Jump to content
HLIAS

Πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας.

Recommended Posts

Για τους εναλλακτικούς παρόχους ρευματος έχουμε καμία άποψη;

πιο συγκεκριμμένα μου έκαναν πρ'οταση  απο την V@lton.... (gaypostalert)

Σαν τιμές ρευματος δίνουν 0,055 €, απεριόριστης κατανάλωσης . Τιμή αξιοσέβαστη.

Ξερω πως τα υπόλοιπα είναι ίδια κλπ, ξέρω για το πως μετράνε κλπ.

Με ενδιαφέρει να μην τρέχω μελλοντικά για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ τώρα.

Είστε ικανοποιημένοι, όσοι έχετε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Από άνθρωπο με οικογένεια (το λέω για να υπολογίσουμε την κατανάλωση) ξέρω ότι εξοικονομείς περίπου 200€ τον χρόνο. Ο συγκεκριμένος έχει 5 χρόνια εναλλακτικό πάροχο και δεν είχε κανένα απολύτως θέμα. Στο επόμενο μου σπίτι θα πάω και εγώ σε εναλλακτικό πάροχο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπου είχα διαβάσει ότι το επόμενο διάστημα θα αναγκαστούν να κάνουν αναπροσαρμογή στις τιμές όσοι δεν παράγουν ενέργεια,λογο αύξησηςτων παραγωγών,ΔΕΗ+1ακομα στην Ελλάδα παράγουν, τσεκαρε το.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να πω... εμένα μου είπαν πως για 2 χρόνια θα είναι κλειδωμένη η τιμή γιατί πήραν τον διαγωνισμό τώρα πρόσφατα απο το κράτος..

Επίσης χωρίς να το γνωρίζω επίσημα, έχω ακούσει πως υπάρχει οδηγία απο την Ε.Ε. που λέει οτι μέχρι πχ το 2025 ( τυχαίο το έτος) θα πρέπει η δεή να έχει μόνο το 51% του ποσοστού των πελάτών και τα υπόλοιπα θα τα έχουν οι άλλοι  πάροχοι. 

Δεν ξέρω. 

Λέω να το κάνω, νομίζω δεν έχω να χάσω κάτι.  Απλά ήθελα να ακούσω γνώμες, γιατί απο άλλους έχω ακούσει καλά λόγια, απο άλλους κακά και δεν ξέρω που βρίσκεται η αλήθεια.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιάκο η ιδιωτική συμφέρει αν έχεις υψηλές καταναλώσεις,αν κινείσαι στις 80-90-100 kWh το μήνα δηλ 60-70€ το μήνα ή 150€ σε κάθε διμηνιαίο λογαριασμό,τότε δεν θα έχεις διαφορές.

Στο ένα μαγαζί που καίω ένα pc άντε και καμμιά λάμπα δεν γλύτωσα τίποτα,έχω watt & Volt,η διαφορά στην αξία του ρεύματος είναι αμελητέα (ούτε ένα ευρώ ίσως) ενώ τα πάγια ΕΡΤ κλπ παραμένουν ίδια.

Στο ντονατσάδικο που οι καταψύκτες τραβάνε τον πάτο τους καταναλώνω 60-70 kWh την ημέρα δηλ 2.000 το μήνα! εκεί αξίζει η ιδιωτική,φαίνεται η διαφορά.

Πάντως μην πιστεύεις τα μεγάλα λόγια ''40% εκπτωση'' ! και σαχλαμάρες όλοι κοντά κυμαίνονται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 45 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Απλά ήθελα να ακούσω γνώμες, γιατί απο άλλους έχω ακούσει καλά λόγια, απο άλλους κακά και δεν ξέρω που βρίσκεται η αλήθεια.  

ειμαι ΕΛΤΑ εδω και 3 χρόνια. 30% κατω απο τη ΔΕΗ, και λογ/μος ανα μηνα. Η χρεωση ανα kwh δεν ειναι και η χαμηλότερη της αγοράς, τιμη σταθερη απο την αρχή του συμβολαιου. 

Δεν εχει πάγιο, πληρωνεις σε ΕΛΤΑ χωρις προμηθεια, ΔΕΝ κανει αυξησεις μετα απο 2 χρόνια, δεν ανησυχεις οτι θα κλείσει αυριο-μεθαυριο. 

Ζητανε εγγυηση κανα 50ρι σε οικιακό, και 150ε σε επαγγελματικό.

δεν το κανουμε τοπικ, διοτι θα'χει ψωμι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

δεν το κανουμε τοπικ, διοτι θα'χει ψωμι ?

Συμφωνώ. αν θες κάντο, αλλιώς το κάνω εγώ αυριο 

Δυστυχώς δεν προλάβα να κάνω ψαχτική, με πήραν τηλ, μιλήσαμε κανενα μισάωρο και έκλεισα ραντεβού για τα συμβόλαια για να το κατοχυρώσω.

Μετά άρχισα να  ψάχνω μια ςκαι έχω χρόνο μέχρι την Δευτερα να το ακυρώσω το κουριερ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα μιλησω για την protergia που για πολλους λογους τη γνωριζω καλα (δεν εχουν διαφορες οι αλλοι παροχοι).

σε οικια με συνηθισμενη καταναλωση (πλυντηριο, ψυγειο, φουρνος κτλ) δε θα εχεις διαφορα, ισως της ταξης των μειων 20-30ευρω 

στα 10-15.000kwh /ετος εισαι στα ιδια, οτι παροχο και να εχεις. 

απο 15-20.000 εχεις μικρη διαφορα και απο 20.000 και πανω εχεις μεγαλη διαφορα.

σε οικια για μενα δεν αξιζει με τπτ (επισης θα ταλαιπωρηθεις σε τυχων μετακομιση η διακοπη).

σε καταστημα τυπου μπουγατσα η καφε με μεγαλη καταναλωση αλλαζεις παροχο αυριο κιολας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα βάλει Elpedison όταν νοίκιαζα ένα σπίτι απλά και μόνο επειδή γλιτωνα τη γραφειοκρατία, τις έξτρα χρεώσεις για ενεργοποίηση και τις ουρές που έπρεπε να υποστω με τη ΔΕΗ. Άσε που ήταν ανενημερωτα τα συστήματα της και με τρέχανε χωρίς λογο.

Χρεώσεις τζαμπε, ειδικά αν πλήρωνες στην ώρα σου, επειδή είχες και έξτρα έκπτωση. 

Γενικά εκεί θα ξανά πάω λογικά μόνο και μόνο για την ευκολία στα παρε-δωσε. 

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα ΕΛΤΑ υπάρχει και εκπτωση 10%, κανονικά, χωρις μά-μού + μαιμουδιές στον λογ/μο.  Ξεχασα να το γραψω χθες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια σημείωση... 

Σήμερα έψαξα περισσότερο...  Οι τιμές που δίνουν ( 0,055 κανονικό και 0,038 νυχτερινό. ) είναι για πληρωμές εντός προθεσμίας. Για ληξηπρόθεσμα η τιμή είναι 0,11 όσο και της ΔΕΗ δηλαδη.

Εγω γενικά δεν χρωστάω, απλά μπορεί να ξεχαστώ κάποιες φορές και να περάσουν 1-3 ημέρες και να έχει λήξει. 

Οκ ,αν προσέχω, πάντως δεν θα είμαι χαμένος. 

Λέω να το προχωρήσω. Το πολύ πολύ να το μετανιώσω για 2 χρόνια ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην elpedison ειχα κανει χωρις δεσμευση παντως. Απλα επειδη εφυγα μετα απο καπου 2 μηνες επρεπε να πληρωσω τα 40-50 ευρω της ενεργοποιησης που δεν τα πληρωνεις αν δε φυγεις τους πρωτους μηνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@HLIAS

Διάβασε συμβόλαιο προσεκτικά και μετά υπογράφεις.

Από τις τρεις εταιρείες που μου τα κάνα μπαλόνια για να υπογράψω, η μία δεν μου έστελνε το συμβόλαιο να το μελετήσω πιο μπροστά, η άλλη περιέγραφε άλλα πράγματα στα ψιλά γράμματα από αυτά που "τσαμπουνούσε" το τμήμα marketing, και μόνο σε μία μελέτησα το συμβόλαιο, μίλησα με υπεύθυνο που κατανοούσε βασικά πράγματα στην παραγωγή και διάθεση ενέργειας.

Κανείς δεν θα σου πει τι γίνεται με την ΟΤΣ (οριακή τιμή συστήματος), τον δείκτη ΛΠ1 και ΛΠ2 που είναι όλα μεταβλητές και επηρεάζουν υπό συνθήκες την τελική τιμή.
Μπες στην ΡΑΕ, δες συγκριτικούς πίνακες και μεταβολές των παραπάνω και θα καταλάβεις. (Οι παραπάνω δείκτες δεν επηρεάζουν τη ΔΕΗ).

Κατά τα άλλα οι εκπτώσεις που περιγράφουν δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση για οικιακούς χρήστες και το κέρδος στο τέλος του χρόνου δεν είναι παρά μερικές δεκάδες ευρώ στην καλύτερη.

Άργησες μια ώρα, όχι μια μέρα και πάει η έκπτωση, συν την εγγύηση, αν δεν δώσεις πάγια εντολή.

Εγώ ανοιχτό συμβόλαιο και δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα από το κέρδος.
Τα υπόλοιπα είναι μάρκετινγκ.

Μπες εδώ για σύγκριση τιμών ανάλογα με τις καταναλώσεις σου. (Δεν είναι πάντα ενημερωμένο με τις τελευταίες προσφορές αλλά παίρνεις μια ιδέα).
Κυρίως μελέτησε την ΡΑΕ (Ρυθμιστική αρχή ενέργειας).

Κατά τα άλλα θα γίνει ότι έγινε και με την κινητή, πάρα πολύ πάροχοι  για τόσους λίγους καταναλωτές, θα επιβιώσουν οι ισχυροί.
"Too many dicks, too little assholes".?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 30/1/2021 at 9:03 ΜΜ, το μέλος innova 04 έγραψε:

ειμαι ΕΛΤΑ εδω και 3 χρόνια. 30% κατω απο τη ΔΕΗ, και λογ/μος ανα μηνα.

Πάνε αυτά.

Εχουν μπει μεσα με τα μπούνια και θελουν να απεμπλακουν = βαράνε αυξηση 35% = ακριβοτερα κι απο ΔΕΗ.

Η αυξηση ισχυει, ήδη απ 7/6.

Αντίος αμίγκος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα