Jump to content
efkola

Honda CBR1000RR Fireblade 2017

Recommended Posts

Φαίνεται ότι η νέα Fireblade δεν θα έχει καμία σχέση με το μοντέλο που αντικαθιστά, ενώ θα αποκτήσει εκτεταμένο πακέτο ηλεκτρονικών, σε αντίθεση με το απερχόμενο μοντέλο που δεν έχει… σχεδόν τίποτα, πέρα από ABS.  

Η Honda είχε μείνει πίσω στην κατηγορία, ωστόσο με την νέα της κίνηση φαίνεται ότι μπαίνει αποφασιστικά στο παιχνίδι, με τους νέους του όρους! Σύμφωνα με πηγές από την Ιαπωνία και την Βρετανία, οι αλλαγές θα είναι «αποφασιστικές, προκειμένου να κάνουν την μοτοσυκλέτα πιο ανταγωνιστική». 

Το νέο μοντέλο θα είναι σημαντικά ισχυρότερο από το απερχόμενο, με την ισχύ του να αναμένεται στους 180 ίππους στον τροχό, ενώ οι πληροφορίες μιλούν για απώλεια βάρους της τάξης των 8 κιλών. Το νέο Fireblade θα φέρει μια εντελώς νεά σουίτα ηλεκτρονικών, που θα αντικαταστήσουν το C-ABS της Bosch με την νέα μονάδα 9.1 της εταιρείας, που συνδυάζει το ABS με traction control, anti-wheelie και έλεγχο κλίσης. 

Οι αναρτήσεις του μοντέλου θα προέρχονται από την Ohlins και θα είναι ημι-ενεργητικές, που θα προσαρμόζουν τις ρυθμίσεις τους κατά την διάρκεια της οδήγησης. Εμφανισιακά, πιθανολογείται ότι το μοντέλο θα  είναι κοντά στην μοτοσυκλέτα της φωτογραφίας, ενώ θα φέρει και έναν μεγάλο αεραγωγό για το ram-air στο μπροστινό μέρος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το ενδιαφέρον είναι ότι και οι Γιαπωνέζοι πλέον πάνε σε έτοιμες λύσεις για τα ηλεκτρονικά τους.

Προφανώς το κόστος ανάπτυξης ενός τελείως δικού τους συστήματος είναι υπερβολικό ακόμα και για τη Honda.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλως να ερθει,αν ερθει, γιατι απο περσυ ακουω τα ιδια,το θεμα ειναι ποσο θα εχει οεο????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη το γ@μησουν στο σχεδιο ομως γιατι τετοιο κανουν τωρα τελευταια :biggrin:

τιμη? γυρω στο 20αρικο το κοβω οπως και τα υπολοιπα. 

αντε να δουμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει βγεί μια εικ΄να που συγκρίνουν πλαίσια και μοτέρ με το παλιό μοντέλο και είναι ΟΛΟΙΔΙΟ! δεν έχουν αλλάξει τίποτα πέρα από το "εξωτερικό", τώρα για ηλεκτρονικά κτλ, μακάρι να βάλουν τα πάντα αλλά από την στιγμή που το CBR υπολείπεται σε δύναμη ήδη από το 2008 τότε έχουν θέμα που δεν αλλάξανε το μοτέρ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια μικρή συμπληρωσούλα του ποστ του @efkola :

091416-2017-honda-cbr1000rr-spied-cbr_hi 

091416-2017-honda-cbr1000rr-animated.gif

091416-2016-honda-cbr1000rr-rear-wheel.j

091416-2017-honda-cbr1000rr-spied-rear-w

Πηγή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που βρίσκουν από όλο τον πλανήτη άκυρες πίστες να τα τεστάρουν με ξεπερνάει...

Μα Κροατία...?:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χοντα.Δεν σπαει,δεν χαλαει,δεν αντιγραφει ..:beee:

Γιατρέ μου.....πριν κατηγορήσεις τη Honda για αντιγραφή και κάποιους άλλους ως "επιστήμονες του internet"  καλό ίσως θα 'ταν ν' ανέτρεχες σ' αυτό(το internet ντεεε....) για καμιά πληροφορία πρωτού βρείς ευκαιρία να μας μοστράρεις τα Panigale σου...

HONDA '91

SqBdnL.jpg

wT48ek.jpg

Ducati '94

acR0JU.jpg

FVY42y.jpg

Απόσπασμα από τη σελίδα της wikipedia για το Massimo Tamburini (σχεδιαστή της 916) :

"Journalist Kevin Ash said that the roots of the 916's styling were found elsewhere, outside Ducati and CRC.[6] Ash said that the timing of the public debut of Honda's advanced oval-piston, 32-valve V4 engine Grand Prix racing bike, the NR750, in August 1991, indicates that NR750 influenced the final shape of the 916, though Tamburini, Terblanche and others at Ducati would not confirm this, Tamburini only saying that he was influenced by "existing designs."

.....για να μη μιλήσω για το Ηonda GT647 (Toshiaki Kishi design) του 1988 που "επανασχεδιάστηκε" σα monster απο τον  Miguel Angel Galluzzi. το 1993(τη χρονιά που σταμάτησε το Hawk η Honda...)

Αυτά για το ποιος αντιγράφει ποιον.....Τώρα, για τα "δε σπάει"-"δε χαλάει" δε νομίζω να προβάλλεις την "αξιοπιστία" της Ducati και να την αντιπαραθέτεις σε σύγκριση με αυτή της Honda γιατί θα γελάνε μαζί σου και οι πέτρες...

Y.Γ. Κάποτε ένας δημοσιογράφος ρώτησε τον Lemmy (τραγουδιτή των Motorhead) να πεί κάτι για αυτούς που τον αντιγράφουν κι αυτός απάντησε "Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτούς.Ίσα-ίσα,αν κάνουν κάτι καλό σε κάποια φάση θα τους "αντιγράψω" κι εγώ..... αλλά πάλι, κι αυτό δικό μου θα 'ναι..."

:blow:

https://www.youtube.com/watch?v=FL7-sbiGlzw

Τροποποιήθηκε από τον JK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατρέ μου.....πριν κατηγορήσεις τη Honda για αντιγραφή και κάποιους άλλους ως "επιστήμονες του internet"  καλό ίσως θα 'ταν ν' ανέτρεχες σ' αυτό(το internet ντεεε....) για καμιά πληροφορία πρωτού βρείς ευκαιρία να μας μοστράρεις τα Panigale σου...

JK Ξερεις τι ειναι περιεργο;.Η τακτικη των χοντακηδων να ειναι αγενεις και μαλιστα σε προσωπικο  επιπεδο για να  δωσουν εμφαση στα γραφτα τους

Ουτε σε ειδα ουτε σε ξερω για να σου μοστραρω τα panigale μου οπως γραφεις,ουτε προσπαθησα να σε  ειρωνευτω  που χτες μας μοστραρες το cb σου

image.jpg

.Και δεν το εκανα γιατι ειδα ενα ωραιο μηχανακι και χαρηκα την εικονα του γιατι δεν εχω μεσα μου κανενα κομπλεξ με τα μηχανακια των αλλων  να το περιφερω στα φορα.Οσο αφορα το NR το σπουδαιο μηχανακι του τιποτα ,ψαχνω στο ιντερνετ την ιστορια του και δεν βρισκω λεξη ,εκτος απο μια αποτυχημενη συνταγη για οβαλ πιστονια που βρηκαν εφαρμογη στα μουσεια.Δεν κυκλοφορησε ουτε σε δρομους δεν εσπασε ρεκορ σε  πιστες παρα μονο σε μοτοφορα να λενε οι χοντακηδες το μακρυ τους και το κοντο τους, ενω κατι ονοματα οπως του fogarty του Corser και πεντε συνεχιζομενων superbikes πρωταθληματων ειναι μερικη απο την ιστορια της 916 που αναφερεις πιο πανω..

Τροποποιήθηκε από τον ΩΡΙΩΝ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν να του έχει αλλάξει απλά το κουστούμι και την εξάτμιση. Αν δεν έχει γίνει καμιά αναβάθμιση στον κινητήρα εκτός από το να γίνει euro 4 δύσκολα τα πράματα. Ακούγοντας και τα περί rvf1000 v4 η' πως αλλιώς θα το ονομάσουν τότε το cbr εκτός και το κοστολογήσουν το πολύ κοντά στα 17 χιλιάρικα δεν έχει ελπίδα να πουλήσει σε σχέση με τον ανταγωνισμό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..

Συγνώμη,ειλικρινά δεν ήθελα να φανώ αγενής.To cb μου πάραυτα το πόσταρα στο αντίστοιχο θέμα(let's see your bike) κι όχι σε άσχετο θρεντ προκειμένου να "τεκμηριώσω" τις γνώσεις μου πάνω σε θέματα κιν/ρων και γενικότερα μοτοσυκλετών όπως έκανες εσύ,με ό,τι συνεπάγεται αυτό....

http://imageshack.com/a/img924/1678/rWOglj.png

Πήρα θάρρος απο τον τρόπο γραφής σου ίσως, σε προηγούμενο μάλλον ποστ,που ορθώς διαγράφηκε απο τους mods...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως μιλάς για αντιγραφή ενω "στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί".(νομίζω αυτό βρίσκει εφαρμογή και  στο ύφος που μιλάμε-γράφουμε..)....

Παρεπιπτόντως το ΝR κυκλοφόρησε κανονικά το 91...Google it.To οτι δεν κέρδισε διακρίσεις δεν αναιρεί το γεγονός πως έπεσε θύμα αντιγραφής(και στην τελική αν δε μέτραγε γιατί το αντέγραψαν έστω και σχεδιαστικα οεεεοο???)Γενικότερα, αν κοιτάς τις διακρίσεις και τα ρεκορ σαν εταιρίες ,honda & ducati..άστο καλύτερα..Δες μόνο Isle of Man (αλήθεια γιατί δεν τρέχουν εκεί ducati??Ή τρέχουν και δεν τερματίζουν?),Μοto gp κτλ κτλ... :gd_cheers:

Τροποποιήθηκε από τον JK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνώμη,ειλικρινά δεν ήθελα να φανώ αγενής.To cb μου πάραυτα το πόσταρα στο αντίστοιχο θέμα(let's see your bike) κι όχι σε άσχετο θρεντ προκειμένου να "τεκμηριώσω" τις γνώσεις μου πάνω σε θέματα κιν/ρων και γενικότερα μοτοσυκλετών όπως έκανες εσύ,με ό,τι συνεπάγεται αυτό....

http://imageshack.com/a/img924/1678/rWOglj.png

Πήρα θάρρος απο τον τρόπο γραφής σου ίσως, σε προηγούμενο μάλλον ποστ,που ορθώς διαγράφηκε απο τους mods...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως μιλάς για αντιγραφή ενω "στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί".(νομίζω αυτό βρίσκει εφαρμογή και  στο ύφος που μιλάμε-γράφουμε..)....

Παρεπιπτόντως το ΝR κυκλοφόρησε κανονικά το 91...Google it.To οτι δεν κέρδισε διακρίσεις δεν αναιρεί το γεγονός πως έπεσε θύμα αντιγραφής(και στην τελική αν δε μέτραγε γιατί το αντέγραψαν έστω και σχεδιαστικα οεεεοο???)Γενικότερα, αν κοιτάς τις διακρίσεις και τα ρεκορ σαν εταιρίες ,honda & ducati..άστο καλύτερα..Δες μόνο Isle of Man (αλήθεια γιατί δεν τρέχουν εκεί ducati??Ή τρέχουν και δεν τερματίζουν?),Μοto gp κτλ κτλ....:gd_cheers:

Σε πολιτισμενο επιπεδο ευχαριστως να συζητησω οτι θες.

Γραφεις παραπανω :<< Τo cb μου πάραυτα το πόσταρα στο αντίστοιχο θέμα(let's see your bike) κι όχι σε άσχετο θρεντ προκειμένου να "τεκμηριώσω" τις γνώσεις μου πάνω σε θέματα κιν/ρων και γενικότερα μοτοσυκλετών όπως έκανες εσύ,με ό,τι συνεπάγεται αυτό....>>

Σου απαντω λοιπον :Το θρεντ αφορουσε τις διαφορες δικυλινδρου απο τετρακυλινδρο και η φωτογραφια απο τα '' panigale '' μου που δεν καταλαβες καν ποια μηχανακια απεικονιζει ειναι

ενα δικυλινδρο και ενα τετρακυλινδρο.  Ενα 1199 superleggera που ειναι το δικυλινδρο και ενα desmosedici RR που ειναι το τετρακυλινδρο.

Βλεπεις λοιπον οτι δεν γνωριζεις καν τα μηχανακια που βλεπεις στην φωτο αλλα γνωριζεις αρκετα για να χαρακτηρισεις τον συνομιλητη σου.Τες.πα ολα καλα

Το nr κυκλοφορησε σαν ''περιορισμενη παραγωγη'' καμμια 500 αρια μηχανακια.Κατασκευαστηκε σαν σουπερμπαικ και δεν μπηκε ποτε στην πιστα.

Μπορεις να εξηγησεις για ποιες δαφνες μιλανε οι χοντακηδες την στιγμη που πανω στην 916 κατασκευαστηκαν μετεπειτα ενα σωρο μηχανακια ;

Και οσον αφορα την αντιγραφη της ουρας του NR στο μακρυνο παρελθον  η χονδα πηρε το αιμα της πισω αντιγραφοντας οχι μονο την ουρα αλλα ολοκληρα μηχανακια

VFR800F_Tourer_2014_025.jpg338848_luksuz-motori-autoexclusive-ducat

SPAM OF και ας διαγραφει οτι απο τα παραπανω  δεν αφορουν το θρεντ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι λές....'Νάρα είναι το καινούργιο το cbr:wub::wub::wub: βάλτο και μια κώλο να το χαζέψουμε....Με τις φωτό αντιπαραβολής μην παίζεις.Βαριέμαι να ΞΑΝΑαποδείξω τα περί αντιγραφής απο τη Honda...Θυμήσου εδώ και την ατάκα του Λέμμυ που έβαλα πιο πάνω την οποία στηρίζω στο 100%.

Λες πιο πάνω:

Το θρεντ αφορουσε τις διαφορες δικυλινδρου απο τετρακυλινδρο και η φωτογραφια απο τα '' panigale '' μου που δεν καταλαβες καν ποια μηχανακια απεικονιζει ειναι

ενα δικυλινδρο και ενα τετρακυλινδρο.  Ενα 1199 superleggera που ειναι το δικυλινδρο και ενα desmosedici RR που ειναι το τετρακυλινδρο.

Βλεπεις λοιπον οτι δεν γνωριζεις καν τα μηχανακια που βλεπεις στην φωτο....

Αυτή λοιπον την τάση που έχετε οι ducatisti να νομίζεται οτι μόνο εσείς μπορεί να γνωρίζετε τα πάντα γύρω απο τα μηχανάκια σας (αλλά κάι αυτά των άλλων κι ας μην είναι ducati..) δε μπόρεσα να την καταλάβω ποτε...Πίστεψε με,γνωρίζω πολύ περισσότερα απο ducati απο αυτά που φαντάζεσαι οτι ξέρω...

Λές επίσης:

Και οσον αφορα την αντιγραφη της ουρας του NR στο μακρυνο παρελθον  η χονδα πηρε το αιμα της πισω αντιγραφοντας οχι μονο την ουρα αλλα ολοκληρα μηχανακια

Εγώ σου ανέφερα και το παράδειγμα με το GT 647 & το monster.Εσύ? Άσε σου λέω μη καίγεσαι αδικα.....για να μη πιάσουμε τα περι δεσμοδρομικης λειτουργίας βαλβίδων(desmo) και ποιος και πότε το εφάρμοσε πρώτη φορά...

Τροποποιήθηκε από τον JK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι λές....'Νάρα είναι το καινούργιο το cbr:wub::wub::wub: βάλτο και μια κώλο να το χαζέψουμε....Με τις φωτό αντιπαραβολής μην παίζεις.Βαριέμαι να ΞΑΝΑαποδείξω τα περί αντιγραφής απο τη Honda...Θυμήσου εδώ και την ατάκα του Λέμμυ που έβαλα πιο πάνω την οποία στηρίζω στο 100%.

Εχει χαλασει το σακε σου η σκιστηκε το κιμωνο σου  ;

Η....Ναρα ειναι το καινουργιο vfr 800.Το ''πανιγκαλι '' του φτωχου που γραφει καποιος ποιο πανω :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα