Jump to content

Recommended Posts

Αγαπητοί συνfoumιτες...

Όπως καταλάβατε από το τίτλο θέματος έγινα.. Βασικά με πήρε σβάρνα μια θείτσα που έφαγε στοπ (κλασσική περίπτωση βλάβης).. "Έχω" λοιπόν, ένα πληγωμένο πλεον Hornet S. Το λοιπόν. Επειδή μετά από αρκετό ψάξιμο για να μην πληρώσω συνεργείο αλλά το συνεργειο να πληρωθεί κατευθείαν από την ασφαλιστική κατέληξα σε αντιπροσωπεία της Honda που αναλαμβάνει τέτοιες φάσεις. Επιπροσθέτως, επειδή η ασφαλιστική έκρινε οτι εχω και εγώ μερίδιο ευθύνης (30%.. πέσατε κύριε μου είπαν.. τεσπα) το 30% της ζημιάς θα το πληρώσω από την τσέπη συν τις αποσβέσεις λόγω παλαιότητας. Εν ολίγοις το κουστουμι μου ήρθε 2.300 γιουρα. Ληστεία αλλά επίσης το αντιπαρέρχομαι. Στην καλύτερη λοιπόν θα πληρώσω από την τσέπη μου κανα 900-1000αρικο, που α) δεν τα έχω β) δε θεωρώ ότι αξιζει το κοπο να τα δώσω για ένα μηχανάκι με 85000 χλμ. Με ενημέρωσε λοιπόν ο τυπάς ότι υπάρχει δυνατότητα να το βγάλω ασύμφορο προς επισκευή και να πάρω την αξία της μοτοσυκλέτας, δλδ κανα 1000αρικο , αφαιρώντας βέβαια την "αμοιβή" του για τα κονέ που θα κανει. Μπορεί κάποιος αν μου απαντήσει εάν διαλέξω να βγάλω τη μηχανή ασύμφορη προς επισκευή να τη πουλήσω κανονικά για κυκλοφορία και όχι μόνο για ανταλλακτικά..?? Σημειωτέον έχω ήδη βρει αγοραστές. Σημειωτέον ότι με αυτοκίνητο που το έβγαλα ασύμφορο για να αποζημιωθώ η ασφαλιστική μου ζήτησε πρώτα χαρτί οριστικής διαγραφής. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

συγγνωμη που δεν θα σου προσφερω αμεση βοηθεια αλλα αφου εφαγε στοπ τι θα πει εχεις 30% μεριδιο ευθυνης? πρωτη φορα το ακουω.. δεν υπαρχει τροπος να στα πληρωσουν ολα αυτοι? και τοτε τι 2.300 τι 5.000 σκασιλα σου, ας κοψουν το λαιμο τους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να γίνω ακριβής έφαγε στοπ, πεταχτηκε μπροστά μου και πλακώθηκα στα φρένα.. Κρύα λάστιχα, κρύα φρένα και ασφαλτος γλίτσα είχαν σαν αποτέλεσμα να διπλώσω και να πέσω στο διαχωριστικό διάζωμα μισό μέτρο πίσω της.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά, περαστικά.

Δευτερευόντως, ΔΕΝ ειναι δυνατόν απο την μια μερα στην άλλη, να σκοτωνεις τη μοτό σου.

Λόγω του ατυχηματος !

Οκ, εγινες.

Ασφαλειες ειχατε, Τροχαία + ασθενοφόρο ήρθαν ?

(αν ναι, τοτε θα δεις που πάνε τα 30% και οι...παλαιότητες...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτυχώς δε τραυματίστηκα καθόλου (Κράνος και μπουφάν πάντα παίδες..!!! ). Επίσης λόγω του ότι η τύπισσα αποδέχτηκε την ευθύνη αμέσως θεώρησα σωστό (τί αγαθός που είμαι ώρες ώρες) να μη καλεσω τροχαία. Τη μηχανή σκεφτόμουν ούτως ή αλλως να την αλλάξω παρεπιπτόντως.

Τροποποιήθηκε από τον Tolakos20vt

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και επαφη να μην υπαρχει εφοσον παραβιαστηκε στοπ εχεις 0% ευθυνη.

παρε τους τηλ πες τους οτι παμε δικαστηριο εαν δε μου καλυψετε 100% της ζημιας και θα δεις για ποτε θα στα δωσουν.

Ακου εκει 30% υπαιτιοτητα.δε το ξεραμε να καναμε burn out και εντο για να ζεσταθουν τα λαστιχα και τα φρενα πριν βγουμε στα στενα,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην είσαι θύμα. Θα ζητήσεις το 100% της μότο και οτιδήποτε έστω σου γρατζουνίστηκε από εξοπλισμό. Η ασφαλιστική σου λέει μαλακίες για να μη πληρώσει. Αν δε βγάλεις άκρη μίλα με δικηγόρο και πάντο δικαστικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις-κερδισμένος θα βγείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(30%.. πέσατε κύριε μου είπαν.. τεσπα) το 30% της ζημιάς θα το πληρώσω από την τσέπη

Δες εδω σχετικά.

Ακόμη και χωρις επαφή...

http://www.mybike.gr...B9%CE%BA%CE%AE/

Το ζουμί για σένα είναι εδώ στο thred που σου έβαλε ο innova παραπάνω. Μην το αφήσεις έτσι, τα έχουμε ξανακαταφέρει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι 30% και μ@λ@κίες............ Του κεφαλιού τους λένε για να γλυτώσουν κάνα φράγκο. Μήνυση και απαίτηση για ΟΛΑ καινούργια. Δυστυχώς ο μη ενημερωμένος είναι πάντα εύκολο θύμα. Για παράδειγμα ο φίλος εδώ (που είχε επίσης "αεράτο" ατύχημα - που σημαίνει χωρίς επαφή), αποζημιώνεται ΠΛΗΡΩΣ με ΟΛΑ καινούργια στο μηχανάκι, φτιαγμένο στην αντ/πεία της Χόντα.

Χωρίς κράνος, με 30 χ.α.ω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητοί συνfoumιτες...

Όπως καταλάβατε από το τίτλο θέματος έγινα.. Βασικά με πήρε σβάρνα μια θείτσα που έφαγε στοπ (κλασσική περίπτωση βλάβης).. "Έχω" λοιπόν, ένα πληγωμένο πλεον Hornet S. Το λοιπόν. Επειδή μετά από αρκετό ψάξιμο για να μην πληρώσω συνεργείο αλλά το συνεργειο να πληρωθεί κατευθείαν από την ασφαλιστική κατέληξα σε αντιπροσωπεία της Honda που αναλαμβάνει τέτοιες φάσεις. Επιπροσθέτως, επειδή η ασφαλιστική έκρινε οτι εχω και εγώ μερίδιο ευθύνης (30%.. πέσατε κύριε μου είπαν.. τεσπα) το 30% της ζημιάς θα το πληρώσω από την τσέπη συν τις αποσβέσεις λόγω παλαιότητας. Εν ολίγοις το κουστουμι μου ήρθε 2.300 γιουρα. Ληστεία αλλά επίσης το αντιπαρέρχομαι. Στην καλύτερη λοιπόν θα πληρώσω από την τσέπη μου κανα 900-1000αρικο, που α) δεν τα έχω β) δε θεωρώ ότι αξιζει το κοπο να τα δώσω για ένα μηχανάκι με 85000 χλμ. Με ενημέρωσε λοιπόν ο τυπάς ότι υπάρχει δυνατότητα να το βγάλω ασύμφορο προς επισκευή και να πάρω την αξία της μοτοσυκλέτας, δλδ κανα 1000αρικο , αφαιρώντας βέβαια την "αμοιβή" του για τα κονέ που θα κανει. Μπορεί κάποιος αν μου απαντήσει εάν διαλέξω να βγάλω τη μηχανή ασύμφορη προς επισκευή να τη πουλήσω κανονικά για κυκλοφορία και όχι μόνο για ανταλλακτικά..?? Σημειωτέον έχω ήδη βρει αγοραστές. Σημειωτέον ότι με αυτοκίνητο που το έβγαλα ασύμφορο για να αποζημιωθώ η ασφαλιστική μου ζήτησε πρώτα χαρτί οριστικής διαγραφής. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Μήπως να πληρώσεις τη θείτσα που έφαγε το ΣΤΟΠ γιατί πέφτοντας την τρόμαξες;... Μήπως να ζητήσεις και συγνώμη που αντί να απογειωθείς, έπεσες;... Μήπως έκρινε η ασφαλιστική ότι διασκεδάζεις τον εαυτό σου πέφτοντας;... Τι διαβάζω θεέ μου;...

Φίλε, αν θέλεις να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, διεκδίκησε όλο το ποσό και μην αφήσεις κανένας να πάρει οποιαδήποτε "αμοιβή για κονέ" (εκτός αν δίνει απόδειξη)... Δεν έπεσες για διασκέδαση, ούτε μόνος σου από λάθος δικό σου! Έπεσες γιατί η θείτσα έφαγε το ΣΤΟΠ. Το ότι δεν χτυπήσατε είναι ήδη όφελος για την ασφαλιστική της κι αυτό το όφελος προκύπτει από το ότι έπεσες!...

Κι άλλη φορά θα ζαλίζεσαι και θα πονάει η μέση σου! Όταν μετά γίνεις καλά, τα πράγματα θα είναι πιο απλά...

Αλήθεια, ποια είναι η ασφαλιστική που έκρινε ότι διασκεδάζεις πέφτοντας;

Τροποποιήθηκε από τον zoo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά φίλε μου.

Οι φίλοι παραπάνω κάλυψαν το θέμα, για τις ζημιές δεν μπορούμε να πούμε διότι δεν τις βλέπουμε και διότι και να τις βλέπαμε αν δεν λυθεί - επιθεωρηθεί όλο το μοτό δεν βγάζεις συμπέρασμα δυστυχώς.

Δυστυχώς έτσι όπως έχουμε μπλέξει εφόσον πέσουμε παραμένουμε κάτω, παίρνουμε και ένα αδερφό - φίλο - σύντροχο τηλέφωνο νάχει το νού του και ΔΕΝ σηκωνόμαστε αν δεν έρθουν οι πάντες όλοι και μετά πάμε δικαστήριο....τι υπαιτιότητες - παλαιότητες και πράσινα άλογα, όταν πληρώνω δεν είδα κανέναν να μου κάνει έκπτωση.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν χρειαζεται να υπαρχει επαφη

σε αναγκασε να αλλαξεις την κανονικη πορεια σου(πατησες τερμα φρενο στην προκειμενη)

αυτο θεωρειται παραβιαση προτεραιοτητας,που προκαλεσε το ατυχημα

ισως χρειαστεις και ενα μαρτυρα ομως αν πας σε δικη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανανέωση-ενημέρωση. Χθες επισκέφτηκα δικηγόρο-πολύ φίλο μου. Με ενημέρωσε πως μόνο τα δικαστικά έξοδα (παράβολα, επιμελητής κτλπ) ανέρχονται χοντρά-χοντρά σε 500€ ενώ αυτός την εργασία του δε θα με χρεώσει. Ακόμα, επειδή μου είπε πως έχει ξαναασχοληθεί με παρόμοιες περιπτώσεις και πως α) σίγουρα θα δικαιωθώ όμως β) επειδή και οι ασφαλιστικές το χουν μάθει το παιχνίδι και έχουν νομικούς συμβούλους-δικηγόρους οι οποιοι πληρώνονται με μισθό και όχι με παραστάσεις (δλδ όσες δίκες και να κάνουν το κόστος είναι ίδιο) δε το γλιτώνουμε το δικαστήριο, ούτε με αγωγή ούτε με εξώδικαστικό συμβιβασμό. Παράλληλα με ενημέρωσαν από την ασφαλιστική ότι το ποσοστό που θα αποζημιωθώ θα κυμαίνεται μεταξύ 50-70%... γκρρρρ...!!! Εν τω μεταξύ, έχω ήδη βρει αγοραστή για την μηχανή ο οποίος μου την αγοράζει 1000€ και παράλληλα ειναι διατεθιμένος να μου πληρώσει τη μισή ζημιά, η οποία θα φτιαχτεί στο μηχανικό μου και όχι στην αντιπροσωπεία και θα κοστίσει γύρω στα 500€, ενώ τα άλλα μισά λογικά θα τα πάρω πίσω από την ασφαλιστική χωρίς πολλά πολλά. Δεδομένου ότι πρόκειται για ένα μηχανάκι με 85000 χλμ το οποίο αγόρασα €1500 και ουσιαστικά μπορώ να το δώσω € 1.250, εσείς τί θα κάνατε στην θέση μου..?? Και να σας πω την αλήθεια ζαχαρώνω κάτι τέτοιο... http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5229204/ Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αν και νομίζω ότι το κατάφερα..

Τροποποιήθηκε από τον Tolakos20vt

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανανέωση-ενημέρωση. Χθες επισκέφτηκα δικηγόρο-πολύ φίλο μου.

Με ενημέρωσε πως μόνο τα δικαστικά έξοδα (παράβολα, επιμελητής κτλπ) ανέρχονται χοντρά-χοντρά σε 500€ ενώ αυτός την εργασία του δε θα με χρεώσει. + 700 στην καλύτερη για μια αγωγή.....

Ακόμα, επειδή μου είπε πως έχει ξαναασχοληθεί με παρόμοιες περιπτώσεις και πως α) σίγουρα θα δικαιωθώ όμως β) επειδή και οι ασφαλιστικές το χουν μάθει το παιχνίδι και έχουν νομικούς συμβούλους-δικηγόρους οι οποιοι πληρώνονται με μισθό και όχι με παραστάσεις (δλδ όσες δίκες και να κάνουν το κόστος είναι ίδιο) δε το γλιτώνουμε το δικαστήριο, ούτε με αγωγή ούτε με εξώδικαστικό συμβιβασμό.

Παράλληλα με ενημέρωσαν από την ασφαλιστική ότι το ποσοστό που θα αποζημιωθώ θα κυμαίνεται μεταξύ 50-70%... γκρρρρ...!!! Εν τω μεταξύ, έχω ήδη βρει αγοραστή για την μηχανή ο οποίος μου την αγοράζει 1000€ και παράλληλα ειναι διατεθιμένος να μου πληρώσει τη μισή ζημιά, η οποία θα φτιαχτεί στο μηχανικό μου και όχι στην αντιπροσωπεία και θα κοστίσει γύρω στα 500€, ενώ τα άλλα μισά λογικά θα τα πάρω πίσω από την ασφαλιστική χωρίς πολλά πολλά. Δεδομένου ότι πρόκειται για ένα μηχανάκι με 85000 χλμ το οποίο αγόρασα €1500 και ουσιαστικά μπορώ να το δώσω € 1.250, εσείς τί θα κάνατε στην θέση μου..?? Και να σας πω την αλήθεια ζαχαρώνω κάτι τέτοιο... http://www.car.gr/cl...s/view/5229204/ Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα αν και νομίζω ότι το κατάφερα..

:whistling: :whistling: :whistling:

Τί λέω τόσο καιρό εγώ ο άσχετος? :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω τώρα κάτι εγώ και ας με βρίσουτε!!!!

100% φταίει η γριά, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το ποσό..

Δηλαδή θεωρώ δεδομένο ότι θα πληρώσεις κάτιτις!

Και αν κάτσεις να το σκεφτείς είναι και λογικό, γιατί από τη στιγμή που υπάρχει παλαιότητα δε μπορεί να σου πάρουν καινούργια ανταλλακτικά που πιθανών να κοστίζουν συνολικά παραπάνω και από την ολική αξία της μηχανής..

Εκτός αν σου βάλουν μεταχειρισμένα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ισχυει αυτο με το 70% και 30% εσυ..παπαριες! παντα κοιτανε να γλυτωσουν λεφτα!!! Οταν εγινε το ατυχημα φωναξες τροχαια? εγραψε η τροχαια οτι φταιει καθαρα η γρια? αν Ναι τοτε θα πρεπει να πληρωσουν ολο το ποσο!! και εγω που επεσα περυσι δεν ειχα καθολου επαφη αλλα με αποζημιωσαν πληρως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα