Jump to content
Mike95Gr

XT 600E ή FMX 650???

Recommended Posts

Στα 30K χιλιομετρα  στο ΧΤ θα αλλαξεις 6 φορες λαδια (17λιτρα περιπου) και δτο FMX 10 (21,5 λιτρα) μια διαφορά της ταξεων των 4,5 λιτρων λαδιου στα 30 Κ οπως ειπα, δηλαδη 50 ευρω διαφορα σε κοστος αγορας λαδιου στα δυο χρονια αν υποθεσουμε οτι καποιος κανει 15Κ το χρονο.

Δηλαδη τα 25 ευρω τα θεωρεις ανασταλτικο παραγοντα για την αγορα του?

Η μεγάλη διαφορά δεν είναι τα λάδια προφανώς αλλά η κατανάλωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ενώ με το FMX θα ξετρελλαθείς..:tooth: 

ΧΤ από εμένα. με το FMX θα ξετρελλαθείς

Και εγω προτεινω ΧΤ στον φιλο μας, αλλο τι θα προτιμουσα για μενα... Εχω ερωτα με τους ματρακαδες! 

Η μεγάλη διαφορά δεν είναι τα λάδια προφανώς αλλά η κατανάλωση 

Η καταναλωση ειναι ενα θεμα αλλα ποσο διαφορα εχει και παλι? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως το XF για μενα ειναι πιο ωραιο απο το XT γιατι ειναι πιο συχρονο και εχει πιο ομορφο σχεδιασμο και ηλεκτρονικο κοντερ και το βρισκεις σε τιμη χωμα, το XT για μενα ειναι πολυ συνυθησμενο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το fmx ειναι αντικειμενικα ανωτερο.

Το ξεφιμωνεις κι' ολας και γινεται καλυτερο σε ολα του xt.

Απο 'κει και περα παρε ο,τι σου κανει κλικ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αληθεια τωρα? ΧΤ αντι fmx? Εχει οδηγησει κανεις το δευτερο και το λεει?  Το χοντακι ειναι μακραν πιο ομορφο και ειναι κλασης ανωτερο σε στυσιμο-φρενα και ποιοτητα κιλησης στο δρομο.Μονο και μονο που εβγαινε μαμα με 17αρες λεει πολλα.Το μονο μειων ειναι........ο Σαρακακης

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι έχασα το μέτρημα στα πόσα μηχανάκια πίσω ήταν :P 
Κατά τα άλλα φρενάριζε καλύτερα γιατί ήταν σαν τραμπολίνο, ενώ το δικό μου ήταν πέτρα
και για στρίψιμο ναι, πολύ καλύτερο, δεν συγκρίνονται οι εντουρίσιες με μοτάρτ!  
Τώρα για άποψη ομορφιάς θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενώ με το FMX θα ξετρελλαθείς..:tooth: 

ΧΤ από εμένα.

για αυτο δεν αναφερω κατι για το fmx δεν το γνωριζω δε μπορω να φερω γνωμη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για αυτο δεν αναφερω κατι για το fmx δεν το γνωριζω δε μπορω να φερω γνωμη..

Τι να σου κανουν εσενα αυτα, εσει εχεις ΤΟ εργαλειο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να σου κανουν εσενα αυτα, εσει εχεις ΤΟ εργαλειο!

ασε το μοτορι! ολα τα λεφτα για το μοτορι! να γινει πενα! ΕΡΓΑΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω προτεινω ΧΤ στον φιλο μας, αλλο τι θα προτιμουσα για μενα... Εχω ερωτα με τους ματρακαδες! 

Η καταναλωση ειναι ενα θεμα αλλα ποσο διαφορα εχει και παλι? 

πάνω από λίτρο. Σε τελική ανάλυση όποιος θεωρεί ότι αξίζει να δώσει για αυτό το μηχανάκι 2000 ας τα δώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω ανεβηκα σε fmx ως συνοδηγος και πηγαιναμε πορεια με φιλο σουζα.

Αν το ξεφιμωσεις και του βαλεις καμια εξατμισουλα, κανα φιλτρακι, μια χαρα μηχανακι γινεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω ανεβηκα σε fmx ως συνοδηγος και πηγαιναμε πορεια με φιλο σουζα.

Αν το ξεφιμωσεις και του βαλεις καμια εξατμισουλα, κανα φιλτρακι, μια χαρα μηχανακι γινεται.

κ εγω βλαμμενος πιτσιρικας ανεβαινα στον βλαμμενο ξαδερφο μου και σηκωνε το αστρακι που ηταν 53 χιλιοστα με 4η και 100χλμ και πηγαιναμε κανα χιλιομετρο λαμπαδα

αυτο τι σημαινει οτι ξαφνικα το αστρακι εγινε σοβαρη μοτοσυκλετα;

και για να αναφερθω και λιγο στο θεμα και εγω μαλλον το FMX θα επαιρνα

το θεωρω λιγο πιο "σωστο" απο το XT απο πλευρας συνολου

Τροποποιήθηκε από τον Gee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτο τι σημαινει οτι ξαφνικα το αστρακι εγινε σοβαρη μοτοσυκλετα;

οχι βεβαια.

Απλα εχω βαρεθει να ακουω για το fmx ενα σωρο αρνητικα τυπου "ειναι ταφος" "δεν αξιζει" "βαρετό" και 1000+ λογους να μην το παρει καποιος.

Με τις σωστες τροποποιησεις γινεται εξισου ευχαριστο με ενα xt (εκει ηθελα να εστιασω) και προσωπικα πιστευω ειναι πολυ καλυτερο με 2-3 μικροαλλαγες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν πρώτο μου μηχανάκι και μοναδικό που έχω οδηγήσει αρκετά (και δεν έχω οδηγήσει και ΧΤ), θα πω αυτά που λέω πάντα όποτε βγαίνει στην επιφάνεια το ερώτημα "φτηνό πολιτικό ψευτο-motard" και συζητιέται το FMX σαν επιλογή.

Αρνητικά

• Κατανάλωση εντός πόλης
  • Ακριβά πλαστικά (και όχι μόνο από Σαρακάκη, άντε να τα βρεις κάνα 20άρικο πιο φτηνά το κομμάτι αν πάρεις από εξωτερικό)
  • "Ψαλιδισμένα" άλογα (7 για την ακρίβεια)
  • Συχνά service (κάθε 1500χλμ 2 λίτρα λάδι, κάθε δεύτερη αλλαγή έλεγχο βαλβίδων)

Θετικά

• Μοτέρ σκυλί
  • Μηχανικά απροβλημάτιστο, ακόμα και με κακές συνθήκες χρήσης, αρκεί να κάνεις τη βασική συντήρηση (λάδια, βαλβίδες, υγρά φρένων, κανένα λαδάκι στην αλυσίδα, κλπ)
  • Μικρό κόστος συντήρησης (μικρή χωρητικότητα λαδιού και βαλβίδες με κοκκοράκια, με 50-60 ευρώ έχεις καθαρίσει με όλα).
  • Είναι στημένο εξ αρχής σαν motard, με ότι πλεονέκτημα συνεπάγεται αυτό σε σχέση με μετατροπές motard από εντουράκια του '80-'90

Να στο πω με απλά λόγια, το FMX από στήσιμο (φρένα, αναρτήσεις, σκελετός) φτάνει και περισσεύει για να διαχειριστεί τη δύναμη που βγάζει. Έχει κόσμο που τα σκαλίζει και τα πάει 50 άλογα στον τροχό (οκ, δεν το συνιστώ κιόλας γιατί θέλει άνοιγμα μοτέρ και πολλά λεφτά, μετά θα θες και καλύτερα φρένα/αναρτήσεις, αλλά γίνεται).

Γενικά νομίζω ότι και τα δύο είναι καλά μηχανάκια για τη χρήση που θες, απλά υστερούν σε διαφορετικά σημεία. Είτε πάρεις ΧΤ και ρίξεις λεφτά σε αναρτήσεις και φρένα, είτε πάρεις FMX και ρίξεις λεφτά για να το ξεφιμώσεις, πάνω κάτω με ίδιες δυνατότητες μάλλον θα καταλήξεις: ένα μηχανάκι αερόψυκτο με καρμπυρατέρ, με περίπου 45 άλογα και μικρή αυτονομία, αλλά αξιοπρεπείς αναρτήσεις/φρένα/κρατήματα και χαμηλό κόστος καθημερινής χρήστης.

Το θέμα είναι τι είναι πιο φτηνό και τι σου αρέσει. Πχ, στο FMX ξέρω ότι γενικά καθαρίζεις εύκολα με 4-5 βελτιώσεις. Ένα aftermarket φίλτρο αέρα γύρω στα 50 ευρώ, ένα σετ τελικά εξατμίσεων της επιλογής σου (μπορεί να παίζουν και μεταχειρισμένα ή να τα έχει ήδη πάνω το μηχανάκι), ένα σετάκι πιο μεγάλους λαιμούς από Γερμανία με 100-120 ευρώ και μια ρύθμιση μειγμάτων στο καρμπυρατέρ και τελείωσες.

Επίσης, αν θες να την πας μακρυά τη βαλίτσα, μπορείς να μοντάρεις πάνω σύστημα εξαγωγής από XR650L που είναι ακόμα δημοφιλές στην Αμερική και βγαίνουν και τώρα πράγματα. Πχ, ίσως να μπορείς αντί για 2 σε 2 που έχει, να βάλεις σύστημα 2 σε 1 της FMF που έχει και το powerbomb (μίνι θάλαμος διαστολής), για επιπλέον συμπίεση χωρίς να χάνει σε ρυθμό εξαγωγής, να βάλεις μηχανικό καρμπυρατέρ τύπου FCR, να αλλάξεις πιστόνι για μεγαλύτερη συμπίεση, να περάσεις πλαστικά από CRF που είναι εντουρίσια/μαλακά και δε θα σπάνε τόσο εύκολα, κλπ κλπ, όρεξη και λεφτά να έχεις.

Προσωπικά, δε θα έριχνα τόσα λεφτά στο μηχανάκι μου, γιατί το συνολικό κόστος θα πλησίαζε ένα μεταχειρισμένο KTM που θα ήταν ήδη στημένο ίδιο και καλύτερο, απλά αν θες να το σκαλίσεις έχεις πολλές επιλογές. Στα υπόψην έχω μόνο τις βασικές βελτιώσεις που είπα παραπάνω (φίλτρο και λαιμούς, τελικά έχω ήδη). Με αυτό τον τρόπο δε μειώνεις την αξιοπιστία, τσιμπάς πίσω το χαμένο του νεύρο, η κατανάλωση παίζει στα ίδια και χαμηλότερα γιατί το μοτέρ πλέον δουλεύει πιο αποδοτικά και δε χρειάζεται να το πνίγεις στο γκάζι για να κινηθεί όπως πρέπει, και στο δρόμο θα κρατάει πιο σωστά από ένα enduro που απλά έχει αλλαγμένες 17άρες ζάντες.

Τις προάλλές πάντως που πήγα χωριό για τις εκλογές, μετά από 1-1,5 χρόνο με κακό δούλεμα μόνο μέσα στην πόλη (μπουκωμένο, βρώμικο φίλτρο αέρα) σε εθνική οδό με ταχύτητες 100-150 και κόντρα αέρα στη μισή διαδρομή, δε μου έκαψε ούτε 6 στα 100. Αν το συμμαζέψω λίγο θα παίζει χαμηλότερα και μέσα στην πόλη.

Από εκεί και πέρα, η επιλογή είναι δική σου. Δες τι σου αρέσει περισσότερο, τι προτιμάς να θυσιάσεις ή να βελτιώσεις αργότερα (αν θες καλύτερα κρατήματα/φρένα και οδική συμπεριφορά πας σε FMX, αν θες από την αρχή λίγη δύναμη παραπάνω πας σε XT) και φυσικά και τι παίζει από αγγελίες/ευκαιρίες και αποφασίζεις. Το δικό μου πάντως ακόμα κι αν πάρω άλλο δε ψήνομαι να το δώσω. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, κάνω όλες μου τις δουλειές όλο το χρόνο με αυτό, μέχρι με χιονόνερο το έχω οδηγήσει στο κέντρο, δε δίνει στόχο για κλοπή και σε γενικές γραμμές όταν το δουλεύω σαν καθημερινό εργάτη θα μου ζητήσει 7-10 ευρώ βενζίνη τη βδομάδα και 25-60 ευρώ για service μια φορά κάθε 6-10 μήνες.

Προφανώς δεν υπολογίζω στο κόστος χρήσης αναλώσιμα όπως λάστιχα, αλυσίδες, γρανάζια κλπ, γιατί αυτά είναι έξοδα που είναι ίδια για όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας: όποιο από τα δυο και να πάρεις, ένα ζευγάρι 17άρια λάστιχα ίδια τιμή θα έχουν :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Fmx650 για 'μενα , σα στησιμο ειναι καλυτερο απο το ΧΤ500/600 που πρωτοβγηκε το '90 και εμεινε ιδιο(εκτος απο πλαστικα στην ουσια μεχρι το '96) μεχρι και το '03 που σταματησε η παραγωγη του .

Σα βαση το fmx650 ειναι καλυτερο , απο'κει κια περα και τα δυο εχουν μοτερ του '80 και τα 2 μια χαρα αξιοπιστα ειναι , τα δια φραγκα θα χρειαστουν για να μπει χερι σε αναρητσεις μοτερ κτλ για να γινουν λιγο πιο μαχιμα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Συχνά service (κάθε 1500χλμ 2 λίτρα λάδι, κάθε δεύτερη αλλαγή έλεγχο βαλβίδων) 

Νομιζω οτι υπερβαλεις για την αλλαγη λαδιων, καθε 1000 μιλια θελει αλλαγη το XR400R, το 600R και το 650R.

Το FMX το Domi και το XR650L αλλαζουν καθε 3000km.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχ, ναι, σωστός είσαι. Έγραψα τα service στις μισές αποστάσεις από ότι είναι κανονικά. Τα σωστά είναι κάθε 3000 λάδια και κάθε 6000 έλεγχο βαλβίδων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ας μου θυμησει καποιος ποτε σταματησε να παραγεται το ΧΤ600...2003-4..??

αν ναι τοτε επισης να μου πει καποιος σε ποιο μονοκιλυνδρο 10ετιας+ θα αλλαζει λαδια καθε 5χιλ χιλιομετρα κ οχι νωριτερα,η' ποσο θα συμπληρωνει μεχρι να φτασει τα 5 χιλιαρικα...

τα μηχανακια αυτα κατα 90% ειναι φαγωμενα απο καγκουρια....

ας μου θυμησει καποιος ποτε σταματησε να παραγεται το ΧΤ600...2003-4..??

αν ναι τοτε επισης να μου πει καποιος σε ποιο μονοκιλυνδρο 10ετιας+ θα αλλαζει λαδια καθε 5χιλ χιλιομετρα κ οχι νωριτερα,η' ποσο θα συμπληρωνει μεχρι να φτασει τα 5 χιλιαρικα...

τα μηχανακια αυτα κατα 90% ειναι φαγωμενα απο καγκουρια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επαναφερω λιγο το θεμα.

Σε fun factor ποιο θα ειναι καλυτερο? Θελει να αγορασει ενα εκ' των δυο κολλητος μου και θα πηγαινουμε μαζι βολτες.
Δεν ειναι αρκετα καγκουρας ωστε να τον μπλεξω με lc4, αλλα θελει και αυτος να μαθει να κανει εστω καμια μπαντα και να χωνεται και κανα ψιλο χωμα που θα πηγαινουμε μαζι.

Μπορει να προσφερει καγκουρια το fmx αν φοραει εστω κανα φιλτρο και τελικα ή θα ειναι απογοητευση και ειναι καλυτερο το δοκιμασμενο xt600?

Επισης ενα φθηνο xtx 660 στα 2000(μετα απο παζαρι) ασπουμε ενδεχεται να ειναι αρκετα καλυτερη επιλογη ωστε να αξιζει τα παραπανω λεφτα?
Μεχρι 1500 ηθελε να δωσει γενικα αλλα αν ειναι να γινει καλη επιλογη μπορει να δωσει και κανα ψιλο παραπανω.

Δεν περιμενω στανταρ απαντησεις, απλα να γινει λιγο συζητηση επειδη και 'γω δεν ειμαι σιγουρος.
Τωρα θα μου πειτε τραβα οδηγησε κανα fmx και μαθε μονος σου, πραγμα που λογικα θα γινει, αλλα θελω και καμια αποψη απο εδω.

Επισης βλεπω να γινεται λογος για καταναλωση οταν αναφερεται το fmx, αλλα απ' οτι βλεπω αντε να καψει κανα 6αρι με νορμαλ ρυθμους, οποτε φανταζομαι δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα. Το xt δε νομιζω να καψει κατω απο 5 λιτρα.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χτχ με 2000.Αν βρειτε χτυπηστε το,θα θελει σιγουρα μαζεματα αλλα αξιζει πολυ παραπανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χτχ με 2000.Αν βρειτε χτυπηστε το,θα θελει σιγουρα μαζεματα αλλα αξιζει πολυ παραπανω

Απο αποψη δυναμης εννοεις?

Απο βαρος/φρενα/αναρτησεις νομιζω ειναι ανωτερο το fmx.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα.Αλλη τεχνολογια μακραν καλυτερο.Μην κοιτας που το χοντα εχει αναποδο πιρουνι,ναι ειναι καλο,καλυτερο απο ενα χτ600

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταλαβα.

Μαλλον προς fmx ή xtx 660 θα σπρωξω την κατασταση αναλογα με το τι θα βρουμε διαθεσιμο.

Παιζουν κατι xtx στα 2200, λεω να τους ριξω μια ματια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To XTX είναι πιο βαρύ αλλά και πιο 'βαρύ' (σταθερό) με καλά φρένα.Θα μπορεί να σε ακολουθεί πιο άνετα σε μακρυνές εκδρομές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα