Jump to content
johnstef33

Σοβαρο διλημμα

Recommended Posts

Καλημερα σας

Εχω εδω και 4 σχεδον χρονια ενα elliminator 125 ,κι εφτασε η ωρα πλεον για μενα να κανω το επομενο βημα

Το θεμα μου ειναι οτι για να κανω το βημα θα πρεπει να το δωσω για να παρω κατι αλλο,ομως στην κατασταση πιυ βρισκεται μονο να το χαρισω καπου μπορω και δεν εχω σκοπο να ριξω χρηματα .

Το προβλημα μου ειναι οτι ο αντιπροσωπος της καβασακι μου το περνει με τον ορο να αγορασω κουτα το versys 650 και τα υπολοιπα σε δοσεις

Οπου αλλου κι αν ρωτησα δε το περνουν

Μπορω να κανω κατι αλλο να το αποχωριστο νομιμα?

Δε ξερω αν γινετε αποσυρση μοτο εδω στη πατρα που μενω,γιατι εδω που τα λεμε πολυ με δεσμευη αυτη η μοναδικη επιλογη που μενει τελικα η μηπως τελικα δεν ειναι η μονη επιλογη

Για πειτε ρε παιδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Πάτρα γίνεται διαγραφή και στην ανακύκλωση , το έκανα πέρσι.

Αναλαμβάνουν αυτοί όλη την γραφειοκρατία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος klab έγραψε:

Στην Πάτρα γίνεται διαγραφή και στην ανακύκλωση , το έκανα πέρσι.

Αναλαμβάνουν αυτοί όλη την γραφειοκρατία.

Ευχαριστω αλλα για δωσε λεπτομερειες μηπως και βρω ακρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πάρεις τηλέφωνο στο link να τους ρωτήσεις ότι θες https://www.kalamaras.info

Είχα μιλήσει με μία κυρία πολύ εξυπηρετική (Αλεξάνδρα αν θυμάμαι καλά) καθώς η μηχανή είχε παρακράτηση από κατάστημα που είχε κλείσει εδώ και πολλά χρόνια και κατάφερε να βρει άκρη ώστε και να φύγει η παρακράτηση και να προχωρήσει η διαδικασία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηγα  στην honda που ειναι κοντα μου κι ανεβηκα στο nc 750.Ελαφρυ ,λιγο πιο ψηλο αλλα πιο ορθια θεση και φυσικα 50 αλογα λιγοτερα.Ολα αυτα σε συγκριση με το hornet 600 οταν εκανα μαθηματα κι εδωσα για  διπλωμα Α.Υπαρχει καποιο ονοφ μεχρι 750 και περιπου 80-90 αλογα?

Γιατι ρε παιδια πολυ φοβαμαι οτι θα πληρωσω κουτα και μετα απο 1-2 χρονια θα ψαχνομαι.....

Οι αναγκες μου ειναι ,καθημρινη μετακινηση για δουλεια-σπιτι ,περιπου 25 χλμ δηλαδη και το σκ καποιες βολτες.Θελω ομως να ξερω οτι οταν χρειαστω υποδυναμη να υπαρχει εκει και να περιμενη.....

Οποιες αλλες ιδεες υπαρχουν καλοδεχουμενες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το NC με τα 50 αλογα που βγαζει απο τα 750 κυβικα ειναι ο ορισμος της υποδυναμης, εγω πιστευω οτι πρεπει να παρεις ενα μηχανακι με Ιπποδυναμη ανάλογη των κυβικων του, αλλα για να παρεις πιο πολλες γνωμες και προσανατολισμενες στα δικα σου θελω πρεπει να κανεις μια περιγραφη του σωματοτυπου σου και να αναφερεις και τι ποσό θελεις να διαθεσεις στην αγορα μηχανακίου.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πιστεύω ότι σ ό,τι κατάσταση κι αν βρίσκεται το μηχανάκι σου, ένα 500ρικό θα το πιάσει δεν μπορεί. Βάλτο στο car μήπως και δεχτείς κανά τηλ, για όλα τα μηχανάκια υπάρχει ο κατάλληλος αγοραστής, απλά είναι θέμα χρόνου να βρεθεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το NC με τα 50 αλογα που βγαζει απο τα 750 κυβικα ειναι ο ορισμος της υποδυναμης, εγω πιστευω οτι πρεπει να παρεις ενα μηχανακι με Ιπποδυναμη ανάλογη των κυβικων του, αλλα για να παρεις πιο πολλες γνωμες και προσανατολισμενες στα δικα σου θελω πρεπει να κανεις μια περιγραφη του σωματοτυπου σου και να αναφερεις και τι ποσό θελεις να διαθεσεις στην αγορα μηχανακίου.

1.73 και 73 κιλα ειμαι αλλα οπως εγραψα τον θεωρω διαχειρισιμο τον ογκο του nc που ανεβηκα.Εαν μπορεσω και διωξω με οποιονδηποτε τροπο το παλιο μου μηχανακι τοτε η θα παω για κουτα βαζοντας δοσεις εως 2 χρονια η καποιο μτχ με λιγα χιλιομετρα.

πριν 33 λεπτά, το μέλος DIAMAPA έγραψε:

Εγώ πιστεύω ότι σ ό,τι κατάσταση κι αν βρίσκεται το μηχανάκι σου, ένα 500ρικό θα το πιάσει δεν μπορεί. Βάλτο στο car μήπως και δεχτείς κανά τηλ, για όλα τα μηχανάκια υπάρχει ο κατάλληλος αγοραστής, αγια πλά είναι θέμα χρόνου να βρεθεί.

Το συγκεκριμενο μηχανακι φιλε μου για να το παρει καποιος θα πρεπει να του ριξω αρκετα λεφτα και δεν τα αξιζει.Εξαλου στη χοντα που πηγα θα μου κανουν εκπτωση μου ειπαν και 500€ η καποια δωρα με την αγορα.Ετσι λοιπον ειναι σαν να το πουλησα.

Για να απαντησω και στο φιλο με το aprillia , πρωτον δε μου αρεσει το στυλ του και δευτερον δε το φτανω.......

Τροποποιήθηκε από τον johnstef33

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκίμασε κανενα bmw f700gs , είναι στα άλογα που θέλεις, κι υπάρχει έξτα σέλα χαμηλώματος αν δε φτάνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα 50 αλογα του NC εχουν ροπη, καβαλησες κανενα NC να δεις αν σου κανει η δυναμη που εχει.Το εχω ενα χρονο, του εχω κανει 14.000 χιλ. μεταξι αυτων 2 ταξιδια εξωτερικο, η τελικη του ταχ, γραφει στο κοντερ 188 χιλ. ταξιδευη με πολυ ανεση 150 χιλ. Μηπως απο τα 125 cc. τα αλογα που θελεις ειναι πολλα!!!! καβαλησε πρωτα ενα NC αν σου αρεσει εμφανισιακα και μετα  γραψε πως σου φανηκε.

ΥΓ.και το καλυτερο,  σε ταξιδι φτανει την υπερβολικη καταναλωση των 3,8 λιτρων στα 100 με ταχυτητα 130-140. στην πολη ξεκινα σταματα 4,1 - 4,2 στα 100.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Δοκίμασε κανενα bmw f700gs , είναι στα άλογα που θέλεις, κι υπάρχει έξτα σέλα χαμηλώματος αν δε φτάνεις.

Μου αρεσει το bmw αλλα παμε αλλου μετα σε service ,ανταλλακτικα κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος getsim andreas έγραψε:

τα 50 αλογα του NC εχουν ροπη, καβαλησες κανενα NC να δεις αν σου κανει η δυναμη που εχει.Το εχω ενα χρονο, του εχω κανει 14.000 χιλ. μεταξι αυτων 2 ταξιδια εξωτερικο, η τελικη του ταχ, γραφει στο κοντερ 188 χιλ. ταξιδευη με πολυ ανεση 150 χιλ. Μηπως απο τα 125 cc. τα αλογα που θελεις ειναι πολλα!!!! καβαλησε πρωτα ενα NC αν σου αρεσει εμφανισιακα και μετα  γραψε πως σου φανηκε.

ΥΓ.και το καλυτερο,  σε ταξιδι φτανει την υπερβολικη καταναλωση των 3,8 λιτρων στα 100 με ταχυτητα 130-140. στην πολη ξεκινα σταματα 4,1 - 4,2 στα 100.

Συμφωνω φιλε μου αν και δεν ειπα οτι δε παει.Ομως πιστευω οτι οι τιμες που δινεις δεν  ειναι για δικαβαλος με βαλιτσες......

Ξαναλεω απο εμφανιση υποκειμενικα οκ.Απο δυναμη εχω αμφιβολειες.Ισως το tracer να μου ειναι οκ αλλα πολυ compact το βλεπω.Δε μπορω να βρω μια μεση λυση.Εκτος κι αν παω σε μτχ vstrom του 16-17.Εχω βρει καποια με 6-6,5  χιλ€ αλλα δε ξερω πραγματικα αν αξιζει το καλο μτχ με 6,5 η το κουτα με 8,5.Το νεο θα θελει και καγκελα και χουφτες και και και,ενω στο καλο μτχ μαλλον θα εχουν μπει ηδη............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος johnstef33 έγραψε:

Μου αρεσει το bmw αλλα παμε αλλου μετα σε service ,ανταλλακτικα κλπ.

Οχι ιδιαίτερα. Κινείται στα κανονικά επίπεδα σε αυτά. Αν το ψάξεις θα τα δεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω φιλε μου αν και δεν ειπα οτι δε παει.Ομως πιστευω οτι οι τιμες που δινεις δεν  ειναι για δικαβαλος με βαλιτσες......

Ξαναλεω απο εμφανιση υποκειμενικα οκ.Απο δυναμη εχω αμφιβολειες.Ισως το tracer να μου ειναι οκ αλλα πολυ compact το βλεπω.Δε μπορω να βρω μια μεση λυση.Εκτος κι αν παω σε μτχ vstrom του 16-17.Εχω βρει καποια με 6-6,5  χιλ€ αλλα δε ξερω πραγματικα αν αξιζει το καλο μτχ με 6,5 η το κουτα με 8,5.Το νεο θα θελει και καγκελα και χουφτες και και και,ενω στο καλο μτχ μαλλον θα εχουν μπει ηδη............

οχι δεν ειναι δικαβαλο, ειναι μονος  με 52αρα μπαγκαζιερα και tang bag. διπλος να σε παει στα 4,5 και φορτωμενος. Και τα παντα εξαρτωνται απο το ποσο σε τρωει το χερι σου.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτα που ζητάς κοιτα μηπως σου αρέσει το Yamaha tracer 700 

π.χ

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29822919-yamaha-tracer-700

https://www.car.gr/30046487-yamaha-tracer-700

https://www.car.gr/28346585-yamaha-tracer-700

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Με αυτα που ζητάς κοιτα μηπως σου αρέσει το Yamaha tracer 700 

π.χ

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/29822919-yamaha-tracer-700

https://www.car.gr/30046487-yamaha-tracer-700

https://www.car.gr/28346585-yamaha-tracer-700

Ναι δε θα λεγα οχι,και νευρικο και δυναμη εχει,απλα επειδη ανεβηκα πανω του μου φανηκε πιο μικροκαμωμενο απο το nc ......

Και δικαβαλο ψορτωμενο θα ειμαστε σαν παστωμενοι.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα κι από μένα.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω κ να συζητήσω εν τέλει, είναι το εξής: μήπως σου έχει έρθει στο μυαλό ένα yolo, γιατί παρατηρώ ένα άνευ λόγου και ελέγχου άλμα στα θέλω σου, ως αναφορά του τι θέλεις να κάνεις?

Για να γίνω πιο σαφής...

Ξεκινώ με το άλμα από ένα ταπεινό και απολύτως αδύναμο μηχανάκι των 125cc και ιπποδύναμης 10 ίππων με το ζόρι και θέσης οδήγησης που δε σε μαθαίνει οδήγηση πρακτικά, να κάνεις ένα άλμα στα 50 κ 60 άλογα τροχό και με ανοίγματα στα 80 κ 90 όπως έχεις ήδη γράψει.

Και είναι και αρκετές οι αναφορές σου σε γκάζι.

Επιπλέον δε, αρχίζεις να μιλάς για τουρισμό δικάβαλος κ με μπαγκάζια.

Αντιλαμβάνεσαι πως η σκέψεις σου και τα θέλω σου κάνουν άλματα που αναρωτιέμαι αν μπορεί να διαχειριστείς στο δρόμο.

Πέρα από τη δραματική αλλαγή σε θέση οδήγησης και υψόμετρο, έχεις και άλλη θέση χεριών, ίσως κ τεντωμένα πόδια για να πατάς με ασφάλεια.

Θες να αυξήσεις τους πονοκεφάλους με τουλάχιστον 6πλασια ισχύ και ροπή σε +100 κιλά μάζας.

Και κερασάκι στην τούρτα, θες όλα αυτά να τα διανθίσεις με συνεπιβάτη και 3βαλιτσο (δηλαδή επιπλέον 80+ κιλά).

Μήπως πριν κάνεις οτιδήποτε,  να βρεις κανένα Vstrom να το βολτάρεις να δεις αν σου κάθεται καλά? Ή ένα Versys. 

Για παραπάνω δε το προτείνω. Προσωπικά.

Τι λες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστά αυτά. Πρέπει να πας σταδιακά.

1. Μαθαίνεις να οδηγάς πολύ δυνατότερη και μεγαλύτερη μηχανη, και σε συνθήκες φρενα πανικού κλπ

2. Το ίδιο, με 2ο άτομο. Αρα πρεέπει να μάθει και ο συνεπιβάτης.

3. Το ίδιο, + 2 γεμάτες βαριές μπαγκαζιέρες να περισσεύουν.

Γιατί όπως κατάλαβα κι εγώ, θέλεις να το πάρεις τώρα και να πας διακοπές με οοοολα αυτά απάνω τον Αύγουστο. Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά αν το σκέφτεσαι έτσι, έχεις το τέλειο σενάριο εμ, "μη επιτυχίας", για να μην το γκαντεμιάσω κιόλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια για να καταλαβαινομαστε....

Ειπα οτι εχω ενα 125....εδωσα και πηρα το Α στη σχολη  με ενα hornett 600των 100 αλογων και το δειαχειριζομουν απολυτα.και στις λεωφορους και στα στενακια...και στο γκαζι και στα φρενα του

Ρωτω λοιπον τους κατοχους των ανωτερο μοτο να μου πουν τη γνωμη τους και αν αξιζει το καινουριο η το ελαφρως μτχ....

Ποτε δε ρωτησα για mega on off,ουτε για 1000+ κυβικα....θα ηταν τρελο...αλλα να θεωρω μετα απο 25 χρονια που οδηγω αλμα μη διαχειρησιμο το nc των 50 ιππων και συνηθως δικαβαλος με η χωρις μπαγκαζια οκ πασο.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το NC είναι μια καλή επιλογή σε αυτά που ζητάς, είτε dct είτε όχι. Ισως σου πέσει ψηλό όμως. Με 20-30 κ χιλιόμετρα, το θεωρώ μόλις στρωμένο, αν έχει γίνει συντήρηση.  Το tracer πάλι, είναι ελαφρύ και νευρικό, ή έτσι κατάλαβα στο test ride.

Δεν είπα οτι δεν γνωρίζεις να καβαλάς, αυτό που λέμε είναι οτι για να πας κάτι φορτωμένο στο τέρμα ανεβάζει το βαθμό δυσκολίας και θέλε έξτρα εξάσκηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια για να καταλαβαινομαστε....

Ειπα οτι εχω ενα 125....εδωσα και πηρα το Α στη σχολη  με ενα hornett 600των 100 αλογων και το δειαχειριζομουν απολυτα.και στις λεωφορους και στα στενακια...και στο γκαζι και στα φρενα του

Δε το διαχειριζόσουν.

Τελεία.

Νόμιζες πως το διαχειριζόσουν.

Στο ρυθμό που το οδηγούσες στα μαθήματα ή την εξέταση, δεν είδες τίποτα από αυτά που μπορεί να κάνει το μηχανάκι. Ή το πόσο γρήγορα θα σε πάει.

Δε δοκίμασες πρακτικά ποτέ πως αντιδράει το μηχανάκι κι εσύ σε κατάσταση πανικού, ούτε ξεπέρασες πρακτικά το 30% της μοτοσυκλέτας.

Θα ήθελα να τα προσέξεις  αυτά που αναφέρω. Άλλο τι πιστεύεις και άλλο τι ισχύει. Τα πιστεύω σου σε αυτή τη φάση είναι αρκετά να σε σπρώξουν σε επικίνδυνες καταστάσεις και δε θέλω σε καμία περίπτωση να σε οδηγήσω αβασάνιστα προς δυσκολίες οικονομικές και υγείας. 

Ρωτω λοιπον τους κατοχους των ανωτερο μοτο να μου πουν τη γνωμη τους και αν αξιζει το καινουριο η το ελαφρως μτχ....

Εδώ αναφέρεσαι στο NC

Προσωπικά θα σου έλεγα ελαφρώς μεταχειρισμένο. Με λίγα εξτραδάκια.

Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο δελεαστικό πρόγραμμα χρηματοδότησης του καινούριου. Ψάξ το.

Επίσης ρώτα μην υπάρχει κάποιο stock NC προηγούμενων ετών σε καλή τιμή κ καινούριο.

Ποτε δε ρωτησα για mega on off,ουτε για 1000+ κυβικα....θα ηταν τρελο...

αλλα να θεωρω μετα απο 25 χρονια που οδηγω αλμα μη διαχειρησιμο το nc των 50 ιππων και συνηθως δικαβαλος με η χωρις μπαγκαζια οκ πασο.......

Κι όμως Τζον

Ρώτησες παραπάνω για on off ως 750cc και 80 με 90 άλογα.

Σκέψου πως τέτοιες ιπποδυνάμεις βγάζει πχ το νέο Africa που είναι 1000αρι

Ή το tiger 800.

Σαφώς το NC είτε 700 είτε 750 είναι απολύτως ήρεμο μηχανάκι, οπότε δε θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα.

Αλλά και πάλι σε σχέση με το μηχανάκι που έχεις (πρακτικά παπί με συμπλέκτη) η διαφορά είναι τεράστια (αλλά διαχειρίσιμη

Προσωπικά προτείνω Vstrom ή Versys αν πατάς καλά τα πόδια σου κάτω.

Το Vstrom για πιο χωμάτινο χαρακτήρα και το Versys για πιο street.

Μάλλον το Vstrom θα σου ταιριάξει καλύτερα (πιο βουτυρένιο, πιο νωχελικό και ανεκτικό σε λάθη κοκ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλλον να αλλαξω λοιπον το τιτλο σε "η vesrys η vstrom η nc η tracer" (ολα αυτα η καινουρια η μτχ)

Χεχεχεχε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τελει....για πειτε αξιζει η αγορα κουτας για δουλεια-σπιτι και το σ.κ. καμια βολτα....η να παω σε μτχ 5-6 ετων και οσο με βγαλει??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα