Jump to content
Παναγιώτης Κ.

Διπλώματα - κυβικά - ηλικία και ατύχημα

Recommended Posts

Μάλλον υπάρχει κάποια δυσκολία στην κατανόηση απλών εννοιών.

1. Να αποζημιωθεί "άμα δεν φταίει". Σωστό και θα αποζημιωθεί άμα δεν φταίει........... το θέμα όμως είναι πως:

2. .....άμα δεν έχει το κατάλληλο δίπλωμα, συνήθως του επιμερίζουν (του "φορτώνουν" με άλλα λόγια) μέρος ή όλον της ευθύνης.

3. Επίσης, άμα δεν έχεις το κατάλληλο δίπλωμα, απλά δεν είσαι ασφαλισμένος. Οπότε όοοοοοοοοοολη αυτή η παραφιλολογία δεν έχει καμία αξία. Το αν μερικές φορές οι ασφαλιστικές δέχονται να πληρώσουν κάποιο μικροποσό, το κάνουν γιατί απλά τους έρχεται πιο οικονομικά από το να δικαιωθούν δια της δικαστικής οδού, μιας και ναι μεν δεν θα πληρώσουν αποζημίωση, αλλά θα χρειαστεί να πληρώσουν δικηγόρους, παράβολα, Χαρτόσημα, μεγαρόσημα, δικηγορόσημα, και άλλα γαμώσημα. Χώρια που "ακούγεται" πως "η τάδε εταιρεία πληρώνει".

Για οποιαδήποτε αμφιβολία, απλά ζητήστε από τον ασφαλιστή ή την ασφαλιστική σας να σας βεβαιώσει γραπτώς πως καλύπτει ατύχημα αν ο οδηγός δεν φέρει το κατάλληλο δίπλωμα. Αν το κάνει έχετε δίκιο.................. Όλα τ΄ άλλα είναι σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες αυτό που λέει ο Παναγιώτης ισχύουν.

Ο δικός μου ασφαλιστής που τυχαίνει να είναι και προσωπικός μου φίλος μου το έχει διαβεβαιαώσει ουκ ολίγες φορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω οδηγαω με Α2, ειχα ατυχημα με σωματικες βλαβες και θα αποζημιωθω πληρως και ας οδηγουσα 48KW μοτερ ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι τυχερός.

Αν ήσουν ομως ο φταίχτης στην υπόθεση σου,τα πράγματα μπορεί να ήταν διαφορετικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σιγά μην αποζημιωθείς ΠΛΗΡΩΣ*. Ένα κομματάκι από αυτά που θα μπορούσες να διεκδικήσεις μάλλον θα σου δώσουν (αν και όταν το ΘΑ γίνει πράξη).

* Πλήρως σημαίνει: Αποζημίωση για ότι υλική και ηθική βλάβη έχεις υποστεί. Πέρα δηλαδή από τα αυτονόητα (μηχανάκι, ρουχισμό, εξοπλισμό), θα σου πληρώσουν ας πούμε την απώλεια των ωρών εργασίας σου; Θα σου πληρώσουν το ποσό που δαπάνησες για να νοικιάσεις παρόμοιο μηχανάκι με αυτό που σου τράκαραν για τις μετακινήσεις σου; Θα σε αποζημιώσουν για την τρομάρα που πήρες; Θα σου δώσουν την μείωση της αγοραστικής αξίας που έχει υποστεί το μηχανάκι σου; Αν τα κάνουν ΟΛΑ αυτά, τότε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε εντάσσεσαι στην περίπτωση του "μου κοστίζει λιγότερο να του δώσω κάποια φράγκα τώρα παρά να τρέχω για πέντε χρόνια στα δικαστήρια"........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σιγά μην αποζημιωθείς ΠΛΗΡΩΣ*. Ένα κομματάκι από αυτά που θα μπορούσες να διεκδικήσεις μάλλον θα σου δώσουν (αν και όταν το ΘΑ γίνει πράξη).

* Πλήρως σημαίνει: Αποζημίωση για ότι υλική και ηθική βλάβη έχεις υποστεί. Πέρα δηλαδή από τα αυτονόητα (μηχανάκι, ρουχισμό, εξοπλισμό), θα σου πληρώσουν ας πούμε την απώλεια των ωρών εργασίας σου; Θα σου πληρώσουν το ποσό που δαπάνησες για να νοικιάσεις παρόμοιο μηχανάκι με αυτό που σου τράκαραν για τις μετακινήσεις σου; Θα σε αποζημιώσουν για την τρομάρα που πήρες; Θα σου δώσουν την μείωση της αγοραστικής αξίας που έχει υποστεί το μηχανάκι σου; Αν τα κάνουν ΟΛΑ αυτά, τότε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε εντάσσεσαι στην περίπτωση του "μου κοστίζει λιγότερο να του δώσω κάποια φράγκα τώρα παρά να τρέχω για πέντε χρόνια στα δικαστήρια"........

Ναι πληρως, εχω ηδη μιλησει με τον υπευθηνο του φακελου μου απο την ασφαλεια και περιμενουν να καταθεσω τις απαιτησεις μου απλα λογο οτι δεν εχω τελειωσει με τα ιατρικα δεν μπορω να το κανω ακομα. Σε 10 μερες περιπου τελειωνω και 6 αυγουστου θα κατατεθουν ολα μεσω του δικηγορου μου. Η ευθηνη βγηκε εξ ολοκληρου στην γυναικα που με τρακαρε και οι υλικες ζημιες εχουν εγκριθει ηδη, συνολο υλικων ζημιων 3200+600 εξοπλισμος+600 λογο μειωσης μεταπωλητικης αξιας=4400.

Τροποποιήθηκε από τον dEvilKinG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν ΘΑ τα πάρεις στο χέρι, σύγκρινε το τί ΘΑ σου δώσουν με το τί γράφω. 4.400€ με τραυματισμό μέσα, σποραμύγδαλα ΘΑ πάρεις (αν - όταν).

(Και κράτα και μια πισινή γιατί μπορεί να διαπιστώσεις πως άλλο το "μιλητό" και άλλο το αποτέλεσμα, ειδικά σε ό,τι αφορά τις ημερομηνίες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παίδες κι απο εμένα .

Εγώ με τη σειρά μου ήθελα να ρωτήσω τα εξής

Αν έχεις Α2 μπορείς να ασφαλισεις μια 1000αρα στο όνομα σου ;

Σε απλό τυπικό έλεγχο απο την τροχαία τι γίνεται ; Σου κόβουν απλά κλίση δικαστηρίου και φεύγεις ; (Παίζει τμήμα ή αυτόφωρη διαδικασία ; ) ( βασικά τι είναι προτιμότερο να δείξεις το δίπλωμα ή να πεις ότι δε το έχεις πάνω σου ).

Μπορείς να πάρεις 1-2 αναβολές δικαστηριου εώς ότου αναβάθμισεις σε απεριόριστο και να εισαι καθαρός μετά ; Ή πληρώνεις χρηματικό πόσο ; (Αν ναι και πόσο ; )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλος ένας που δεν κατάλαβε τίποτα..................

Το ότι θα είναι στην ουσία ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ ούτε που τον νοιάζει.

Σε όποιον κυκλοφορεί ανασφάλιστος, εύχομαι τα χειρότερα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον υπάρχει κάποια δυσκολία στην κατανόηση απλών εννοιών.

1. Να αποζημιωθεί "άμα δεν φταίει". Σωστό και θα αποζημιωθεί άμα δεν φταίει........... το θέμα όμως είναι πως:

2. .....άμα δεν έχει το κατάλληλο δίπλωμα, συνήθως του επιμερίζουν (του "φορτώνουν" με άλλα λόγια) μέρος ή όλον της ευθύνης.

3. Επίσης, άμα δεν έχεις το κατάλληλο δίπλωμα, απλά δεν είσαι ασφαλισμένος. Οπότε όοοοοοοοοοολη αυτή η παραφιλολογία δεν έχει καμία αξία. Το αν μερικές φορές οι ασφαλιστικές δέχονται να πληρώσουν κάποιο μικροποσό, το κάνουν γιατί απλά τους έρχεται πιο οικονομικά από το να δικαιωθούν δια της δικαστικής οδού, μιας και ναι μεν δεν θα πληρώσουν αποζημίωση, αλλά θα χρειαστεί να πληρώσουν δικηγόρους, παράβολα, Χαρτόσημα, μεγαρόσημα, δικηγορόσημα, και άλλα γαμώσημα. Χώρια που "ακούγεται" πως "η τάδε εταιρεία πληρώνει".

Για οποιαδήποτε αμφιβολία, απλά ζητήστε από τον ασφαλιστή ή την ασφαλιστική σας να σας βεβαιώσει γραπτώς πως καλύπτει ατύχημα αν ο οδηγός δεν φέρει το κατάλληλο δίπλωμα. Αν το κάνει έχετε δίκιο.................. Όλα τ΄ άλλα είναι σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Έτσι και αλλιώς πλέον για να σου το ασφαλίσουν σου ζητάνε και το δίπλωμα. Τουλάχιστον στην Ιντερσαλόνικα που ασφαλίζομαι τα τελευταία χρόνια.

Καλησπέρα παίδες κι απο εμένα .

Εγώ με τη σειρά μου ήθελα να ρωτήσω τα εξής

Αν έχεις Α2 μπορείς να ασφαλισεις μια 1000αρα στο όνομα σου ;

Σε απλό τυπικό έλεγχο απο την τροχαία τι γίνεται ; Σου κόβουν απλά κλίση δικαστηρίου και φεύγεις ; (Παίζει τμήμα ή αυτόφωρη διαδικασία ; ) ( βασικά τι είναι προτιμότερο να δείξεις το δίπλωμα ή να πεις ότι δε το έχεις πάνω σου ).

Μπορείς να πάρεις 1-2 αναβολές δικαστηριου εώς ότου αναβάθμισεις σε απεριόριστο και να εισαι καθαρός μετά ; Ή πληρώνεις χρηματικό πόσο ; (Αν ναι και πόσο ; )

Ό,τι είσαι 19 και θέλεις να πάρεις 1000 κυβικά μηχανή; Ελπίζω να σε μαζέψουν οι γονείς σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι και αλλιώς πλέον για να σου το ασφαλίσουν σου ζητάνε και το δίπλωμα. Τουλάχιστον στην Ιντερσαλόνικα που ασφαλίζομαι τα τελευταία χρόνια.

Ζητάνε δίπλωμα του ιδιοκτήτη του οχήματος. Αν το οδηγεί ο γιος που δεν έχει δίπλωμα, τότε είναι ανασφάλιστος. (Και ο γονιός, σε ένα ευνομούμενο κράτος, θα καθόταν στο σκαμνί για πλημμελή εποπτεία ανηλίκου. Εδώ βέβαια, στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, ο γονιός παίρνει μηχανάκι στον πιτσιρικά και όποιον πάρει ο χάρος).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα και απο μένα συμφορουμίτες. Την καταλαβαίνω την κ@υλα του καθένα να οδηγεί μοτοσυκλέτα (γιατι και εγώ έχω το "μικρόβιο" του μηχανόβιου) , όμως θα πρέπει όλοι να καταλάβουμε οτι εκτός απο δικαιώματα έχουμε και υποχρεώσεις στο δρόμο. Και μια υποχρεώση είναι να έχουμε το κατάλληλο δίπλωμα για οποιοδήποτε όχημα κυκλοφορούμε στο δρόμο.

Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημέρα παιδιά

αφού έχω διαβάσει όλο το topic θα ήθελα να ρωτήσω κάτι

αν είσαι ο ιδιοκτήτης ενός δικύκλου (και έχεις δίπλωμα και ασφάλεια) και δανείσεις το δίκυκλο σου σε ένα φίλο σου ο οποίος δεν έχει δίπλωμα , ΑΝ τον σταματήσουν τι θα γίνει για τον ιδιοκτήτη του δικύκλου????

δηλαδή θα φάει κανένα πρόστιμο και ο ιδιοκτήτης ο οποίος το έδωσε ????

και τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης για να αποφύγει τις συνέπειες????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλημέρα παιδιά

αφού έχω διαβάσει όλο το topic θα ήθελα να ρωτήσω κάτι

αν είσαι ο ιδιοκτήτης ενός δικύκλου (και έχεις δίπλωμα και ασφάλεια) και δανείσεις το δίκυκλο σου σε ένα φίλο σου ο οποίος δεν έχει δίπλωμα , ΑΝ τον σταματήσουν τι θα γίνει για τον ιδιοκτήτη του δικύκλου????

δηλαδή θα φάει κανένα πρόστιμο και ο ιδιοκτήτης ο οποίος το έδωσε ????

και τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης για να αποφύγει τις συνέπειες????

Ο ΚΟΚ, ειναι ξεκαθαρος και δεν χωράνε άλλες ερμηνείες.

''Οφείλεις, να ΜΗΝ παραχωρεις το οχημα/μοτό, σε άτομο που στερειται άδειας οδήγησης.''

ΑΝ γινει η στραβή, ειναι πολυ πιθανό να πληρώσεις την παραχωρηση, πολυ ακριβά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καποτε που το ειχα ψαξει ισχυε οτι αν πιασουν τον αλλο χωρις διπλωμα παιζει 150 ευρω προστιμο για τον ιδιοκτητη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι πληρως, εχω ηδη μιλησει με τον υπευθηνο του φακελου μου απο την ασφαλεια και περιμενουν να καταθεσω τις απαιτησεις μου απλα λογο οτι δεν εχω τελειωσει με τα ιατρικα δεν μπορω να το κανω ακομα. Σε 10 μερες περιπου τελειωνω και 6 αυγουστου θα κατατεθουν ολα μεσω του δικηγορου μου. Η ευθηνη βγηκε εξ ολοκληρου στην γυναικα που με τρακαρε και οι υλικες ζημιες εχουν εγκριθει ηδη, συνολο υλικων ζημιων 3200+600 εξοπλισμος+600 λογο μειωσης μεταπωλητικης αξιας=4400.

Όταν ΘΑ τα πάρεις στο χέρι, σύγκρινε το τί ΘΑ σου δώσουν με το τί γράφω. 4.400€ με τραυματισμό μέσα, σποραμύγδαλα ΘΑ πάρεις (αν - όταν).

(Και κράτα και μια πισινή γιατί μπορεί να διαπιστώσεις πως άλλο το "μιλητό" και άλλο το αποτέλεσμα, ειδικά σε ό,τι αφορά τις ημερομηνίες)

Επειδή κοντεύει χρόνος από τότε που θα ερχόταν η αποζημίωση, δεν μας ενημέρωσες τί έγινε; Σου κάλυψαν τα πάντα όπως έλεγες; Υλικές ζημίες, ιατροφαρμακευτικά έξοδα, περίθαλψη κλπ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διάβασα σε ένα θέμα που επισυνάπτεται παραπάνω ότι μία γιαγιά ζητούσε 50000 ευρώ από έναν μηχανόβιο χωρίς δίπλωμα, συμπεριλαμβανομένων ιατρικών εξετάσεων και ψυχικής οδύνης. Από κάτω κάποιοι προέτρεχαν να του πουν ότι ψυχικές οδύνες δεν πληρώνονται στην Ελλάδα του σήμερα.

Ωστόσο,

1η περίπτωση (2007): Τροχαίο με νεκρό αγέννητο μωρό στην κοιλιά της μάνας του (8 μηνών έγκυος). Ζήτησαν 500.000 ευρώ ψυχική οδύνη ΜΟΝΟ για τον θάνατο του μωρού και τελικά πήραν 210.000 ΜΟΝΟ για την ψυχική οδύνη λόγω του μωρού. Μέσα σε αυτά, τα 28.000 ευρώ ήταν η ψυχική οδύνη για τους παππούδες/γιαγιάδες (4 x 7.000). Συνολικό ποσό αποζημίωσης περίπου 350.000 (υπήρξε αναπηρία μητέρας). Το ποσό βγήκε μετά από 7 χρόνια και μέσω συμβιβασμού με την ασφαλιστική. Ο υπαίτιος ηλικίας 21 χρονών χωρίς δίπλωμα και δυστυχώς νεκρός. Οι γονείς του, μέσα στον πόνο τους, θα πρέπει να βρουν 350.000 + τόκους να δώσουν στην ασφαλιστική. Μετρήστε πόσες ζωές χάθηκαν πραγματικά και όχι εικονικά.

2η περίπτωση (2010): 17χρονη κοπελιά χωρίς δίπλωμα με μηχανάκι, τρακάρει από πίσω την αδερφή μου (δικηγόρος). Απολογισμός υλικών ζημιών: σπασμένος προφυλακτήρας, βαθούλωμα πίσω πόρτας και σπασμένο παρμπρίζ (με το κράνος της κοπελιάς). Στο αυτοκίνητο ήταν και το μόλις 1 χρονού ανίψι μου, το οποίο γδάρθηκε λίγο από ένα γυαλάκι και μάτωσε. Ύψος ζημιάς αυτοκινήτου 2100 ευρώ. Ύψος ψυχικής οδύνης μωρού (!) 1000 ευρώ. Ύψος ψυχικής οδύνης μητέρας (λόγω παιδιού) 250 ευρώ. Μετά από τρία δικαστήρια και τρία χρόνια το τελικό ποσό που επιδικάστηκε ήταν 3750 ευρώ (με τα έξοδα για ενοικιαζόμενο αμάξι για 10 μέρες). Σκεφτείτε να υπήρχε και σοβαρός τραυματισμός..

Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, σύμφωνα με τα λεγόμενα των δικηγόρων, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην τελική κρίση των δικαστών (α) η εμπλοκή μικρού παιδιού και (β) ότι ο υπαίτιος δεν είχε δίπλωμα.

Όποιος θέλει, λοιπόν, ας παίζει την ψυχική και οικονομική του ευημερία "κορώνα-γράμματα", κυκλοφορώντας χωρίς δίπλωμα.

Τροποποιήθηκε από τον MegaChannel7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ετσι,να τα πουν στους ανθρωπους που καταστραφηκαν τα,σιγα-παω δικαστηριο-δειχνω διπλωμα-φευγω-κλαιν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στην παρέα για να το επιβεβαιώσει, αλλά από συζήτηση που είχα με φίλους μου φοιτητές νομικής για το θέμα, καταλήξαμε στο ότι εάν γίνει ατύχημα, και ο οδηγός έχει πχ Α2 αλλά οδηγεί κάτι που δεν το καλύπτει το δίπλωμά του, στην τελική απόφαση είναι πολύ πιθανό να παίξει ελαφρυντικό ρόλο η ύπαρξη διπλώματος, έστω και ασύμβατου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα