Jump to content
Attreidis

MV Agusta Turismo Veloce ή μακριά και αγαπημένοι;

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Μάικ, μίλα με το δικηγόρο σου για "αναστροφή πώλησης" σε πρώτη φάση.

Πχ, διάβασε

Αν τελικά συμφωνηθεί να διορθωθεί το πρόβλημα, απαραίτητα όχημα αντικατάστασης (να σου νοικιάσουν απο τη sixt) κ μέσω δικηγόρου να μιλήσετε για μείωση αξίας κλπ

Βασικά αν πας δικαστικώς θα τα πάρεις τα λεφτά σου. Θελεις να πας δικαστικώς?

Τι εννοείς ανατροφή πώλησης;

Εννοείται δεν θέλω να πάω δικαστικά..να ξαναεχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην μηχανη μου θέλω..

πριν 20 λεπτά, το μέλος estebahn έγραψε:

Μιχάλη αλήθεια λυπάμαι πολύ, προσπαθώ να φανταστώ το συναίσθημα. 

Ως Μηχανολόγος Μηχανικός θα σε προέτρεπα να μην χρησιμοποιήσεις πουθενά σε επιστολή σου τον όρο "αστοχία υλικού", ούτε να τον δεχτείς ως λογική εξήγηση για την τυχαιότητα μιας βλάβης. Σε τεχνικό επίπεδο έχει άλλη σημασία από αυτή που τα τελευταία χρόνια του έχουμε αποδώσει.

Ελπίζω να είναι συνεργάσιμοι και να βρεθεί λύση που σε ικανοποιεί.

Να χρησιμοποιήσω δλδ πιο πολύ το engine failure σαν φράση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η δική μου γνώμη θα ήταν να μην προβείς σε χαρακτηρισμό, δεν έχεις λόγο να πιθανολογησεις για την αιτία της βλάβης όταν επικοινωνήσεις μαζί τους.

Το αρχικό μου μήνυμα στο έγραψα κυρίως για να μην δεχτείς την φράση "αστοχία υλικού" σε περίπτωση που το χρησιμοποιήσουν ως κάτι σαν "αναγκαίο κακό" που τους απαλλάσσει από ευθύνες.

Αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα το χειριστούν με επαγγελματισμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο επαγγελματισμός είναι η επισκευή του κινητήρα ώστε να έρθει στην ίδια κατάσταση που βρισκόταν πριν την βλάβη.

Παρόλα αυτά πρέπει να δεχτώ το άνοιγμα ενός κινητήρα με 3500χλμ ως κάτι φυσιολογικό;

Θα το αλλάξω αυτό που είπες, ευχαριστώ :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μία από τις βασικές αρχές διαπραγμάτευσης είναι να ζητήσεις παράλογα πράγματα με το καλημέρα ώστε να τα βρείτε στη "μέση".

Μίλα μεδικηγόρο για αντικατάσταση μοτοσικλέτας ώστε να πετύχεις καινούργιο κινητήρα. Δε θα μου άρεσε επ ουδενί το ολοκαίνουργιο μηχανάκι να σκορπίσει στα εξ ων συνετέθη στα χέρια κανενός. 

Δικηγόρο και πίεση τρελή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα έλεγα όμορφα και ευγενικά μαζί τους ότι και να κάνεις, γιατί από αυτούς εξαρτάται αν θα έχεις Πριγκίπισσα ή ένα σωρό παλιοσίδερα. Γιατί Πριγκίπισσα είναι και θέλει και τον τρόπο της...

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Μία από τις βασικές αρχές διαπραγμάτευσης είναι να ζητήσεις παράλογα πράγματα με το καλημέρα ώστε να τα βρείτε στη "μέση".

Μίλα μεδικηγόρο για αντικατάσταση μοτοσικλέτας ώστε να πετύχεις καινούργιο κινητήρα. Δε θα μου άρεσε επ ουδενί το ολοκαίνουργιο μηχανάκι να σκορπίσει στα εξ ων συνετέθη στα χέρια κανενός. 

Δικηγόρο και πίεση τρελή. 

Συμφωνώ απολύτως  !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά μια ερώτηση σε όσους προτείνουν να κινηθεί νομικά. Έχει κάνει κανείς σας κάτι ανάλογο στο παρελθόν; Αν ναι, τι στοίχισε; Πόσο τράβηξε χρονικά; Τι ακριβώς κερδίσατε στο τέλος; 

Μου φαίνεται λίγο περίεργο, γι'αυτό ρωτάω. Πιθανώς να είμαι εγώ ο αφελής και εσείς ξέρετε από την εμπειρία σας περισσότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περα απο τα προβληματακια που σου ευχομαι να μη βγαλει τπτ αλλο,

ειναι τοσο μα τοσο ομορφο! :wub::wub::wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 4/18/2020 at 0:32 ΠΜ, το μέλος Attreidis έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα.

Βγάλαμε το θέμα εκτός ενεργείας για λίγο καιρό μέχρι να ξεμπερδέψω με το θέμα που είχα οπότε τώρα που ο χρόνος στο σπίτι περνάει αργά και βασανιστικά είπα να γράψω λίγο για την συμβίωση το τελευταίο εξάμηνο.

Εν τέλει ο κινητήρας ανοίχτηκε και επισκευάστηκε, αλλάχτηκαν διάφορα μέρη του προληπτικά μαζί και με το γρανάζι που δημιούργησε όλη την ιστορία και επέστρεψε δυναμικά στον δρόμο. Εννοείται χαλάστηκα πολύ με την όλη κατάσταση, οι απαντήσεις της MV Agusta στα μειλ μου, απαράδεκτες κατά την γνώμη μου, παρόλα αυτά το θετικό είναι όλα έγιναν πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω πολύ γρήγορα την μηχανή στα χέρια μου.

72740856_10156400104947111_5084064929871

Βολτίτσα χαλαρή μέχρι Σούνιο με τον πατέρα μου. Μεγάλος off road μηχανόβιος, έχει γυρίσει πολλά βουνά της Ελλάδας με το Anhelo..

Η συμβίωση με την Turismo Veloce συνεχίζει να μου προκαλεί καθημερινή εντύπωση. Δυστυχώς από τον Οκτώβρη εκτός από 3-4 κοντινές βόλτες δεν έχω πάει κάπου πιο μακριά ώστε να την ευχαριστηθώ και να την πιέσω, όσο την οδηγάω εντός Αθήνας κρατιέμαι να μην πηγαίνω σαν μαλάκας από φανάρι σε φανάρι. Ένα πράγμα με στεναχωρεί, που δεν μπορώ να ακούω τον ήχο της όσο ανεβάζω ταχύτητα.

Στα αρνητικά, συνεχίζουν τα χαζοπροβληματάκια. Μέσα δεκέμβρη κάηκε και ενα μπροστά φλας, αλλάχτηκε αμέσως στην εγγύηση. Αρχές Φλεβάρη σταμάτησε να λειτουργεί το quickshifter, αλλάχτηκε και αυτό στην εγγύηση. Τέλος Φλεβάρη όταν ανεβαζε θερμοκρασια , δεν λειτουργουσε το βεντιλατέρ, τελικά είχε κουνηθεί μία φισα που δίνει ρέυμα ή είχε πάρει υγρασία, όλα οκ.

Πέρα από το σπάσιμο της επίσκεψης στην αντιπροσωπεία, η αντιμετώπιση από τον αντιπρόσωπο είναι άψογη, ανταλλακτικά έρχονται αμέσως και η ταλαιπωρία είναι ελάχιστη. Το μόνο που με προβληματίζει είναι να μην τύχει μία τέτοια αβαρία όταν με το καλό ξεκίνήσω τις μακρινές αποδράσεις. Αλλά μέχρι τότε βλέπουμε.

Και λίγο φωτογραφικό υλικό..

93402269_10156878070592111_1782877844108

93640530_10156878070607111_2581475975703

93563634_10156878070627111_3735822228336

93526401_10156878070842111_8262616835178

Solved.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Denzo έγραψε:

Solved.

Αν εξαιρέσεις ότι φοράει άλλη εξάτμιση, well played :worshippy:

πριν 39 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το φτεράκι του πίσω τροχού, πολύ οριακά δεν είναι στον τροχό;

Δεν το είχα προσέξει στο βίντεο, εμένα έχει 3 δάχτυλα από το λάστιχο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 23/4/2020 at 9:39 ΜΜ, το μέλος Attreidis έγραψε:

..........

Μας κάνεις ένα update για τη συμβίωση σου με το έργο τέχνης?

Χλμ, προβληματάκια και κόστος service?

Εξυπηρέτηση αντιπροσωπείας κλπ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 10/11/2020 at 12:27 ΜΜ, το μέλος maniatiakos έγραψε:

Μας κάνεις ένα update για τη συμβίωση σου με το έργο τέχνης?

Χλμ, προβληματάκια και κόστος service?

Εξυπηρέτηση αντιπροσωπείας κλπ?

Καλησπέρα με μία μικρή καθυστέρηση..είχα καιρό να μπω τελικά,..

Η αλήθεια είναι ότι όλη αυτη η κατάσταση με την πανδημία δεν μου έχει δώσει τις ευκαιρίες που ήθελα για να κανω ένα μεγάλο ταξίδι που ήθελα. Χιλιόμετρα τώρα έχω λίγο πάνω από 12 χιλιάδες, έκανα σέρβις στα 11, λάδια φίλτρα και πίσω τακάκια που κόστισαν 200 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Επίσης άλλαξα μπαταρία μετά από 1 χρόνο και 3 μήνες, μου φάνηκε λίγο αλλά δεν έχει δουλευτεί όπως θέλω. Επίσης μου φάνηκε φτηνή συγκριτικά με της Yamaha πχ (40 ευρώ είχε) . Δυστυχώς ειδικά το καλοκαίρι χρησιμοποιήθηκε πιο πολύ για commuting με 2-3 βόλτες λίγο πιο μακριά. 

Από την αντιπροσωπεία είμαι πολύ ευχαριστημένος με την έννοια ότι όποτε έχω χρειαστεί κάτι, παίρνω τηλέφωνο και η εξυπηρέτηση είναι άμεση. Θα μου πεις, τι έχω χρειαστεί.. Πέρα από την χοντρή βλάβη που έβγαλε στην αρχή, συν το quickshifter που μας άφησε χρόνους, μου έχει κανει κάτι νάζια κάτα καιρούς στις θερμοκρασίες του. Όπως σου είπα το δούλεψα καλοκαίρι στην αθήνα και ανέβαζε συχνά θερμοκρασίες και μερικές στιγμές άναψε η ένδειξη της υπερθερμανσης. Το πήγα αντιπροσωπεία, έκανε εξαέρωση, δουλευε κανονικά. Γενικα το λυπηθηκε η ψυχη μου μέσα στην κινηση, οπότε περιμένω πως και πως να ανοίξει λίγο η φάση να βγω εκτός νομού. 

Πάντως όσο το χαζεύω, χαζεύω. spacer.png

Αυτά τα ολίγα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτα δυστυχως οταν παιρνεις ενα μηχανακι σπανιο απο μια μικρη εταιρεια(και ειδικα ιταλικη?) πρεπει να τα περιμενεις, ευτυχως οπως λες εχει καλη εξυπηρετηση ο αντιπροσωπος, πραγμα πολυ βασικο.

Το θεμα ειναι να το κοιτας και να λιωνεις, να περναει διπλα σου το πιο ακριβο, το πιο "γαματο" μηχανακι και να μην σε ενδιαφερει, αυτο πολυ λιγα μηχανακια μπορουν να στο προσφερουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος Gee έγραψε:

Αυτα δυστυχως οταν παιρνεις ενα μηχανακι σπανιο απο μια μικρη εταιρεια(και ειδικα ιταλικη?) πρεπει να τα περιμενεις, ευτυχως οπως λες εχει καλη εξυπηρετηση ο αντιπροσωπος, πραγμα πολυ βασικο.

Το θεμα ειναι να το κοιτας και να λιωνεις, να περναει διπλα σου το πιο ακριβο, το πιο "γαματο" μηχανακι και να μην σε ενδιαφερει, αυτο πολυ λιγα μηχανακια μπορουν να στο προσφερουν?

Γιωργη.....βλεπω κατι αλλαγες σε προφιλ κ αβαταρ :cool:

Να το ευχαριστηθεις στο επακρο ,καλες κ ηρεμες βολτες ευχομαι γιατι οι κανιβαλες θεωρουνται δεδομενες :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να απαντήσω στο ερώτημα του θέματος.

ΝΑΙ αγαπώ να διαβάζω για εξωτικές μοτοσικλέτες εδώ στο φόρουμ ειδικά που το 80% των θεμάτων είναι "ποιά μηχανή εικοσαετίας να παρω με 3.000" ή "πόσα χιλιοστά να κάνω τον πάπιο" , λόγω της γνωστής μας κατάστασης.

Ειδικά από ιδιοκτήτες που τα εκτιμούν, τα προσέχουν, ξέρουν βα γράψουν 2 προτάσεις με άποψη και ξέρουν να τραβήξουν φωτογραφίες

ΑΛΛΑ, μακρυά από μας. Η από μένα τουλάχιστο.

Βαράτε ελεύθερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχα όχι ρε, δεν ξύπνησα ένα πρωί και είπα άντε να αλλάξω μπαταρία! 

Τελευταία μέρα πριν την απαγόρευση κυκλοφορίας από νομό σε νομό, βάζω άδεια από την δουλειά, ημέρα Παρασκευή και λέω θα φύγω ξημερώματα να κάνω μια μονοήμερη στην ορεινή Ναυπακτία που το έχω κάψα και ας γυρίσω ότι ώρα γυρίσω.

Η μηχανή ακίνητη κάνα δεκαήμερο, γενικά ζοριζοταν λίγο να πάρει, χωρίς να με έχει αφήσει όμως, ευκαιρία λέω να στρώσει και η μπαταρία με το ταξιδι. Σηκώνομαι στις 5, ντύνομαι, στολίζομαι, πάω να βάλω μπροστά, τίποτα. Νεκρή εντελώς. Να σου γ@μησω λέω πρωινιατικα θέλω να φύγω.

Λέω θα την βάλω σκαστη στη κατηφορα, έχω καλή κατηφόρα έξω από το σπίτι. 

Δεν τα κατάφερα.

Μαντεψτε ποιος γύρισε με τα πόδια σπίτι, άλλαξε ρούχα, έσπρωξε τη μηχανή με τα πόδια ένα γύρο δύο τετράγωνα γιατι δεν έπαιζε να ανέβω την ανηφόρα σπρώχνοντας, ενώ είχε ξεκινήσει να ψιχαλιζει.

Αφού δεν την έβαλα στο car αμέσως μετά, νομίζω δεν θα την βάλω ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 24/12/2020 at 8:05 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

@Attreidis με το shifter τι ακριβως παιχτηκε? 

Απλά σταμάτησε να λειτουργεί έτσι ξαφνικά.

Πήγα, το τσεκαρε, ήταν καμμένο, το άλλαξε, έφυγα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα