Jump to content
Sign in to follow this  
omonk

XT 600

Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα!

Είμαι σίγουρος πως καθημερινά σας ρωτάνε παρόμοιες ερωτήσεις, παρ' όλα αυτά ωστόσο, δεν έχω αρκετές πληροφορίες ώστε να πάρω απόφαση για το πρόβλημα μου.

Αρχικά να πω πως είμαι 23, δεν έχω μεγάλη εμπειρία με την οδήγηση και θα βγάλω το α2 σύντομα.

Πάντοτε μου άρεσαν οι  μηχανές τύπου super motard αλλά ήταν πότε δεν το προχώρησα.

Τον τελευταίο καιρό, λόγω του ότι χρειάζομαι επειγόντως μεταφορικό μέσο, άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για μηχανές, αμάξια και λοιπά.

Εν τέλει, αφού αποφάσισα πως μια μηχανή θα ήταν πιό βολική στην παρούσα φάση, ανακάλυψα την κατηγορία των super motard και απο κει κατέληξα στο xt600.

Βάσει όσων έχω ακούσει για αυτή τη μηχανή, είναι ακριβώς αυτό που θέλω: Εμφάνιση, αξιοπιστία, είναι οικονομικό, μπορείς να βγεις και μια βόλτα εκτός της πόλης και το βρίσκεις -κυριολεκτικά- παντού.

Ο προβληματισμός μου δεν βρίσκεται εκεί όμως. Με ανησυχεί το ότι είμαι νέος οδηγός και είναι 600άρα. 

Πιστεύετε πως είναι πολύ μεγάλη μια xt600 για έναν νέο αναβάτη; Εάν ναι, τότε τι εναλλακτικές προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

1. Το ΧΤ 600 δεν είναι σε καμία περίπτωση super motard. Είναι ένα εντουρο με ζαντολαστιχα δρόμου, όπως ακριβώς το γράφω. 

2. Αν είναι πρώτη σου μηχανή, προτείνω να πάρεις κάτι μικρότερο. Αν έχεις ήδη εμπειρία οδήγησης, είναι μια χαρά. Ακόμα και για πρώτη μηχανή, με λίγο σύνεση δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Είναι πολύ φιλική στον χρήστη. 

3. Δυστυχώς είναι πολύ υπερτιμημένο, δηλαδή θα δώσεις πολλά λεφτά για κάτι καλό που σε καμία περίπτωση δεν αξίζει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Είναι ένα εντουρο με ζαντολαστιχα δρόμου, όπως ακριβώς το γράφω.

Βασικα και εντουρο δεν το λες με 150+ κιλα κενο, εγω θα ελεγα οτι ειναι ενα μηχανακι που μοιαζει με εντουρο και ειναι φτιαγμενο για ασφαλτο (τα τελευταια μοντελα τουλαχιστον)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 5/9/2022 at 5:15 ΜΜ, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

1. Το ΧΤ 600 δεν είναι σε καμία περίπτωση super motard. Είναι ένα εντουρο με ζαντολαστιχα δρόμου, όπως ακριβώς το γράφω. 

2. Αν είναι πρώτη σου μηχανή, προτείνω να πάρεις κάτι μικρότερο. Αν έχεις ήδη εμπειρία οδήγησης, είναι μια χαρά. Ακόμα και για πρώτη μηχανή, με λίγο σύνεση δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Είναι πολύ φιλική στον χρήστη. 

3. Δυστυχώς είναι πολύ υπερτιμημένο, δηλαδή θα δώσεις πολλά λεφτά για κάτι καλό που σε καμία περίπτωση δεν αξίζει. 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, εφόσον θεωρείς πως το xt είναι υπερτιμημένο και σχετικά μεγάλο για κάποιον χωρίς εμπειρία, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο θα πρότεινες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Πες μας πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις και κάτι θα βρούμε!

Ιδανικά γύρω στα 2κ αλλά υποθέτω πως μπορώ να περιμένω μέχρι να μαζέψω 3κ εάν το αξίζει.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει πολλά γκάζια. Με ενδιαφέρει να είναι ωραίο αισθητικά και να μην έχει ενοχλητικό ήχο.

Ευχαριστώ πάντως.

Τροποποιήθηκε από τον omonk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με 3Κ έχεις πολλές επιλογές. Μπες στο car, βάλε φίλτρο και ψάξε στην περιοχή σου ιδανικά να δεις τί υπάρχει. Καινούργιο με 3κ δυστυχώς μόνο παπάκι. Πάρε ιδέες, δες τί σου αρέσει αισθητικά και τα λέμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 ώρες, το μέλος omonk έγραψε:

Επαρχία, εκτός Αττικής.

κοντινή πόλη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή εξκιούζ μη κιόλας. Κοιτάζω τα μηνύματα και βλέπω στη σειρά:

Την 5/9/2022 at 4:59 ΜΜ, το μέλος omonk έγραψε:

ανακάλυψα την κατηγορία των super motard και απο κει κατέληξα στο xt600.

Την 5/9/2022 at 5:15 ΜΜ, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Το ΧΤ 600 δεν είναι σε καμία περίπτωση super motard. Είναι ένα εντουρο με ζαντολαστιχα δρόμου,

Την 5/9/2022 at 11:08 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Βασικα και εντουρο δεν το λες με 150+ κιλα κενο, εγω θα ελεγα οτι ειναι ενα μηχανακι που μοιαζει με εντουρο

Αν ακολουθήσουμε αυτή τη σειρά, βλέπεις οτι το ΧΤ600 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φαντάστηκες. Μήπως (λέω, μήπως) θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι άλλο; Το λέω γιατί ζητάς και οικονομικό στη βενζίνη, οπου πραγματικά ένα μονοκύλινδρο 600 κυβικά με καρμπιρατέρ δεν μπορεί να συγκριθεί με οτιδήποτε έχει ψεκασμό στο θέμα της κατανάλωσης. Αυτά περί οικονομίας τα λένε αυτοί που έχουν μείνει στα μέτρα και σταθμά του 1992.

Επειδή είσαι και νέο παιδί, μήπως (λέω, μήπως)  θα έπρεπε να κοιτάξεις κάτι που να έχει τεχνολογία αυτού του αιώνα; Ναι το ξέρω οτι ΧΤ600 έβγαινε και το 2002-3, αυτό δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Δηλαδή εξκιούζ μη κιόλας. Κοιτάζω τα μηνύματα και βλέπω στη σειρά:

Αν ακολουθήσουμε αυτή τη σειρά, βλέπεις οτι το ΧΤ600 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φαντάστηκες. Μήπως (λέω, μήπως) θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι άλλο; Το λέω γιατί ζητάς και οικονομικό στη βενζίνη, οπου πραγματικά ένα μονοκύλινδρο 600 κυβικά με καρμπιρατέρ δεν μπορεί να συγκριθεί με οτιδήποτε έχει ψεκασμό στο θέμα της κατανάλωσης. Αυτά περί οικονομίας τα λένε αυτοί που έχουν μείνει στα μέτρα και σταθμά του 1992.

Επειδή είσαι και νέο παιδί, μήπως (λέω, μήπως)  θα έπρεπε να κοιτάξεις κάτι που να έχει τεχνολογία αυτού του αιώνα; Ναι το ξέρω οτι ΧΤ600 έβγαινε και το 2002-3, αυτό δεν έχει να κάνει με την τεχνολογία του.

Βεβαίως, δεν είναι κάτι το οποίο έχει κλειδώσει, για αυτό ήρθα εδώ άλλωστε για να πάρω μία γνώμη από ανθρώπους που ξέρουν 2 πράγματα παραπάνω.

Έχω ψάξει αρκετά στο car και δεν έχω βρει κάτι της προκοπής.

Δεν υπάρχουν πολλά μοντέλα που να πληρούν τις προυποθέσεις και ακόμα λιγότερα listings αυτών των λίγων μοντέλων στο car -και marketplace- οπότε είναι κάπως δύσκολο να πάω σε κάτι άλλο.

Ξαναρωτάω λοιπόν εγώ, μήπως έχετε να μου προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα, τα οποία εσείς θεωρείτε άξια αγοράς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To καλύτερο φτηνό """supermotard""" (δε θα φτάσει το όριο χαρακτήρων στα ποστ για να βάλω οσα εισαγωγικά πρέπει) είναι το Honda FMX 650. Με βασικό προσόν οτι έρχεται με μικρές ρόδες από το εργοστάσιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

το Honda FMX 650. Με βασικό προσόν οτι έρχεται με μικρές ρόδες από το εργοστάσιο.

Το FMX σίγουρα έχει καλύτερο στήσιμο από ΧΤ600, έχω όμως την εντύπωση ότι τα διαστήματα του σέρβις είναι αρκετά τακτικά, για κάποιον που δεν τον πειράζει να λερώσει τα χέρια του δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά αν είναι να πηγαίνει συνεργείο τότε το κόστος χρήσης ανεβαίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το FMX σίγουρα έχει καλύτερο στήσιμο από ΧΤ600, έχω όμως την εντύπωση ότι τα διαστήματα του σέρβις είναι αρκετά τακτικά, για κάποιον που δεν τον πειράζει να λερώσει τα χέρια του δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά αν είναι να πηγαίνει συνεργείο τότε το κόστος χρήσης ανεβαίνει.

Ισχύει. Δεν ξέρω κάθε πότε θέλει το ΧΤ, αλλά ξέρω οτι το σέρβις στην αυλή για FMX είναι εύκολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ακόμα περιμένω κοντινή πόλη 😉

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος Mi_ka έγραψε:

ακόμα περιμένω κοντινή πόλη 😉

Κέρκυρα φίλε μου. Αλλά όταν έρθει η ώρα να πάρω τη μηχανή μπορώ να μετακινηθώ και μέχρι την Αθήνα.

Γενικά είμαι ευέλικτος, ποιός ο λόγος της ερώτησης;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος omonk έγραψε:

Κέρκυρα φίλε μου. Αλλά όταν έρθει η ώρα να πάρω τη μηχανή μπορώ να μετακινηθώ και μέχρι την Αθήνα.

Γενικά είμαι ευέλικτος, ποιός ο λόγος της ερώτησης;

Χα! Πριν 24 χρόνια ζούσα για ένα εξάμηνο πίσω από το Μαύρο Γάτο...

Δυστυχώς δε μου έμεινε καμμιά επαφή στο νησί. 

Θα δυσκολευτείς να βρεις σωστό μη σκισμένο μηχανάκι, ειδικά στην Αθήνα στην οποία οι συνθήκες κίνησης ταλαιπωρούν πολύ όλα τα τροχοφόρα. Αντίθετα, σε πολλές επαρχιακές πόλεις κυκλοφορούν πολλές ευκαιρίες της σοδειάς που ψάχνεις αρκεί να ξέρεις κόσμο γιατί υπάρχουν αντίστοιχα πολλά κακοσυντηρημένα από άσχετους μαστόρους και ιδιοκτήτες και ας δείχνουν τέλειες στις φωτό.

Κάτσε να ρίξω κάνα τηλέφωνο στην κοντινή μου Καρδίτσα, η οποία λόγω επιπεδότητας και χαλαρότητας είναι σχεδόν παράδεισος για τροχοφόρα πχ 200 000 χλμ σε αυτοκίνητο 15αετίας σαν 60 000 χλμ 5αετίας στην Αθήνα.

Αν δεν έχεις αρκετές ώρες πτήσης θα έλεγα να ξεχάσεις τα μοτάρντ γιατί είναι για πιο ψαγμένη οδήγηση που θέλει εμπειρία για να γίνεται σωστά (αδιάφορο αν απλά θέλεις να το μοστράρεις στο καφέ και να μη το χαρείς σωστά οδηγικά ποτές).Αν είχες παραδάκι θα έλεγα να ψωνίσεις την επιλογή μονόδρομο για το τι θεωρούσαμε σχολείο κάποτε, απλά 25 κιλά βαρύτερο από αυτά που είχαμε εμείς, δλδ το CRF300L, και μετά από 2 χρόνια αφού μάθεις σωστά το ξαναβλέπεις. Ειδάλως το μόνο που είναι σαν αυτά που κοιτάς σε καινούριο είναι το Himalayan αλλά 40 κιλά βαρύτερο...

Δυστυχώς τα απλά μεσαία μηχανάκια λογικού βάρους και απλότητας εξαφανιστήκανε, τα έφαγε η ευρωρυπομαρμάγκα... Το να βρεις κανένα αξιοπρεπές είναι περίπου λαχείο όσα λεφτά και να έχεις - είναι πολλά τα χρόνια πλέον.

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+ σε οτι εχουν πει οι αποπανω. 

εχεις καλο budget για κατι αξιολογο, θα σε προτεινα να το ψαχνεις με ηρεμια (βαζωντας τιμη μεχρι 3.5κ, κυβικα απο 200+ και χρονολογια απο 2000)

κανε μια λιστα αρχικα με την εμφανιση. οταν καταληξεις σε πχ 10 μοτοσυκλετες βλεπουμε ποιες αξιζει να πας να δεις.

καλο το xt600 η xt660 αλλα σμρ δεν εχει κανενα νοημα στις τιμες που ζητανε. ειναι "μπανικο" γιατι μοιαζει με ktm (δε καταλαβαινουν τα τσικακια και οι 20αριδες)

οποτε το εχουν φτασει στο θεο. πραγματικα, αγοραζεις "πολυ λιγοτερη" μοτοσυκλετα απο αυτο που φενεται.

το Fmx οκ, καλο και αυτο για 2003. σημερα, με αλλαγη λαδιου ανα 3κ και βαλβιδες ανα 5κ θα το πληρωσεις χρυσο πραγμα το οποιο σε καμια περιπτωση δεν αξιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που αναφέρουμε μαζί τα 600 και τα 660 στην ίδια πρόταση με ξεπερνάει. Κάποιος που δεν τα έχει υπόψη του θα νομίζει οτι το ένα είναι εξέλιξη του άλλου με 60 κυβικά παραπάνω. Αλλά είναι δυο τελέιιιιως διαφορετικά πράγματα, εκτός τη τεχνολογική διαφορά 15+ χρόνια μεταξύ τους, σε σημείο που το 660 δεν έχει καν μοτέρ Yamaha.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/9/2022 at 4:52 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

+ σε οτι εχουν πει οι αποπανω. 

εχεις καλο budget για κατι αξιολογο, θα σε προτεινα να το ψαχνεις με ηρεμια (βαζωντας τιμη μεχρι 3.5κ, κυβικα απο 200+ και χρονολογια απο 2000)

κανε μια λιστα αρχικα με την εμφανιση. οταν καταληξεις σε πχ 10 μοτοσυκλετες βλεπουμε ποιες αξιζει να πας να δεις.

καλο το xt600 η xt660 αλλα σμρ δεν εχει κανενα νοημα στις τιμες που ζητανε. ειναι "μπανικο" γιατι μοιαζει με ktm (δε καταλαβαινουν τα τσικακια και οι 20αριδες)

οποτε το εχουν φτασει στο θεο. πραγματικα, αγοραζεις "πολυ λιγοτερη" μοτοσυκλετα απο αυτο που φενεται.

το Fmx οκ, καλο και αυτο για 2003. σημερα, με αλλαγη λαδιου ανα 3κ και βαλβιδες ανα 5κ θα το πληρωσεις χρυσο πραγμα το οποιο σε καμια περιπτωση δεν αξιζει.

Φίλε μου καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τον κόπο να γράψεις όλο αυτό το κείμενο.

Εφάρμοσα τα φίλτρα που μου λες και δυστυχώς πέραν του xt660x, του xt600 και του fmx650 (άντε και κανένα drz αραιά και που) δεν βρήκα ούτε ένα μοντέλο μηχανής.

Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει διότι έτσι είναι πλέον διαμορφωμένη η ελληνική αγορά, αλλά πέραν αυτών των τριών μοντέλων δεν υπάρχει κάτι το οποίο να αξίζει, με μία πρώτη ματιά τουλάχιστον.

Η αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή κλείνω -κατά πολύ- προς το fmx και νομίζω πως προς τα εκεί θα κινηθώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@omonk σιγουρα τα κριτηρια κλεινουν σε fmx? διαβασες για τα διαστηματα σερβις που γραφω?

αν το δουλευεις καθε μερα για βολτα-δουλεια θα σα γονατισει στα εξοδα, καλυτερα παρε ss, λεμε τωρα...

αν εισαι σε αυτα τα 4, ψαξε για xt660. θα δωσεις κατι παραπανω για την αγορα του, αλλα θα σε ανετος σε κοστος χρησης/συντηρησης.

απο λιγο που ειδα δεν εχει πολλα fmx και παιζουν στα 2.5κ, ε δε τα λες και λιγα για τετοιο μοτο. με 3κ θα βρεις καλο xt660

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

FMX 650cc με 176 κιλά γεμάτο και 39,4 άλογα = ΤΡΙΤΑΦΟΣ και μάλιστα κοστοβόρο ΤΡΙΤΑΦΟΣ, 

Επειδη έχω XR400R με ίδιας αρχιτεκτονικής και τεχνολογίας μοτέρ (RFVC), για το έτος 2022 είναι πολύ παρωχημένη, ακόμα και τοτε που βγήκε ήταν… τα διαστήματα του σέρβις είναι πολύ στενά για μηχανή δρόμου και θα σε τσακίσουν αν πηγαίνεις συνεργείο λόγω εργατικών.

Καλυτερα να πας σε ένα ΧΤ660Χ που είναι και ψεκαστο.

Ψαξε να βρεις κάποιο σε ανεκτή κατάσταση, σίγουρα θα υπάρχει κάποιο εκεί έξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

FMX 650cc με 176 κιλά γεμάτο και 39,4 άλογα = ΤΡΙΤΑΦΟΣ

To έχω ξαναπεί, υπάρχουν προϊόντα εταιριών όπως K&N, Dellorto, Keihin, Mikuni, WP τα οποία, όταν ο ευτυχής ιδιοκτήτης μάθει το μηχανάκι και ζητήσει το κάτι παραπάνω, είναι έτοιμα γα να λύσουν αυτό το θέμα 😉

Και όπως είπαν και πρίν, καλύτερα κάτι στημένο από τον κατασκευαστή με μικρές ρόδες, παρά να επαφίεσαι στο τι έκανε κάποιος μάστορας πριν 10 χρόνια για να ταιριάξει τις 17ρες ρόδες και την ανάρτηση (εξαίρεση το ΧΤ 660Χ)

Για Pegaso Strada δε σε παίρνει, λόγω διπλώματος, και είναι κρίμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα