Jump to content
achilleasv

Εσεις τηρειτε κατα γραμμα το εγχειριδιο συντηρησης?

Recommended Posts

Προχθες πηγα για ρυθμιση βαλβιδων στο ψεκαστο innova μου. Στο εγχειριδιο λεει διακενο και στις 2 βαλβιδες 0.10.

Λεω στο μαστορα τον αριθμο (ο οποιος τον ηξερε) κα μου λεει δεν το εχω ξανακανει ποτε αυτο σε ινοβα γιατι θα χτυπαει. Μα ετσι λεει η χοντα απαντω. Θα σου το κανω και θα δεις..

Το βαζει 0.10 και οι βαλβιδες εκαναν περισσοτερο θορυβο απο την εξατμιση!! Με τιποτα η χοντα δεν ειχε απο μανισιο αυτο το διακενο. Γιατι λοιπον γραφει Μ@Λ@ΚΙΕΣ???

Αντιμετωπισατε ποτε κατι παρομοιο? Εχω ξενερωσει πολυ με την εταιρεια που δινει οτι να ναι νουμερα..

υ.γ μετα φταξαμε την εισαγωγης 0.05 και τη εξαγωγης 0.08 η οποια χυαπει ελαχιστα και θα παω να την κατεβασει λιγο ακομα.

Προς διαχειριστες: Διορθωστε το τηρειται με τειριτε παρακαλω :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κατι παρομοιο θυμαμαι και το δικο μου ιννοβα καρμυρατερ. ο μηχανικος μου τις αφηνε να χτυπανε λιγακι παντως. το εσκιζα ολη μερα και ηθελα ρυθμισμα στα μισα χλμ απο αυτα που γραφει το μανουαλ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι να χυπανε? Σε τι οφελει? Εγω ενταξει κατα 50% τερμα και 50% πολυ μα πολυ χαμηλες στροφες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το βιβλίο, δίνει σωστα 0.10mm και τις 2 βαλβίδες, και τόσο πρέπει να ρυθμιστούν. Μάλιστα, δεν δίνει ανοχή (+ - ).

Αυτό το διάκενο ισχύει, μόνο για το ψεκαστό. Οχι για το καρμπ. ιννοβα, που γραφεις + εχεις και στο μοτό σου δεξιά πάνω. Στο αβαταρ ομως εχεις ψεκαστό...Ποιο εχεις τελικά ?

Αν τις ρύθμισε στα νουμερα που γραφεις, να αλλάξεις συνεργείο.

Εχω ψεκαστό του '10, και μετα απο 5 χρόνια + 23Κ, δεν πήραν καθόλου ρύθμιση και ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ 0.10mm και οι 2 βαλβίδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ψεκαστο εχω. Ειναι πολυ καλος μαστορας. Ημουνα μπροστα οταν τις βαλαμε 0.10 και εκανε πολυ θρυβο πως ειναι δυνατον να ειναι το σωστο?

Ηταν σα να μην ειχε εξατμιση το μηχανακι

(Αν γινεται να διορθωθει το ορθογραφικο στον τιτλο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε. Ο τύπος έχει φίλερ σε ίντσες. Τα αμερικάνικα φίλερ γράφουν .005 που σημαίνει 0,005 της ίντσας δηλαδή 0,12 χιλιοστά... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ψεκαστο εχω. Ειναι πολυ καλος μαστορας. Ημουνα μπροστα οταν τις βαλαμε 0.10 και εκανε πολυ θρυβο πως ειναι δυνατον να ειναι το σωστο?

Ηταν σα να μην ειχε εξατμιση το μηχανακι

(Αν γινεται να διορθωθει το ορθογραφικο στον τιτλο)

Σου εδειξε το φίλλερ που χρησιμοποίησε ? Μέτρησε + έσφιξε το ρεγουλατόρο σωστα ? Ηταν κρύο το παπί ?

Τα διακενα 0.05 του παλιού, υπάρχει λόγος που ειναι τα μισά απο του ψεκαστού που'χει 0.10mm.....

Τα εγχειρίδια, δύσκολα θα εχουν τυπογραφικά ή αλλα λαθη, διοτι τα τσεκαρουν ή βγαζουν ανάκληση και την ανακοινωνουν.

κατι τρεχει με τον μαστορα. Για ξανασκεψου ΤΙ κινησεις εκανε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το ειδα το φιλερ. Ηταν κρυο (πριν 10 λεπτα το χαμε βαλει μπρος για 5 δευτρα ακριβως να το ακουσει). Εσφιξε κανονικα!

Αν ειναι σε ιντσες ποσο να τις ρυθμισουμε δηλαδη?

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε. Ο τύπος έχει φίλερ σε ίντσες. Τα αμερικάνικα φίλερ γράφουν .005 που σημαίνει 0,005 της ίντσας δηλαδή 0,12 χιλιοστά... 

Δεν αποκλείεται, οντως. Αν και οποισδηποτε εστω και ερασιτεχνης, θα τα ειχε φυλαγμενα σε συρταρι, να ΜΗΝ μπερδευονται με τα μετρικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τον ρωτησω και θα δουμε....Παντως θα αγορασω και εγω ενα σετ φιλερ για την επομενη ρυθμιση (πηγα την πρωτη φορε σε μαστορα για να δω και στην πραξη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mην μπλέξεις με ίντσες. Πάρε μετρικά, και εισαι οκ. 

Ειναι πολυ εύκολο να ξανα-τσεκαρεις το διακενο, οταν ειναι κρύο. Οι ταπες βαλβιδων στο ψεκαστό, εχουν πολυ χωρο και δεν χρειαζεται και αφαίρεση της καρίνας, οπως στο παλιό ιννοβα.

Αν ειναι ρυθμισμενες κατω απο 0.10, θα εχεις θεμα οταν ζεσταθεί. Τα διάκενα, δεν τα ορίζει στο περίπου ο κατασκευαστης αλλά ακριβώς, και εχουν άμεση σχέση με το μοτέρ που αντιστοιχούν. Λαμβανει πολλές παραμέτρους υπόψην του, και μία απο αυτες ειναι η θερμοκρασιακή περιοχή λειτουργίας του. Με τον ίδιο τρόπο, ορίζει και τα λιπαντικά του. πχ. Το 10w/30 που συστηνει η Χονδα για αυτό το μοτέρ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα του τηλεφωνησω μετα και θα ενημερωσω

ενα φθηνο σετ φιλερ υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ακριβειας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα του τηλεφωνησω μετα και θα ενημερωσω

Δεν θα κανεις τίποτα, ετσι.

Μονος σου ή με άλλον που γνωριζει, πρέπει να τσεκαρεις.

Δυστυχως, ετσι ηταν παντα τα συνεργεια κι ετσι θα'ναι. :yawn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει πλάκα που η Honda δηλώνει στα manual της ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο μετρικά εργαλεία! :D

Με ελάχιστες μόνο εξαιρέσεις, στο φίλτρο λαδιού και στα μπουζί αν δεν κάνω λάθος...

Να τηλεφωνήσεις, να τον προσβάλλεις κιόλας; :D

Άλλαξε συνεργείο καλύτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την παρασκευη πηγα στον Φωρουλη και αγορασα ενα σετ φιλερ με 4.5 ευρω. Σημερα ρυθμισα τις βαλβιδες μονος μου (εισ 0.10 σφιχτο εξ 0.10 χαλαρο) και το μηχανακι εχει μεγαλη διαφορα!! 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν θες να κανεις κατι σωστα, καν΄το μονος/η σου!

Δηλαδη πεταξα 80 ευρω στον μαστορα..... (θα ειχα βαλει ενα σωρο πραγματα)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα θα ερχομουνα εδω να γραψω!!!

Εντωμεταξυ οταν τις φτιαξαμε με τον μαστορα 0.10 το διακενο που το εκανα με το χερι ητανμεγαλυτερο απο οτι τωρα !! :_zeppelin:

Επισης στη δευτερη ρυθμιση που μου εκανε τις ειχε 0.10 πολυ χαλαρες περνουσε πολυ ανετα δηλαδη το φιλερ.

Υ.Γ. Αν γινεται το μηνυμα 

Την παρασκευη πηγα στον Φωρουλη και αγορασα ενα σετ φιλερ με 4.5 ευρω. Σημερα ρυθμισα τις βαλβιδες μονος μου (εισ 0.10 σφιχτο εξ 0.10 χαλαρο) και το μηχανακι εχει μεγαλη διαφορα!! 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αν θες να κανεις κατι σωστα, καν΄το μονος/η σου!

Δηλαδη πεταξα 80 ευρω στον μαστορα..... (θα ειχα βαλει ενα σωρο πραγματα)...

να μπει ξανα ΚΑΙ στο θεμα απο το οποιο μεταθερθηκε εδω! Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

80 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΑΛΒΙΔΩΝ ΣΕ ΠΑΠΙ;;;

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!!!

Κρεμασμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΟΧΙ 10 η ρυθμιση και μετα αφου δεν πετυχε μου αλλαξε καδενα και τεντωτηρα! 20 ευρω η εργασια και 50 τα πραγματα!

ολα μαζι 80

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρκετα τσιμπημενες οι τιμες του μαστορα. 8-10 ευρω εχει η καδενα και 15-20 ο γνησιος τεντωτηρας. 5 ευρω παιρνουν εδω για ρυθμισμα βαλβιδων σε παπι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα