Jump to content
giorgos266

Honda CB500X

Recommended Posts

Την 28/5/2018 at 8:27 ΜΜ, το μέλος -TRANE- έγραψε:

Το προηγουμενο σάββατο,έπεσε στα ματια μου η αγγελια το μαυρου cb ΜΥ16 απο το ναυπλιο, την οποια τη τιμη την ειχε κατεβασει  στα ~4600.
Μεχρι την δευτερα,δεν την ειχα ανοιξει καν την αγγελια γιατί έλεγα στον εαυτό μου οτι δε γουσταρω μαυρο.Οποτε μου φαινόταν αδιαφορη σαν αγγελια.

2-3 μερες έπαιζε η αγγελια και οσο την εβλέπα λέω κάτσε να παω να τη δω απο κοντα σε μαυρο εδώ σε μια αντιπροσωπεία στη Θεσσ/νικη.
Παω την βλέπω,μαρεσει πολύ το ματ εν τέλη και επειτα μετα απο μια συζητηση με τον ,τον παιρνω τηλεφωνο τη δευτερα και του λεω παρασκευή κατεβαινω να τη παρω.Κρατησε την μου,μη την δωσεις αλλου!Οποτε τώρα ξεκινάνε οι σκέψεις γύρω απτο μυάλο μου για το πως θα γινει ολο αυτό.Το ταξιδι,ο ελενχος,η επιστροφη στην αθηνα,η διαμονη μου,η ασφαλής διαμονή τα βράδυα της μηχανης στην αθηνα κτλπ.Για μενα η ολη φάση ηταν κατι το πρωτόγνορο οποτε ήμουν σε αναμμενα καρβουνα καθολη τη διαρκεια.
Οποτε φορτώνω σε ενα σακιδιο πλάτης οτιδηποτε εξοπλισμο πίστευα οτι μπορουσα να χρειαστω.Οποτε βαζω γαντια,αδιαβροχα,κατι λουκετα μερικά ρουχα,ενα κράνος ενα μπουφάν φιλου και φευγω για ναυπλιο με κτελ πεμπτη βραδυ.

Παρασκευη πρωι-πρωί έχω φτάσει ναύπλιο,τρώω μια κοτόπιτα και τον παίρνω τηλ να ερθει.Μη ξέρωντας πως θα ήταν η μηχανή από κοντα,ήμουν λίγο nervous.
Ερχέται,τσεκάρω κατι λίγα απο δω και αποκει,την κάνω βόλτα ολα κομπλε.Λεω θα τη παρω.Παμε πρώτα στο αργος για ενα checking ,βλέπουμε 2-3 χτυπηματάκια μαρσπιε κτλπ,κατεβάζουμε λίγο τη τιμή,συμφωνούμε,παμε υπουργείο για τη μεταβιβάση μπαμ μπαμ,βγάζω και μια ασφάλεια πίνω και ενα καφεδακι μέχρι να γίνει active  και ξαφνικά έχω αγοράσει μηχανή :P

IMG_20180525_145142.jpg

Στο καπάκι μου έρχεται φλασιά,οπου ένας φίλος δούλευε στη Πήλο στη πελοποννησο.Το χτυπάω στο gps,βλέπω οτι επεφτε πολύ μακρια!Τον παιρνω τηλ,του λέω Βασιλη είμαι ναύπλιο,που σε βολεύει να ερθεις?Με λεει τα κτελ πάνε μεχρι καλαματα τουλαχιστον για εκεινη την ωρα.Του λέω οκ πανε καλαματα σε κανα 2ωρο θα ερθω.
Έχωντας νεα μηχανή ανυπομονουσα να κάνω πολλά KM.Ξεκινάω για καλαμάτα απο τον επαρχιακό δρόμο,νομίζω έχει και εθνική αλλά επελεξα τον στροφάτο δρόμο.

Το GPS έγραφε 2,5 ωρες δρόμος.Διανύω καμια 20κμ προς καλαματα απο τον 'παλιό' και αποφασίζω να γυρίσω πίσω γιατί ήταν 2 η ωρα,θα έφτανα κατα τις 5 και θα εφευγα κατα τις 8 για επιστροφή αθηνα.Ολα αυτά υστερα απο ενα βραδινό ταξίδι με τα κτελ και αύπνος και νεος οδηγός για τη μοτοσυκλέτα το θεώρησα επικινδυνο,οποτε γυρνάω προς τα πίσω,και πλεον πάμε σαλαμίνα που εχουμε σπίτι και θα ειναι ασφαλες η μηχανη γιατι αθηνα,ενω εχω σπιτι για να μεινω,δεν ειχα σκεφτεί που θα αφηνα τη μηχανη.
Οποτε πλεον φτάνω πάχη,παίρνω καραβάκι πάω σπιτι και βάζω τη μηχανή στο σπίτι. Ναι,μέσα στο σπίτι! :biggrin:

IMG_20180525_171313.jpg

Κάθομαι και τη χαζευω-χαιδεύω για ώρα:wub:
Η ώρα ειχε πάει 7 το απογευμα.
Λεω οκ θα κατσω να ξεκουραστώ,να σηκωθω αυριο το πρωι για αθήνα...
Πάνω απο 2 ώρες δεν αντεξα,την βγάζω έξω και κάνω μια μικρή βραδυνή βολτα στη σαλαμινα.Τρωω και 2-3 παγωτάκια,και γυρνάω σπίτι,την κοιμίζω :P και υστερα την πέφτω και γω για υπνο παρέα με μια πεθαμενη κατσαρίδα μιας και το χειμώνα κανεις δεν ειχε πάει.
Ξυπνάω το πρωί σαββάτου,πάω αθήνα,βόλτες σε φίλους,φίλες ανιψιες,αδερφες κτλπ να τους δω ολους,αποφασίζω να μείνω στη θεια μου στο πειραιά γτ εχει απεναντι της ενα βενζινάδικο με 24h parking.Οποτε και κυριακη βράδυ την αφησα εκει και σήμερα δευτερα πρωί αναχωρώ για θεσσαλονικη.Οι δικοί μου μου λέγαν πήγαινε Εθνικη και μονο γιατί οτιδηποτε και αν συμβει δε θα εισαι μόνος (απτο να παθει κατι η μηχανη και να μεινει μεχρι δε ξερω γω και τι αλλο).
Επειδη ομως ειχα ταξιδεψει λιγο εθνικη απο αργος για μέγαρα,μου φάνηκε βαρετό άχαρο και αδιαφορο, οποτε τι κάνω,βάζω gps αποφυγη διοδίων.Mε πάει απο καποια μέρη ουτε καν τα ηξερα.Τα πρωτα 150 κμ ηταν κάπως περιεργα θα το ελεγα.Πετυχα πολλες νταλίκες σε σημεια που δε μπουρουσαν να γινουν προσπεράσεις αλλα αυτο που με περιμενε μετά ηταν το κάτι αλλο.
Εκει κάπου προς τη λαμία ξεκίνησαν τα φανταστικά τοπία, οι στροφες που τις παιρνεις με 100-120 και πλαγιάζεις αρκετα,ο τέλειος καιρός και κάπου εκει ειναι που κανεις στάσεις για φωτο.Προσωπικα σταματησα σε μια καφετερια-βενζιναδικο για κανα μισαωρο.Απολαυσα τη θεα και βουνα και λαγκαδια,τσιμπησα κατι και το ταξιδι συνεχιζεται!

IMG_20180528_130656.jpg

Yστερα αποκει,συνεχισε πολύ καλα και ομορφα το ταξιδι.Πεταλο του μαλιακού και οχι μονο ηταν απο τα πολυ ευχαριστα σημεία του ταξιδιου.
Τέλος καλό,όλα καλά.Εφτασα σπίτι.Ευχαριστημενος απο τη μηχανή,απτα λάστιχα δε οχι τόσο,ένιωθα οτι απλα δε στριβαν για καποιο λογο.Κατανάλωση πολυ καλή,κάλυψη αέρα χωρίς να γνωρίζω απλά μου φάνηκε οκ.Θα πρέπει να δοκιμάσω και με αλλο fairing για να εχω πιο γεμάτη αποψη.Σελα οκ.Αλλαζα λίγο θεση πάνω της και ήμουν κομπλε.
2 στάσεις εκανα σύνολο και το θεωρω οτι ήταν ξεκούραστο το ολο το ταξιδι!
Αυτα!

κατα πρωτον καλοριζικο καλοταξιδο και παντα ορθιος.και δευτερον, μπραβο ρε παλικαρε,μου αρεσε η αφηγηση σου,το ζουσες εντονα ,απο την ωρα που ειδες την αγγελεια μεχρι που εφτασες στο σπιτι σου.καλες βολτες και ταξιδια να εχεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πω πω πω χαμός!!! περαστικά στον @enterprise-psi και καλό καλοκαίρι σε όλους!

εχω βάλει φιλτρο στο μειλ να πηγαινουν όλα από εδω στη συζητηση σε ειδικό φακελο και μπήκα και έπαθα πλάκα, λογοδιάρροια δε λες τίποτα...

το θέμα γρανάζι μεγαλη ιστορία... το εχω στο μυαλό από κανα μηνα αφότου την πήρα. @mitsos59 ο Μπατης με απέτρεψε, δεν ξέρω αν θα τον βρεις ορεξάτο. Εγω έχω αποφασίσει να το κάνω, με όσα εχω διαβάσει στα ξένα φορουμς, αλλά δεν έχω δει πουθενα πληροφορίες για τη συμπεριφορά σε ορεινά με 3 βαλίτσες και δικάβαλο. Δηλ. θα ζοριστώ να ανέβω βουνό και να κατεβω Σφακιά και μετα Ανώπολη; φοθυρκέτες που χρειάζονται πολλές φορές 1η και μέχρι να βάλεις 2η έρχεται η επόμενη. Έτσι όπως είναι τωρα τραβάει χωρίς διαμαρτυρία, απλά είναι τόσο κοντή που εκνευρίζεσαι που θα βάλεις 2η για 10 μέτρα. Με το 16 πως θα είναι η φάση, αν π.χ. κατακαλόκαιρο με 35+ βαθμους πέσεις σε στενή φουρκέτα και κατεβαίνουν φορτηγλα και το ακινητοποιήσεις. Εκκίνηση σε απαιτητική συνθήκη τριβάλιτσο βκαι δικάβαλο... Μου έτυχε με τη μηχανή φρεσκοστρωμένη και δεν είπε κιχ, γαϊδούρι τρελό το cb, αλλά με το 16αρι; Ή με το 39αρι πίσω;

Ίσως είναι άτοπη και χαζή η ερώτηση μου, αλλά ας με διαφωτίσουν οι  και @karellen που είναι εξπερ!

Επειδή είμαι στο κλαμπ της benelli στο fb, εκεί όλοι μόλις την αγόρασαν άλλαξαν πίσω γραναζι στο trk, έχουν κάνει μαζική αγορά μιλάμε πολλή τρέλα ! ! !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

ελα πουστε

το αλλαξα!

αλλα δεν σας λεω τιποτα....

:2guns:

κερνάμε μπύρες στον   για να μιλήσει!   :cheers:

Τροποποιήθηκε από τον cordonn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα περιμένετε.. Βγήκε για δοκιμαστική βόλτα, άνοιξε την 1η και έφτασε μέχρι  Βουδαπέστη χωρίς να το καταλάβει. Και του'πα "πρόσεχε τώρα που μάκρυναν οι σχέσεις".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος cordonn έγραψε:

πω πω πω χαμός!!! περαστικά στον @enterprise-psi και καλό καλοκαίρι σε όλους!

εχω βάλει φιλτρο στο μειλ να πηγαινουν όλα από εδω στη συζητηση σε ειδικό φακελο και μπήκα και έπαθα πλάκα, λογοδιάρροια δε λες τίποτα...

το θέμα γρανάζι μεγαλη ιστορία... το εχω στο μυαλό από κανα μηνα αφότου την πήρα. @mitsos59 ο Μπατης με απέτρεψε, δεν ξέρω αν θα τον βρεις ορεξάτο. Εγω έχω αποφασίσει να το κάνω, με όσα εχω διαβάσει στα ξένα φορουμς, αλλά δεν έχω δει πουθενα πληροφορίες για τη συμπεριφορά σε ορεινά με 3 βαλίτσες και δικάβαλο. Δηλ. θα ζοριστώ να ανέβω βουνό και να κατεβω Σφακιά και μετα Ανώπολη; φοθυρκέτες που χρειάζονται πολλές φορές 1η και μέχρι να βάλεις 2η έρχεται η επόμενη. Έτσι όπως είναι τωρα τραβάει χωρίς διαμαρτυρία, απλά είναι τόσο κοντή που εκνευρίζεσαι που θα βάλεις 2η για 10 μέτρα. Με το 16 πως θα είναι η φάση, αν π.χ. κατακαλόκαιρο με 35+ βαθμους πέσεις σε στενή φουρκέτα και κατεβαίνουν φορτηγλα και το ακινητοποιήσεις. Εκκίνηση σε απαιτητική συνθήκη τριβάλιτσο βκαι δικάβαλο... Μου έτυχε με τη μηχανή φρεσκοστρωμένη και δεν είπε κιχ, γαϊδούρι τρελό το cb, αλλά με το 16αρι; Ή με το 39αρι πίσω;

Ίσως είναι άτοπη και χαζή η ερώτηση μου, αλλά ας με διαφωτίσουν οι  και @karellen που είναι εξπερ!

Επειδή είμαι στο κλαμπ της benelli στο fb, εκεί όλοι μόλις την αγόρασαν άλλαξαν πίσω γραναζι στο trk, έχουν κάνει μαζική αγορά μιλάμε πολλή τρέλα ! ! !

Ελα ενταξει, σοβαρα λοιπον:

Δωσε βαση γιατι ειμαστε εξπερ εμεις εδω

Αν βαλεις τριβαλιτσο και σε σταματησει νταλικα σε φουρκετα, θα πρεπει να κατεβεις και να φωναξεις τροχαια. Ή εστω βρε παιδι μου εναν ελεγκτη εναεριας κυκλοφοριας. Αφου λοιπον συνεννοηθειτε για το ποιος θα περασει πρωτος πρεπει να μας δωσεις τα υπολοιπα στοιχεια.

1. Σε τι κατασταση ειναι ο τετρακεφαλος σου. Μπορει να στηριξει το βαρος μαζι με την κλιση; 

2.Τι λαδια φορας. Δεν πιστευω να εχεις βαλει τιποτα 15w-50... θα ανατιναχτει η αντλια λαδιου και λογω κρυας (ισως) εκκινησης σε ανηφορα σε συνδυασμο με το πολυ μακρυτερο γραναζωμα θα σου δωσει το πιστονι να το κανεις ανθοδοχειο. Οποτε οχι δεν θα τραβαει... ΑΑΑΑΑΑΑΑν ομως φορας τα 10w-30 (Honda μονο εννοειται) τοτε το μηχανακι δεν μασαει. ΕΚΤΟΣ και αν φυσαει κοντρα ανεμος ανω των 2 μποφωρ ή αν ξεκινησεις και χρειαστει ΚΑΠΑΚΙ να ξανασταμτησεις στον ανηφορο γιατι ξεστρατεψε γιδα απο το διπλανο κοπαδι. Τοτε το συνεχομενο συμπλεκταρισμα και σταματα-ξεκινα θα ταλαιπωρησουν την αλυσιδα η οποια μαλλον θα γινει σωβρακο (αν ειναι afam και οχι η στοκ did) και θα κανει μονο για αξεσουαρ στον snoop dog.

3. Αναφερεις 35 βαθμους και ο,τι σου ειπα ισχυει ΜΟΝΟ για αυτην την θερμοκρασια. Τον χειμωνα ισχυουν τελειως διαφορετικα πραγματα τα οποια ομως οπως καταλαβαινεις δεν τα εχω δοκιμασει αλλα μολις μπουν τα κρυα θα ενημερωσω κατευθειαν! Επισης για πρωι που εχει κοντα 25 αυτες τις μερες δεν ξερω. Θα περιμενεις απο δευτερα που θα παω δουλεια. (Αν και παλι θα με βαζεις να φορτωνω 3βαλιτσα και να ψαχνω καμια φουρκετα (μαζι με νταλικα) στα Πετροκερασα ενω δουλευω Σταυρουπολη αλλα δεν πειραζει.(Αν δεν ξερεις τα μερη δεν πειραζει...εγω το βουνο-σφακια-ανωπολη το χω λιωσει με το cb ειδικα με το νεο γραναζωμα και ξερω...εξπερ αφου...) Χαλαλι για το φορουμ! Θα κανω και βολτα με την αγαπημενη μας μηχανη!!!)

Για το trk δεν εχω να πω κατι. Καθαρα λογω κομπλεξ. Το οδηγησα και μας εχει σε ολα...και με 6500 μονο...Απορω που του αλλαζουν γραναζωμα...αφου ερχεται υπερκομπλε... Παρολαυτα απαντησα στον καταιγισμο μηνυματων που δεχτηκα απο το κλαμπ γιατι πανω απ'ολα ανθρωπος...ενας απο εσας...

Τροποποιήθηκε από τον Χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

Ελα ενταξει, σοβαρα λοιπον:

Δωσε βαση γιατι ειμαστε εξπερ εμεις εδω

Αν βαλεις τριβαλιτσο και σε σταματησει νταλικα σε φουρκετα, θα πρεπει να κατεβεις και να φωναξεις τροχαια. Ή εστω βρε παιδι μου εναν ελεγκτη εναεριας κυκλοφοριας. Αφου λοιπον συνεννοηθειτε για το ποιος θα περασει πρωτος πρεπει να μας δωσεις τα υπολοιπα στοιχεια.

1. Σε τι κατασταση ειναι ο τετρακεφαλος σου. Μπορει να στηριξει το βαρος μαζι με την κλιση; 

2.Τι λαδια φορας. Δεν πιστευω να εχεις βαλει τιποτα 15w-50... θα ανατιναχτει η αντλια λαδιου και λογω κρυας (ισως) εκκινησης σε ανηφορα σε συνδυασμο με το πολυ μακρυτερο γραναζωμα θα σου δωσει το πιστονι να το κανεις ανθοδοχειο. Οποτε οχι δεν θα τραβαει... ΑΑΑΑΑΑΑΑν ομως φορας τα 10w-30 (Honda μονο εννοειται) τοτε το μηχανακι δεν μασαει. ΕΚΤΟΣ και αν φυσαει κοντρα ανεμος ανω των 2 μποφωρ ή αν ξεκινησεις και χρειαστει ΚΑΠΑΚΙ να ξανασταμτησεις στον ανηφορο γιατι ξεστρατεψε γιδα απο το διπλανο κοπαδι. Τοτε το συνεχομενο συμπλεκταρισμα και σταματα-ξεκινα θα ταλαιπωρησουν την αλυσιδα η οποια μαλλον θα γινει σωβρακο (αν ειναι afam και οχι η στοκ did) και θα κανει μονο για αξεσουαρ στον snoop dog.

3. Αναφερεις 35 βαθμους και τι σου ειπα ισχυει ΜΟΝΟ για αυτην την θερμοκρασια. Τον χειμωνα ισχυουν τελειως διαφορετικα πραγματα τα οποια ομως οπως καταλαβαινεις δεν τα εχω δοκιμασει αλλα μολις μπουν τα κρυα θα ενημερωσω κατευθειαν! Επισης για πρωι που εχει κοντα 25 αυτες τις μερες δεν ξερω. Θα περιμενεις απο δευτερα που θα παω δουλεια. (Αν και παλι θα με βαζεις να φορτωνων 3βαλιτσα και να ψαχνω καμια φουρκετα (μαζι με νταλικα) στα Πετροκερασα ενω δουλευω Σταυρουπολη αλλα δεν πειραζει.(Αν δεν ξερεις τα μερη δεν πειραζει...εγω το βουνο-σφακια-ανωπολη το χω λιωσει με το cb ειδικα με το νεο γραναζωμα και ξερω...εξπερ αφου...) Χαλαλι για το φορουμ! Θα κανω και βολτα με την αγαπημενη μας μηχανη!!!)

Για το trk δεν εχω να πω κατι. Καθαρα λογω κομπλεξ. Το οδηγησα και μας εχει σε ολα...και με 6500 μονο...Απορω που του αλλαζουν γραναζωμα...αφου ερχεται υπερκομπλε... Παρολαυτα απαντησα στον καταιγισμο μηνυματων που δεχτηκα απο το κλαμπ γιατι πανω απ'ολα ανθρωπος...ενας απο εσας...κι ας ειμαι εξπερ.

όλα ωραία! ΄Ο,ΤΙ είπες ισχύει για το 16αρι; κατόπιν αλλαγής όλα αυτά; δηλ. θέλω να πω, στο κατακαλόκαιρο και σε ζορισμένες ανηφόρες, το αλλαγμένο γραναζι ΔΕ συνίσταται;

τα ξέρω τα Πετροκέρασα ωρέ! κι όλη τη βορεια Ελλας, από πάνω είμαι κι ήρθα δω στο νότο

οδήγησα κι εγώ το benelli, και με εντυπωσίασε και όσοι αλλαζουν γραναζι (μαζικά μιλάμε!! αρρώστια έτσι;) λένε ότι είναι άλλη μηχανή και 150 plus στην εθνική χαλαρα πλεον κλπ. τι να πω; το όιτι ερχεται υπερκομπλε και της αλλαζουν τα φωτα, νταξ... και λένε για μας ότι βαζουμε εξτρα για να τους μοιασουμε που ερχονται κομπλε.

εχω να πω: ότι όταν ξαναανέβηκα το cb για να φύγω, ένιωσα κάπως “χοντα", σκληρο εργαλειο αλλα σου το κλείνει το μάτι.

επισης το benelli εχει ανεξήγητη θέση οδήγησης, πολύ custom κλίση στα πόδια, ορθές γωνίες και χαμηλό πολύ. Καποιοι άλλαξαν και πήγαν από το δικό μας στο benelli, αλλα γνωμη μου: δε φευγεις από το cb500x να πας στο trk. Φευγεις για να πας στο vfr.. λέω τώρα... 

μην το παίρνεις βαριά το εξπερ ρε φίλε, αφού είσαι, και γουστάρεις να μας τα λες αναλυτικά! είσαι πολύ εντάξει!

Τροποποιήθηκε από τον cordonn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος cordonn έγραψε:

όλα ωραία! ΄Ο,ΤΙ είπες ισχύει για το 16αρι; κατόπιν αλλαγής όλα αυτά; δηλ. θέλω να πω, στο κατακαλόκαιρο και σε ζορισμένες ανηφόρες, το αλλαγμένο γραναζι ΔΕ συνίσταται;

ωχουουου ξαναλεω...:

Τα προαναφερθεντα ισχυουν για 16-39 και ναι για μετα την αλλαγη.

Καταλαβαινω πως θελετε αναλυτικο review και για το πως ειναι τωρα στην στοκ μορφη, οπως το οδηγατε, αλλα ενας ειμαι ρε παιδια, δεν προλαβαινω.

Κατακαλοκαιρο φυσικα και συνισταται εφοσον εχεις δει καλα και ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημενο ολα τα υπολοιπα που σου ειπα (λαδια, τετρακεφαλο, γιδα, μποφωρ.)

Εννοειται μονο για ατσαλι μιλαμε. Στα αλλα υλικα βλεπουμε...

winter is coming.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/5/2016 at 9:31 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Aν ειναι του 13-14 εχε υποψιν πως θα χρειαστεις και λαδια-λαστιχα κατευθειαν ετσι; Δεν ξερω αν ειχες δει το θεμα που ειχα ανοιξει οταν κοιτουσα κι εγω για ενα στοκ...

Σου εκανε καλη τιμη;

Βαλιτσες πανω κατω ολοι στα ιδια παιζουν, 10-20€ πανω κατω διαφορες. Δεν ξερω τι μπορεις να βρεις απο μεταχειρισμενη (αν σε καλυπτει κ σε τι κατασταση θα ειναι...)

Καλησπέρα. Φίλε X να ρωτήσω κάτι. Τώρα που πήρα και εγώ ένα στοκ του 16 δεν θα αλλάξουν λάδια και υγρά? Για λάστιχα που είδα το είχαν μέσα στην βιτρίνα, στον ίσκιο και τα λάστιχα τα είδα σε πολυ καλή κατάσταση. Πρέπει να τα αλλάξω και αυτά άμεσα? Θα ήθελα τις γνώμες σας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος Bill str έγραψε:

Καλησπέρα. Φίλε X να ρωτήσω κάτι. Τώρα που πήρα και εγώ ένα στοκ του 16 δεν θα αλλάξουν λάδια και υγρά? Για λάστιχα που είδα το είχαν μέσα στην βιτρίνα, στον ίσκιο και τα λάστιχα τα είδα σε πολυ καλή κατάσταση. Πρέπει να τα αλλάξω και αυτά άμεσα? Θα ήθελα τις γνώμες σας. 

Λαδια οπωσδηποτε αλλαγη. Αυτα που εχει μεσα απο το εργοστασιο ειναι ηδη 2 ετων. Ιδανικα να εισαι μπροστα οταν αλλαχτουν. Τα υπολοιπα υγρα δεν εχεις καποιο θεμα νομιζω. 

Λαστιχα οχι απαραιτητα αμεσα. Εχε ομως υποψιν πως ειναι ηδη χαμηλης ποιοτητας τα μαμα. Κρατα τα για λιγο μεχρι να συνηθισεις και την μηχανη και αλλαξε τα αργοτερα. Αν σε παιρνει οικονομικα βεβαια αλλαξε τα με την μια να εισαι ησυχος και με καινουρια τα παντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Bill str έγραψε:

Και γω πήρα στοκ μοντέλο του 16 το Νοέμβρη απο βιτρίνα, αν δεν τα αλλάξω τώρα σίγουρα το φθινόπωρο. Κανουν γλιστρηματα πολύ εύκολα και ο πισω τροχός μπλοκάρει εύκολα αν βραχούν. Μπορεί να φαίνονται σε καλη κατάσταση αλλά είναι τουλάχιστον δυο χρονων το λαστιχο. Κανε τα πρώτα 1000-2000χμ και κρινε, αν σε παίρνει αλλαξε τα να φχαριστηθεις τη μηχανή γιατί είναι ψιλομαπα

Τροποποιήθηκε από τον Kotsos.b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Και εγώ νομίζω ότι μόλις περάσει το καλοκαίρι θα πάω θα πάω για αλλαγή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

a1lq50.jpg

Καινούργια αλυσίδα DID 520VX2 114 zb  κόστος 90 ευρώ με τα τοποθετήσεως, γρανάζια παρέμειναν τα ίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος stathis78 έγραψε:

a1lq50.jpg

Καινούργια αλυσίδα DID 520VX2 114 zb  κόστος 90 ευρώ με τα τοποθετήσεως, γρανάζια παρέμειναν τα ίδια.

Καλησπέρα,

Η παλιά αλλάχτηκε γιατί είχε κάνει "κόμπους" ή γιατί είχε ξεχειλώσει.

Αν ισχύει το δεύτερο κακώς δεν αλλάχτηκαν τα γρανάζια.

Επίσης από την φωτο φαίνεται ότι ο συνδετικός κρίκος είναι με ασφάλεια, τώρα πια που υπάρχουν τα εργαλεία προτιμούμε τους πριτσινωτούς.

Τροποποιήθηκε από τον Mcpap

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχε κάνει 2-3 κόμπους αλλά τους τελευταίους 3-4 μήνες ξεχείλωνε συνεχώς, φαινόταν ότι είχε πάρει δρόμο. Δεν έχω ξαναλλάξει αλυσίδα, κράτησε 4 χρόνια και 41Κ χλμ. Το σέρβις μου έδωσε την επιλογή να κρατήσω τα ίδια γρανάζια αν ήθελα (είπα οκ). Η αλυσίδα της προηγούμενης φωτογραφίας δεν είναι ακριβώς σαν την δικιά μου, πριτσινωτή μου έβαλαν.

t8xlsn.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος stathis78 έγραψε:

Είχε κάνει 2-3 κόμπους αλλά τους τελευταίους 3-4 μήνες ξεχείλωνε συνεχώς, φαινόταν ότι είχε πάρει δρόμο. Δεν έχω ξαναλλάξει αλυσίδα, κράτησε 4 χρόνια και 41Κ χλμ. Το σέρβις μου έδωσε την επιλογή να κρατήσω τα ίδια γρανάζια αν ήθελα (είπα οκ). Η αλυσίδα της προηγούμενης φωτογραφίας δεν είναι ακριβώς σαν την δικιά μου, πριτσινωτή μου έβαλαν.

t8xlsn.jpg

Τα γρανάζια συνήθως φθείρονται παράλληλα με την αλυσίδα.

Θεωρώ πως θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες και τα γρανάζια καθώς δεν θα υπήρχε και μεγάλη οικονομική διαφορά (ένα καλό Kit afam λόγου χάριν κάνει 120 ευρώ).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα είναι ότι τα γρανάζια έχουν φαγωθεί εφόσον έχει ξεχειλώσει η αλυσίδα. Βάζοντας την καινούρια αλυσίδα σε "ξεχειλωμένα" γρανάζια θα ξεχειλώσει "βεβιασμένα" η καινούρια  αλυσίδα ώστε να πατήσει σωστά στα "ξεχειλωμένα" γρανάζια.

Παλαιότερα υπήρχε η "πατέντα" να αντιστρέψει κανείς τα γρανάζια και να αλλάξει μόνο αλυσίδα καθότι τα γρανάζια φθείρονται μονόπαντα στο δόντι εκεί που μεταφέρει πίεση η αλυσίδα προς την πλευρά περιστροφής τους, όμως όπως έχω ξαναγράψει παλαιότερα το κόλπο αυτό δεν παίζει στο CB γιατί τα γρανάζια έχουν offset και δεν μπορούν να μπούν "αντεστραμένα" (επίτηδες για να μας τα παίρνουν).

Κατά την άποψή μου άλλαξε και γρανάζια χτές.

Επίσης τι είναι το FBKOK  στη φωτογραφία της αλυσίδας που ανέβασες, εκτός του πείρου γράφει πουθενά αλλού DID.

Τροποποιήθηκε από τον Mcpap

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος stathis78 έγραψε:

λιγα τα χλμ για τετοιο μηχανακι, αν μιλαμε για καλη ποιοτικα αλυσιδα. 

εχεις φωτο απο την παλια αλυσιδα-γραναζια? στα γραναζια συνηθως φενεται πιο ευκολα η φθορα και σε καποιες περιπτωσεις αλλαζεις μονο γραναζια για να παρατεινεις λιγο την αλλαγη αλυσιδας (βεβαια αυτο ειναι αναλογα υπο καποιες προϋποθεσεις), το καλυτερο ειναι να τα αλλαξεις μαζι. καινουρια αλυσιδα με παλια γραναζια θα σου φανε πολυ πιο γρηγορα την αλυσιδα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνάδελφε Στάθη πες μου ότι κάνω λάθος, πες μου ότι βιάζομαι και ότι δεν σου έχουν βάλει αυτή  http://www.fbchain.com/roller-chain

με πείρο από VX2.

Ρε γαμώτο γιατί είμαι τόσο καχύποπτος με τους μηχανικούς?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Mcpap έγραψε:

Συνάδελφε Στάθη πες μου ότι κάνω λάθος, πες μου ότι βιάζομαι και ότι δεν σου έχουν βάλει αυτή  http://www.fbchain.com/roller-chain

με πείρο από VX2.

Ρε γαμώτο γιατί είμαι τόσο καχύποπτος με τους μηχανικούς?

Εισαι παρατηρητικος φιλε μου !!!!

Αν θυμαμαι και εγω σωστα παντα εγραψε στους κρικους DID και το κωδικο στον επομενο κρικο η japan εναλαξ.

Τωρα βαζω afam και μπορει να κανω και λαθος αλλα νομιζω οτι σωστα τα λεει ο Mcpap.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τοποθετήθηκε πίσω γρανάζι 38άρι. Από Honda X Adv. Ταίριαξε περίφημα. Βγαίνει και σαν JT. http://www.jtsprockets.com/catalogue/sprocket/JTR1316/

Συμπέρασμα: Δεν ξαναγυρνάω στο 41t!

Πρώτες εντυπώσεις:

- Καλύτερη πρώτη - δευτέρα. Πιό αξιοποιήσιμες.

- Δεν ψάχνεις πλέον συνέχεια γιά 7η ταχύτητα. Σηκώνει όμως (σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου) και μακρύτερη 6η.

- Το ταχύμετρο έγινε ακριβές. Έλεγχος με GPS.

- Οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας τερμάτισαν. Θέλει δύο δόντια κόψιμο, ή καλύτερα μία καινούργια 110ρα.

Περισσότερα, ίσως το βράδυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος BOLDOR 900 F1 έγραψε:

Τοποθετήθηκε πίσω γρανάζι 38άρι.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που προτιμησες αυτό από 16αρι μπροστά; Δεν θα είχες κ το θέμα με την αλυσίδα.

Το παρήγγειλα (το 16αρι) κ τοποθετώ από βδομάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φτάσαμε στην Πάρο.  Βλέπω στα βενζινάδικα τιμές 1,8-1,9 το λίτρο :blink:

Και ακριβή, και ποιος ξέρει τι ποιότητα θα είναι, σκέφτομαι.

Ξέχασα όμως οτι νησί είναι, 6 ημέρες μετά και 330 χιλιόμετρα, γυρίσαμε εχθές, και ακόμα να βάλω βενζίνη :laugh:

r32Cles.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλη περιοδο για Παρο.Πηγα προπερσι και εγω Ιουνιο και ευχαριστηθηκα χωρις πολυ κοσμο.Πεταχτηκα και απεναντι Αντιπαρο.Εγω εχω κανει μεχρι τωρα σε αυτο το ντεποζιτο 430 χιλιομετρα και εχω καταναλωσει 12,2 λιτρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλοι καλησπέρα

Μετά από διάβασμα του forum, αποφάσισα να πάρω κι εγώ τη συγκεκριμένη μηχανή. Θα αποχωριστώ το αγαπημένο μου vfr 800 γιατί με κουράζει πάρα πολύ στην οδήγηση στην πόλη. Μιάς και θα το κλείσω σήμερα θα ήθελα να σας ρωτήσω για κάγκελα, έχει κανείς της Honda; της givi  έχουν όντως κραδασμούς ; Επίσης λέω να βάλω σχάρα Shad που δεν καταργεί τα χερούλια  αν έχει βάλει κάποιος να μου πει εντυπώσεις. Ευχαριστώ  πολύ Δημήτρης

Τροποποιήθηκε από τον dnikou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα