Jump to content
Bill str

versys 650 vs tracer 700 vs bmw 700 gs

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την παρέα του forum. Θα ήθελα την βοήθειά σας να αποφασίσω σε αυτό το δύσκολο δίλημμα...
Τώρα κάτοχος ενός CB 500 X το οποίο είναι φανταστικό μηχανάκι για την πόλη, όμως αποφάσισα να το αλλάξω για να ανέβω ελαφρώς κατηγορία. Η πρώτη σκέψη μου ήταν να πάρω το BMW 700 gs, μοντέλο του 17 η 18 με τιμή περίπου τα 8.000 ευρώ, αλλά μετά σκέφτηκα το κόστος συντήρησης κλπ.
Τελικά μετά από έρευνα έχω κατάληξή ανάμεσα σε αυτά τα τρία. Περιμένω να τα κάνω test ride για να δω ποιο θα μου ταιριάξει καλύτερα.
Έχω οδηγήση και απορρίψει ήδη το vstrom, ήταν άνετο και βολικό άλλα δεν με γέμιζε. Με ύψος 1,85 και 85 κιλά ποιο πιστεύεται ότι θα μου κάθετε καλύτερα; Η χρήση που το θέλω θα είναι Αθήνα κατά κύριο λόγω και κάνα ταξιδάκι 200-400 χλμ μια στο τόσο. Περίπου θα κάνω 10.000 χλμ το χρόνο.
Μιλάω πάντα για καινούργιο μοντέλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή το CB είναι μια αξιολογότατη all-around μηχανή, τί είναι που "δε σου φτάνει" σε αυτό και θες να αλλάξεις; Δηλαδή τί πήγες να κάνεις με το CB και είπες "ά ρε και να είχα λίγο καλύτερο το τάδε"; Νομίζω η απάντησή σου θα δώσει ένα καλό hint σε όλους για να προχωρήσει η κουβέντα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστή ερώτηση!!! Η απάντηση είναι κομματάκι δύσκολη. Σχεδόν δύο χρόνια που την έχω στην κατοχή μου είναι τέλεια, απλά λόγω ύψους δεν έχω την καλυψει που θα ήθελα από αέρα και ίσως στο ταξίδι να θέλω ένα κλικ παραπάνω σε σταθερή ταχύτητα. Με 120 ταξιδεύω άνετα, από εκεί και πάνω όμως αρχίζω και τρώω ξύλο από τον αέρα... Νομίζω ότι με ένα από τα τρία που προανέφερα θα έχω λύση αυτό το '' πρόβλημα ''. Επίσης είναι και αυτό το κάτι που σε τρώει συνέχεια να πάρω κάτι άλλο! :laugh::laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα φίλε μου!

Και τα τρία που σε ενδιαφέρουν,αποτελούν ένα λογικό upgrade μετά το τίμιο cb500.

Θα δεις διαφορές σε δύναμη, τελικές, αυτοπεποίθηση σε προσπεράσματα χωρίς να χάνεις(πολύ) σε ευελιξία και κατανάλωση στην αστική μετακίνηση.

Ακόμα μεγαλύτερη βέβαια θα ήταν η διαφορά αν κοιτούσες Tracer 900, BMW F900 XR, Tiger 800 αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να πας τόσο ψηλά για τη χρήση που περιγράφεις.

Μεταξύ των τριών, προσωπικά θα επέλεγα 1.Versys 650, 2.Tracer 700, 3.F700 gs αλλά αν πας να τα οδηγήσεις, πιθανότατα θα έχεις το 50% της λύσης στο "γρίφο" :)

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω και διαφωνω με τον @efkola

Οντως αυτη η τοποθετηση με βαση τα δεδομενα ειναι η σωστοτερη.

Ομως απο την αλλη κανενα απο τα 3 δεν τα θεωρω σοβαρο upgrade. Θα δεις διαφορα σε δυναμη αλλα θα ειναι τετοια που σε 2-3 αντε 6 μηνες θα την εχεις χωνεψει... Με αποτελεσμα παλι να ψαχνεσαι... Ειδικα οταν λες πως σε τρωει το κατι αλλο... Θα σε ξαναφαει, αλλα πολυ πιο συντομα. Και μιλαμε για αγορες καινουριων...

Ή κανεις σοβαρο upgrade (με εννοειται χασουρα σε καταναλωση, ευελιξια κτλ.) ή μενεις στο cb.

Ιδανικα και αν το σηκωνεις βεβαια, παπακι/σκουτερ για μεσα και κατι καλο για εξω. Αλλα για μια στο τοσο ταξιδι μαξ 400χιλ και ολο το αλλο πολη,... εχεις ηδη την ιδανικη μηχανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tracer 700 και F700GS που έχω δοκιμάσει , θα επέλεγα το Tracer , πολύ πιο χαρισματικό μοτέρ σε απόδοση-ήχο.

Σαν μηχανή δεν είναι άσχημη επίσης για το σκοπό που θέλεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

Tracer 900 μεταχειρα αν πάρεις τ αλλά σε δύο χρόνια θα ψάχνεις μηχανάκι πάλι 

Γιατί αυτό ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με γι'αυτό κι έκανα αυτή την ερώτηση στην αρχή, διότι για τη χρήση που περιγράφεις το CB είναι ικανότατη μηχανή και πιο σημαντική διαφορά θα δεις αν πας στην μεθεπόμενη κατηγορία (Tracer 900, BMW 900XR, Tiger που αναφέρθηκαν). Αν βέβαια πάλι, λες συνειδητά "εμένα μάγκες, αυτή είναι η χρήση μου, φοβερό το CB αλλά θέλω λίιιιγο το κάτι παραπάνω" τότε δέχεσαι τη χασούρα σου με το CB και λες "πάω σε κάτι που θα το κρατήσω χρόνια". Σε αυτή την περίπτωση και αν δε σε ενδιαφέρει και το χώμα, νομίζω προκρίνεται το Tracer 700.

Αλλά σκέψου το καλά, διότι αν πεις σε 1-2 χρόνια "πω ρε, μήπως έπρεπε να πάω σε ακόμη πιο δυνατό;" τότε θα ξανάχεις χασούρα, σε ένα πολύ άξιο μηχανάκι που ήδη θα έχεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις.

Φίλε @efkola οδήγησα το versys, έχω κάνει μια μικρή βόλτα το 700gs και περιμένω να οδηγήσω και το tracer (και να το δω από κοντά μήπως και δεν μου αρέσει).

Το versys μου άρεσε πολύ και νομίζω ότι με καλύπτει σε αυτά που θέλω (κάλυψη αέρα και ταξίδι άνετα στα 140). Επίσης μου φάνηκε πολύ ευκολοδήγητο, σαν το CB. 

Το 700 gs περίπου τα ίδια αν και δεν βγήκα μακριά για να έχω σίγουρη άποψη.

Φίλε  να έχω παπάκι η σκούτερ δεν παίζει. Είχα και τα έδωσα γιατί αρχίζουμε και μεγαλώνουμε και δεν αντέχουν και πολλά τα σαπάκια μας (κυρίως μέση) :laugh::laugh::laugh:

Από την άλλη τώρα δεν θέλω να ανέβω τόσο κατηγορία ακόμη γιατί οι υποχρεώσεις είναι πολλές με παιδί, δουλεία και δραστηριότητες (οπότε δεν θα το χαίρομαι όσο πρέπει). Ελπίζω μετά από καμιά πενταετία αν είμαστε καλά...

Νομίζω ότι το ποιο πιθανό είναι να γίνει αυτό που λέει ο @A-nik-i :laugh::laugh::laugh:

Το δίλημμα είναι καινούργιο versys, tracer ή 700 gs με όλα τα έξτρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σε καλύψει απόλυτα σε όσα ζητάς, φίλε μου !

Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι το μικρό Tracer και το f700 είναι υποδεέστερα μηχανήματα.

Όταν τα οδηγήσεις, θα λάβεις τις απαντήσεις που ψάχνεις :)

Όσο για το Tracer και και την εμφάνιση του που σε απασχολεί, έχεις επιλογή μεταξύ του καινούριου και του απερχόμενου μοντέλου... έχω την εντύπωση ότι σε κάποιους εμπόρους υπάρχει ακόμα στοκ από το "παλιό" .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα πρώην κάτοχος τρασερ 700 (τώρα κάτοχος τρασερ 900) το τρασερ 700 το κράτησα ακριβώς 9 μήνες το συνηθησα πολύ γρηγορα και πήγα για το μεγάλο αδερφο το έχω εδώ και 1 και κάτι χρονο και είμαι πολύ ευχαριστημένος όποτε θα σου πρότεινα να πας στην παραπάνω κατηγορία. Τώρα αν θες ντε και καλά την κατηγορία που αναφέρεις από μένα versus 650 καλύτερο σε όλα από το τρασερ εκτός του κινητήρα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται τι εννοείς "πηγαίνω δουλειά". Αν ανεβαίνεις μια φορά το το πρωί και ξανανεβαίνεις στη μηχανή μια φορά το απόγευμα, αν δεν περνάς από στενά, και αν έχεις πάρκινγκ, δεν βλέπω κάτι που θα σε σταματήσει να πάρεις κάτι 900 κυβικά. Αν χρειάζεται να κυκλοφορείς για ραντεβού σε πελάτες, τότε ίσως να το σκεφτείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Γιατί αυτό ? 

Να γιατί 

πριν 2 ώρες, το μέλος merciless έγραψε:

Καλημέρα πρώην κάτοχος τρασερ 700 (τώρα κάτοχος τρασερ 900) το τρασερ 700 το κράτησα ακριβώς 9 μήνες το συνηθησα πολύ γρηγορα και πήγα για το μεγάλο αδερφο το έχω εδώ και 1 και κάτι χρονο και είμαι πολύ ευχαριστημένος όποτε θα σου πρότεινα να πας στην παραπάνω κατηγορία. Τώρα αν θες ντε και καλά την κατηγορία που αναφέρεις από μένα versus 650 καλύτερο σε όλα από το τρασερ εκτός του κινητήρα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

Να γιατί 

Καλά δεν θα ήμουν και τοσο κατηγορηματικός προσωπικά. Δεν είχε μεγαλύτερο ,ούτε οδηγάει και καννα κτήνος της ασφαλτου το παιδι, από cb 500 έρχεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστά τα λέτε φίλοι μου. Όμως κάτι οι υποχρεώσεις που θα έχω την μηχανή σαν παπάκι πέρα δώθε, κάτι το 2χιλιαρο παραπάνω με έχει κάνει να καταλήξω σε αυτην την κατηγορία. Από εβδομάδα θα κάνω και βόλτα το tracer και θα βγει η απόφαση... 

Από ότι βλέπω από τις απόψεις σας κλείνετε ποιο πολύ ότι η σωστή επιλογή είναι το versys. Μάλλον και εγώ προς τα εκεί πάω... 

Τώρα αν σε κάνα δυο χρονάκια το ξαναλαξω εδώ ήμαστε. :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν όμως πάρεις τελικά καινούριο μηχανάκι και δε μας ανεβάσεις υλικό για χάζι και συχαρίκια, τότε όταν ξανάρθεις για συμβουλή θα σου κάνει μούτρα το φορουμ!

Την καλύτερη επιλογή εύχομαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Αν όμως πάρεις τελικά καινούριο μηχανάκι και δε μας ανεβάσεις υλικό για χάζι και συχαρίκια, τότε όταν ξανάρθεις για συμβουλή θα σου κάνει μούτρα το φορουμ!

Την καλύτερη επιλογή εύχομαι!

Χαχαχαχα εννοείται θα ανεβάσω. Με το καλό να φύγει πρώτα το cb μου... 

Όπως και με την αγορά του cb το φορουμ κάνει πολύ καλή δουλειά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα