Jump to content
GavriilVet

Ρε δε μπορώ να στριψω λέμε..

Recommended Posts

Γιατι σου 'πε κανεις οτι πηγαινα με το scooter ολη την ωρα σε στροφιλικι και εκανα κοντρες με οποιον εβρισκα ασπουμε?
Συνελθε.

Άγγελε θες να μας τρελάνεις, έτσι; Λες αυτό :

Οταν ειχα το hd2 δε μου ειχε τυχει ποτε να με προσπερασει ανθρωπος σε στροφες. Ο,τι και να καβαλουσαν ημουν πιο γρηγορος.

Και τώρα μου το γυρνάς και μου λες ότι δεν πήγαινες σε στροφιλίκια και δεν έκανες κόντρες; Μην αυτοαναιρείσαι.
Όταν λεω δεν με έχει περάσει κανένας με κάτι, σημαίνει ότι έχω ανοίξει με 5-10 μηχανάκια και ήμουν μπροστά από όλα. 

Λες ότι με όσους άνοιξες, ο,τι και να καβαλούσαν ήσουν πιο γρήγορος με ένα scooter <20hp και λες σε εμένα να συνέλθω; Έλα αν trollαρεις πες το τώρα, μην εκτίθεσαι άλλο, κρίμα είναι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πις οφ κεηκ

29aqn7r.jpg

εδιτ: τι δε λεγατε για τσιγαρο?!

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πις οφ κεηκ

29aqn7r.jpg

εδιτ: τι δε λεγατε για τσιγαρο?!

βάλε και την διαδικασία από το "άλλο" το "καλό" ..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βάλε και την διαδικασία από το "άλλο" το "καλό" ..!

Το "καλο" ηταν εξ αρχης...εχει τζιβανα κι οχι φιλτρακι και για δες καλυτερα το μεγεθος στο τελος..οχι οτι ξερω κατι εγω μονο οτι εχει παρει το ματι μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το "καλο" ηταν εξ αρχης...εχει τζιβανα κι οχι φιλτρακι και για δες καλυτερα το μεγεθος στο τελος..οχι οτι ξερω κατι εγω μονο οτι εχει παρει το ματι μου

Και αν του είχαν τελειώσει τα φιλτράκια του ανθρώπου; Με τι μια ο νους σας στο κακό.. :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον spyrosk42
.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και αν του είχαν τελειώσει τα φιλτράκια του ανθρώπου; Με τι μια ο νους σας στο κακό.. :tongue:

Αυτο ειναι του τελειωσαν τα φιλτρακια τα χαρτακια και ο καπνος γι αυτο εβαλε σκετο μαυρο μεσα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και βλέπω οτι έχει συμμετοχή το θέμα και έτσι και αλλιώς είναι κάτι που πρέπει να το κάνουμε όλοι δεν κανονίζουμε κάνα ομαδικό σχολείο να πάρουμε και καμια καλύτερη τιμή??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άγγελε θες να μας τρελάνεις, έτσι; Λες αυτό :

Και τώρα μου το γυρνάς και μου λες ότι δεν πήγαινες σε στροφιλίκια και δεν έκανες κόντρες; Μην αυτοαναιρείσαι.
Όταν λεω δεν με έχει περάσει κανένας με κάτι, σημαίνει ότι έχω ανοίξει με 5-10 μηχανάκια και ήμουν μπροστά από όλα. 

Λες ότι με όσους άνοιξες, ο,τι και να καβαλούσαν ήσουν πιο γρήγορος με ένα scooter <20hp και λες σε εμένα να συνέλθω; Έλα αν trollαρεις πες το τώρα, μην εκτίθεσαι άλλο, κρίμα είναι. 

Δηλαδη επειδη εσυ καταλαβες ως Χ αυτο που ειπα και αποφασισες να τρολλαρεις σημαινει οτι ή λεω ψεματα ή αλλαζω αυτο που ειπα επειδη ετσι μου 'ρθε?

ΟΤΑΝ ημουν σε στροφες, ειτε στην πολη ειτε καναν
Υμηττο που ετυχε να παω 1-2 φορες, δε με περασε ποτε κανεις.
Δεν ΕΤΥΧΕ να με περασει ποτε κανεις. Ναι αν ψαχνομουν συνεχεια προφανως καποιος θα με περναγε.
Γι' αυτο και λεω ξεκαθαρα. Δεν ΕΤΥΧΕ να με περασει κανεις, αλλα ΟΧΙ οτι ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Απλα οπως ειπα ηδη, ακομα και μεταξυ μετριων αναβατων ή αναβατων που εχουν μικρες διαφορες, το σωστο σκουτερ δινει πλεονεκτημα σε σχεση με μηχανη που πρεπει να ξερεις για να στριψεις.

Το επιασες τωρα? Δε σου φταιω εγω που ψαχνεσαι για τρολλαρισμα ουτε που αγνοησες μερη του ποστ μου για να κανεις το κομματι σου.
Λες και ειμαι μαλακας και δε ξερω οτι οι στριφτερες μηχανες στριβουν καλυτερα απο scooter.

Θες να σπασεις πλακα και να κανεις ποστ που ξεχειλιζουν απο ειρωνεια? Τοσοι και τοσοι λενε ο,τι να ναι, πηγαινε εκει.

Εκτος αν τη βρισκεις να τσακωνομαστε χωρις λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για καποιο λογο φαινεται να αντιστεκεσαι στη φυσικη ροη της στροφης και να προσπαθεις να την παρεις πιο κλειστα αντι να χρησιμοποιεις ολο το δρομο.

Γιατι το κανεις αυτο? Προσπαθησε να νιωσεις λιγο πως παει η στροφη, ακομα και σε χαλαρους ρυθμους.

Έλα μου ντε.. Κακές συνήθειες; θα το δουλέψω το πράγμα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γαβρίλη...

Κλικ μι

Πολλή κουβέντα για σχετικές απορίες

Ω, κατι εντος θέματος, και πολυ ενδιαφέρον! 

Ευχαριστώ, το απογευμα με άραγμα και καφεδακι η αναγνωση! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το twist of the wrist περιγράφει απλά και απέριττα. 

Καλά τα λέει άλλα πολλές φορές στην πράξη μερικά κινούμενος με νορμάλ ταχύτητες τα βρίσκω περιττά, λαμβάνοντας υπόψη τι καβαλάω (και το αναφέρω γιατί έχω τον απόγονο του kle) 

Πχ να βγαίνει το σώμα + μοίρες από την κλίση της μηχανής....πίθηκας φάση με 60-70 χαω και τσάμπα κούραση πέρα δώθε (μιλάω για σχετικά ανοιχτές στροφές). Όταν ανέβουν τα χαω αρκετά τότε ναι το σώμα παίζει ρόλο....επίσης και η κλίση θα πρέπει να είναι η μικρότερη δυνατή να πατάει λαστιχάκι κάτω και να έχει και περιθώριο πέλματος σε πιθανό γλίστρημα (για αυτό και ο πίθηκας στυλ).  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γαβρίλο δεν φταίνε τα μηχανακια, ούτε τα λάστιχα φιλαράκι μου. Όλατα μηχανακια στρίβουν. Ακόμα και το ρημάδι το Combiz 125 ΠΟυ έχουμε στη δουλειά με 10άρηδες τροχούς και τεράστιο μεταξόνιο θα στρίψει με κέφι άμα το στραμπουλήξεις.

Δεν έχει νόημα εδώ να μιλάμε για τεχνικές οδήγησης όμως , κλπ κλπ.

Υπάρχει το έμφυτο ταλέντο και υπάρχει και η προπόνηση και η πίστη σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε και να μάθουμε.

Πάντα αναρωτιόμουν κι εγώ γιατί να μην μπορώ να παίξω κιθάρα π.χ. ή γιατί να μην μπορώ να ζωγραφίσω καλά.

Καλώς ή κακώς αντίστοιχα η γρήγορη οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι μια τέχνη στην οποία πρέπει να ψαχτείς, να προπονηθείς, ενδεχομένως να εκπαιδευτείς και να αφιερώσεις χρόνο. Με αυτά θα γίνεις γρήγορος οδηγός και με ασφάλεια και θα νιώθεις όμορφα.

Όμως για να πας πραγματικά γρήγορα θέλει ταλέντο, αν το έχεις μέσα σου θα το βρεις στη πορεία μην αγχώνεσαι.

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όμως για να πας πραγματικά γρήγορα θέλει ταλέντο, αν το έχεις μέσα σου θα το βρεις στη πορεία μην αγχώνεσαι.

Βασικά λίγη μαλακία στον εγκέφαλο, μεγάλη ανευθυνότητα και μικρή αίσθηση του φόβου θέλει το πραγματικά γρήγορα....πέραν της τριβής με το άθλημα. (στο δρόμο μιλάω) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά λίγη μαλακία στον εγκέφαλο, μεγάλη ανευθυνότητα και μικρή αίσθηση του φόβου θέλει το πραγματικά γρήγορα....πέραν της τριβής με το άθλημα. (στο δρόμο μιλάω) 

πολλά είναι..

βασικά ταλέντο στον έλεγχο της μοτοσυκλέτας, ταλέντο που θα πατήσεις φρένο, πόσο θα πιέσεις, πώς θα χειριστείς τα γλυστρήματα, πού και πόσο θα ανοίξεις το γκάζι, ταλέντο να διαβάζεις τον δρόμο και τις γραμμές του να φτιάχνεις ΕΣΥ τις ιδανικές γραμμές και τα πατήματα, ταλέντο να κρατάς την ισορροπία της μηχανής και να μην την ταράζεις μέσα στη στροφή σπάζοντας άτσαλα τη πρόσφυση, ταλέντο να διαβάζεις τον δείκτη πρόσφυσης του δρόμου, το πώς και πόσο διαβάζουν οι αναρτήσεις σου, πόσο έχει βράσει το πίσω αμορτισέρ, πόσο ταλαντώνεται το πλαίσιο και πόσο δαγκώνουν τα φρένα.

ταλέντο να έχεις κρύο αίμα στις φλέβες σου και ακόμα και με 150km/h βαθιά μέσα στη στροφή να έχεις 60 -70 παλμούς στο κορμί σου.

ταλέντο να κατανοήσεις πόσο μπορείς να πιέσεις σε δημόσιο δρόμο, σε ποιές στροφές μπορείς να πιέσεις ΑΚΟΜΗ παραπάνω γιατί δεν έχει μπαριέρες αλλά χώρο ωφέλιμο για ΄΄σύρσιμο΄΄ αν το παρακάνεις.

ταλέντο να πιέζεις παραπάνω στις αριστερές στροφές απ ότι στις δεξιές γιατί στην πτώση δεν θα βγεις στο αντίθετο ρεύμα να μπεις κάτω απο κάποιο φορτηγό

ταλέντο να έχεις όλα τα παραπάνω αλλά και μυαλό να καταλάβεις πως το σπορ είναι επικίνδυνο και η αναζήτηση των ορίων μπορεί να οδηγήσει στο σπάσιμο των οριων και σε πτώση ακόμα και άσχημη για σένα και την ζωή σου. Έτσι είναι το Motorsport. ταχύτητα χωρίς κίνδυνο δεν υπάρχει

Άμα έχεις το ταλέντο όμως να πηγαίνεις όλη μέρα στο 70% των ορίων (γρήγορα δηλαδή με απόλυτη ασφάλεια) και ελεγχόμενα σε σημεία του επαρχιακού ή καλύτερα στη πιστα να ψάξεις λίγο τα όρια παραπάνω θα είσαι ενας καλός πιλότος με σοβαρή πιθανότητα να γράψεις πολλές χιλιάδες χλμ χωρίς σοβαρό ατύχημα!

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γαβρίλο δεν φταίνε τα μηχανακια, ούτε τα λάστιχα φιλαράκι μου. Όλατα μηχανακια στρίβουν. Ακόμα και το ρημάδι το Combiz 125 ΠΟυ έχουμε στη δουλειά με 10άρηδες τροχούς και τεράστιο μεταξόνιο θα στρίψει με κέφι άμα το στραμπουλήξεις.

Συμφωνω, η για την ακρίβεια, ειμαι 99,9% σιγουρος, οτι αν παρει καποιος το δικό μου το ρημάδι, θα το παει τοσο γρήγορα οσο δε φαντάζομαι

Οπως οταν ακουσα ενα πωλητή σε μαγαζι μουσικών οργάνων, τι μαγικά έκανε με μια κιθαριτσα που ηταν λιγο πανω σε κατηγορια απο καφάσι με χορδές. 

Καλώς ή κακώς αντίστοιχα η γρήγορη οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι μια τέχνη στην οποία πρέπει να ψαχτείς, να προπονηθείς, ενδεχομένως να εκπαιδευτείς και να αφιερώσεις χρόνο. Με αυτά θα γίνεις γρήγορος οδηγός και με ασφάλεια και θα νιώθεις όμορφα.

Γιαυτό και πιστέυω οτι εχουν νοημα, οι (αξιοπιστες) πληροφορίες που θα δωσει καποιος ανθρπος που εχει μπει μερικες φορες σε πιστα, και εχει κανει και 2-3-5-10 μαθηματα

Δε με ενδιαφέρει να παω πραγματικά γρήγορα, πρώτον γιατι δε νομιζω οτι εχω κανα ταλέντο να σου πω την αλήθεια, και κυρίως γιατι δε ζητάω αυτό απο το μοτοσυκλετισμό.

Με ενδιαφέρει να μπορω να παω σβέλτα, με ασφάλεια και συνεπώς με σωστή τεχνική, και οχι να κρεμιεμαι σα πηθηκος απο κλαδι δεντρου απο τη μηχανή, και να πηγαινω και αργα και επικίνδυνα απο πανω 

Για τα παραπάνω νομιζω οτι επαρκεί η επιμονή, η παρατήρηση, και η ικανότητα του να επισημάνεις τι κανεις λάθος, και δε γινεται σωστά αυτο που θέλεις. 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Gια να βελτιώνεσαι πρεπει αρχικά να παρακολουθας τους καλύτερους!

Αν το αγαπάς και θες να γίνεις καλύτερος πρώτον θα εντοπίσεις τους καλύτερους, θα μιλήσεις μαζί τους και θα τους παρακολουθήσεις στον δρόμο τί κάνουν!

Δεύτερον θα κατανοήσεις πως η μοτοσυκλέτα

-Δεν οδηγιέται με το τιμόνι αλλά με τον κορμό του σώματος(κυρίως τη μέση), τα πόδια και τελευταία με το τιμόνι

-φρενάρει και ελέγχεται 95% με το μπροστινό και το πίσω είναι μονάχα για ρύθμιση της ισορροπίας της μηχανής

-και οι ταχύτητες και ο χειρισμός τους και η επιλογή τους είναι κρίσιμο σημείο στον έλεγχο της μοτοσυκλέτας

-βλέπει το γκάζι  φίλοςσε κάθε σημείο της οδήγησης και εργαλείο για την ισορροπία της

βασικα΄είναι πολλά.

θες να μάθεις να οδηγάς και να ανέβεις επίπεδα??! ορίστε η συνταγή.. βάλε στο KLE ένα pirelli ΜΤ21 και έλα να μπαίνεις χώματα. Δεν είναι τυχαίο πως οι καλύτεροι οδηγοί του κόσμου προπονούνται χώμα. Εκεί είναι το σχολείο, εκεί θα μάθεις να ζεις με το γλύστρημα, να το ελέγχεις, να μην σε φοβίζει αλλά να το περιμένεις και να το αντιμετωπίζεις. Εκεί θα κάνεις άλματα και θα γίνεις οδηγός απο απλός χειριστής!

Στο ενδιάμεσο βλέπε κάνα motogp, κάνα MX Κλπ.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Δεν οδηγιέται με το τιμόνι αλλά με τον κορμό του σώματος(κυρίως τη μέση), τα πόδια και τελευταία με το τιμόνι

Αγαπητέ Βαγγέλη, εδώ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οριζοντίως και καθέτως.

Η πρωταρχική ευθύνη και μέγιστη απόδοση πέφτει στον χειρισμό του τιμονιού.

Τα υπόλοιπα απλά βοηθούν μέχρι κάποιο βαθμό.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ Βαγγέλη, εδώ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οριζοντίως και καθέτως.

Η πρωταρχική ευθύνη και μέγιστη απόδοση πέφτει στον χειρισμό του τιμονιού.

Τα υπόλοιπα απλά βοηθούν μέχρι κάποιο βαθμό.....

Για να μην μπλέξουμε το θέμα απο λάθος διατύπωση δική μου.

Άλλο πράγμα ένα enduro Π.χ. και άλλο ένα SS.

Το Enduro οδηγιέται με τον μέση, με τον κορμό και τα πόδια.

Στο δρόμο, στα δρομίσια μηχανάκια, στα πιο όρθια πάλι παίζει ρόλο η μέση και ο κορμός, περισσότερο εδώ το τιμόνι.

Σε κλιπονάτα μετά μηχανάκια πλέον το τιμόνι γίνεται ο κύριος μοχλός.

Διόρθωση απο μένα γιατί κυρίως στο μυαλό μου είχα το χώμα και τα enduro. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να μην μπλέξουμε το θέμα απο λάθος διατύπωση δική μου.

Άλλο πράγμα ένα enduro Π.χ. και άλλο ένα SS.

Το Enduro οδηγιέται με τον μέση, με τον κορμό και τα πόδια.

Στο δρόμο, στα δρομίσια μηχανάκια, στα πιο όρθια πάλι παίζει ρόλο η μέση και ο κορμός, περισσότερο εδώ το τιμόνι.

Σε κλιπονάτα μετά μηχανάκια πλέον το τιμόνι γίνεται ο κύριος μοχλός.

Διόρθωση απο μένα γιατί κυρίως στο μυαλό μου είχα το χώμα και τα enduro. 

Στα κλιπονάτα που ο μοχλός είναι περιορισμένος σε σχέση με ένα όρθιο τιμονάτο μηχανάκι πρέπει να βάλεις και άλλα πράγματα στην εξίσωση για να στρίψεις. Στα όρθια όλο τον ρόλο τον αναλαμβάνει το τιμόνι καθώς σου δίνει αυτή την ευχέρεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

GavriilVet μιας κ μενα το SH ειναι το πρώτο δίκυκλο που έχει λίγο γκαζι (κ δέυτερο συνολικά) θεωρώ οτι δε πλαγιάζεις έλεω σιγουριάς / φόβου

Το ίδιο παθαίνω κ εγω. Εφόσον κάνεις χιλιομετρα σε στροφές βεβαια θα δεις οτι με το καιρό θα πλαγιάζεις όλο κ πεισσότερο. Γιατί θα αποκτάς περισσότερη εμπειρία κ με το KLE

Είπες κάτι σημαντικό που κρατάω : οτι έχεις ηδη 2 ταλαιπωρημένα γόνατα. Οπότε μη το ρισκάρεις έντονα γτ μια πτώση ενδεχομένως να είναι μοιραιά :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολλά είναι..

Άμα έχεις το ταλέντο όμως να πηγαίνεις όλη μέρα στο 70% των ορίων (γρήγορα δηλαδή με απόλυτη ασφάλεια) και ελεγχόμενα σε σημεία του επαρχιακού ή καλύτερα στη πιστα να ψάξεις λίγο τα όρια παραπάνω θα είσαι ενας καλός πιλότος με σοβαρή πιθανότητα να γράψεις πολλές χιλιάδες χλμ χωρίς σοβαρό ατύχημα!

Το γρήγορα με απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ρε Βάγγο....κάθε φορά που το κυνηγάμε ξέρουμε ότι μαλακιζόμαστε έστω και στο 70% που σε έναν μέσο προς καλό οδηγό ξέρουμε ότι έχει μέση ωριαία κοντά στα 100....

Ε σορρυ αλλά πτώση με 100 δεν το λες και μη σοβαρό ατύχημα....γιατί όπου σκάσεις (θες μπάρα, θες τοιχο, θες γκρεμι, θες αλλο όχημα, θες ζωο) αλοιφή θα γίνεις. 

:baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα