Jump to content

Recommended Posts

Περίμενα να τελειώσεις την αφήγηση σου για να μην κάνω τη σφηνόπ**τσα χωρίς να έχω κάτι ουσιαστικό να πω.

Και βασικά ούτε τώρα έχω κάτι ουσιαστικό να πω παρά μόνο, πολλά μπράβο για το σθένος σου να κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι μόνος. Κι άλλα μπράβο για το τρόπο αφήγησης και γραφής σου. Και τέλος πολλά ευχαριστώ που ξόδεψες το χρόνο σου για να το μοιραστείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επίλογος

Τι επίλογο, τι απολογισμό να γράψει κανείς για όλο αυτό; Τι να ξεχωρίσεις; Τι να κρατήσεις για πάρτη σου; Να πεις ότι ήταν απλά οδήγηση είναι ψέμα, να πεις ότι είναι εμπειρία ζωής είναι προς το υπερβολή. Να πεις για την μοναξιά ή για την συντροφικότητα; Να πεις ότι κάποια πράγματα παύουν να είναι ‘σίδερα’ κάποια στιγμή;

Θα διαλέξω να κλείσω με μια εικόνα από την ημέρα του Ακρωτηρίου, μια εικόνα που όταν έγραφα την διήγηση εκείνης της ημέρας διάλεξα να μην μοιραστώ. Και που για εμένα συνοψίζει την αξία του ταξιδιού, όχι του δικού μου, του ταξιδιού σαν έννοια.

Εκεί πάνω στο Νόρντκαπ λοιπόν τα κλικ και τον κόσμο συγκεντρώνει προφανώς και δικαίως η σφαίρα. Κατανοητό. Στο υπόγειο, όπως έγραψα, υπάρχει έκθεση αφιερωμένη στην σημασία και την ιστορία του Βόρειου Ακρωτηρίου. Ένα από τα εκθέματα που δεν το πιάνει το μάτι σου είναι μια επιγραφή, ασήμαντη φαινομενικά.

DSC01426.jpg

Ο Fransesco Negri θεωρείται ως ο πρώτος τουρίστας του Βορείου Ακρωτηρίου (το 1666 παρακαλώ). Ήταν ιερέας από την Ραβένα της Ιταλίας. Ο Negri ήθελε να ανακαλύψει πώς οι άνθρωποι μπορούσαν να επιβιώνουν τόσο βόρεια. Ταξίδεψε μόνος και κρατούσε αρχείο των εμπειριών του. Όταν επιτέλους έφτασε τον προορισμό του δήλωσε ‘Στέκομαι εδώ, στο Βόρειο Ακρωτήρι – το πιο απόμακρο προπύργιο του πολιτισμού- και μπορώ να πω ότι η δίψα μου για γνώση έχει ικανοποιηθεί. Τώρα μπορώ να ταξιδέψω ευτυχής για το σπίτι, Θεού θέλοντος.’

Ο άνθρωπος πήγε τον 17ο αιώνα ως εκεί για κορέσει την δίψα του, βρήκε αυτό που αποζητούσε και ευχαριστημένος επέστρεψε πίσω.
Εγώ; Εγώ δυο βδομάδες μετά ξανέφυγα για Δολομίτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος Wolf1138 έγραψε:

Περίμενα να τελειώσεις την αφήγηση σου για να μην κάνω τη σφηνόπ**τσα χωρίς να έχω κάτι ουσιαστικό να πω.

Και βασικά ούτε τώρα έχω κάτι ουσιαστικό να πω παρά μόνο, πολλά μπράβο για το σθένος σου να κάνεις τόσο μεγάλο ταξίδι μόνος. Κι άλλα μπράβο για το τρόπο αφήγησης και γραφής σου. Και τέλος πολλά ευχαριστώ που ξόδεψες το χρόνο σου για να το μοιραστείς.

Ζώη, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια. Νομίζω κάνατε φανταστικό ταίδι στις Άλπεις φέτος εσείς, συνέχισε να ποστάρεις πάσα, δεν γίνεται να τα βαρεθεί κανείς ποτέ :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχω να πω τιποτα περα απο :worshippy:.... γιατι πραγματικα θα φανει λιγο και ειναι αδικο για ολο αυτο το ταξιδι που εζησες και στην συνεχεια μοιραστηκες μαζι μας.

Να'σαι παντα καλα και να βολταρεις !

Καλους μας δρομους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικα απιστευτη εμπειρια!
Και στην αφηγηση φοβερος,κανεις τον αναγνωστη να το ζει!
Να εισαι καλα να μας ταξιδευεις και εμας μαζι σου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ταξιδιωτικο με ροη,ευχαριστο στο διαβασμα και μετα απο 2 σελιδες πιανεις την αισθηση του αναβατη.Να σαι καλα φιλε και τωρα χτυπα πορτογαλια στο αλλο ακρωτηριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρακολούθησα το θέμα από την πρώτη σελίδα (βέβαια όχι μόλις το ξεκίνησες, διότι δε βρέθηκα από την πρώτη στιγμή σε mood να διαβάσω ταξιδιωτικό) και με αυτή την επεισοδιακού τύπου αφήγηση, ένιωθα σαν να περιμένω το επόμενο επεισόδιο μιας αγαπημένης σειράς. Και νομίζω αξίζει και περισσότερο έτσι. Εμείς που το διαβάσαμε καθώς γραφόταν με διαλείμματα θεωρώ θα είμαστε πιο τυχεροί από κάποιον που θα το κάνει "binge".

Περίμενα μέχρι να τελειώσεις λοιπόν για να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου οτι ταξίδεψα με σένα, ευχαριστήθηκα κάθε γραμμή της αφήγησής σου και με κάθε φωτογραφία με πήγες και μένα στο σημείο που ήσουν. Μοιράστηκα τις εμπειρίες σου με φίλους και γνωστούς λέγοντας για "κάποιον ωραίο τύπο που ξεκίνησε από Ελβετία, ανέβηκε Νορβηγία και κατεβαίνει Ελλάδα" αναφέροντας παράλληλα πολλά ενδιαφέροντα σημεία από τους ενδιάμεσους σταθμούς σου.

Πολλά μπράβο. Εννοείται και για τη συγγραφή αυτού του θέματος αλλά κυρίως γι'αυτό που κατάφερες και αυτό που έζησες. Εύχομαι να μπορέσεις να κάνεις κι άλλα πολλά ταξίδια και πάντα να γυρνάς σπίτι (όπου είναι το σπίτι κάθε φορά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στεφανάκο, πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια ρε φίλε για το ταξιδιωτικό σου. :worthy:

Πέρα απ' τις καταπληκτικές κατατοπιστικότατες φωτογραφίες και τις εύστοχες πληροφορίες, νομίζω αυτό που το ΑΠΟΓΕΙΩΣΕ ήταν η εκπληκτική σου αφήγηση!  :respekt:

Σε ζήλεψα ρε μπαγάσα, :blush: μακάρι να μπορούσα να γράψω κι εγώ έτσι "λογοτεχνικά".:sad:

Να είσαι γερός και ορεξάτος να βολτάρεις παντού και πάντα, :biker8zj: :v: να ταξιδεύεις κι εμάς που κοντεύουμε να ξεχάσουμε το άθλημα λόγω υποχρεώσεων.

Σχεδόν 2 μήνες μετά, τα ίδια θα σου πω........:peep:

Την 18/10/2019 at 3:23 ΜΜ, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Δεν ξέρω για τους άλλους. Εγώ τη νύφη μπήκα να δω κι ακόμα τίποτα...... όλα ψέμα σ' αυτή τη ζωή ρε φίλε. :tooth::tooth:

.................................

:knuppel2::hunter:

:tooth::tooth: 

(αστειεύομαι φυσικά).:tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ενα παραπονο εχω, δεν μαθαμε ποτε τι ηταν τελικα εκεινο το καρε ταινιας, που εμφανιζοταν αντι των φωτογραφιων σου.

:laugh:

Ευγε με ολα, και για το ταξιδι, και για το ανεβασμα-κειμενο-σκεψεις-φωτογραφιες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Εγω ενα παραπονο εχω, δεν μαθαμε ποτε τι ηταν τελικα εκεινο το καρε ταινιας, που εμφανιζοταν αντι των φωτογραφιων σου 

Σκηνή από το Road house :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/10/2019 at 0:54 ΠΜ, το μέλος estebahn έγραψε:

πριν 23 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

IMG-20190807-175437-HDR.jpg

‘Ρε μαλάκα το έκανα’

Ρε τι πήγες κι έκανες; :worshippy:

Σωραιος που λένε! Εύγε! 

Έχω διαβάσει τα μισά, αλλα αυτό είναι καλό γιατί και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι είναι καλογραμμένο, οπότε θα έχω να διαβάζω οπότε θέλω νοητή βόλτα. 

Και κάτι ακόμα. Χαίρομαι που υπάρχει ακόμα κάποιος εδώ μέσα που κάνει ταξιδαρες έτσι για την αντίθεση! 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

Η όλη εμπειρία του να το μοιραστώ με το φόρουμ με βοήθησε και εμένα να οργανώσω αναμνήσεις και σκέψεις που μέσα στη ροή του ταξιδιού δεν είχα την ευκαιρία. Σας ευχαριστώ όλους γι αυτό.

Αυτά. Από εμένα μακάρι να μπορέσετε όλοι να γίνετε Fransesco Negri. Καλούς μας δρόμους! :_hi:

Στεφανάκο έκανες ταξιδάρα. 

Έχεις ωραία ''πένα'' και ταξιδέψαμε μαζί σου.

Λίγα λόγια και καλά.

Καιρό είχαμε να δούμε τέτοιο διαμάντι εδώ μέσα.

Να εισαι γερός να κάνεις κι άλλα ταξιδια.

Τα σέβη μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τώρα που τελείωσε........... θα το ξαναδιαβάσω όλο από την αρχή....... πάντα τέτοια!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε μαλάκα το έκανες!!

:wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub::wub:      

Τι να λέμε τώρα.

Μας γ@μησες μωρή μουσάτη Αγρινιώτικη μουσίτσα

Υ.Γ.: Να σου κάνω κι ένα παράπονο.

Κούνα μαρή τον κώλο σου πιο δεξιά γαμώ το φελέκι μου, να δούμε καλύτερα το γκομενάκι από πίσω. :dribble:

Γ@μώ τα V4 σου γ@μώ.... :beee:

Την 15/12/2019 at 10:08 ΜΜ, το μέλος estebahn έγραψε:

IMG-20190806-221944.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ιταλικό μπουρδελάκι είναι diesel.

Δεν βλέπετε που έχει σταματήσει να φορτώσει κάτουρο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Το ιταλικό μπουρδελάκι είναι diesel.

Δεν βλέπετε που έχει σταματήσει να φορτώσει κάτουρο; 

Καίει και ο τζαπάν τάφος κάτουρο δηλαδή? Γιατί και αυτός σταμάτησε :tooth:

Μπορντέλα πόρδα

Σας κατουράνε εν κινήσει, σας κατουράνε κ σταματημένα :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε να είσαι καλά που με έκανες να θυμηθώ την χαρά του ταξιδιού. Τα τελευταία χρόνια λόγω οικογένειας είχα ξεχάσει αυτή την αίσθηση ελευθερίας, καμιά κοντινή βόλτα σκάρτα μισή μέρα και πισω... Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στέφανε!!! Σκέφτομαι τι να γράψω και τι να πω.. Φίλε πραγματικά μας ταξίδεψες με τα λόγια σου και τις εικόνες σου .. Πραγματικά μπράβο σου !! Σου εύχομαι ολόψυχα να ξεπερνάς τον προσωπικό πήχη σε κάθε εμπόδιο σου.. Να είσαι πάντα γερός και δυνατός!!! Σε ευχαριστώ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα