Jump to content
InTheEnd

Ξεκινάμε το μάζεμα...KTM Duke 640

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Λοιπόν σιγά σιγά το μαζεύω έρχεται και το κοστούμι όπου νάνε τότε θα μπούνε και οι φωτογραφίες...το εξής μου ερώτημα και πρόβλημα είναι το εξής....

Όταν αρχίζει και παραζεσταίνεται,η όταν το βιάζω για αρκετή ώρα... αρχίζει και αδυνατεί ο συμπλέκτης,γίνεται όλο και πιο μαλακός... δεν σταματάει να δουλεύει αλλά στο τέλος είναι λες και έχει κοπεί η ντίζα και αρχίζει να με προβληματίζει αυτό το πράγμα,δεν έχω κοιτάξει ποτέ τα υγρά του οπότε δεν μπορώ να έχω ιδέα τι γίνεται η πώς γίνεται... απλά γνωρίζω ότι είναι υδραυλικός,και ξέρω ότι γίνεται και service στον συμπλέκτη,έχει κάνεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες;

Ο συμπλέκτης είναι υδραυλικός άρα δεν έχει ντίζα.

Θα σου απαντήσουν και πιο έμπειροι..
Εγώ θα έκανα μια αλλαγή στα υγρά για αρχή και αν συνέχιζε θα κοιτούσα για δίσκους (επειδή είπες ότι το κάνει όταν ζεσταθεί). Πρόβλημα σε κάποιες αλλαγές έχεις? Για παράδειγμα να μη μπαίνει εύκολα Νεκρά ή κάτι παρόμοιο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν ένα μέταλλο ζεσταθεί μαλακώνει. Τουλάχιστον με το όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα. Από την τριβή των δίσκων της καμπάνας παράγεται θερμότητα, η οποία μεταφέρεται στα ελατήρια τα οποία μαλακώνουν, για αυτό νομίζεις πως δεν έχεις συμπλέκτη.

Μέτρησέ τα και αν είναι εκτός προδιαγραφών άλλαξέ τα. Αλλιώς είσαι εντάξει. 

Μπακάλικη λύση είναι να βάλεις από πίσω μια ροδελίτσα για να τα προφορτίσεις λίγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Ο συμπλέκτης είναι υδραυλικός άρα δεν έχει ντίζα.

Θα σου απαντήσουν και πιο έμπειροι..
Εγώ θα έκανα μια αλλαγή στα υγρά για αρχή και αν συνέχιζε θα κοιτούσα για δίσκους (επειδή είπες ότι το κάνει όταν ζεσταθεί). Πρόβλημα σε κάποιες αλλαγές έχεις? Για παράδειγμα να μη μπαίνει εύκολα Νεκρά ή κάτι παρόμοιο?

Το ντιζα το έθεσα σαν παράδειγμα φίλε μου... ναι έχω θέμα με την πρώτη ταχύτητα δυσκολεύεται αρκετά να μπει από νεκρά σε πρώτη,πρέπει να σπρώξω το μηχανάκι 2-3 βήματα μπροστά με το δεξί πόδι και με το αριστερό να προσπαθώ να αλλάξω πολλές φορές μαζί για να μπει..καποιες απλα κανει κλακ και μπαινει,που και το κλακ ειναι κακο...

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Όταν ένα μέταλλο ζεσταθεί μαλακώνει. Τουλάχιστον με το όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα. Από την τριβή των δίσκων της καμπάνας παράγεται θερμότητα, η οποία μεταφέρεται στα ελατήρια τα οποία μαλακώνουν, για αυτό νομίζεις πως δεν έχεις συμπλέκτη.

Μέτρησέ τα και αν είναι εκτός προδιαγραφών άλλαξέ τα. Αλλιώς είσαι εντάξει. 

Μπακάλικη λύση είναι να βάλεις από πίσω μια ροδελίτσα για να τα προφορτίσεις λίγο.

Αν ήταν από τα ελατήρια θα πατίναρε κιόλας,αλλά απλά χάνει την πίεση του... γιαυτό με προβληματίζει... επισεις,παρατηρώ και ένα βάρεμα από την μεριά της καμπάνας που έχω διαβάσει ότι είναι συχνό φαινόμενο και δεν σταματάει... αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πότε ξεκινάει ο θόρυβος όταν είναι κρύο πάντως σίγουρα όχι,και αυτό αρχίζει μετά από κάποια χρήση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάμε πάλι. Έχεις ένα κλειστό υδραυλικό κύκλωμα. Αν χάνει πίεση σημαίνει ότι από κάπου υπάρχει διαρροή. Έχεις διαρροή υγρού; Πέφτει η στάθμη στο ποτηράκι; Αν όχι είναι αυτό που σου λέω.

Για τις ταχύτητες που δεν κουμπώνουν μάλλον φταίνε οι φουρκέτες ή (και) ο μύλος.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να μην έχει αρκετά υγρά; η να θέλει κάποια εξαέρωση σαν ενδεχόμενο(δεν ξέρω αν κάνεις εξαέρωση στο κύκλωμα) γιατί αν το πατάω συνεχόμενα ξεκινάει και πιάνει πάλι.. δεν ξέρω κουλό μηχανάκι το ΚΤΜ θέλει εμπειρία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

.. αρχίζει και αδυνατεί ο συμπλέκτης,γίνεται όλο και πιο μαλακός... δεν σταματάει να δουλεύει αλλά στο τέλος είναι λες και έχει κοπεί η ντίζα και αρχίζει να με προβληματίζει αυτό το πράγμα,δεν έχω κοιτάξει ποτέ τα υγρά του οπότε δεν μπορώ να έχω ιδέα τι γίνεται η πώς γίνεται... απλά γνωρίζω ότι είναι υδραυλικός,και ξέρω ότι γίνεται και service στον συμπλέκτη,έχει κάνεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες;

Πέφτει το ιξώδες του λαδιού του υδραυλικού. Μειώνεται, λόγω θερμότητας και ειδικα αν ειναι πολυκαιρισμενο ειναι ότι χειρότερο διοτι πέφτει πέραν των προδιαγραφών του. Αλλαγη με φρέσκο, επιφέρει πάλι σωστη λειτουργία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ αυτό πιστεύω γιατί γενικώς στα περιφερειακά του ήταν ένα πολύ κακοσυντηρημένο μηχανάκι... αλλά θα το ψάξω παραπάνω,οι δεύτερες και τρίτες γνώμες παρόλαυτα δεν κάνουν κακό γιαυτό είμαστε εδώ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεκινάει να τα φτύνει το κάτω κυλινδράκι...

Εγώ θα πήγαινα στο Χρήστο για το μάζεμα, από ότι καταλαβαίνω το μηχανάκι είναι λίγο σε άσχημη κατάσταση, μην το τρέχεις δεξιά και αριστερά για μαζέματα, μίλησε με τον χρήστο και αναλόγως με το κοστολόγιο, κάνεις όσα αντέχει η τσέπη σου κάθε φορά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ποιόν Χρήστο μιλάς;και όταν εννοείς το κάτω κυλινδράκι; για δωσε λιγο τα φωτα στην απαντηση σου γιατι δεν καταλαβαινω για πιο πραγμα μιλας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τον μηχανικό του Οικονόμου... όχι τον Οικονόμου...

Κάτω κυλινδράκι του συμπλέκτη εννοώ

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος Ravendark έγραψε:

Για τον μηχανικό του Οικονόμου... όχι τον Οικονόμου...

Κάτω κυλινδράκι του συμπλέκτη εννοώ

Φουλ κακά λόγια από φίλο μου που έχει 640 πρώτο χέρι με 19,000χλμ μιλάμε για τριςμεγιστος ψυρρας μου ειπε τα χειροτερα,το ιδιο και ο ξαδερφος του με ενα SMC τα ιδια και ο κολλητος μου που εχει 690.... είχα ρώτησει γιατι ειναι κοντα στο σπιτι μου και μου ειπανε και οι 3 χωρις να εχουν μιλησει ο ενας με τον αλλο..."φιλαρακι ουτε ροδα απο ποδηλατο μην πας εκει" ανατριχιαστικο ε;... 

Οταν λες το κυλινδρακι εννοεις την κατω αντλια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω διαφορετική άποψη...

Πάνω έιναι η τρόμπα (αντλία), κάτω είναι το κυλινδράκι, αυτά είναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου με το καλό να το φτιάξεις και να το χαρείς.Αν επιτρέπετε πόσο το πήρες ?

Σε ρωτάω γιατί έχει ένας φίλος μου το ίδιο του 2006 με 2000χλμ.και ολόσωμη akrapovic.Κλεισμένο εδώ και χρόνια στο γκαράζ σε υπεράριστη κατάσταση ( πέρα από τα φυσιολογικά που θέλουν αλλαγή , μπαταρία, λάστιχα, ζουμιά , σέρβις κλπ) και δεν ξέρει πόσο να το ζητήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη θέση σου θα έκανα αλλαγή υγρών συμπλέκτη και έναν έλεγχο σε ελατήρια και δίσκους. Αφού σιγουρευόμουν από αυτά θα κοιτούσα τρόμπα (αφού μπαίνει και με δυσκολία η 1η).. 

Για να βάλεις πρώτη. Έστω ότι με την 1η προσπάθεια δεν μπαίνει αφήνεις τον συμπλέκτη και την ξαναβάζεις ή προσπαθείς και δεύτερη φορά να πατήσεις ταχύτητα με πατημένο τον συμπλέκτη από πριν?  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κλασικη περιπτωση φθαρμενου υγρου συμπλεκτη. πιστευω ανετα εχουν μια 5ετια το λιγοτερο μεσα.

αλλαξε τα, ιδια με των υγρων φρενου βαζεις λογικα (γραφει πανω στο καπακι)

ευκαιρια να αλλαξεις και τα υγρα φρενου αν εχουν και αυτα καιρο, η εχουν μαυρισει λιγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

Δεν ειναι τα ιδια με των ψρενων απ' οτι ξερω και το οτι τα μπερδευουν ειναι κλασσικος λογος που τα φτυνει η τρομπα.

Επισης καλυτερα να μη βαλει χερι στο μηχανακι γενικοτερα αφου απ' οτι φαινεται δε ξερει τι κανει. Του εστειλα ενα μαστορα σε πμ. Ας το παει εκει να ξεμπερδεψει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν γνωριζει να μην τα αλλαξει μονος του, μπορει να γινει λαθος στην εξαερωση και να εχει ιστοριες.

λιγο που εψαξα, αν η αντλια λαδιου ειναι magura, πανω γραφει "use only mineral oil" αρα δεν βαζεις υγρα φρενου οπως πχ στις αντλιες των supersport.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά,η τρόμπα του υδραυλικού συμπλέκτη παρέδωσε όνειρα... και έγινε και φορώντας την κάμερα στο κράνος τρελό γέλιο... μετά από 4-5 λεπτά πιεσμένης οδήγησης στον Κηφισσό τέλος... πήγα από συνεργείο φίλου και ναι παιδιά,πάμε για 100+ χαχα... πρώτη ζημιά που μου έβγαλε,μακάρι να έχει μόνο τέτοιες.

πριν 18 ώρες, το μέλος tre έγραψε:

Φίλε μου με το καλό να το φτιάξεις και να το χαρείς.Αν επιτρέπετε πόσο το πήρες ?

Σε ρωτάω γιατί έχει ένας φίλος μου το ίδιο του 2006 με 2000χλμ.και ολόσωμη akrapovic.Κλεισμένο εδώ και χρόνια στο γκαράζ σε υπεράριστη κατάσταση ( πέρα από τα φυσιολογικά που θέλουν αλλαγή , μπαταρία, λάστιχα, ζουμιά , σέρβις κλπ) και δεν ξέρει πόσο να το ζητήσει.

Δυστυχώς πέρα από 2,000-2,500 δεν πάνε... ο δικός μου ο φίλος όλο μαμά πρώτο χέρι το δίνει 3,000 η τόσο θέλει να το δώσει... 2 χρόνια το πουλάει... χαχα εγώ το έκανα ανταλλαγή με το παπί μου και έδωσα και μια χρηματική διαφορά... κάπου στα 1,500 είναι το κουστούμι

Τώρα ψάχνω απεγνωσμένα aftermarket μανέτες,και δεν βρίσκω.. γιατί έχουν μπόσικα οι δικές του και έχει κενά ο συμπλέκτης και από εκεί... καμία ιδέα; 96ευρώ ζητάει ο Οικονομου για τις μαμα της ΚΤΜ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες από eBay, λογικά θα βρεις κάποιες φθηνές κινέζικες,  αλλά θα σου έρθουν σε 1μιση μήνα.

Αν θέλεις και τις βάσεις τους τότε δες και eBay Γερμανίας για μεταχειρισμένες.

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Η ζημια υπηρχε ηδη δεν εγινε τωρα, απλα επειδη την αγνοησες εχανε διαρκως υγρα μεχρι που διαλυθηκε τελειως η τρομπα.

Μακαρι να μη σου βγαλει τιποτα αλλο αλλα αν ηταν παραμελλημενο εχε το νου σου να προλαβεις ο,τι μπορεις επειδη μαζευονται γρηγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχει χάσει υγρά.... στα χέρια μου τουλάχιστον άνοιξα και το καπάκι πάνω ψηλότερμα ήταν... απλά έχασε την πίεση του κλαταρε το τρομπακι.... είναι φθορά χρόνου δεν είναι απαραίτητα κάποιος φταίχτης και σίγουρα όχι εγώ που το έχω 2 μήνες... όλα στο προγραμμα είναι έτσι και αλλιώς δεν έχω παράπονο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει παιδιά φτιάχτηκε αυτο!!!

συνεχιζουμε δυναμικά και Τετάρτη σήμερα  μήπως ισχύει τελικά το κάθε Τετάρτη μάστορα;

προβλημα καινούργιο.... και παράξενο! Περιμένω συμβουλές από fcrguru το fcr που έχω δεν έχει υποδοχή για βεντουρη αλλά για λάστιχο... τώρα τι κάνουμε; Το πουλάω και παίρνω άλλο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλε μια κοντινή φωτογραφία αν γίνεται από κάποια πλευρά που να φαίνεται το καρμπ. Δεν θυμάμαι από ποιά μεριά είναι οι λαιμοί εξάτμισης του Duke.

Είναι σωστά βαλμένο(στο φιλτροκούτι) ή είναι με χοάνη(λάθος τρόπος) ;

Μια δύο φωτογραφίες θα βοηθήσουν στο να βγει μια άκρη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://imgur.com/a/8qdc9

Μονο αυτην την φωτο εχω προς το παρον ...

http://prntscr.com/i1sko9 εδω που βλεπουμ αριστερα και δεξια οτι βιδωνει,εμενα δεν εχει σπυρωμα εκει απλα εχει ενα χιλακι που λογικα αυτο ειναι για να μπαινει το λαστιχο απο το φιλτροκουτι εκει... αυριο το πρωι θα παω στον μαστορα να το λυσουμε να το κοιταξουμε λιγο καλυτερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα