Jump to content
HLIAS

Έρευνα για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας

Recommended Posts

@HLIAS Θες να γράψεις, ξέρω γω......5 συγκροτήματα που ξεχωρίζεις; Να το πιάσουμε από εκεί το θέμα μπας και τουλάχιστον στο αισθητικό το πετύχουμε

Υ.Γ. : "Τον" είμαι, αφού άλλωστε **λαρία είμαστε εδω μέσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 15 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

@HLIAS Θες να γράψεις, ξέρω γω......5 συγκροτήματα που ξεχωρίζεις; Να το πιάσουμε από εκεί το θέμα μπας και τουλάχιστον στο αισθητικό το πετύχουμε

Υ.Γ. : "Τον" είμαι, αφού άλλωστε **λαρία είμαστε εδω μέσα

χαχαχ ψ*λαρία λέει.. 

Τι να σου πώ .. deep purple, pink floyd, metallica black sabbath, naxatras, stone age mammoth,bb king- clapton gilmour robert cray

Σήμερα μέσα στην βροχή κατέβηκα κέντρο και πήγα στον Σ.Ν.  και μίλησα πολύ με τον Μιχάλη ( όσοι ξέρετε καταλάβατε πιστεύω).

Νταξ ο άνθρωπος είναι αλλού. Ασχολήθηκε 1 ώρα με την πάρτη μου, μου επαιξε και μου εξηγούσε πραγματάκια ( μαγνήτες, πως και γιατί ) κλπ.

Εκεί έπιασα μια sx sst52. Αυτή μου έκατσε καλύτερα. είναι πιο ελαφριά απο την 62. Μάλιστα ζήτησα να την δώ σε κόκκινο και προσφέρθηκε να μου την φέρει να την δώ απο κοντά 

Και απο ενισχυτή έναν marshal 10w απλό. 

Υ.γ. είμαι τέρμα αγχωμένος αλλά και κ@υλωμέν#ς αυτή την στιγμή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην πάρεις ενισχυτή φτηνό, θα ακούγεται σα τενεκές και θα σου χαλάσει τη φάση. Κσλύτερα με audio interface. Γνώμη μου πάντα.

Αν εχεις χόμπι τα ηλεκτρονικά φτιαχνεις οτι λαμπάτο θελεις, αργότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως ο ήχος που άκουσα απο τον ενισχυτή μου άρεσε. Ήταν καθαρός. 

Δεν ξέρω πως μπορεί να ακούγεται ένας πιο καλός, αλλά και αυτός δεν μπόρεσα να βρώ κάτι που να με χαλάσει ακουστικά .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@HLIAS Πάντως για να βλέπεις μπροστά σου κιθαρόνια και να πηγαίνεις σε αυτές, τότε μάλλον είσαι Strat τύπος. Για τις SX δεν ξέρω να σου πω, εδώ να μας πουν και τα άλλα παιδιά πώς και τί. Σε αυτές τις τιμές πάντως, παίζουν Squier, Ibanez, η Yamaha Pacifica (αξιοπρεπέστατη). Και δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν τα παιδιά, αλλά θεωρώ ένα μοντέλο με HSS μαγνήτες θα σου δώσει μεγαλύτερη ευελιξία στα είδη μουσικής από ένα με SSS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ξέρεις πάντως πως 10watt τρανζιστορ ενισχυτης ειναι κυριολεκτικά σαν να βγάζεις ένα 50ευρω απο την τσέπη, να το πετάς κάτω, να το κατουράνε σκύλοι και μετα να του βάζεις φωτιά. Έχει πλάκα αλλά 10 λεπτά μετά αναρωτιέσαι τι έγινε.
Το ίδιο ισχύει για όλους τους τρανζιστορ μέχρι περίπου τα 50watt.

Οι sx είναι άγνωστη budget μάρκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Το ίδιο ισχύει για όλους τους τρανζιστορ μέχρι περίπου τα 50watt.

Εννοεις οτι η ποιοτητα του ηχου ειναι χάλια γενικα ή οτι επειδη δεν εχει ¨γκαζια¨ το ανοιγεις πολυ και παραμορφωνει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι η έλλειψη έντασης (10 watt ειναι ύπεραρκετα), ούτε η έλλειψη "γκαζιού".
Η ποιότητα του ήχου είναι απλά απαράδεκτη και δεν αξίζει τον κόπο. Όλοι αυτοί οι ενισχυτές λόγω φθηνής κατασκευής στα πάντα τους, ακούγονται πολύ ψεύτικοι, και ο ήχος τους είναι πάντα ενοχλητικός για τα αυτιά.
Kinda defies the purpose το να αγοράσεις κάτι το οποίο θα σου ακούγεται ενοχλητικό εξ'ορισμού.
Επίσης οι ενισχυτές αυτοί στην έξοδο των ακουστικών δεν έχουν κάποιο cabinet simulation οπότε δεν έχει νόημα να βάλεις ακουστικά για να εξασκηθείς χωρίς να ενοχλείς ή να νιώθεις οτι γίνεσαι ρόμπα σε όλους γύρω σου (οκ μπορεί να ειναι δικό μου κομπλεξ αυτό), γιατί οτιδήποτε θα ακους χωρις cabinet emulation απλά θα σου τρυπάει το τύμπανο. Είναι πραγματικά ενοχλητικός ο ήχος τους.

Το πολυεφφέ που πρότεινα πιο πάνω, είναι πιο φθηνό, μπορείς να το συνδέσεις σε οτι ηχείο, ή hifi, υπολογιστή, ή οτιδήποτε άλλο έχεις, και να έχεις έναν πολύ πιο smooth ηχο σε ότι ένταση θες, και να παίζεις και με ακουστικά γιατί έχει cabinet emulation και έχει και ένα σωρό ήχους για να παίξεις.
Το audio interface είναι ακόμα πιο φθηνό, ακόμα καλύτερο, και ανάλογα με το πόσο μάγκας ειναι κάποιος, ο ήχος θα ειναι εξωφρενικά κοντά σε φουλ λάμπα ενισχυτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

@HLIAS Πάντως για να βλέπεις μπροστά σου κιθαρόνια και να πηγαίνεις σε αυτές, τότε μάλλον είσαι Strat τύπος. Για τις SX δεν ξέρω να σου πω, εδώ να μας πουν και τα άλλα παιδιά πώς και τί. Σε αυτές τις τιμές πάντως, παίζουν Squier, Ibanez, η Yamaha Pacifica (αξιοπρεπέστατη). Και δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν τα παιδιά, αλλά θεωρώ ένα μοντέλο με HSS μαγνήτες θα σου δώσει μεγαλύτερη ευελιξία στα είδη μουσικής από ένα με SSS

Εγώ όσο έχω καταλάβει (γελάστε ελεύθερα) θα έλεγα οτι είμαι tele τύπος..  Απλά όλοι προτείνουν την strat σαν πιο ευέλικτη

πριν 1 ώρα, το μέλος seatcowl έγραψε:

Οι sx είναι άγνωστη budget μάρκα.

Αν κατάλαβα καλά είναι ισπανικές low bugget .

Η συγκεκριμμένη έχει αυτά τα specs. 

Για δείτε εσείς 

http://sx-guitar.com/index.php/Products/detail/pid/26/id/124

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Εγώ όσο έχω καταλάβει (γελάστε ελεύθερα) θα έλεγα οτι είμαι tele τύπος..  Απλά όλοι προτείνουν την strat σαν πιο ευέλικτη

[...]

Ωραία και η Tele, όμορφη κιθάρα. Το θέμα είναι οτι δεν πουλάει τόσο πολύ η telecaster και δε βρίσκεις εύκολα άλλες εκδόσεις της πέραν αυτής με μονό μαγνήτη σε λαιμό και γέφυρα. Άποψη μου είναι πως η strat είναι όντως πιο ευέλικτη, βρίκσεις σε περισσότερους συνδυασμούς (SSS - HSS - HSH) και γενικά strat-style κιθάρες θα βρεις σε περισσότερους κατασκευαστές που ο καθένας βάζει το δικό του στυλ (από την Fender, στις "κόπιες" της, στο spin της Yamaha Pacifica μέχρι και στο superstrat στυλ των Ibanez, ESP, Jackson κλπ)

(H = humbucker - διπλός μαγνήτης, S = single coil, μονός)

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έψαξα λιγάκι για το audio interface που έδωσε ο @seatcowl και δεν νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχει καθυστέριση στον ήχο.

Το είδα σε βιντεάκι, αν θέλετε σας το ποστάρω.

Ρε σεις. τόσο χάλια είναι οι κλασσικοί φθηνοί ενισχυτές;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια φορά βρήκα έναν τέτοιο στα σκουπίδια, τον συνέφερα και τον χάρισα στον παλιατζη. Marshall νομίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία δεν υπάρχει καθυστέρηση στον ήχο αν έχεις την κατάλληλη κάρτα ήχου. Θα ξαναπώ και εγώ πως το audio interface είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Αν με το καλό ασχοληθείς καιρό και θέλεις να αρχίσεις να την ψάχνεις με τον ήχο + εφέ, δεν θα χρειάζεται να ξοδέψεις ένα κάρο λεφτά σε πεταλάκια delay, reverb, flanger, overdrive κλπ. 

Τροποποιήθηκε από τον kpapageo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν αναφέρεσαι στο βίντεο ενός τύπου Podcastage, Ηλία, είναι σίγουρα λόγω λάθος setup απο μεριάς του, και θα δεις να το σχολιάζουν και στα comments. Το αποκλείω, audio interface στις μέρες μας, να έχει τόσο latency.
Τόσο δεν είχαμε ούτε 10 χρόνια πριν, χωρίς asio drivers.
Αν νιώθεις ανασφάλεια με το συγκεκριμένο, υπάρχουν δεκάδες άλλα στην αγορά. Εγώ έχω δοκιμάσει κάποια και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το παρακάτω. Κυκλοφορεί και σε μια πιο μικρή έκδοση με μία είσοδο.
https://focusrite.com/usb-audio-interface/scarlett/scarlett-2i2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

[..........]
Αν νιώθεις ανασφάλεια με το συγκεκριμένο, υπάρχουν δεκάδες άλλα στην αγορά. Εγώ έχω δοκιμάσει κάποια και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το παρακάτω. Κυκλοφορεί και σε μια πιο μικρή έκδοση με μία είσοδο.

Λίγο που έψαξα νωρίτερα το είδα αυτό να έχει γενικά πολύ καλές κριτικές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά είναι ισπανικές low bugget .

Η συγκεκριμμένη έχει αυτά τα specs. 

Για δείτε εσείς 

http://sx-guitar.com/index.php/Products/detail/pid/26/id/124

100% κινέζικες είναι, αλλά αφού για κάποιο λόγο σου έχουν κάνει κλίκ... τι να πω ><
Σε αυτά τα χρήματα δεν περιμένεις πολλά, είναι οκ για να ξεκινήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Αν αναφέρεσαι στο βίντεο ενός τύπου Podcastage, Ηλία, είναι σίγουρα λόγω λάθος setup απο μεριάς του, και θα δεις να το σχολιάζουν και στα comments. Το αποκλείω, audio interface στις μέρες μας, να έχει τόσο latency.
Τόσο δεν είχαμε ούτε 10 χρόνια πριν, χωρίς asio drivers.

Έχεις δίκιο για αυτόν έλεγα. Οκ  απλά είδα το βίντεο και είπα να σε ενημερώσω, αλλά οκ έβγαλα λάθος συμπέρασμα. 

Και όπως κατάβαες για να το ψάχνω άρχισα και κλείνω προς τα εκεί.

Ωραία και η δεύετη πρόταση που κάνεις, αλλά θεωρώ λάθος να το πάρω απο τώρα γαιτί μην ξεχνάμε, το ξεκινάω για την πλάκα μου και αντικειμενικά δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω.

Εδώ έχω 2 προτάσεις για μεταχείρο σετάκια και ενώ αρχικά έλεγα όχι τώρα το ψιλοσκέφτομαι

πριν 13 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Εμένα μου αρέσουν και τα πιο ασυνήθιστα σχέδια, έχουμε πήξει στις strat και στις lespaul

430057.jpg

Κούκλα

πριν 1 ώρα, το μέλος seatcowl έγραψε:

100% κινέζικες είναι, αλλά αφού για κάποιο λόγο σου έχουν κάνει κλίκ... τι να πω ><
Σε αυτά τα χρήματα δεν περιμένεις πολλά, είναι οκ για να ξεκινήσεις.

Να ξεκαθαρίσω πως. Δεν μου έχουν κάνει κλικ για κάποιο λόγο. Απλά σε 2 μαγαζιά που πήγα μου τις προτείνανε σας μια χαρά για ξεκινημα. 

Για squier kai cort ξεκίνησα να ψάχνω αλλά δενμ βρήκα σε αυτά τα μαγαζιά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλά κάνεις και σκέφτεσαι το οικονομικό με δεδομένο το οτι δεν ξέρεις αν θα το συνεχίσεις σαν χόμπυ, άλλωστε το είχα αναφέρει και εγώ νωρίτερα και θεωρώ οτι παίζει μεγάλο ρόλο, γιατί ο μέτριος και ο καλός εξοπλισμός μουσικής έχει απαγορευτικό κόστος για ξεκίνημα.
Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα έναν ενισχυτή των 1000 ή 500ε σε έναν που ξεκινάει κάτι κ γιαυτό δεν σου πρότεινα κατευθείαν την focusrite scarlet, όχι ότι έχει κανένα τρελό κόστος, αλλά δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τόσα χρήματα.

Η αγορά μεταχειρισμένων είναι εξαιρετική ιδέα αρκεί να έχεις κάποιον μαζί σου να ρίξει μια ματιά.
(αλλά και πάλι μην σου πουλήσουν κανέναν 10watt με τρανζιστορ, αλλιώς Ι will hunt you down...)

https://smart.noiz.gr/details.php?id=440412
https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1494749-ibanez-grg-170-dxblackstar-idcore-10-v2/
https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1495833-epiphone-les-paul-special-ii-player-pack/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα.  

Η ιστορια εχει παρει μια διαφορετική  τροπη. 

Θα ερθει στα χερια μου μια squier strat  μαζι με εναν 20αρη ενισχυτη. 

All for free.  Για να μαθω. 

Οποτε τουλάχιστον  απο κιθαρα  ειμαι πολυ κομπλε μιας και καταβαθος αυτη ηθελα.  Μου τα χαλασαν στο χρωμα,  αλλα τι να κανουμε χαχα. 

Μολις τα παρω θα σας ενημερώσω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επ τέλεια τότε. Το ιδανικότερο σενάριο όλων (λογικό αν έχεις γνωστούς κιθαρίστες να έχει περάσει από τα χέρια τους κάποια squier που έχουν αφήσει κάπου ξεχασμένη).

Άντε καλή αρχή ρε συ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο ρε Ηλία, η "τζάμπα" κιθάρα είναι πάντα η καλύτερη επιλογή! :tongue:

Νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις άνετα και ο "Στρατοκάστορας", θα σε καλύψει σε όλους τους ήχους που ανέφερες πιο πάνω.

Άντε καλή αρχή και να ξέρεις η μουσική είναι "μεγάλη πρέζα", ξεκινάς ένα πολύ όμορφο ταξίδι.:_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Επιστημονικά Ορθός Τρόπος για να ξεκινήσεις.

ΥΓ Πλάκα θα ει να είναι καμιά συλλεκτική Τζαπάν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα