Jump to content
Μάρκος

ABS...

Recommended Posts

Επειδή ακριβώς δεν έχω σκοπό να τρέξω σε αγώνα...νομίζω οτι θα ψάξω κάτι με abs...εξάλλου και στο αμάξι δηλαδή που πλέον όλα έχουν abs σημαίνει οτι δε θα μάθω να φρενάρω? Γι' αυτό υπάρχει η τεχνολογία για να κάνει τη ζωή πιο εύκολη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ηλιθια και βλακωδης ειναι η τοποθετηση σου χωρις να εχεις διαβασει απο την αρχη την κουβεντα....

Η μόνη ίσως ηλιθιότητα που κάνω αυτή την στιγμή, είναι που σου δίνω αρκετή σημασία για να μπώ στο κόπο να σε διαβάσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλιθια και βλακωδης ειναι η τοποθετηση σου χωρις να εχεις διαβασει απο την αρχη την κουβεντα....

Συζήτηση κάνουμε ρε παιδιά...ο καθένας λέει την αποψή του σύμφωνα με τις γνώσεις η την εμπειρία του δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λάθος που κάνει ο περισσότερος κόσμος για το σκοπό που εξυπηρετεί το abs, είναι ότι πιστεύει πως το abs έχει στόχο να ακινητοποιήσει το όχημα.Ο σκοπός του abs είναι να διατηρήσει τον έλεγχο του οχήματος του ο οδηγός..Από κει κ πέρα αν πάς κ στουκάρεις στο μπροστινό σου δε θα φταίει το abs που αμόλησε, αλλά εσύ που δεν έκανες τον κατάλληλο ελιγμό για να τον αποφύγεις, εφ'όσον είχες τον έλεγχο της μότο κ (θεωρητικά κ στη καλύτερη των περιπτώσεων) δεν υπάρχει φόβος να πέσεις..

Ως προς το νέος οδηγός σίγουρα βοηθάει (δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτουμε από μπλοκαρισμένους τροχούς).Για το να "μάθεις" να φρενάρεις σωστά κτλ, αρκεί να το ψάχνεις κ να "φιλτράρεις" οτιδήποτε γίνεται στη μοτό σου (από άποψη συμπεριφοράς της).Δηλ να ξέρεις ότι στη τάδε στιγμή που "έπιασε" το abs, με κανονικά-συμβατικά φρένα, θα είχε μπλοκάρει ο τροχός κ πιθανότατα να είχα φάει τούμπα παράδειγμα.Αυτό έτσι κ αλλιώς πρέπει να συμβαίνει κ με όλα τα συστήματα/λειτουργίες/αντιδράσεις της μοτό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισως να ήταν και χαζή η ερώτησή μου...Απλώς ήθελα να μάθω τη γνώμη καποιου που θα έχει σίγουρα κάποια εμπειρία παραπάνω απο εμένα..

Δεκτές είναι όλες οι απαντήσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά αν είχα δυνατότητα θα έπαιρνα μηχανάκι με ABS χωρίς δεύτερη σκέψη. Το χρειάστηκα τις προάλλες σε φανάρι που τελικά κατάλαβα οτι δεν το είχα...Ο τροχός μπλόκαρε, εγώ να αναρωτιέμαι αν τελικά θα σταματήσω πριν ή μετά από αυτό, πάνω σε ποιον θα σκάσω, όρθιος ή ξαπλωτός...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά αν είχα δυνατότητα θα έπαιρνα μηχανάκι με ABS χωρίς δεύτερη σκέψη. Το χρειάστηκα τις προάλλες σε φανάρι που τελικά κατάλαβα οτι δεν το είχα...Ο τροχός μπλόκαρε, εγώ να αναρωτιέμαι αν τελικά θα σταματήσω πριν ή μετά από αυτό, πάνω σε ποιον θα σκάσω, όρθιος ή ξαπλωτός...

τελικα πως λυθηκαν οι αποριες σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα πως λυθηκαν οι αποριες σου?

Κατάφερα και σταμάτησα 2 μέτρα μετά το φανάρι πάνω σε κόμβο, όρθιος αλλά με την ψυχή στο στόμα...Το λαστιχάκι άφησε ένα ωραίο αποτύπωμα στην άσφαλτο και σε εμένα μια αξέχαστη εμπειρία. Είπα πως δεν πρόκειται να ξανακάνω παρόμοια μαλακία. Άντε να δω αν το τηρήσω...Προσοχή μάγκες γιατί τελικά κάποιες φορές την πατάμε εκεί που δεν το περιμένουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην τσακώνεστε γιατί στους αγώνες δεν έχουν ABS..

Είναι περιττό βάρος. Και όταν λέω περιττό δεν εννοώ ότι είναι άχρηστο, αλλά είναι άχρηστο για τον αγώνα. Επειδή στους αγώνες ποτέ δεν φρενάρουμε για να σταματήσουμε παρά μόνο για να έχουμε την κατάλληλη ταχύτητα και φόρα σε κάθε στροφή και είναι εξαιρετικά απίθανο να μπλοκάρουμε τον εμπρός τροχό με φρενάρισμα πανικού.

Άσε που έχουμε γράψει εκατοντάδες γύρους υποτίθεται και έχουμε μάθει όλα τα σημεία μας με κλειστά μάτια.

Δεν έχω οδηγήσει μηχανή με ABS, νομίζω όμως ότι αν μάθεις σε τέτοια και θες να οδηγήσεις κάποια που δεν έχει, θέλει πολλή προσοχή και πολύ μαλακότερα τα δάχτυλα στη μανέτα από αυτό που έχεις συνηθίσει. Προτιμότερο να μην την καβαλήσεις. Δεν είναι όπως στο αυτοκίνητο που μπλοκάρουμε τους τροχούς και πάμε ευθεία. Στη μοτό τα πράγματα είναι πολύ πιο άμεσα: Μλοκάρισμα μπροστινού = πτώση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισως να ήταν και χαζή η ερώτησή μου...Απλώς ήθελα να μάθω τη γνώμη καποιου που θα έχει σίγουρα κάποια εμπειρία παραπάνω απο εμένα..

Δεκτές είναι όλες οι απαντήσεις...

Μάρκο σου ζητώ συγγνώμη για την λέξη " αστεία " που χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω την ερώτησή σου. Για δικούς μου λόγους είμαι φορτισμένος με το θέμα της ασφάλειας και επειδή το πρόσφατο παρελθόν μας δίδαξε (;) πως τα χειρότερα μπορούν να συμβούν ακόμα και εντός της πίστας καλό θα ήταν να μην κυνηγάμε την τύχη μας και να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλειά μας , είτε λέγονται στολή είτε abs. Είμαι σίγουρος πως έχω διατυπώσει πολύ περισσότερο αστείες ερωτήσεις από αυτήν που έκανες. Φίλτραρε τις απαντήσεις που σου έδωσαν όλα τα παιδιά, ρώτα και 5-10 άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία από την δική μας και πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου. Τσέκαρε κι αυτό :

http://www.newsbeast.gr/moto/odiki-asfaleia/arthro/449138/upohreotiko-gia-oles-tis-motosukletes-apo-to-16-to-abs/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατάφερα και σταμάτησα 2 μέτρα μετά το φανάρι πάνω σε κόμβο, όρθιος αλλά με την ψυχή στο στόμα...Το λαστιχάκι άφησε ένα ωραίο αποτύπωμα στην άσφαλτο και σε εμένα μια αξέχαστη εμπειρία. Είπα πως δεν πρόκειται να ξανακάνω παρόμοια μαλακία. Άντε να δω αν το τηρήσω...Προσοχή μάγκες γιατί τελικά κάποιες φορές την πατάμε εκεί που δεν το περιμένουμε

Όταν οι περισσότεροι καταλάβουν αυτό, τότε θα έχουμε και λιγότερους νεκρούς και τραυματίες.

Μπορεί να είσαι ο μεγαλύτερος χεράς που να κάνεις τη μηχανή να χορεύει σαν μπαλαρίνα, να σταματάει με έντο και στα καπάκια να σηκώνει σούζα.

Παραμένεις όμως άνθρωπος που κάνει λάθη και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη σε βοηθήσει η τεχνολογία να σώσεις το τομάρι σου.

Αν είναι να βγάλουμε από τις μηχανές και τους δίσκους και να γυρίσουμε στα ταμπούρα ας πούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβώς, όταν το περιμένεις δεν το έχεις ανάγκη ακριβώς γιατί είσαι προετοιμασμένος. Όταν όμως κάνεις είτε εσύ είτε άλλος την μαλακία και είσαι απροετοίμαστος τότε είναι που σκέφτεσαι να είχες εκείνο το σύστημα που θα σε έσωζε από μια απλή πτώση έως κάτι πολύ πιο σοβαρό. Στο λάθος το χρειαζόμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάρκο σου ζητώ συγγνώμη για την λέξη " αστεία " που χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω την ερώτησή σου. Για δικούς μου λόγους είμαι φορτισμένος με το θέμα της ασφάλειας και επειδή το πρόσφατο παρελθόν μας δίδαξε (;) πως τα χειρότερα μπορούν να συμβούν ακόμα και εντός της πίστας καλό θα ήταν να μην κυνηγάμε την τύχη μας και να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλειά μας , είτε λέγονται στολή είτε abs. Είμαι σίγουρος πως έχω διατυπώσει πολύ περισσότερο αστείες ερωτήσεις από αυτήν που έκανες. Φίλτραρε τις απαντήσεις που σου έδωσαν όλα τα παιδιά, ρώτα και 5-10 άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία από την δική μας και πάρε ότι τραβάει η ψυχή σου. Τσέκαρε κι αυτό :

http://www.newsbeast...o-to-16-to-abs/

νομίζω οτι τα βιντεάκια με καλύπτουν απόλυτα όσων αφορά το θέμα του abs! Και μάλλον με έπεισαν οτι είναι απαραίτητο! ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου.

@Wolf31

Α επειδή βλέπω έχεις το wolf250 αυτό παίζει σε έκδοση με abs?? (Πολύ ωραία μηχανή την πέτυχα σήμερα στο περιστέρι παρκαρισμένη :))

Τροποποιήθηκε από τον Μάρκος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάτι ακόμα προς τους υπέρμαχους του non-ABS. Να έχετε υπ' όψιν σας οτι τα συστήματα έχουν εξελιχθεί και δεν "αμολάνε" πια όπως παλιότερα.

Έχω οδηγήσει μηχανές με τα παλιότερα ABS και μηχανές με τα καινούρια. Καμία μα καμία σχέση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάτι ακόμα προς τους υπέρμαχους του non-ABS. Να έχετε υπ' όψιν σας οτι τα συστήματα έχουν εξελιχθεί και δεν "αμολάνε" πια όπως παλιότερα.

Έχω οδηγήσει μηχανές με τα παλιότερα ABS και μηχανές με τα καινούρια. Καμία μα καμία σχέση!

Και που είσαι ακόμα Μητσάρα. http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/KTM-BOSCH-Neo-systhma-eystatheias-MSC_98044.asp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω πως η καλύτερη προσέγγιση είναι να οδηγείς μια μηχανή που έχει ABS, σαν να μην είχε. Αναφέρομαι στην προσοχή, στην τήρηση αποστάσεων και την σωστή και προσεκτική χρήση των φρένων. Από εκεί και πέρα αν ποτέ χρειαστεί το ABS πιθανώς και να σώσει τον απαυτούλη σου.

Αν οδηγείς με την ιδέα πως επειδή έχεις ABS θα το μαζέψει το μηχανάκι σε ότι παπαριά και να κάνεις, έτσι και αλλιώς το έχεις χάσει το παιχνίδι.

Το να μάθει κάποιος σε μηχανάκι με ABS ή όχι δεν μου λέει και πολλά (όχι και τπτ όμως :lol: ) καθώς όταν αλλάξει μηχανή θα είναι πολύ περισσότερες οι διαφορές στην οδήγηση και την ασφάλεια από το αν μόνο έχει ή δεν έχει ABS η καινούργια.

Άλλωστε όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πολύ σύντομα δεν θα είναι θέμα επιλογής καθώς οι νέες μηχανές θα έχουν ABS εξ ορισμού.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρεις αν βγάζει το sym wolf250 με abs??

Κοίτα και το ΚΤΜ Duke 200 το οποίο υπάρχει σε έκδοση με ΑΒS και εάν σε καλύπτει το δίπλωμά σου κοίτα και το Duke 390 ABS....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο μέλλον δεν θα υπάρχει μηχανή χωρίς abs μιας και από εδώ και στο εξής θα είναι στον στάνταρ εξοπλισμό όλων των δίκυκλων.

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 2015(πχ)+ η επομενη μηχανη που θα του γυαλισει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύω πως η καλύτερη προσέγγιση είναι να οδηγείς μια μηχανή που έχει ABS, σαν να μην είχε. Αναφέρομαι στην προσοχή, στην τήρηση αποστάσεων και την σωστή και προσεκτική χρήση των φρένων. Από εκεί και πέρα αν ποτέ χρειαστεί το ABS πιθανώς και να σώσει τον απαυτούλη σου.

Αν οδηγείς με την ιδέα πως επειδή έχεις ABS θα το μαζέψει το μηχανάκι σε ότι παπαριά και να κάνεις, έτσι και αλλιώς το έχεις χάσει το παιχνίδι.

Το να μάθει κάποιος σε μηχανάκι με ABS ή όχι δεν μου λέει και πολλά (όχι και τπτ όμως :lol: ) καθώς όταν αλλάξει μηχανή θα είναι πολύ περισσότερες οι διαφορές στην οδήγηση και την ασφάλεια από το αν μόνο έχει ή δεν έχει ABS η καινούργια.

Άλλωστε όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πολύ σύντομα δεν θα είναι θέμα επιλογής καθώς οι νέες μηχανές θα έχουν ABS εξ ορισμού.

:cheers:

Ωραίος ο Άγγελος. :_thumbsup:

Αυτό ακριβώς θα έγραφα!

Αν η μοτοσυκλέτα έχει ABS, οδηγούμε και φρενάρουμε, ακόμα και οριακά, χωρίς όμως να χρειαστεί να ενεργοποιηθεί το ABS για αντιμπλοκάρισμα!

Έτσι, ο αναβάτης μαθαίνει να φρενάρει σωστά, να αντιλαμβάνεται την πρόσφυση του δρόμου, τι αλλαγές πρέπει να κάνει στον τρόπο φρεναρίσματος αν υπάρχουν ανωμαλίες στο δρόμο κοκ.

Και το ABS ας κάθεται άπραγο, μέχρι τη μέρα που θα χρειαστεί κυρίως γιατί ο αναβάτης βρέθηκε σε κατάσταση πανικού.

Στους αγώνες δεν υπάρχει ABS για αρκετούς λόγους.

Πέρα από μερικούς που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω (ικανότεροι αναβάτες, επιπλέον μάζα στη μοτοσυκλέτα, συγκεκριμένα και σαφή δεδομένα της πίστας κοκ), υπάρχει και κάτι ακόμα:

εντός πίστας δεν υπάρχει το ξάφνιασμα / πανικός στον αναβάτη αφού δεν έχουμε ούτε διασταυρώσεις, ούτε παραβιάσεις προτεραιότητας, ούτε οδηγούς αυτοκινήτων που μιλούν στο κινητό και θέλουν να παρκάρουν στο ξεκούδουνο....

Και στην ακραία περίπτωση υπερβολικού συμβάντος, ο αναβάτης θα γλιστρήσει προς την αμμοπαγίδα (χωρίς πεζοδρόμια, τοιχάκια, παρκαρισμένα οχήματα κοκ) σαφέστατα ασφαλέστερος αφού φοράει το κορυφαίο κράνος, τη δερμάτινη στολή (με αερόσακους), τις μπότες του, τα γάντια του κοκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφωνια δεν ειναι αν ειναι ασφαλεστερο αλλα αν ειναι πιο συντομο και αποτελεσματικο το φρεναρισμα...αν ηταν οντως πιο αποτελεσματικο θα το χρησιμοποιουσαν στους αγωνες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις μηχανή με abs,ιδίως τώρα που είσαι αρχάριος.Είναι ένα ''όπλο'' που ενδεχομένως να μη χρειαστείς αλλά θα είναι πάντα εκεί γεμάτο με ''σφαίρες'' να σε εξυπηρετήσει σε περίπτωση ''απειλής'' :)

Χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά ότι θα έχεις απαραίτητα πρόβλημα αν πάρεις μηχανή χωρίς abs!

ΥΓ:Πολλοί διαδικτυακοί τσακωμοί κ άλλοι τόσοι χαρακτηρισμοί κ επιθέσεις τώρα τελευταία...ποιος ο λόγος,πόσο μάλλον σε ένα τέτοιο θέμα!

Θα μου πεις και το forum είναι μια μικρή κοινωνία και αφού η μεγάλη στενάζει,εδώ δε θα μπορούσε η κατάσταση να είναι πολύ διαφορετική...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσοι λέτε για το abs στις αγώνιστικές μοτοσυκλέτες προφανώς δεν έχετε οδηγήσει σε άσφαλτο πίστας, με λάστιχα πίστας.

Είναι σχεδόν αδύνατο να μπλοκάρεις την μπροστινή ρόδα. Πιθανότατα θα φας την μηχανή καπέλο από endo παρά μπλοκάρισμα.

Ένα χρόνο τώρα που έχω μηχανή με abs έχω σταματήσει να κοιτάω κάτω για λευκές γραμμές, έχω σταματήσει να φοβάμαι

στην βροχή το λάδι που δεν φαίνεται και ελάχιστες φορές έχει αμολήσει και αυτές πάντα πατώντας φρένα ακριβώς μετά από δυνατή

επιτάχυνση που προκαλεί έντονη διαταραχή της ισοροπίας της μηχανής.

Βέβαια δεν παύει να είναι ένα βοήθημα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Για μένα δεν υπάρχει λόγος πια κάποιος αρχάριος να προτιμήσει μηχανή χωρίς abs.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα