με οργανωμένες λέσχες ή γκρουπ Vstromάδων , ξέρω έναν που έχει φτάσει μέχρι Μογγολία κι έναν που έχει γυρίσει κυριολεκτικά όλη την Ευρώπη. Νομίζω πως το Στρομάκι άγγιζε το ιδανικό όσον αφορά τα ταξίδια, απαιτητικά και μη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω βλέπω βελτιώσεις σε καίρια σημεία, όπως το πιο λεπτό ρεζερβουάρ ,που όπως ισχυρίζεται το άρθρο βάζει τον αναβάτη πιο μπροστά.Επίσης η εξάτμιση έχει τοποθετηθεί χαμηλά.

κατά τα άλλα θεωρώ πως με αυτές τια βελτιώσεις μπορεί να γίνει και πάλι best seller.Θεωρώ πως είναι μία απο τις καλύτερες προτάσεις αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το vstrom τα εκανε ολα, πολυ καλα, και με υψηλο βαθμο αξιοπιστιας. Ειχε παγκοσμια απηχηση στα on-off. Με μονο τα βασικα service εκανες εκατονταδες χιλιαδες απροβληματιστα χιλιομετρα. Η χαλαροτητα με τα τραπεζικα δανεια και η καλη οικονομικη κατασταση της χωρας τοτε βοηθησε να βλεπεις 3-4 τετοια σε καθε φαναρι. Εποχες που πολυ δυσκολα θα ξαναρθουν πλεον...

Εχοντας το παλιο vstrom μια 10ετια(για να πηγαινω στη δουλεια πλεον) και το tracer 900 (για τις βολτες), αν ηταν να επιλεξω να αγορασω μεταξυ vstrom/mt07 θα επελεγα χωρις δευτερη σκεψη το στρωμα. Ποιοτητα κατασκευης τουλαχιστον ενα κλικ πιο πανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φτασαμε στο σημειο να μην πουλαει ενα απο τα μπεστ της αγορας με την κατασταση που ζουμε. Παντως ευχαριστως ενα Φωκιανο / Κυπαρρισι για μπανιο θα το χτυπαγα με το καινουριο αυτην την εποχη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομίζω ότι φταίει η εποχή. Mια χαρά μηχανάκι είναι, τίμιο και διαχρονικό, αλλά το κοινό του πήγε στο Tracer 900. Αντί να δώσεις 8.900€ για V-Strom, δίνεις κάτι παραπάνω κ πας σε 900αρι με 110+ άλογα.

Ίσως αν είχε κοντά στις 8.000€ δε θα έτρεχαν όλοι για CB500x

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευθύνεται και η νέα εμφάνιση "τρυποκάριδου" που έχασε την παλιά θηλυκή εικόνα στα φανάρια. Βέβαια υπάρχει και η άλλη εκδοχή, όταν έχεις βιώσει ακραίες καταστάσεις με ταξίδια και προβλήματα, να βλέπεις πρώτα την αξιοπιστία -που τα πάει πολύ καλά- και μετά όλα τα υπόλοιπα. Και εγώ συνέχει όταν χαζεύω μοτοσυκλέτες λέω αυτό μέσα μου αλλά πάντα καταληγω στο αισθητικό κομμάτι. Να είναι όμορφο επειδή είναι καλαίσθητο και όχι να θεωρείται όμορφο επειδή είναι πολύ ιδιαίτερο (τι είπα τώρα το άτομο :biggrin::biggrin:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To project λεγεται : "Πως να καταστρεψεις την αισθητική μιας μοτοσυκλετας τοποθετωντας μόνο ένα αισχρού design φανάρι"

Το εκανε με μεγαλη επιτυχια και η Honda με τον κυκλωπα transalp 700.....

Απλα απαράδεκτα και τα 2...

Τροποποιήθηκε από τον leftlane

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι ο σημαντικότερος παράγοντας που το καταδικάζει σε πολύ μέτριες πωλήσεις στην κατηγορία του είναι η "ξενέρωτη" εμφάνισή του (και για το 650 και για το 1000).

Είναι καλά, αξιόπιστα και οικονομικά μηχανάκια με οκ εξοπλισμό και νορμάλ τιμές. Θα μπορούσαν να πουλήσουν πολύ περισσότερο αν είχαν ένα πιο επιβλητικό παρουσιαστικό, ομορφότερο και πιο γεμάτο. Και νομίζω ότι όσα φώτα έχουν μεγαλύτερο ύψος από πλάτος κάθονται άσχημα στο μάτι, λεπταίνουν πολύ την μοτοσυκλέτα αφαιρόντας όγκο μετωπικά δείχνοντας άσχημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πως το V-Strom το έχει ζημιώσει η τεράστια επιτυχία του. Υποθέτω δηλαδή πως υπάρχει αρκετός κόσμος που τα βάζει κάτω, τα μετράει, τα ζυγίζει όλα και το V-Strom φαίνεται να του τα κάνει όλα, αλλά καταλήγει να πει "πω V-Strom? Έχει βρωμίσει ο τόπος από δαύτα". 

Προσωπικά, η εμφάνιση της μοτοσυκλέτας μου αρέσει αρκετά αλλά πιο πολύ από αυτό μου αρέσει η τιμιότητα των όσων προσφέρει στην τιμή της. Εκεί κοντά η κατηγορία είναι γεμάτη με ωραίες επιλογές (ξεκινώντας ας πούμε από το επίσης τιμιότατο CB500X μέχρι περισσότερο σπορ επιλογές όπως το Tracer ή off όπως η GS) αλλά για μένα το V-Strom συνεχίζει να είναι ακόμη και σήμερα η πιο ασφαλής do-it-all επιλογή. Δε θεωρώ οτι έχει χάσει κάτι από αυτά που την έκαναν τόσο δημοφιλή, απλώς πλέον υπάρχουν και πολύ ανταγωνιστικές επιλογές αλλά υπάρχει και αυτή η "κούραση" που είπα παραπάνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχεις άδικο ως προς το προηγούμενο το οποίο όντως έχει πουλήσει πάρα πολύ...είναι παντού!Ωστόσο από το 2011-2012 η πορεία του είναι φθίνουσα.

Ένα ''πολυφορεμένο'' μοντέλο βέβαια, εκτός από αυτό το κουσούρι, έχει και πλεονεκτήματα όπως τα ανταλλακτικά ή η μεταπώληση.Στη συγκεκριμένη περίπτωση και η αξιοπιστία :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος efkola έγραψε:

Δεν έχεις άδικο ως προς το προηγούμενο το οποίο όντως έχει πουλήσει πάρα πολύ...είναι παντού!Ωστόσο από το 2011-2012 η πορεία του είναι φθίνουσα.

Ένα ''πολυφορεμένο'' μοντέλο βέβαια, εκτός από αυτό το κουσούρι, έχει και πλεονεκτήματα όπως τα ανταλλακτικά ή η μεταπώληση.Στη συγκεκριμένη περίπτωση και η αξιοπιστία :)

Νομίζω το έχει επισκιάσει και ο ανταγωνισμός που προσφέρει άλλες πιο "commuter" επιλογές, άλλες πιο off, άλλες πιο "γρήγορες". Ξαναλέω βέβαια, για μένα το V-Strom δεν έχει χάσει το ίδιο (αν δηλαδή το εξετάσουμε "in a vacuum") κάτι σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που το έκαναν τόσο επιτυχημένο.

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι είναι, δεν έχει χάσει κάτι.Όποιος θέλει περισσότερο γκάζι δε θα πάει στο vstrom, υπάρχουν άλλες επιλογές στα on/off και σαφώς στα πιο ασφάλτινα μοντέλα.Αντίστοιχα και όποιος θέλει κάτι πολύ δυνατό στο χώμα, θα ψάξει αλλού.

Ακόμα και όσοι οδηγούν vstrom και θεωρητικά δε θα τους χαλούσε να έχουν περισσότερα γκάζια, έχω την αίσθηση ότι αν τους έθετες το δίλημμα ''περισσότερα γκάζια vs αξιοπιστία-καλή τιμή'' θα διάλεγαν το δεύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τις ελάχιστες πραγματικά μοτοσυκλέτες οι οποίες όντως μπορούν να σε πάνε απροβλημάτιστα παντού. Για μένα, με διαφορά το πιο τίμιο all around μηχανάκι της αγοράς. Ως πολυχρηστικό και φθηνό εργαλείο που είναι, φυσιολογικά προσέλκυσε άπειρο κόσμο που απλά ήθελε αφενός κάτι ογκώδες και μαύρο για να το παίξει λίγο Μπρους Γουέιν από τα Lidl στα φανάρια της Κηφισίας κι αφετέρου οικονομικό και άσπαστο γιατί η Wayne Enterprises ζορίζεται λίγο με την φορολογία του Τσίπρα. Το κοινό αυτό, μοιραία απορροφήθηκε από το Tracer και την χαμηλή τιμή του όπου αν συνυπολογίσεις πως ακόμα και οι συνειδητοποιημένοι Vstromάδες δεν έχουν αντικειμενικό λόγο να το αντικαταστήσουν με το νέο μοντέλο, αιτιολογεί κατά πολύ την πτώση που βλέπουμε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Suzukάρα δίνει ένα on-off commuter με:

• Άσπαστο και υψηλής απόδοσης/αποτελεσματικότητας/οικονομίας V2 κινητήρα 650cc
  • Πλαίσιο αλουμινίου
  • Ρεζερβουάρ 20 λίτρων (400 λίτρα αυτονομίας για πλάκα)
  • Σελάρα και ζαλατινάρα
  • Λογική τιμή αγοράς
  • Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
  • Συν την επιλογή για σιδερένιες ζάντες για όποιον θέλει λίγο περισσότερο χώμα...

Όποιος ψάχνει μια μοτοσυκλέτα για να περάσει μαζί της τις επόμενες 5ετίες μπορεί να εκτιμήσει τα παραπάνω τόσο σαν σύνολο όσο και ξέχωρα.

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαι εξτρα ενα προγραμμα στον Samio να μην του λειπει σχεδον τιποτε ο οποιος υποσχεται μεγαλη διαφορα στον τροπο λειτουργιας.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη, τοσα μοτοσακα υπαρχουν στον κοσμο, στην ιδια ακριβως κατηγορια που θεωρουνται και τα V-storm και Versys, εσυ αυτο το πραγμα βρηκες να εξυμνησεις για την σχεδιαση του;; :hunter: :tooth:

Που η ουρα του ειναι λες και ξεχασαν να την σχεδιασουν; Λες και κουμπωσαν λαθος υποπλαισιο στην παραγωγη; 

Που μπροστα εχει μπερδεψει αν θελει να εχει ενα sport μουτρο ή ρυγχος και εβαλαν κατι στο ενδιαμεσο;  :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα