Jump to content

Recommended Posts

Ενημερώνω τους φίλους οτι όποιος επιδιώξει να πάρει νέο δίπλωμα το παράβολο ΔΕΝ βγαίνει στην τράπεζα!!!

Το τυπώνεις απο το taxisnet και μετά πας στην τράπεζα(ή ΕΛΤΑ ή διάφοροι άλλοι τρόποι!) και το πληρώνεις!Αφού το πληρώσεις μετά απο 2 εργάσιμες πας στον φορέα με τα χαρτιά και τις αποδείξεις και κάνεις την δουλειά σου!!!ΖΗΤΩ το Ελληνικό Κράτος

Δεν είναι σαφές αν μετράει η μέρα πληρωμής για τις εργάσιμες!Εγώ σήμερα το πλήρωσα το παράβολο για να πάρω το "νέο" μου δίπλωμα(Α2 γιατί είμαι απο τους άτυχους που μας την καρφώσανε αναδρομικά)και θα πάω Τετάρτη στο Υπουργείο για να είμαι σίγουρος!

Αυτά!

Αλήθεια πήγε κανείς πρόσφατα να κάνει την διαδικασία?έχω φωτογραφίες,έχω φωτοτυπίες,έχω το παράβολο,συμπληρώνω κάτι αιτήσεις εκεί και τέλος σωστά?

Σωστα. Αν και εγω απο την τραπεζα κανονικα το πηρα το παραβολο. Οτι να ναι ελεγε πανω αλλα δεν εδωσε κανεις σημασια. Αυτο που μετραει ειναι οτι ηταν 30 ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εμενα για το Α1 χωρις να εχω καποιο αλλο διπλωμα , μου πηραν 500ε. και αλλα 350-400 για αμαξι... που σκεφτομαι να δωσω,

τα 500 ειναι επηδη αν δεν εχεις αλλο διπλωμα υποχρεωνεσαι να κανεις τα θεωρητικα του αυτοκινητου.

500 ευρώ για μηχανάκι μόνο; Σε έσφαξαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σαν σκυλι στο αμπελι.. ετσι ειναι εδω στο Αιγιο το εχουν καρτελ το πραμα.. 530-500 :kaaaala:

Εδώ 550 έχει αυτοκίνητο μηχανάκι σε γνωστό. Εγώ 380 έδωσα για μηχανάκι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αχ..Το πιο famous θεμα που ειχα φτιαξει σαν stathismalossi.Δεν περιμενα να πιασουμε 29 σελιδες.

Εχει καποιος καμια ενημερωση σχετικα με το τι γινετε στις σχολες οδηγων?

Δηλαδη τι κανουν αυτοι?Αγορασαν μηχανακια και εξοπλισμο?

Χθες περασα απο την σχολη οδηγων που εβγαλα το α2 και ακομα εχει το kymco 125 και το honda hornet 600.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομίζω ότι υπάρχει σχολή που να μην έχει καινούρια μηχανάκια. Και στολές εφόσον είναι υποχρεωτικές και full face κράνος....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομίζω ότι υπάρχει σχολή που να μην έχει καινούρια μηχανάκια. Και στολές εφόσον είναι υποχρεωτικές και full face κράνος....

Σε περιοχες οπως Αττικη παιζει να εχουν παρει καινουργια μηχανακι,

Εδω Πυργο απο οτι ενημερωθηκα εχουν κρατησει αυτα που ειχαν και οσους δεν μπορουν να εξυπηρετησουν τους στελνουν σε αλλους.

Π.χ.Εγω τον Φεβρουαριο που εβγαλα η σχολη οδηγων δεν ειχε μοτοσυκλετα που να καλυπτει κρητιρια α2.Και ετσι με εστειλε σε ενα φιλο του(παλι σοτν πυργο) ο οποιος ειχε μοτο α2..Και αντιστοιχα αυτος που δεν εχει μοτο για απεριοριστο το στελνει στον αλλον.

Εμενα μου φαινεται πολυ καλη πρωτοβουλια αυτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε κάπως έτσι κάνουν και για τα φορτηγά κλπ. Υπάρχουν και σχολές που δεν βγάζουν καθόλου για μηχανάκι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή διάβασα ότι για δίπλωμα Α1 είναι πολλά τα 500, να ενημερώσω ότι στην σχολή που πήγα μου είπαν ότι εάν δεν είχα το δίπλωμα της τροχαίας θα μου πήγαινε 550-600.

Ενώ τώρα θα μου πάει 300.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια οι τιμες εχουν ξεφυγει τελειως..

Πριν 3 χρονια ακριβως εδωσα 860 ευρω για μηχανακι και αυτοκινητο.Τωρα θελεις τοσα μονο για το αμαξι και κανα 500αρη το μηχανακι 1200 συνολο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε καν. 380 για μηχανάκι έδωσα εγώ και 550 φίλος μου για αυτοκίνητο και μηχανάκι. Άμα πας βέβαια χωρίς να έχεις ρωτήσει θα δώσεις και 2 και 3 χιλιάρικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε σοβαρά τώρα, πλάκα μας κάνεις? Σε όσες σχολές πήγα και ρώτησα μου έλεγαν ότι είμαι τυχερός γιατί έχω το δίπλωμα της τροχαίας.

200 ευρώ πάνε οι εξετάσεις μαζί με την σχολή και 100 η μετατροπή του διπλώματος σε υπουργείου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε σοβαρά τώρα, πλάκα μας κάνεις? Σε όσες σχολές πήγα και ρώτησα μου έλεγαν ότι είμαι τυχερός γιατί έχω το δίπλωμα της τροχαίας.

200 ευρώ πάνε οι εξετάσεις μαζί με την σχολή και 100 η μετατροπή του διπλώματος σε υπουργείου.

Ε τι θες τώρα να σου δώσω το τηλέφωνο του πατέρα μου να τον ρωτήσεις; 380 έδωσα χωρίς να έχω δίπλωμα για τίποτα. Και ένας φίλος μου που έδωσε στην ίδια σχολή έδωσε 550 για αυτοκίνητο και μηχανάκι χωρίς άλλο δίπλωμα.

Τροποποιήθηκε από τον telephoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο οι τιμές που λες λόγω επαρχίας.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, ένας φίλος σε νησί έβγαλε εξάμηνη ασφάλεια με 30 ευρώ ενώ στην Αθήνα η φθηνότερη έχει 60. (μιλάμε πάντα για 12 κυβικά και γνωστή ασφάλεια.)

Το ίδιο και με τον χρόνο παράδοσης του διπλώματος στην επαρχεία. Σε κάποια χωριά κάνει να πάει το δίπλωμα 1-2 εβδομάδες.

Εγώ αν περάσω θα το πάρω στα χέρια μου σε ένα μήνα περίπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαιολογούνται με κάποιο τρόπο οι τιμές που λες λόγω επαρχίας.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα, ένας φίλος σε νησί έβγαλε εξάμηνη ασφάλεια με 30 ευρώ ενώ στην Αθήνα η φθηνότερη έχει 60. (μιλάμε πάντα για 12 κυβικά και γνωστή ασφάλεια.)

Το ίδιο και με τον χρόνο παράδοσης του διπλώματος στην επαρχεία. Σε κάποια χωριά κάνει να πάει το δίπλωμα 1-2 εβδομάδες.

Εγώ αν περάσω θα το πάρω στα χέρια μου σε ένα μήνα περίπου.

Σε νησια και επαρχιες νομιζω υπαρχει εκπτωσει στα σφαλιστρα 50%.

Ο κολλητος μου δουλευει μαγειρας (εδω και 4 σεζον) στην Σαντορινη.Επειδη το συμβολαιο απο το σπιτι που του παρεχετε δωρεαν ειναι στο ονομα του,δηλωνει μονιμος κατοικος και πληρωνει μισα λεφτα..Δεν ξερω ακριβως τι παιζει αλλα το ειδα με τα ματια μου .60κατι ευρω για το παπι του για ενα χρονο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια να ρωτησω κατι..Εγω εχω βγαλει το διπλωμα για το Α μικρο που λεμε με τα 33 αλογα, το νοεμβρη του 11, στα 18. Με το νεο νομο, και δεδομενου οτι ειμαι κατω των 20, τωρα το διπλωμα μου ειναι Α1 η Α2?? Ρωτησα το δασκαλο μου και μου πε οτι πηρε στο υπουργειο και ειμαι περασμενος οτι εχω το Α2, ισχυει αυτο η πρεπει να κλεισω τα 20 για να γινει. Επισης τωρα κυκλοφορω με το παλιο διπλωμα, αν με σταματησουν, κοιτανε με βαση αυτο, αρα αμα το χασω μετα μπορει να μη μπορω να οδηγαω το xmax μου αν το καινουριο βγει Α1??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω φίλε μου, εμένα πάντως που με έγραψαν για καθρέπτες και κράνος συνοδηγού, μου λέγανε ότι το δίπλωμα μου δεν καλύπτει το ax-1 και τους έλεγα "λέτε να αγόραζα μηχανή που δεν καλύπτεται;" και τους έλεγα ότι το έψαξα πριν την πάρω και ότι με το παλιό σύστημα δεν είχε περιορισμό στα κυβικά αλλά στους ίππους. Δεν γνωρίζω για το πως είναι περασμένα τα διπλώματα, τώρα με τον νεό νόμο (πήγα βέβαια ο μακάκας στο υπουργείο και ξέχασα να ρωτήσω γι'αυτή την περίπτωση.. πάνω στην ξενέρα μου, δεν το σκέφτηκα)

Πάντως σήμερα που πήγα και ρώτησα στο υπουργείο, για όσους είχαν το παλιό μικρό και θέλουν να το πάνε σε απεριορίστου, μου παν "τελείωσαν αυτά με τα παράβολα κτλ", λέει πας σε έναν δάσκαλο, κάνεις μερικά μαθήματα (καλά αυτό το κρίνει ο δάσκαλος και εσύ) και δίνεις μόνο πορεία. Απογοητεύτηκα, γιατί είχα ρωτήσει τρεις! δασκάλους σε επαρχία και μου είχαν πει και οι τρεις ότι πληρώνεις ένα παράβολο και τέλος (φαντάζομαι δεν είχαν πάρει την εγκύκλιο στα χέρια τους και έλεγαν ότι να ναι .Ενώ τώρα πάλι τα ίδια γραφειοκρατικές παπαριές,χαρτούρες (φαντάζομαι) και πλήρω πάλι για μαθήματα. Ντάξει αυτό που με κόφτει περισσότερο είναι τα χρήματα.. και άντε με τι δάσκαλο θα μπλέξεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια να ρωτησω κατι..Εγω εχω βγαλει το διπλωμα για το Α μικρο που λεμε με τα 33 αλογα, το νοεμβρη του 11, στα 18. Με το νεο νομο, και δεδομενου οτι ειμαι κατω των 20, τωρα το διπλωμα μου ειναι Α1 η Α2?? Ρωτησα το δασκαλο μου και μου πε οτι πηρε στο υπουργειο και ειμαι περασμενος οτι εχω το Α2, ισχυει αυτο η πρεπει να κλεισω τα 20 για να γινει. Επισης τωρα κυκλοφορω με το παλιο διπλωμα, αν με σταματησουν, κοιτανε με βαση αυτο, αρα αμα το χασω μετα μπορει να μη μπορω να οδηγαω το xmax μου αν το καινουριο βγει Α1??

Φιλε ηρεμισε και μη γινεσαι παρανοϊκος. Ναι Α2 εχεις και θα εχεις στους αιωνες των αιωνων(εκτος αν δωσεις αργοτερα για απεριοριστο) και ας μην εισαι ακομα 20.

Δεν ξέρω φίλε μου, εμένα πάντως που με έγραψαν για καθρέπτες και κράνος συνοδηγού, μου λέγανε ότι το δίπλωμα μου δεν καλύπτει το ax-1 και τους έλεγα "λέτε να αγόραζα μηχανή που δεν καλύπτεται;" και τους έλεγα ότι το έψαξα πριν την πάρω και ότι με το παλιό σύστημα δεν είχε περιορισμό στα κυβικά αλλά στους ίππους. Δεν γνωρίζω για το πως είναι περασμένα τα διπλώματα, τώρα με τον νεό νόμο (πήγα βέβαια ο μακάκας στο υπουργείο και ξέχασα να ρωτήσω γι'αυτή την περίπτωση.. πάνω στην ξενέρα μου, δεν το σκέφτηκα)

Πάντως σήμερα που πήγα και ρώτησα στο υπουργείο, για όσους είχαν το παλιό μικρό και θέλουν να το πάνε σε απεριορίστου, μου παν "τελείωσαν αυτά με τα παράβολα κτλ", λέει πας σε έναν δάσκαλο, κάνεις μερικά μαθήματα (καλά αυτό το κρίνει ο δάσκαλος και εσύ) και δίνεις μόνο πορεία. Απογοητεύτηκα, γιατί είχα ρωτήσει τρεις! δασκάλους σε επαρχία και μου είχαν πει και οι τρεις ότι πληρώνεις ένα παράβολο και τέλος (φαντάζομαι δεν είχαν πάρει την εγκύκλιο στα χέρια τους και έλεγαν ότι να ναι .Ενώ τώρα πάλι τα ίδια γραφειοκρατικές παπαριές,χαρτούρες (φαντάζομαι) και πλήρω πάλι για μαθήματα. Ντάξει αυτό που με κόφτει περισσότερο είναι τα χρήματα.. και άντε με τι δάσκαλο θα μπλέξεις..

Δε γινεται απεριοριστου λογικα το δικο σου αλλα α2 οπως στους απο πανω. Απο την αλλη στο υπουργειο(οπως και ασφαλειες, σχολες κτλπ) δε ξερουν τι τους γινεται με τα καινουργια διπλωματα. Καποτε μου ειχαν πει οτι το α2 ειναι μεχρι 400 κυβικα. :kaaaala:

Οταν οι μπατσοι σου λενε οτι να ναι, κανε λιγο debate και αμα τελικα σε γραψουν πηγαινε στο τμημα να στη σβησει ο διοικητης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ που πήρα το Α2 το πριν 2 μήνες μπορώ να οδηγήσω Crypton X?

(Ξέρω ότι είναι χαζή η απορία μου και έχει ξανααπαντηθεί απλά θέλω να είμαι σίγουρος και νόμιμος.)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Εγώ που πήρα το Α2 το πριν 2 μήνες μπορώ να οδηγήσω Crypton X? (Ξέρω ότι είναι χαζή η απορία μου και έχει ξανααπαντηθεί απλά θέλω να είμαι σίγουρος και νόμιμος.)

μπορεις στο κρυπτον x να βαλεις κ 2ο μοτερ και παλι το καλυπτει το α2 :crazy:

το x ειναι αρκετα χαμηλα απο το οριο του Α2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια αλλαγή έκανε το κράτος και έχει έρθει το χάος. υπουργείο ,αστυνομία, κατασκευαστές μηχανών, σχολές οδήγησης και κάπου στην μέση όλοι εμείς :crazy: . Τι να σου κανουν και οι αστυνόμοι? δείτε τι γίνετε στο φόρουμ που όλοι ρωτήσαμε κάναμε ράναμε άκρη δεν βγαίνει και ρωτάω από περιέργια γτ εγώ έχω απεριόριστα και θέλω να μάθω εγκυκλοπαιδικά :closed-topic:

Τελικά το χτ πιας χρονολογιας μπορεί να οδηγηθεί και με πιο δίπλωμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια αλλαγή έκανε το κράτος και έχει έρθει το χάος. υπουργείο ,αστυνομία, κατασκευαστές μηχανών, σχολές οδήγησης και κάπου στην μέση όλοι εμείς :crazy: . Τι να σου κανουν και οι αστυνόμοι? δείτε τι γίνετε στο φόρουμ που όλοι ρωτήσαμε κάναμε ράναμε άκρη δεν βγαίνει και ρωτάω από περιέργια γτ εγώ έχω απεριόριστα και θέλω να μάθω εγκυκλοπαιδικά :closed-topic:

Τελικά το χτ πιας χρονολογιας μπορεί να οδηγηθεί και με πιο δίπλωμα?

Τα xt ολα με Α2 γινεται...

μετρα τα kw/kg. αν ειναι κατω ή ισα με 0,2 οδηγας ελευθερα, αν ειναι μεγαλυτερο τοτε καηκες... Μερικοι συγκρινουν το τί λενε οι ευρωπαιοι κ το τί ισχυει στο Ελλαντα και μπερδευονται. Απ' την στιγμη που εισαι στο Ελλαντα και < ή = με 0,2 εισαι λευτερος να κυκλοφορεις...

(το ειπα οσο πιο απλα μπορουσα.)

Τροποποιήθηκε από τον zentakias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραία, για να καταλάβω γιατι διαβάζοντας κατέληξα ότι το πιο διφορούμενο μηχανάκι είναι το χτ!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα