Jump to content
μάθο...

Γεννηθείς έν έτει 1931...οδηγός VS mAthosalina πεζή!...

Recommended Posts

Σταματημενο το ΙΧ μου,βαζω(ευτυχως...)τα παιδια στα καθισματακια και η mAthosalina τον μικρο στο απο κει καθισμα του πισω...Ανοιχτη η πισω πορτα,κι αυτος(ποιος αυτος;...θα δεις πιο κατω...) να εχει σταματησει με το Toyota του να περιμενει... Κλεινει την πορτα η γυναικα και παει να φυγει πισω απο το οχημα για να περασει ο παπους....αλλά...ο παπους ειχε τη δικη του λογικη.Γκαζι ΑΜΕΣΩΣ μολις εκλεισε η πορτα..............................................η αισθηση "περναω-δεν περναω" δεν επαιζε...

Μετα θυμαμαι τη γυναικα μου αναμεσα σε λαμαρινες δυο ΙΧ............

....θυμαμαι ενστικτωδως τα παιδια πισω να κλαινε "μαμαααα"και τους παλμους μου 180.......

...θυμαμαι που φωναξα τοσο ΔΥΝΑΤΑ "ΣΤΑΜΑΤΑΑΑΑ ΜΑΛΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑ" που με ακουσε μαλλον ο Θεος(και μας φυλαξε....)και σιγουρα ο παπους αφου του εσβησε το αμαξι.....και ΕΥΤΥΧΩΣ γιατι η γυναικα εγκλωβισμενη αναμεσα σε λαμαρινες ηταν ισως ο-ρ-ι-α-κ-α για να συνθλιβει!!!!!!!!!!!!!

...σιγουρα μετα θυμαμαι που ΚΡΑΤΗΣΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ και δεν ακουμπησα ουτε τριχα απο τον παπου... διοτι τωρα θα ημουν φυλακη για φονο 100%......................................

τι εμεινε...

Μαθημα 1°:Ο οδηγος του Τουοτα εχει μολις τελειωσει το φαϊ και σε ναρκωμενη σχεδον demo κατασταση παιρνει το ΙΧ να παει να ξαπλωσει...ΠΡΙΝ απο αυτο ομως Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α δε λειτουργει εγκεφαλικα επανω του...........................................................τού μιλουσα και με κοιτουσε σαν νεκρος! Κυριολεκτικα!!!

Μαθημα 2°:Οσο χρονων κι αν εισαι,επομενο βημα μετα το ΣΟΚ ατυχηματος ειναι...Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ να κοιταξω να τη σκαπουλαρω"μηπως δε φταιω και ξερεις και..."....εκει θυμαμαι που ειπα στον εαυτο μου "Κωστα...τα παιδια σου"...και ΠΑΡΕΜΕΙΝΑ ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ!!!Μονο ειπα εντονα και κοιτωντας τον καταματα ΔΕΝ ΠΑΣ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΡΟΧΑΙΑ!!!

Μαθημα 3°:Τους ανθρωπους που αγαπαμε,στη δυσκολη στιγμη νοιωθεις οτι δεν παιζει Νόμος και αν γινει "τσαφ"...λες ας παω στο διαλο ή στη Φυλακη...δεν υπαρχει δυναμη να σε κρατησει...αν συμβει κατι σε αυτους...ΚΙ ΟΜΩΣ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ γιατι .......λεγεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!Και το "μετα" ειναι κατι που πρεπει να σκεφτουμε απο πριν...

Μαθημα 4°:Υλικες ζημιές εγω...τρεξιμο Νοσοκομεια για ελεγχο....τα παιδια αλλου...το ΣΟΚ σε ολους...ολα μα ολα εδω εγω ...εκτος απο ΕΝΑΝ...Ο ΠΑΠΟΥΣ γεννηθεις το 1931 οδηγει και εφυγε ΠΑΛΙ με το ΙΧ του μετα....ρωτησα "με το αυτοκινητο θα φυγεις"....Ναι,μου ειπε...εντελως φυσιολογικα...Κι αν σκοτωσεις καποιον;....Ε οχι δα....μου ειπε εντελως ΠΙΟ φυσιολογικα...ο Ελληνας αλλαζει λεμε;...

Μαθημα 5°:Ο Νόμος οριζει για ολη αυτη την ταλαιπωρια μου(μας...)...ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ τού φταιχτη... τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο...ΑΥΤΟΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ!!!

Για να κανει οπισθεν το ΙΧ ο παπους...απλα δεν μπορεσε...το ανελαβε ο Αστυνομικος που ηρθε στο συμβαν...και ο παπους πηρε το ΙΧ και εφυγε...

ΜΑΘΗΜΑ 6°:ευτυχως ακομα γυρω μας ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...Ενα μεγαλο Ε-Υ-Χ-Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ω ΣΤΟΝ ΝΕΑΡΟ ΦΙΛΟ που σταματημενος αντιθετα στον παπου με το δικο του ΙΧ ειδε το ολο σκηνικο και κορναρε να σταματησει βλεποντας τον να πατα γκαζι ευθεια...εμεινε εκει στο συμβαν και ειπε δεν φευγω αν δεν πω στην Τροχαια οτι ειδα "πρεπει να σταματησει αυτο καποτε"...και μου εδωσε τηλεφωνο και στοιχεια "οτι χρειαστεις φιλε εδω ειμαι"...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

...παμε αυριο για Τροχαια,τραυματισμο δοξα το θεο, ευτυχως περα απο κατι εκχυμωσεις και μωλωπες τοπικα δεν ειχαμε,αναμενω να κανει δηλωση ο παπους να φτιαξω την πορτα που τσακιστηκε απο το συμβαν και.....ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ!!!Και το σταυρό μας να μας φυλαει..

...και ξερεις...σκεφτομουν μολις ,οτι φοραμε εξοπλισμο ασφαλειας,οδηγουμε αμυντικα,κρανος κ για κατουρημα,τον ΚΟΚ και τα ματια μας,σεβασμο στους αλλους..ζωνες παντου,πιοτο και οδηγηση οχι και πας να κλαψεις ...σταματημενος ....και γιατι;.........

Ολα καλα...ειμαστε καλα...ολα ως εμπειρια και ....τα'πα για να μη σκασω!......

ΥΓ.Παπασουζα...σορυ που σ'εστησα στο ραντεβου αλλά σε ξεχασα πανω στον "πανικο"...θα επανελθω :)

ΥΓ2...Οργη-θυμος-τσιτα νευρα-ψυχραιμια-καθαρο μυαλο-Ελλαδα........συναισθηματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

λιγα μπορουμε να πουμε εμεις οι τριτοι, ευτυχως τελος καλο, ολα καλα

με τους παππουδες και τους διαφορους ακαταλληλους δυστυχως δεν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σταματημενο το ΙΧ μου,βαζω(ευτυχως...)τα παιδια στα καθισματακια και η mAthosalina (τον μικρο.. :wub: :wub: :wub: ) στο απο κει καθισμα του πισω...............................................................................................

.............................................................................................................

ΥΓ2...Οργη-θυμος-τσιτα νευρα-ψυχραιμια-καθαρο μυαλο-Ελλαδα........συναισθηματα...

Kαι μας το έλεγε ο Χίου,αμ δεν μας το λέγε.,,<<<ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΜΕΣΑ..ΚΛΕΙΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ.. :angry:>>

Eυτυχώς τέλος καλό-περίπου,όλα καλά και ποτέ ξανά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωπώ μάγκα μου, χοντρό σκηνικό, από το τίποτα, χωρίς κανένα λόγο....

Περαστικά σας Κώστα!

Κυνήγησε τον ανηλεώς να πάρεις όσα περισσότερα χρήματα γίνεται. Εάν οι ασφαλιστικές διαπιστώσουν ότι οι ηλικιωμένοι είναι ιδιαιτέρως ζημιάρηδες και ανέβουν τα ασφάλιστρα τους, ίσως αυτό σταδιακά να μειώσει τον αριθμό των φονιάδων στο τιμόνι.

Γιατί γενικά από τον κρατικό μηχανισμό δεν είναι να περιμένουμε και πολλά...

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού δεν είχατε και χειρότερα πάλι καλά. Αλλα και πάλι ρε γμτ δεν ξέρεις απο πού θα σ' έρθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περαστικα ρε κωστα.. αφου κρατηθηκες να μην τον στειλεις μια ωρα αρχιτερα... τι να πεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1931 δηλαδη 83 χρονων? μια χαρα ! και ο παππους μου οδηγαγε μεχρι τα 80, δεν ακουγε κιολας,ειχε 80% απωλεια μια χαρα ! και ηταν κινδυνος θανατος, αν δεν ειχε αρρωστια θα οδηγαγε ακομα φανταζομαι και θα ειχαμε αλλα.. η πιο τρομακτικη εμπειρια της ζωης μου ειναι πριν κανα 7ρι χρονια που γυρναγαμε απο μπανιο με τον παππου και ενω ολα ηταν καλα κατι τον πιανει και αρχιζει προσπεραση.. με 60 εμεις, με 55 το αλλο αμαξι, μιση ωρα στο αντιθετο ρευμα σε ορεινο μερος με στροφες και στενο δρομο, σκαει μυτη νταλικα απεναντι διπλη παρακαλω, αρχιζει μας αναβοσβηνει φωτα, παταει κορνες, ο παππους εκει, η γιαγια διπλα ουρλιαζε, εγω ειχα βαλει τα χερια στα μπροστινα καθισματα και περιμενα να πεθανω. Ειλικρινα το λεω ! πιστεψα οτι αυτο ηταν, τελειωσε, εβλεπα τα παντα να περνανε μπροστα απο τα ματια μου, εικονες να γελαω στο σχολειο παρεα με αλλα παιδακια, φιλους και κατι ακυρα πραγματα που δεν μπορω να εξηγησω πως μου ερχονταν, νοσταλγια για την ζωη που θα εχανα μαλλον :P τελος παντων ο παππους τσακιστικε στα φρενα και προλαβαμε να ξαναμπουμε στη λωριδα μας καμια 50ρια μετρα πριν γινουμε ενα με την νταλικα η οποια περασε ξυστα μας και συνεχισε να παταει κορνα ακομα και οταν περασε απο μας για πολλα μετρα.. ηταν και η τελευταια φορα που μπηκα στο αμαξι απο τοτε. Τι θελω να πω με ολα αυτα? Δυστυχως δεν ξερω πως, αλλα οι πιο πολλοι μαλλον δεν εχουν καμια επιγνωση των δυνατοτητων τους και του τι πραγματικα κανουν. Ας πουμε και εγω φανταζομαι τον εαυτο μου να οδηγαει οταν ειμαι παππους (δεν συμφωνω με το να τους παιρνεις την αδεια με το που περασουν τα 70 γιατι ειναι ενα καθολικο γενικο μετρο που αφορα ανθρωπους, αρα μου φαινεται αδικο), αλλα δεν μπορω να καταλαβω.. Φανταζομαι οτι εγω θα οδηγαω συνετα. Αυτοι δνε μπορουν να οδηγουν με βαση τις δυνατοτητες τους? Δεν το καταλαβαινουν? Μηπως αυριο μεθαυριο δνε το καταλαβαινω ουτε εγω και γινω κινδυνος θανατος? Μηπως δνε το καταλαβαινει κανενας τελικα ? Μηπως η μονη λυση ειναι οντως να τους απαγορευεται η οδηγηση οσο ασχημο και "φασιστικο" ειναι αυτο? Ποιος ξερει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κυνήγησε τον ανηλεώς να πάρεις όσα περισσότερα χρήματα γίνεται. ...

Oχι φιλε...ουτε 1€ δεν θελω παραπανω απο οσα κοστιζουν η επισκευη της πορτας...ΟΜΩΣ...αν υπηρχε/υπαρχει τροπος να το κυνηγησω ωστε να του αφαιρεθει η αδεια οδηγησης για καποιο χρονικο διαστημα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα το κανω...γιατι δεν εχω ουτε μια στο τρισεκατομυριο,να σταματησει μόνος του να οδηγει...μηπως και ετσι τουλαχιστο σκεφτει λιγο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τι να πω ρε φιλε...

αυτο το μπουρδελο κρατος δεν εχει κανει ουτε μισο βημα μπροστα...

ευχομαι να το ξεπερασετε οσο ποιο γρηγορα γινεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι ρε φίλε! Ανατρίχιασα! Η σύζυγος δάκρυσε από τα νεύρα και την ένταση της περιγραφής... (Τό 'χει και στο τσεπάκι της βέβαια...)

Φώναξε "σκέψου να έβγαζε εκείνη την ώρα το παιδί από το αμάξι και να τους χτυπούσε και τους δύο!!!"

Ευτυχώς το φυτό σταμάτησε! Ευτυχώς!

Περαστικά στη σύζυγο φίλε! Να της δώσεις τις ευχές μας!

Και σε εσένα και τα παιδιά περαστικά (ψυχολογικά).

Δυστυχώς ο νόμος δεν σκαμπάζει από πρόληψη...

Μόνο αν συμβεί το κακό "επεμβαίνει"...

Σε μια περίπτωση που απέφυγα με κόπο ένα δίποδο ζώον με φορτηγό (βγήκα εκτός δρόμου) και δεν σκοτώθηκα, ούτε χτυπήσαμε, πήρα τηλ. την τροχαία, είπα αναλυτικά το συμβάν (με πινακίδες κλπ) και ρώτησα:

-Τι μπορείτε να κάνετε γι' αυτό; Θα σκοτώσει κάποιον αυτός!

-Τότε θα επέμβουμε! Τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε... Αφού δεν είχατε επαφή, κεράκι στην εκκλησία...

Ο σώζων εαυτόν σωθήτω...

Περαστικά και πάλι και τις ευχές μας στη σύζυγο, φίλε!

Τροποποιήθηκε από τον zoo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτυχώς όλα είχαν καλή κατάληξη! Και μόνο που διάβασα την περιγραφή σου ειλικρινά τρόμαξα! Θα πω επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ, στον άγνωστο εκείνον άνθρωπο που κόρναρε στον παππού, και δεν έκανε την κίνηση να φύγει.Περαστικά στη γυναίκα σου, και ελπίζω τα παιδιά σου να ξεπεράσουν το σοκ.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομιζω οτι η τυχη ηταν μαζι σας Κωστα καθως σε τετοιες καταστασεις μονο αυτη εχει τον λογο.

ευτηχως που δεν συναιβει τπτ χειροτερο κ το παρ'ολιγον ατυχημα σταματησε εκει.

μονο που διαβασα τις πρωτες γραμμες ειχε σηκωθει η τριχα μου..ειλικρινα ευγε που κρατηθηκες κ δεν εχασες το δικιο σου...!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:shock: :shock: :shock: ................

Δοξάζω τον Θεό για όλα........δεν έχω λόγια να πω....μέχρι να τελειώσω το διάβασμα με έπιασε πονοκέφαλος......Κώστα ελπίζω φίλε μου να πήγατε σε νοσοκομείο και να έγινε έλεγχος εσωτερικά...δεν θυμάμαι τι διάβασα το σόκ είναι μεγάλο και αν δεν σκεφτόμουν ότι είναι η ώρα προχωρημένη θα σε ενοχλούσα τηλαφωνικά.....ελπίζω νάστε καλά και δεν σχολιάζω τίποτα άλλο....απίστευτα πράγματα στα καλά καθούμενα .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαθημα 3°:Τους ανθρωπους που αγαπαμε,στη δυσκολη στιγμη νοιωθεις οτι δεν παιζει Νόμος και αν γινει "τσαφ"...λες ας παω στο διαλο ή στη Φυλακη...δεν υπαρχει δυναμη να σε κρατησει...αν συμβει κατι σε αυτους...ΚΙ ΟΜΩΣ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ γιατι .......λεγεται ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!Και το "μετα" ειναι κατι που πρεπει να σκεφτουμε απο πριν...

και ευτυχως που υπάρχει και την έχεις, Κωστή.

Αμφιβάλλω για μενα, αν θα την είχα....

Τα πιο θερμα μας περαστικά κι απο τους 2 μας, στην Μαθοσαλίνα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΥΓ.Παπασουζα...σορυ που σ'εστησα στο ραντεβου αλλά σε ξεχασα πανω στον "πανικο"...θα επανελθω :)

Εσεις να στε καλα φιλε και θα βρουμε χρονο να το ρυθμισουμε το θεμα.

Θα μιλησουμε αυριο με την πρωτη ευκαιρια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά να είναι για όλους σας εύχομαι, ειλικρινά δεν ξέρεις από που θα σου έρθει στην καθημερινότητα που ζούμε. Σoκαριστική η εικόνα τόσο για το ατύχημα που σας έτυχε όσο και για την περιγραφή σου. Προσοχή παιδιά μας την πέφτουν από παντού. Μπράβο σου πάντως που κρατήθηκες πιστεύω θέλει τρομερή δύναμη και ψυχραιμία.

Τροποποιήθηκε από τον nikos_pc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το χειροτερο ειναι πως δεν υπάρχει τιμωρια. Ξερω αρκετα περιστατικά.

Σε ενα ειχε χτυπήσει παππους ενα παιδι με μοτο και ηταν και γνωστος μου μαζι του (πηγαιναν βολτα).

Ο παππους μετα το τροχαίο εφυγε και τον πάτησε στο κεφάλι (πεθανε το παιδι)

Ε 1 χρονο μετα ο παπους τον ειδαν που οδηγουσε κανονικα και τιποτα δε του καναν γιατι ειχε μεσα.

Και αλλες περιπτώσεις που πατησαν πεζο και τον εγκαταλειψαν και εχει προβληματα ακομα και σημερα ,ο οδηγος δε τιμωρήθηκε σχεδον καθολου και αποζημιωση ουτε 1.000 ευρω δινουν.

Ξερω και πολλα αλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oχι φιλε...ουτε 1€ δεν θελω παραπανω απο οσα κοστιζουν η επισκευη της πορτας...ΟΜΩΣ...αν υπηρχε/υπαρχει τροπος να το κυνηγησω ωστε να του αφαιρεθει η αδεια οδηγησης για καποιο χρονικο διαστημα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα το κανω...γιατι δεν εχω ουτε μια στο τρισεκατομυριο,να σταματησει μόνος του να οδηγει...μηπως και ετσι τουλαχιστο σκεφτει λιγο!!!

Πολυ σωστα σκεφτεσαι. Και εγω κυνηγαω χρονια τον παππου μου να εγκαταλειψει το αμαξι (83) , αλλα @@ πετυχα, παλι το ανανεωσε φετος το διπλωμα.

Περαστικα στη γυναικα σου, σωματικα και ψυχολογικα

Τροποποιήθηκε από τον Bill_DR_125

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

............γραφονται και κατι πόστ όμως.

Εντελως αψυχολόγητα.

Πιστευω να μην ξαναγραφτεί τετοια ευχη για οποιονδηποτε άνθρωπο.

Πλιζ. :rtfm:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περαστικά Κώστα (η ταραχη που πήρατε αφού σωματικά ειστε καλα)

δυστυχως ο νόμος για αλλη μια φορά μπάζει...

τι να πεις...και μη χειρότερα...λερναία ύδρα είναι ρε γμτ....πιάνεις έναν, δέκα πετάγονται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κώστα περαστικά και αγύριστα φίλε μου. Δόξα τον Θεό που δεν έγινε τίποτα χειρότερο να τρέχεις και να μην φτάνεις!!!

Ό,τι καλύτερο ήταν που δεν έκανες κάτι στον παππού, γιατί σε τέτοια ηλικία θα σου έμενε στα χέρια και θα σε τρέχανε για φόνο.

Περαστικά στην Μαθουσαλίνα και τις ευχές μας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα