Jump to content
Hulk21

βιβλιο με θεμα τον κινητηρα αυτοκινητου/μηχανης

Recommended Posts

Καλησπερα.. θα ηθελα να μαθω εαν γνωριζετε κανενα βιβλιο που εχει σχεση με την μηχανολογια/βελτιωση κινητηρων γιατι με.ενδιαφερει πολυ αυτο το θεμα (θελω να σπουδασω πανω σε αυτο) αλλα πιστευω οτι πρεπει να ξερω κατι παραπανω οταν μπω (αμα μπω) στο πανεπιστημιο και γενικα να ξερω γιατι πιστευω ειναι πολυ χρησιμο να εχει καποιος τετοιου ειδους γνωση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σου συνιστώ να πλακωθείς να μπεις, μετά εχεις απειρο χρονο να διαβάσεις ότι θελεις.

Αν παντως δεν σε πειθω, μια καλή αρχη ειναι τα βιβλία του Graham Bell, 2 stroke and 4 stroke performance tuning.

Εκδοσεις Haynes.

Τροποποιήθηκε από τον Mcpap

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχω διαβάσει, αν και το πάει λίγο στα Αμερικάνικα, καταπληκτικό βιβλίο.

Οι έλληνες ''tuners'' που πιάνουν βούρτσα και γυαλίζουν ότι αυλό βρουν, καλό είναι να διαβάσουν το κεφάλαιο που εξηγεί την ποιότητα της ροής και όχι την ποσότητα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες τα απολύτως βασικά, όσο πιο απλά γίνεται και φτιαγμένα για άσχετους εντελώς, έχω να σου προτείνω ένα...manual από aftermarket αεροπλανάκι για το microsoft flight simulator :D

Ούτε κάνω πλάκα, ούτε ειρωνεύομαι. Ο λόγος που ήξερα πώς λειτουργούν μείγματα, καρμπυρατέρ και λοιπά κόλπα ήταν ότι έπαιζα τέτοια games στο pc, οπότε αναγκαζόμουν να διαβάσω και τα manuals. Από εκεί και μέτα, όσο πιο ρεαλιστικό το game τόσο πιο πολλά μάθαινες. Μπορεί πχ από λάθος χειρισμό σε ελικοφόρο με πιστόνια να σου σβήσει κινητήρας, μπορείς όμως και να τον ξαναξεκινήσεις, κλπ (βασικά, αν θυμάμαι καλά είναι και άσκηση για το δίπλωμα αυτό).

Για μια εντελώς απλή εξήγηση λοιπόν, μπορείς να πας στο παρακάτω link και να δεις τις σελίδες 7 ως 18, που εξηγεί με πολύ απλά λόγια και κατανοητά σχήματα πώς δουλεύει ένας κινητήρας εσωτερικής καύσης. Το γεγονός ότι είναι κινητήρας αεροπλάνου δε σε νοιάζει, γιατί το συγκεκριμένο φοράει έναν 4κύλινδρο boxer μόλις 65 ίππων. Θα μπορούσες άνετα να τον βάλεις σε μηχανάκι αν χωρούσε και δουλεύει ακριβώς όπως οποιοδήποτε μοτέρ με καρμπυρατέρ.

https://dl.dropboxus...usim_Manual.pdf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να πω και εγω την χαζομαρα μου και πεταξε την στον καλαθο αν δεν συμφωνεις...

υπαρχει ενα στα ελληνικα,παλιο σχετικα αλλα λεει αρκετα απλα και κατανοητα σε σχεση με αυτοκινητα ομως(για μηχανες αποτι θυμαμαι δεν αναφερει κατι)

ειναι το μπλε βιβλιο των ΕΠΑΛ του Ευγενιδιου Ιδρυματος, "Αυτοκινητα και Μηχανηματα Τεχνικων Εργων", των Κουζελη και Παναγιωτιδη

Ξεκιναει απο αμαξια και προχωραει μεχρι γκρειτερ και μπουλντοζες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο youtube βιντεακια; ο πατερας μου , μου ειπε οτι ειναι πιο ευκολο να μαθεις απο κει.. ευχαριστω παντως...mcpap οι βασεις του μετσοβιου φετος ηταν 18.840 καπου εκει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο youtube βιντεακια; ο πατερας μου , μου ειπε οτι ειναι πιο ευκολο να μαθεις απο κει.. ευχαριστω παντως...

Μια καλή αρχή.

4Τ κινητηρας.

Ουσιαστικά, χρειάζεται να μάθεις ποιά ειναι τα εξαρτήματα και τι κάνει το καθένα.

Αναλύεις και βλέπεις το καθενα ξεχωριστα, τι ρόλο επιτελεί.

Μετα, τα συνθέτεις και (εφόσον ηδη γνωριζεις τι κανει το καθένα), καταλαβαινεις την λειτουργία του κινητήρα.

Ειναι και προαπαιτουμενα κάποια.

Πχ. τι ειναι η καύση ? (Γιατι δεν μπορουμε να καίμε νερό και πρέπει ντε και καλά να εχουμε καύσιμο ? )

Τι πα να πει 4Τ ?

κλπ...

Τα βιντεο και οι εικονες ειναι τεράστια βοήθεια, αλλά τα γραπτά ειναι καλύτερα σαν αρχή.

Τα Haynes και Clymer ειναι άριστα.

http://www.haynes.co.../45.10430sp.pdf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ξέρεις πάντως, πως στο Πολυτεχνείο δεν απαιτούνται τέτοιες γνώσεις. Είχαμε 70 πάνω - κάτω μαθήματα εκ των οποίων μισό (δεν αστειεύομαι, μισό ήταν) αφορούσε κινητήρες εσωτερικής καύσης και στο οποίο η προσέγγιση ήταν παρεμφερής με αυτή της Φυσικής σου στην δευτέρα λυκείου. Δηλαδή, θερμικοί κύκλοι και διαγράμματα, καμία επαφή με το πώς υλοπιούνται όλα αυτά στη πράξη. Δεν θα το πίστευα ποτέ, αλλά είναι εφικτό (και διαρκές φαινόμενο) να βγεις από την σχολή και να μην ξέρεις τι εστί στρόφαλος, δεν στο πάω πιο μακριά ή πιο σύνθετα.

Γνώμη μου βέβαια οτι δεν νοείται μηχανολόγος που να μην γνωρίζει τα εξαρτήματα, τις "παραλλαγές", τις επιπτώσεις τους σε έναν κινητήρα, αλλά αυτό είναι αλλουνού, μη ακαδημαϊκού παπά ευαγγέλιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αρχή διάβασε MEK I για ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ

Σωστός ο φίλος!

http://mekepal.gr/mek1/%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tuned to race/Engineered to Race/Modern Engine Tuning κλπ. τα ψάχνεις στη Haynes ως επί το πλείστο. Έπειτα καλά είναι και βιβλία με τα βασικά, όπως Τεχνολογία του Αυτοκινήτου (Ζαχμάνογλου,Καπετανάκης, Καραμπύλας, Πατσιαβός), καλά είναι και μερικά τεχνικά εγχειρίδια από περιοδικά κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να 'στε καλα..

Να ξέρεις πάντως, πως στο Πολυτεχνείο δεν απαιτούνται τέτοιες γνώσεις. Είχαμε 70 πάνω - κάτω μαθήματα εκ των οποίων μισό (δεν αστειεύομαι, μισό ήταν) αφορούσε κινητήρες εσωτερικής καύσης και στο οποίο η προσέγγιση ήταν παρεμφερής με αυτή της Φυσικής σου στην δευτέρα λυκείου. Δηλαδή, θερμικοί κύκλοι και διαγράμματα, καμία επαφή με το πώς υλοπιούνται όλα αυτά στη πράξη. Δεν θα το πίστευα ποτέ, αλλά είναι εφικτό (και διαρκές φαινόμενο) να βγεις από την σχολή και να μην ξέρεις τι εστί στρόφαλος, δεν στο πάω πιο μακριά ή πιο σύνθετα.

Γνώμη μου βέβαια οτι δεν νοείται μηχανολόγος που να μην γνωρίζει τα εξαρτήματα, τις "παραλλαγές", τις επιπτώσεις τους σε έναν κινητήρα, αλλά αυτό είναι αλλουνού, μη ακαδημαϊκού παπά ευαγγέλιο.

δεν ειμαι ασχετος, απλα δεν τα γνωριζω σε βαθος..

αυτο αναφερεται αποκλειστικα σε διχρονους κινητηρες; (εχω ενα διχρονο μπομπο ψιλοχαλασμενο 50κυβικα και μπορω να κανω πειραματα πανω του :mB_kalo_e: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εννοούσα ότι είσαι άσχετος και ελπίζω να μην σε προσέβαλλα γιατί δεν είχα καθόλου τέτοια πρόθεση. Ήθελα μόνο να σου αποσαφηνήσω κάποια πράγματα περί σχολής για να μην ξενερώσεις αν τελικά αποφασίσεις να σπουδάσεις μηχνολογία :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εννοούσα ότι είσαι άσχετος και ελπίζω να μην σε προσέβαλλα γιατί δεν είχα καθόλου τέτοια πρόθεση. Ήθελα μόνο να σου αποσαφηνήσω κάποια πράγματα περί σχολής για να μην ξενερώσεις αν τελικά αποφασίσεις να σπουδάσεις μηχνολογία :_thumbsup:

εε σιγα που θα παρεξηγησω για ενα σχολιο απλα ηθελα να ξεκαθαρισω και στους υπολοιπους οτι χονδρικα ξερω καποια πραγματα.. εχω καταληξει (αν και ειναι νωρις ακομα) στην μηχανολογια.. εγω απο την στιγμη που θα περασω (πρεπει να στρωσω τον κ.λο μου να βγαλω τοσα μορια) θα παω με εναν στοχο εκει.. εσυ εχεις σπουδασει μηχανολογια;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα