Jump to content
TXCELLAS

Διόδια

Recommended Posts

Παιδια ξέρετε τ παίζει με τα διόδια; Αν δεν διαπιστώσει η τροχαια την παράβαση (του να μν πληρώσω) και δεν φαίνεται η πινακίδα μπορούν να κανουν κατι παραπανω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

περσυ ελλαβα γραμμα απο αλυμπια οδο αε για απληρωτα διοδια του 2012.

αν δε φαινεται η πινακιδα νομιζω πως μπορεις να τους γραψεις κανονικοτατα

εκτος και σε σταματησουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν φαίνεται η πινακίδα σου όταν περάσεις και δεν υπάρχει κάποιος αστυνομικός εκεί για να σε σταματήσει δεν μπορούν να κάνουν κάτι, αλλά να ξέρεις ότι αν δώσουν σήμα πιο κάτω και σε πιάσουν να μην φαίνεται η πινακίδα σου και δεν έχεις χαρτάκι διοδίων θα σε σκίσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσύ δεν ρώταγες για ταξίδι 500 χιλιομέτρων σε ένα άλλο θέμα; Για αυτό το ταξίδι ρωτάς για διόδια;

Διόδια, εγώ με μοτό που ΔΕΝ έχει δύναμη να αναπτύξει ταχύτητα και ΦΑΙΝΕΤΑΙ κιόλλας ότι δεν μπορεί να ξεφύγει, θα τα πλήρωνα, έχω-δεν έχω πινακίδα. Γιατί; Πες ότι είσαι μπάτσος και βλέπεις-σε ειδοποιούν ότι πέρασε μοτό διόδια χωρίς να πληρώσει. Ποιόν θα προσπαθήσεις να σταματήσεις; Αυτόν με το 1000ρι που πάει 300, και μια που πέρασε και μια που διακτινίστηκε; Ή τον On-Off 500ράκι μονοκύλινδρο που ζορίζεται να πιάσει 160 και φεύγει-φεύγει κι ακόμα τον βλέπεις;

Μαγκιές στα διόδια, μόνο με μοτό που διακτινίζεται όταν χρειαστεί...

Επίσης, ΕΣΥ μην πας από Εθνική οδό. Με το μοτό που έχεις δεν σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και θα σκυλοβαρεθείς να πηγαίνεις, ενώ θα είσαι και εμπόδιο στους άλλους. Σου πρότειναν ωραιότατη διαδρομή στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει, θήβα, Λειβαδιά, Αμφίκλεια, Μπράλος, Λαμία, Δομοκός κ.ο.κ. Πήγαινε από εκεί, και στο σωστό ρυθμό θα είσαι, και πιο ωραία διαδρομή είναι και διόδια δεν έχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν πληρωσα ποτε διοδια με μοτο, βεβαια εγω η χωρις πινακιδα θα περναγα η θα ειναι παντα κατω απ την ουρα και τερμα λασπωμενη. Παντως κανονικα για να γινει κατι πρεπει εκεινη τη στιγμη να ειναι παραδιπλα τροχαια και να σε δουν να μην πληρωνεις, βασει νομου:

"Η βεβαιωση της παραβασης γινεται απο τα αρμοδια αστυνομικα οργανα που τη διαπιστωνουν ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ"

Επισης για το παραπανω θεμα που ειπαν για το χαρτακι, δεν υπαρχει καποια διαταξη που μας υποχρεωνει να κραταμε τις αποδειξεις, ασε που οποιος περναει με teopass, e-pass δεν εχει αποδειξη.

Και οι καμερες εκει δεν αποτελουν αποδεικτικο στοιχειο γιατι ειναι παρανομες, ποσο μαλλον για να τραβανε προσωπα. Ειναι το ιδιο με το να κανεις πχ υποκλοπη τηλεφωνου ως ιδιωτης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ισχύει ότι αν σου τραβήξουν το πρόσωπο είναι παράνομο, αλλά ο νόμος έχει αλλάξει και έχουν το δικαίωμα να σε σταματήσουν παρακάτω αν διαπιστωθεί ότι πέρασες τα διόδια χωρίς να πληρώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν πληρώσεις, μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως αποδεικτικό στοιχείο την φωτογραφία της πινακίδας σου, το μέρος και την ώρα που πέρασες και να σου αποστείλουν εγγράφως ειδοποίηση πληρωμής.

Δεν απαιτείται η παρουσία της τροχαίας για να βεβαιωθεί παράβαση πλέον (αλλά δεν γνωρίζω σε ποιους σταθμούς ισχύει αυτό).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσύ δεν ρώταγες για ταξίδι 500 χιλιομέτρων σε ένα άλλο θέμα; Για αυτό το ταξίδι ρωτάς για διόδια;

Διόδια, εγώ με μοτό που ΔΕΝ έχει δύναμη να αναπτύξει ταχύτητα και ΦΑΙΝΕΤΑΙ κιόλλας ότι δεν μπορεί να ξεφύγει, θα τα πλήρωνα, έχω-δεν έχω πινακίδα. Γιατί; Πες ότι είσαι μπάτσος και βλέπεις-σε ειδοποιούν ότι πέρασε μοτό διόδια χωρίς να πληρώσει. Ποιόν θα προσπαθήσεις να σταματήσεις; Αυτόν με το 1000ρι που πάει 300, και μια που πέρασε και μια που διακτινίστηκε; Ή τον On-Off 500ράκι μονοκύλινδρο που ζορίζεται να πιάσει 160 και φεύγει-φεύγει κι ακόμα τον βλέπεις;

Μαγκιές στα διόδια, μόνο με μοτό που διακτινίζεται όταν χρειαστεί...

Επίσης, ΕΣΥ μην πας από Εθνική οδό. Με το μοτό που έχεις δεν σου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και θα σκυλοβαρεθείς να πηγαίνεις, ενώ θα είσαι και εμπόδιο στους άλλους. Σου πρότειναν ωραιότατη διαδρομή στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει, θήβα, Λειβαδιά, Αμφίκλεια, Μπράλος, Λαμία, Δομοκός κ.ο.κ. Πήγαινε από εκεί, και στο σωστό ρυθμό θα είσαι, και πιο ωραία διαδρομή είναι και διόδια δεν έχει.

Η προταση σου ειναι καμια 75χλμ παραπανω φιλε μου. Αν ηταν ενα ταξιδι 200χλμ θα το εκανα ετσι οπως το λες αλλα τωρα να εχω να κανω 504 χλμ ταξιδι και να κανω 574χλμ δεν θα το κανω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι τα πρωτα χλμ να παω απο παραδρομους(τη διαδρομη που λες) και μετα απο εθνικη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περσυ ελλαβα γραμμα απο αλυμπια οδο αε για απληρωτα διοδια του 2012.

αν δε φαινεται η πινακιδα νομιζω πως μπορεις να τους γραψεις κανονικοτατα

εκτος και σε σταματησουν

Αν δεν φαίνεται η πινακίδα πως σε βρήκαν ;

Τροποποιήθηκε από τον Coyote Z750s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η προταση σου ειναι καμια 75χλμ παραπανω φιλε μου. Αν ηταν ενα ταξιδι 200χλμ θα το εκανα ετσι οπως το λες αλλα τωρα να εχω να κανω 504 χλμ ταξιδι και να κανω 574χλμ δεν θα το κανω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι τα πρωτα χλμ να παω απο παραδρομους(τη διαδρομη που λες) και μετα απο εθνικη..

Κάτι δεν μετράς σωστά.

Αθήνα>Θήβα>Αμφίκλεια>Δομοκός(μέσω Μπράλου, Λαμίας)>Κοζάνη(μέσω Λάρισας, Ελασόνας) είναι 457 χμ.

Από Εθνική οδό μέχρι Λαρσα, κι από κει πάλι Ελασόνα Κοζάνη, είναι 477 χμ.

Από επαρχιακό, εκτός από τα προαναφερθένα πλεονεκτήματα, ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ και 20 χμ.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με το δικό μου κ εγώ δεν θα το ρίσκαρα να μην πληρώσω... Να πας από παράδρομο κ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Αν σε πιάσουν εθνική χωρίς πινακίδα νομίζω έχει πολύ τσουχτερό πρόστιμο... Και με το xt δεν είναι και τόσο δύσκολο να σε πιάσουν αν θελήσουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη χειροτερη απλα:

1) σταματας και κρυβεις/βγαζεις την πινακιδα σου λιγο πιο πισω

2) καθως πλησιαζεις τσεκαρεις αν υπαρχει τροχαια παρκαρισμενη παραπερα

3) αν δεν υπαρχει, την κανεις και σταματας λιγο παρακατω να ξαναβαλεις την πινακιδα σου

4) καποιες φορες και να υπαρχει αν εχεις την ιπποδυναμη παλι το ιδιο κανεις :P

και να ειδοποιησουν για παρακατω αν δεν εχουν πινακιδα να δωσουν δεν σου κανουν τιποτα, ουτε "χαρτι" δε μπορει να σου ερθει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια σε ενα βιντεο ειδα εναν τυπο με ενα hayabusa ο οποιος ειχε την πινακιδα "κολλημένη" στο σακίδιο του. Φαινόταν δηλαδη.

Με μια πρόχειρη ματια στο google δεν βρηκα πουθενα να λέει οτι είναι παράνομο αυτό.

Εαν ισχύει λύνει λίγο πολύ το προβλημα διοδίων.

Βαζεις ενα velcro διπλης οψης στην τσαντα και στν πινακιδα, σταματας την βγαζεις απο τν πλατη σου περνας σταματας την βαζεις και συνεχιζεις κυριος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται ότι δεν στέκει αυτό.

Η πινακίδα είναι αναπόσπαστο μέρος της μοτοσυκλέτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σοβαρα τωρα;;; Συζητάμε το αν θα πληρώσει καποιος σε ταξιδι διόδια;;;

Με μηχανακι;; Ποσο δηλαδη ειναι το κόστος των διοδίων και πόσο σημαντικό σε ενα ταξιδι;;

Αν ειναι δυνατόν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σοβαρα τωρα;;; Συζητάμε το αν θα πληρώσει καποιος σε ταξιδι διόδια;;;

Με μηχανακι;; Ποσο δηλαδη ειναι το κόστος των διοδίων και πόσο σημαντικό σε ενα ταξιδι;;

Αν ειναι δυνατόν...

Είναι θέμα ιδεολογίας. Αν σου βάζαν συντελεστή φορολογίας στο εισόδημα σου 0,5% με αιτιολογία «υπέρ Ολυμπιακών έργων 2004» θα έλεγες «έλα μωρέ 70 ευρώ τον χρόνο είναι»;

Μιλάω για την Ελλάδα πάντα.

Τροποποιήθηκε από τον Dimitrismaxrpm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι θέμα ιδεολογίας. Αν σου βάζαν συντελεστή φορολογίας στο εισόδημα σου 0,5% με αιτιολογία «υπέρ Ολυμπιακών έργων 2004» θα έλεγες «έλα μωρέ 70 ευρώ τον χρόνο είναι»;

Μιλάω για την Ελλάδα πάντα.

Τι σχεση εχει αυτο που λες με τα διοδια ;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σχεση εχει αυτο που λες με τα διοδια ;;

Το ίδιο πράγμα είναι. Καλείσαι να πληρώσεις για κάτι που έχει ήδη πληρωθεί, πλουτίζοντας τον εργολάβο ο οποίος τα έκανε πλακάκια με τους κυβερνώντες για να τα παίρνει.

Κατά την άποψή μου τουλάχιστον.

Το έχουμε συζητήσει σε άλλο θέμα, προσωπικά δεν έχω να προσθέσω περισσότερα. Όποιος αισθάνεται πως δικαίως του ζητείται αντίτιμο στον δόμο, το πληρώνει. Αντίθετα με κάποιους άλλους, και τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλιστα, δεν θυμάμαι ποτέ να με αναγκάσουν να χρησιμοποιήσω ΕΟ για να πληρώσω διόδια όπως και να έχω εναλλακτική της έκτακτης εισφοράς.

Ελπίζω μόνο Όσοι δεν πληρώνουν διόδια να το κάνουν έχοντας εμφανή την πινακίδα τους, γιατί αλλιώς δεν είναι ιδεολόγοι αλλά τσάμπα μάγκες!

Από το Moto G

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από ποτε το να πληρωνεις διοδια η όχι είναι μαγκια, οποτε να προκυπτει το "τσαμπα μαγκες"?

καπου τα μπερδευεις φιλτατε panick.

Οσο για το θεμα κρυφες η φανερες πινακίδες, σε συνδιασμο με μαγκια, ας βγουν οι μπαρες και οι καμερες και μετα ελα και συγκρινε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι τελευταίο κι από μένα για το φίλο και τέλος (γιατί το βλέπω να γίνεται μπίλιες κι αυτό το θρεντ) :crazy: .

Με κρυμμένες πινακίδες δεν είσαι τσάμπα μάγκας,τους πολεμάς με τον ίδιο ύπουλο τρόπο που σε πολεμάνε κι αυτοί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοινωνιολογικά και ηθικοπλαστικά αν θέλετε να συζητησουμε το ζήτημα πολυ ευχαρίστως. Τοσο για την χρησιμότητα, όσο και για την ορθότητα του μέτρου των διοδίων.

(Αν και δεν ειμαι υποχρεωμένος να το κανω, λεω πως ειμαι κατά κάθε εισπρακτικού μέτρου σε μια κοινωνία αλλα αυτό ανήκει σε μια αλλη συζήτηση με ευρυτατο πεδίο θεμάτων, οπως ειναι η νόμοι, η ηθική, η έννοια της κοινότητας - κοινωνίας κ.οκ.)

Ωστόσο, μεχρι λογικής αποδείξως του εναντίου προφανως και ειναι αστείο να συζητάμε για τα διόδια σε ενα ταξιδι με μοτοσυκλέτα... Αστεία ποσά και μικροπρεπείς συμπεριφορές.

Τζαστ μαι του σεντς.

Φιλικά, Βασιλης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Από ποτε το να πληρωνεις διοδια η όχι είναι μαγκια, οποτε να προκυπτει το "τσαμπα μαγκες"?

καπου τα μπερδευεις φιλτατε panick.

Οσο για το θεμα κρυφες η φανερες πινακίδες, σε συνδιασμο με μαγκια, ας βγουν οι μπαρες και οι καμερες και μετα ελα και συγκρινε.

Αυτός που επιλέγει να μην πληρώσει διόδια θα πρέπει να το κάνει με τρόπο τέτοιο ώστε να υποστεί τις οποίες συνέπειες της πράξης του.

Μετά μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια ώστε να υποστηρίξει την άποψη του.

Μπορεί επίσης να πιέσει την κυβέρνηση να αλλάξει τις συμβάσεις με άλλες δικαιότερες..

Το να υποστηρίζει ότι με άλλη μια παράβαση, την κάλυψη της πινακίδας, μπορεί να μείνει ατιμώρητη η πρώτη, εμένα με ξεπερνά.

Από το Moto G

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα