Jump to content
kosia

μετατροπη xt125 σε xt 600

Recommended Posts

εχω ενα xt 125 και σκεφτομαι ν βαλω το 600 μοτερ πανω μαζι με μπουκαλες πιρουνια ψαλιδια κ.τ.λ. και δν ειμαι σιγουρος αν χωραει να μπει αν ξερει καποιος για αυτο τ 8εμα ας μου απαντησει... ευχαριστω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και να χωρουσε το μοτερ θα το εβαζες? Θα το κοψει στην μεση το σκελετακι και σε καθε γκαζια θα παιρνει 1 χιλιοστο το ψαλιδι σου απο την περισια δυναμη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να ταιριάξει ρε παλικάρι? Που θα στερεώσεις το τεράστιο ψαλίδι και πιρουνιά από το 600? Στο ανεμικό λεμουδακο και τον αποσκελετωμένο σκελετό από το 125? Θα στραβώσει από μόνος του μόλις τα δει, πριν προλάβεις να τον κόψεις για να χωρέσεις τον κινητήρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία, βλέπουμε οτι το παιδί κάνει μια τρελή σκέψη, που στην τελική όλο και κάποιος απο εμάς θα την είπε στην καφετέρια με τους φίλους του όταν ήταν 16 χρονών.

Γιατί όμως τέτοια ασέβεια? Ντροπή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι, εγώ ήθελα να κάνω τον μπόμπο τσόπερ :uglystupid2:

Δεν μου λες; Το "Kosia" βγαίνει από το εξακόσια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι πάς για την μεγάλη ιδέα μέσω ορθής οδού,δηλαδή δεκάδες ενισχύσεις σε πλαίσιο μελετημένες διεξοδικά απο μηχανολόγο(ουσιαστικά πρέπει να πλέξεις πλαίσιο πάνω στο πλαίσιο για τέτοια μετατροπη), την έκφραση του μπάτσου όμως που θα σε σταματήσει για έλενχο και θα αντικρύσει το νουμερο 125 στην άδεια σου την σκέφτηκες καθόλου ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι γινεται ειναι το μονο σιγουρο, το θεμα ειναι ποσο θα κοστισει και ποσο ασφαλες θα ειναι, εγω ασχολουμαι με τετοιες μετατροπες και τα ξερω στην πραξη, ειχα μοτερ XR 250 Baja σε παπι Townmate, δυστιχως τοτε που το εκανα δεν υπηρχαν καμερες στα κινητα και δεν εχω ντοκουμντα, περιτο να σου πω πως ηταν φτερο στον ανεμο οταν επιανε τα 125χλμ που ηταν η τελικη του, απο φρενα δεν το συζηταμε, ταμπουρα, πατας εδω και σταματαει στην ασια.. στο θεμα μας ομως, αν εχεις τα φραγκα και το μηχανακι σου δεν σε νοιαζει αν καταστραφει ολοσχερως απο κοψιματα και κολληματα σκελετου τοτε προχωρα το ετσι και μονο για το γουστο, αν ομως θελεις να το εχεις για κυριλε μοτα τοτε αστο, δεν αξιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου εδωσες ιδεα!!! Θα βαλω και εγω απο 600RR!! :thumbsup: :thumbsup:

Βάλε ένα απο 1000 καλύτερα, στον όγκο ιδια είναι, εκτός και αν σε προβληματίζουν οι παραπάνω βενζίνες. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου έχω σίγουρο τρόπο με 500 ευρό να το πετύχεις στο φτερό..

Πουλάς 1500€ το 125 βάζεις άλλα 500€ και παίρνεις ένα 600

Η μετατροπή μπορεί να γίνει μέσα σε μια μόνο μέρα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παλικαρι αυτο που λες δεν γινεται. ακομα και αν γινοταν ομως το κοστος θα ξεπερνουσε κατα πολυ την αγορα ενος μεταχειρισμενου σε καλη κατασταση XT 600. Συγχωρισε τα παιδια με τα ειρωνευτικα σχολια απλα αυτο που λες απλα δεν υπαρχει :uglystupid2::lipssealed: . ποιος ο λογος που σε ενδιαφερει τετοιου ειδους μετατροπη; πες μηπως σου προτεινουμε κατι καλυτερο :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: ............Ωραίος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παλικαρι αυτο που λες δεν γινεται. ακομα και αν γινοταν ομως το κοστος θα ξεπερνουσε κατα πολυ την αγορα ενος μεταχειρισμενου σε καλη κατασταση XT 600. Συγχωρισε τα παιδια με τα ειρωνευτικα σχολια απλα αυτο που λες απλα δεν υπαρχει :uglystupid2::lipssealed: . ποιος ο λογος που σε ενδιαφερει τετοιου ειδους μετατροπη; πες μηπως σου προτεινουμε κατι καλυτερο :_thumbsup:

+1 γιατί τα πες σωστα , και όντως ντροπη μας που τον πηραμε τον ανθρωπο απο τα μουτρα, αλλά όσο να'ναι τέτοιες ατάκες είναι συλλεκτικες, άσχετα αν έχουμε κάνει παρόμοια σενάρια στο μυαλό μας πιτσιρικάδες.Ισως αυτός να είναι ένας ακόμα λόγος που μας βγαίνει αυτός ο χαβαλές, μας θυμίζει την υπερβολη της παιδικότητας μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εχεις το μικρόβιο της μετατροπης και θες να πειράξεις το συγκεκριμενο μηχανακι, μπορείς να κανεις πιο ήπια μετατροπή... πχ να το κανεις 170cc κτλ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατσε και ξανασκεψου σοβαρα αυτο που εγραψες στο πρωτο μηνυμα , και πες μετα γιατι δεν ειναι σωστο.

Καλυτερη μετατροπη απο αυτη που σου γραφει ο TC-drift απο πανω δεν θα βρεις ,και δεν το λεω ειρωνικα ,ουτε και ο ιδιος πιστευω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατσε και ξανασκεψου σοβαρα αυτο που εγραψες στο πρωτο μηνυμα , και πες μετα γιατι δεν ειναι σωστο.

Καλυτερη μετατροπη απο αυτη που σου γραφει ο TC-drift απο πανω δεν θα βρεις ,και δεν το λεω ειρωνικα ,ουτε και ο ιδιος πιστευω.

Όχι πραγματικά δεν ήμουν ειρωνικός!

Μπορεί να είχα λίγο διάθεση να πειράξω αλλά καλοπροαίρετα.

Έπειδή όλοι έχουμε κάνει λάθη και έχουμε πετάξει λεφτά στο παρελθόν πρέπει οι πιο πιτσιρικάδες να προστατεύονται απο λάθος σκέψεις που σίγουρα δεν καταλήγουν πουθενα.

η εξαίρεση είναι κάποιος νά έχει πάθος με την μηχανολογία και χρήματα να περισσεύουν και να κάνει τις δοκιμές του

Εκεί πάω πάσο, όλα επιτρέπονται αλλά δεν ξεκινάς με στόχο να φτιάξεις κάτι για τον δρόμο α΄λλά απλά ένα project

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω ενα xt 125 και σκεφτομαι ν βαλω το 600 μοτερ πανω μαζι με μπουκαλες πιρουνια ψαλιδια κ.τ.λ. και δν ειμαι σιγουρος αν χωραει να μπει αν ξερει καποιος για αυτο τ 8εμα ας μου απαντησει... ευχαριστω...

:plaf::wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι γινεται ειναι το μονο σιγουρο, το θεμα ειναι ποσο θα κοστισει και ποσο ασφαλες θα ειναι, εγω ασχολουμαι με τετοιες μετατροπες και τα ξερω στην πραξη, ειχα μοτερ XR 250 Baja σε παπι Townmate, δυστιχως τοτε που το εκανα δεν υπηρχαν καμερες στα κινητα και δεν εχω ντοκουμντα, περιτο να σου πω πως ηταν φτερο στον ανεμο οταν επιανε τα 125χλμ που ηταν η τελικη του, απο φρενα δεν το συζηταμε, ταμπουρα, πατας εδω και σταματαει στην ασια.. στο θεμα μας ομως, αν εχεις τα φραγκα και το μηχανακι σου δεν σε νοιαζει αν καταστραφει ολοσχερως απο κοψιματα και κολληματα σκελετου τοτε προχωρα το ετσι και μονο για το γουστο, αν ομως θελεις να το εχεις για κυριλε μοτα τοτε αστο, δεν αξιζει.

Μα καλά με 250άρι μοτέρ και τελίκιαζε στα 125χλμ/ωρα; Μέχρι και τα crypton θα σε περνούσαν που με τρίτη έχουν κόφτες στα 130 και κουμπώνουν 4η και τελικιάζουν με 145χλμ/ώρα αψάρωτοι με μαλί αχινού και έχοντας φάει μεσημεριανό.

πλάκα κάνω, αλλά δεν αντέχω, έχω διαβάσει τα υπέρ κουφά με τις τελικές απο παπιά λιγότερο απο 150cc

ούτε ο Τσάκ Νορις δεν τρέχει με αυτή τη ταχύτητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα