Jump to content
achilleasv

Εσεις τηρειτε κατα γραμμα το εγχειριδιο συντηρησης?

Recommended Posts

Και εγώ παιδιά έχω ξενερώσει τελείως με του μηχανικούς που κυκλοφορούνε στο ελλάδα.

Ούτε μία δουλειά δέν είναι ικανοί να κάνουν σωστή.

Εγώ πήγα πρίν λίγες ημέρες το mt-07 μου να του αλλάξω λάδια, και παρεμπιπτόντως ο μηχανικός απο μόνος του φιλοτιμήθηκε να μου σφίξει και λίγο την αλυσίδα. 

Λοιπόν, όταν το πήρα να φύγω, συνειδητοποίησα ότι την έχει σφίξει τόσο πολύ που ένιωθα το αριστερό μου πόδι να τραντάζει και το μηχανάκι να φρενάρει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το θεμα ειναι πως ο μαστορας που το πηγα ειναι παρα πολυ γνωστος στο βολο και ποτε δεν εχω ακουσει παραπονα απο κανεναν!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε τι παράπονα να ακούσεις? Εδώ είναι οι μάστορες άσχετοι, φαντάσου πως είναι οι ιδιοκτήτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολοι κανουν λαθη, το θεμα ειναι να μην τα φορτωνουν στους πελατες, ισως να μη χρειαζοταν ακομα καδενα και ταντωτηρα.

Εγω ειμαι της αποψης να κανει ο ιδιοκτητης τις εργασιες στο μοτο του, εστω τα πιο απλα αν δεν υπαρχουν εργαλεια ή εμπειρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσε που λένε οτι φταίει η Yamaha με τις οδηγίες για πολύ σφιχτή αλυσίδα (Τουλάχιστον στο 9αρι που ξέρω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως σημερα νομιζω πως χτυπαγαν ξανα οι κ*λοβαλβιδες....ενω χθες ηταν μια χαρα και ζεστο ακομα...

Ενω σημερα μολις ζεσταθηκε νομιζω ακουγονταν αρκετα παλι...να σας βαλω ενα βιντεακι να το ακουσετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Koπανάνε αρκετά, τσέκαρε μήπως δεν έσφιξες καλά τους ρεγουλατόρους. Το κεφάλι της βίδας είναι κατσαβίδι ή ένα περίεργο που θέλει ειδικό εργαλείο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα τετραγωνο ειναι που θελει ενα ειδικο εργαλειο.

Εγω χρησιμοποιησα μυτοτσιμπηδο και ελεγξα 2 φορες το διακενο αν ειναι σωστο. Επισης τους ρεγουλατορους τους εσφιξα παρα πολυ καλα 100%

Μηπως να το ρυθμισω ζεστο? Δεν εχω και πολυ ελευθερο χρονο οποτε μεσα στις διακοπες θα ασχοληθω...αν τις αφησω ετσι τι κυνδινος υπαρχει?

Εχθες ηταν μια χαρα...

Σκεφτομαι να το κανω 0.05 σαν του παλιου μοντελου....αλλα εχω μπερδευτει και νευριασει πολυ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι βαλβιδες ειναι πανω στους 2 απο τους 4 χρονος ενος μοτερ.Λογικα οπως τις ρυθμιζες,μεχρι να τις λασκαρεις τις ξεβιδωνες αρκετα,σωστα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε οχι και αρκετα...αλλα ειχαν μεγαλο αρκετα διακενο (πανω απο 0.10) οταν πηγα να ρυθμισω.

Μια στροφη ηθελαν περιπου

Και εγω που θα ξερω σε ποιον απο τους 2 χρονους να ρυθμισω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mε μητοτσίμπιδο είναι δύσκολο, θα σου έφυγαν στο σφίξιμο βρες το εργαλείο, εγώ από ebay 20 ευρώ πήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επισης αν οντως εγινε αυτο που λες, τι διαφορα εχει απο το  να τις ρυθμιζα σε αλλο χρονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακου.

Γυρνα το μοτερ σε ανω νεκρο σημειο.Στο σημειο ομως που τα κοκορακια παιζουν πιο πολυ! Εκει ρυθμισε.....

Μια στροφη ολοκληρη ειναι παρα πολυ για βαλβιδες,οποτε σιγουρα τις ρυθμισες στο παλατζο,τη στιγμη που ο εκκεντροφορος πιεζει ταυτοχρονα κ τα δυο κοκορακια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε μπόι πρέπει ο κύλινδρος που ρυθμίζεις να είναι σε συμπίεση. Φέρε άνω νεκρό σημείο και γύρνα λίγο δεξιά-αριστερά τον στρόφαλο, αν κουνιούνται οι βαλβίδες φέρε άλλη μια στροφή την μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω!! Θα το δοκιμασω μαλλον την παρασκευη! 

Γιωργο ττ δεν το πιασα αυτο αν κουναω τον στροφλο παντα θα κουνιουνται οι βαλβιδες

Mε μητοτσίμπιδο είναι δύσκολο, θα σου έφυγαν στο σφίξιμο βρες το εργαλείο, εγώ από ebay 20 ευρώ πήρα.

Δεν ειχαν φυγει το ελεγξα ειχα και τον κολλητο μου μαζι κρατουσε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι όταν ανεβαίνει το πιστόνι σε φάση συμπίεσης δεν κουνιούνται. Αν κουνιούνται φέρε άλλη μια στροφή την μηχανή γιατί σημαίνει ότι είσαι στην εξαγωγή και πας για εισαγωγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν το εφτιαχνα τη μια φορα στο Τ δεν κουνιοταν καθολου. Την επομενη κουνιοταν και ρυθμισα.

Αυριο θα τις ξανακοιταξω. Που να τις ρυθμισω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν το εφτιαχνα τη μια φορα στο Τ δεν κουνιοταν καθολου. Την επομενη κουνιοταν και ρυθμισα.

Αυριο θα τις ξανακοιταξω. Που να τις ρυθμισω?

Θα σου έλεγα να αφησεις το Διαδικτυο, και να ανοιξεις το εγχειριδιο συντηρησης του παπιου. Τα περιγραφει αναλυτικοτατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη ειμαι ασχετος απο μηχανολογικα, πως καταλαβαινουμε οτι χτυπανε οι βαλβιδες? Και τι μπορει να γινει εαν το αφησεις ετσι να χτυπανε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τις ακους οταν βαρανε...κανουν εναν ΕΛΑΦΡΥ μεταλλικο ηχο που ακουγεται ρυθμικα.Τωρα εαν τις αφησεις να χτυπανε δεν υπαρχει θεμα αρκει να ειναι μεταξυ ενος οριου.Αν παλι τις ρυθμισεις υπερβολικα(μικροτερο διακενο απο αυτο που πρεπει) μπορει μεχρι και να ακουμπησει η βαλβιδα στο πιστονι και να τα παρεις στο χερι(πιστονι+βαλβιδα και ισως και ζημια στην κεφαλη).Οι βαλβιδες ειναι αυτες που ανοιγουν(η μια) για να πεσει το καυσιμο στο θαλαμο καυσης της κεφαλης(επανω βαλβιδα εισαγωγης) και η αλλη οπου ανοιγει για να φυγουν τα καυσαερια απο την εξατμιση(κατω βαλβιδα εξαγωγης).Ολα αυτα γινονται σε συγκεκριμενες φασεις και με το ρυθμισμα ρυθμιζεις αυτες τις φασεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη ειμαι ασχετος απο μηχανολογικα, πως καταλαβαινουμε οτι χτυπανε οι βαλβιδες? Και τι μπορει να γινει εαν το αφησεις ετσι να χτυπανε?

ωχ παναγια μου τωρα το ειδα αυτό!ρε αδερφε δεν ξερεις ποτε χτυπάνε  βαλβιδες και καθεσε και μου λες για μηχανάκια?:laugh::laugh::laugh::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::yahoo::yahoo:

αααααααααααα χαχαχαχαχαχχαχαχααχαχαχαα ελιωσα!καληηηηηηηηη χρονιααααααααααα:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα