Jump to content
beter_1993

Αλλαγή τσιμούχας λαδιού! Τρελή τιμή!

Recommended Posts

Καλησπέρααα! Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής: Πάω προχθές το sh για αλλαγή λαδιού και λέω στον μάστορα ( μέσα στην honda) να τσεκάρει για ποιό λόγο μου πίνει λάδι του σκούτερ. Εν πάσει περιπτώσει, όταν πήγα να το πάρω μου λέει πώς το σκούτερ τα χάνει από την τσιμούχα νερού-λαδιού. Μαγκώνω γιατί δεν έχω ξαναακούσει για τέτοια τσιμούχα, λέω οκ για να το λέει δίκιο θα χει. Τον ρωτάω πόσο θα πάει να το φτιάξουμε; Με ρωτάει πρώτα πόσο λάδι καίει και κάθε πότε συμπληρώνω λάδι. Του λέω πως κάθε 1500χλμ συπληρώνω περίπου 400-500ml. Είναι τραγική ποσότητα θεωρώ. Και μου λέει πως όταν θα την αλλάξουμε θα μου καίει γύρω στα 50-100ml στα 3500-4000 χλμ όπως είναι φυσιολογικό για ένα σκούτερ. Τον ξαναρωτάω πόσο έχει η τσιμούχα και μου λέει πιστωτική έχεις; Του λεω γιατί και μου λέει πως μόνο η τσιμούχα έχει 80ε! Πέθανα μόλις το άκουσα! Και το καλύτερο; Επειδη θελει και πίσω φρένα, του λέω πες ένα συνολο για φρένα και τσιμούχα και μου λέει κανα 200αρι όλα μαζί! Και ρωτάω..ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ υπάρχει τσιμούχα με 80ε;;;; Απο ρινίσματα χρυσού είναι;; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Χα! Χα! Χα! Θα ηθελα να κρατησω την συζητηση σε κοσμια επιπεδα αλλα μ`αυτα που διαβαζω πως να το κανω.

Πανε πες του μαστορα λοιπον ,η τσιμουχα της κ@λοτρυπιδας σου εχει 80 ευρω ρε καραγκιοζη και μετα φυγε.:tooth::tooth::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προφανως μιλαει για το στεγανο που εχει στην αντλια νερου, δεν ειναι υπερβολικη η τιμη που σου ειπε, γιατι απο την στιγμη που θα βγαλει αντλια θα την επισκευασει και θα αλλαξει και τα 2 ρουλεμαν που εχει μεσα.Αν υπολογισεις λοιπον τα ανταλλακτικα της honda και την εργασια ειναι και λιγα τα λεφτα που σου ειπε.

Αν τα αλλαξει με ανταλλακτικα του εμποριου ειναι λογικη η τιμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το μοντέλο σου είναι σωστό (έτος) η τσιμούχα έχει εδώ 45,06 χωρίς ΦΠΑ.

Αν εννοεί αυτή βέβαια.

Παρατηρείς εσύ νάχουν τα λάδια <<σαπωνοειδή >> μορφή ?

Να ανακατεύεται δηλαδή το λάδι με το αντιπηκτικό ?

Είναι σίγουρος ότι είναι από κει και όχι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων ?

Ξέχασα...και πίσω φρένα δεν μπορείς να πάρεις άλλα (τακάκια EBC για παράδειγμα) και να τα αλλάξεις μόνος σου ?

Πανεύκολο είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το μοντέλο σου είναι σωστό (έτος) η τσιμούχα έχει εδώ 45,06 χωρίς ΦΠΑ.

Αν εννοεί αυτή βέβαια.

Παρατηρείς εσύ νάχουν τα λάδια <<σαπωνοειδή >> μορφή ?

Να ανακατεύεται δηλαδή το λάδι με το αντιπηκτικό ?

Είναι σίγουρος ότι είναι από κει και όχι από τα τσιμουχάκια των βαλβίδων ?

Ξέχασα...και πίσω φρένα δεν μπορείς να πάρεις άλλα (τακάκια EBC για παράδειγμα) και να τα αλλάξεις μόνος σου ?

Πανεύκολο είναι.

ΟΧι η τουλαχιστον δεν εχω δει κατι τετοιο. Θελει 80 για την τσιμουχα, 50-60 εργατικα για την τοποθετηση της, και τα υπολοιπα για τα πισω φρενα ανταλλακτικα-εργατικα. Εχωταμπουρο πισω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσιμούχα / στεγανό τρόμπας νερού για το AX-1 από την μαμά honda, 70-80€

Από μηχανουργείο στο Περιστέρι 8€.

Ψάξου.

Όταν τα λάδια ανακατέυοναι με νερό / ψυκτικό υγρό, έχουμε το εξής φαινόμενο.
Το φαινόμενο το βλέπουμε κυρίως στα λάδια του κινητήρα, αλλά λογικά το βλέπουμε και σε υγρά του ψυγείου

2015_07_07_19_52_46.jpg

2015_07_07_19_52_50.jpg

2015_07_07_19_52_54.jpg

Εάν τα λάδια είναι κανονικά, όπως πρέπει να είναι, και το υγρό είναι όπως πρέπει να είναι τότε δεν νομίζω ότι εκεί είναι το πρόβλημα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και από τη μύγα ξύγκι πα να βγάλει μου φαίνετε ο τύπος. ρωτα και καναν άλλο ρε φιλε.

κανας από αθήνα με εργαλεία να τα έφτιαχνε αυτά τα πραματάκια του παιδιού?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες εαν φευγει λαδι απο την τρυπα κατω απο το μοτερ. Εχει μια μικρη τριπιτσα εκει ωστε να φευγουν αποκει τα λαδια σε περίπτωση  ζημιας. Το λεω για τι μπορεί να σου βγει μεγαλύτερο το πακετο... Δλδ τρομπα νερου κλπ κλπ...

Τροποποιήθηκε από τον Vasilis_n

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν ειναι ετσι τα λαδια μου. Λεει πως ο κουβας γενιζει λαδι. Του λεω πως δεν εχω δει ποτε κυλιδα. Θα του ζητησω κωδικο προιοντος. Ενας φιλος μου λεει πως ειναι φλατζα του ψευτοκαπακου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν τα λάδια δεν είναι έτσι, τότε δεν είναι η φλάτζα που σου λέει.

Ίσως να ξέρει την ζημιά, και απλά να σου λέει άλλη φλάτζα. (το στεγανό έχει τόσο όντως, αλλά αν αντί για αυτό, είναι μια τσιμούχα που έχει 10€?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το οτι ο καθενας ειναι μαστορας εδω μεσα χωρις να εχει ανοιξει ποτε μηχανακι, και ολες οι διαγνωσεις γινονται θεωρητικα με ξεπερναει. Ψευτοκαπακο λεει ο αλλος, εγω λεει εχω φλατζα με 3 ευρο ο αλλος. Μαγκες ανοιξτε συνεργειο να γινετε πλουσιοι. Δν παει αλλο αυτο ο καθενας να γραφει οτι θελει και οπως θελει. Ελεος πλεον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το οτι ο καθενας ειναι μαστορας εδω μεσα χωρις να εχει ανοιξει ποτε μηχανακι, και ολες οι διαγνωσεις γινονται θεωρητικα με ξεπερναει. Ψευτοκαπακο λεει ο αλλος, εγω λεει εχω φλατζα με 3 ευρο ο αλλος. Μαγκες ανοιξτε συνεργειο να γινετε πλουσιοι. Δν παει αλλο αυτο ο καθενας να γραφει οτι θελει και οπως θελει. Ελεος πλεον.

Εντάξει φίλε μου. έχεις δίκιο. Έχεις απόλυτο δίκιο, ωστόσο ανέβασα και φωτογραφίες για το θέμα (που μου είχε προκύψει και εμένα) και τεκμηρίωσα τα πάντα.

Όσο για την φλάτζα, αν εσύ θέλεις να πληρώνεις 60€ επιπλέον για ένα σακουλάκι που γράφει Honda τότε οκ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαλε οτι φλατζα θες. Αν ομως σε 1 μηνα παλι εχεις θεματα μην πεις τι μαλακας ειναι ο μηχανικος μου. Αν νομιζεις οτι ολα ειναι ιδια τοτε κανει καποιος λαθος. Αν νομιζεις επισης οτι το ιμιτασιον ειναι γνησιο κανεις παλι λαθος. Πιασε παρε φλατζοχαρτο και κοψτην μονος σου. Ποσο νομιζεις θα κρατησει? Πηγαινε παρε με 5 ευρο. Τα λεμε παλι σε ενα μηνα σε αλλο μαστορα να πληρωσεις διπλα οτι δν εκανες αρχικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαλε οτι φλατζα θες. Αν ομως σε 1 μηνα παλι εχεις θεματα μην πεις τι μαλακας ειναι ο μηχανικος μου. Αν νομιζεις οτι ολα ειναι ιδια τοτε κανει καποιος λαθος. Αν νομιζεις επισης οτι το ιμιτασιον ειναι γνησιο κανεις παλι λαθος. Πιασε παρε φλατζοχαρτο και κοψτην μονος σου. Ποσο νομιζεις θα κρατησει? Πηγαινε παρε με 5 ευρο. Τα λεμε παλι σε ενα μηνα σε αλλο μαστορα να πληρωσεις διπλα οτι δν εκανες αρχικα.

Εσυ εισαι υπερ του εξουσιοδοτημενου με γνησια ανταλλακτικα και μονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομίζω ότι γίνεται συζήτηση όταν απλά κάποιος επιβάλει την γνώμη του. Εγώ είπα τι μου είχε συμβεί και τι βρήκα εν τέλη. Αν χαλάσει σε 3 μήνες, θα δω τι θα κάνω, εκείνη την στιγμή γλυτωσα 75€. Για να βγάλω 75€ δουλεύω εβδομάδα και βάλε, οπότε, ναι, σκέφτομαι και άλλες λύσεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά κάνεις βρε Μήτσο και προσπαθείς να βοηθήσεις και τον σύντροχο.

Από κει και πέρα ο καθείς και η γνώμη του, αυτά είναι γνωστά στο νετ οπότε ...Φυσικά και πρέπει να σκέφτεσαι και άλλες λύσεις και από κει και πέρα όποιος γουστάρει να πριμοδοτεί την αντιπροσωπεία για ένα ρουλεμάν (κλπ) που μπορείς να βρεις ΤΟ ΙΔΙΟ στο εμπόριο και καλύτερο ή μια τσιμούχα η ένα ιμάντα (ίδια μάρκα με τον μάνα) και επιμένεις να δίνεις αντί για 14 ευρώ 60 και 70, με γειά του με χαρά του όποιος το κάνει.

Εσύ και εγώ έχουμε άλλη γνώμη και προσωπικά προτιμώ να τα φάω σε βόλτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το γενικο και το αοριστο ειναι ωραιο. Μιλαμε ειδικα για τσιμουχες και για ανταλλαχτικα που αν τα βαλεις και αποτυχουν εχοντας 0 γνωσεις μηχανικες πρεπει να ξαναπληρωσεις εργατικα και νεο ανταλλακτικο. Δν ειμαι υπερ της αντιπροσωπειας, ποτε δν ημουν. ΕΙμαι ομως κατα του να μηδενιζουμε τα παντα. Εβαλα τσιμουχες μπροστινου στην μηχανη μου κοστος 60 ευρο Χοντα. Ημιτασιον εκαναν 30. Θα τις βαλω λοιπον με 30. Σε 2 μηνες θα αρχισουν να δακριζουν. Σε 2 μηνες λοιπον θα θελω τσιμουχες, θα θελω παλι λαδια, θα θελω παλι λυσιμο. Ειναι λοιπον λογικο αν θελω να κανω κατι να το κανω χωρις να ξερω οτι δν θα εχω αποτελσμα. Προσοχη. Μιλαμε για μηχανες. Οχι για παπακι. Στο σκουτερ τωρα επειδη ειναι λιγο πιο δυστροπα απο παπακια θελουν και περισσοτερη προσοχη. Για εμενα οτι εχει να κανει με ζωτικο σημειο κινητηρα βαλε αυθεντικο. Δν με νοιαζει αν το βαλεις στον μπαρμπαμιτσο η στον σαρακακη. Αρκει να εισαι σιγουρος οτι θα αντεξει οσο το μαμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσενα δηλαδη σου φαινεται λογικο να πληρωσεις για μια φλατζα 80 ευρω?

Γιατι εμενα προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω γιατι υποτιματε τα ιμιτασιον ανταλακτικα κανετε λαθος αν νομιζετε οτι ολλοι οι κατασκευαστες προμηθευοται π.χ. τσιμουχες-ρουλεμαν  απο την skf

αντιθετα αν ψαξεις μπορει να βρεις τσιμουχες ανωτερης ποιοτητας απο τις τσιμουχες που βαζει ο κατασκευαστης της εκαστοτες μηχανης

Πρωσοπικο βιωμα απο bmw f800gs  ολλα τα ρολεμαν στους τροχους ηταν κινεζικα no name τα αντικατεστησα με skf 6203 2z(αν θυμαμαι καλα) και βελτιωθηκε και το "περπατημα" της μηχανης!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aρα λοιπον οι τιμες παιζουν. Κοιταξα λιγο τα λαδια και δεν ειδα να χουν γινει σαν σαπουνι. Εχω κανει γυρω στα 1000 χλμ και μου χει πιει λιγο λιγοτερο απο τα μισα λαδια του. Θα συμπληρωσω αυριο. Ντουβρουτζας μου χει ερθει με τα λεφτα. Θελω να μου δειξει ο ιδιος αν οντως φταιει η τσιμουχα που μου λεει. Να μου δειξει την διαρροη! Δεν θα πρεπε να βγαζει ντουμανι η απλα δεν το βλεπω; Μου μυριζει λιγο οταν το βγαζω απο το υπογειο γκαραζ επειδη εχει γερη ανυφορα. Κατα τα αλλα δουλευει και ακουγεται πενα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει οι ''γνώστες'' στο ιντερνετ, είναι γνωστό φαινόμενο.

Προσέχετε τι και ποιον διαβάζετε.

Επίσης προσέχετε τι ρωτάτε.

Αν ρωτάτε μια λογική ερώτηση, σαφώς ορισμένη, θα πάρετε και κάποια αντίστοιχη απάντηση. Όταν όμως ρωτάτε πράγματα χωρίς ιδιαίτερο νόημα, δεν φταίνε οι απαντήσεις που θα πάρετε.

Προς ενημέρωση μερικών ''γνωστών'' που τα ξέρουν όλα εξ αποστάσεως, αν και ανοίγουν ποστ τύπου ''πως βγάζουμε το ψυγείο σε ΑΧ1'' ,,,

Άλλο πράγμα η τσιμούχα, άλλο η φλάντζα.

Κάθε μοντέλο μοτοσυκλέτας έχει και διαφορετικά εξαρτήματα, το ότι ένα εξάρτημα για το δικό μας έκανε τόσο, δεν σημαίνει ότι το αντίστοιχο για άλλο μοντέλο θα έχει ίδια τιμή. Μπορεί και να είναι κοντά, μπορεί να είναι και η μέρα με την νύχτα.

Το ίδιο ισχύει και για το κόστος τοποθέτησης, σχεδίαση από σχεδίαση διαφέρει. Άλλο μοντέλο λύνεις δυο εύκολες βίδες και παίρνεις το εξάρτημα στα χέρια, άλλο μοντέλο, πρέπει να ανοιχτεί το μισό μοτέρ και απαιτεί και ειδικά εργαλεία και θέλει και χέρια τιραμόλα.

Επίσης οι αντλίες νερού, οι περισσότερες τουλάχιστον, έχουν επίτηδες ανοικτό θάλαμο ανάμεσα στην περιοχή του λαδιού, και την περιοχή του νερού, με ξεχωριστή τσιμούχα σε κάθε πλευρά, έτσι ώστε αν μία τσιμούχα χαλάσει, π.χ. του νερού, το νερό μετά απλά να πέφτει στον άδειο χώρο κι από κει στο περιβάλλον, για να μην μπορεί να εισβάλει στον χώρο του λαδιού. Συμβουλές τύπου ''σου χάλασε η τσιμούχα, κοίτα μην έχεις νερό στα λάδια'' δείχνουν... βλέπε τα παραπάνω.

Αν ένας μάστορας μας φαίνεται ότι ζητάει πολλά, κάνουμε το λογικό: Έρευνα αγοράς, των ανταλλακτικών στην αντιπροσωπεία και στο εμπόριο, και της εργασίας σε άλλους μάστορες. ΔΕΝ ρωτάμε στα φόρουμ γενικά και αόριστα ''θα αλλάξω μια τσιμούχα, το καθήκι ο μηχανικός μου είπε τόσα, πολλά είναι;''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το γενικο και το αοριστο ειναι ωραιο. Μιλαμε ειδικα για τσιμουχες και για ανταλλαχτικα που αν τα βαλεις και αποτυχουν εχοντας 0 γνωσεις μηχανικες πρεπει να ξαναπληρωσεις εργατικα και νεο ανταλλακτικο. Δν ειμαι υπερ της αντιπροσωπειας, ποτε δν ημουν. ΕΙμαι ομως κατα του να μηδενιζουμε τα παντα. Εβαλα τσιμουχες μπροστινου στην μηχανη μου κοστος 60 ευρο Χοντα. Ημιτασιον εκαναν 30. Θα τις βαλω λοιπον με 30. Σε 2 μηνες θα αρχισουν να δακριζουν. Σε 2 μηνες λοιπον θα θελω τσιμουχες, θα θελω παλι λαδια, θα θελω παλι λυσιμο. Ειναι λοιπον λογικο αν θελω να κανω κατι να το κανω χωρις να ξερω οτι δν θα εχω αποτελσμα. Προσοχη. Μιλαμε για μηχανες. Οχι για παπακι. Στο σκουτερ τωρα επειδη ειναι λιγο πιο δυστροπα απο παπακια θελουν και περισσοτερη προσοχη. Για εμενα οτι εχει να κανει με ζωτικο σημειο κινητηρα βαλε αυθεντικο. Δν με νοιαζει αν το βαλεις στον μπαρμπαμιτσο η στον σαρακακη. Αρκει να εισαι σιγουρος οτι θα αντεξει οσο το μαμα. 

πριν χρόνια πηγε ο πατερας μου στον πετροπουλο στην ιερα οδο να παρει φλατζες για την EVINRUDE και του είπε 200-300 ευρά. εφυγε, πήγε στη συγγρού τις εφτιαξε με 20 ευρώ και λιγο πριν φύγει, μπηκε μεσα ο ιδιος που ηταν στην Evinrude και του παρήγγειλε τις ιδιες φλατζες με αυτές που ήθελε ο πατέρας μου.

προσωπικά τις κόβω μόνος μου η πέρνω αφτερμαρκετ η παω και μου φτιάχνουν, δε καθομαι να τα δινω σε καμμία αντιπροσωπία. το ίδιο ισχύει και για τα ρουλεμάν, και για σωληνες λαδιων/φρενων και για αρκετα ακομα πραματακια. όχι για όλα όμως.

τελειώσα με το οφ-τοπικ σχωρέστε με αλλά έπρεπε να το πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν χρόνια πηγε ο πατερας μου στον πετροπουλο στην ιερα οδο να παρει φλατζες για την EVINRUDE και του είπε 200-300 ευρά. εφυγε, πήγε στη συγγρού τις εφτιαξε με 20 ευρώ και λιγο πριν φύγει, μπηκε μεσα ο ιδιος που ηταν στην Evinrude και του παρήγγειλε τις ιδιες φλατζες με αυτές που ήθελε ο πατέρας μου.

προσωπικά τις κόβω μόνος μου η πέρνω αφτερμαρκετ η παω και μου φτιάχνουν, δε καθομαι να τα δινω σε καμμία αντιπροσωπία. το ίδιο ισχύει και για τα ρουλεμάν, και για σωληνες λαδιων/φρενων και για αρκετα ακομα πραματακια. όχι για όλα όμως.

τελειώσα με το οφ-τοπικ σχωρέστε με αλλά έπρεπε να το πω.

Μια χαρά τα λες και κατά τη γνώμη μου δεν είσαι καθόλου οφ έτσι όπως εξελίσσεται η συζήτηση.

Αν και εδώ οφείλω να πω προς χάρη της ακρίβειας ότι όλοι έχουν δίκιο από κάποια οπτική γωνία.

Και ο Φλάινγκ παραπάνω αλλά ο Μητσιάκος και εσύ.

Για ορισμένα αναλώσιμα πρέπει να πας στο μάνα και αν δεν πας απλά δεν θάχεις πιθανώς την απόδοση χιλιομετρική και όχι μόνο πούχες με το μάνα αλλά σε ρουλεμάν, σε ιμάντες, σε φλάντζες και διάφορα συναφή κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτμημένα τα πράματα.

Και για να μιλήσουμε συγκεκριμένα.

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα πήγαινα προσωπικά σε μάνα αν όντως όμως είναι αυτό το πρόβλημα (γιαυτό ανεφέρθη να ζητήσει και άλλη γνώμη μιας και δεν βλέπουμε το μηχανάκι) τι και πως και από το νετ υποθέτεις και ρωτάς και ανάλογα συμπεραίνεις και αν το πετύχεις. Μάνα λοιπόν δόθηκε ο σύνδεσμος πούχει φθηνότερα από τα αναφερθέντα οπότε τι συζητάμε ? Υπάρχει περίπτωση ψάχνοντας να βρεθεί ακόμα φθηνότερα. Τα συνεργεία δε όπως γνωρίζουν όσοι συχνάζουν σε αυτά και έχουν καλή σχέση έχουν έκπτωση και βγάζουν και από το ανταλλακτικό. Δεν είναι κακό αλλά μπορούν να μειώσουν τα εργατικά και να μη βγάζουν από 100 μεριές. Αυτό είναι κακό κατά τη γνώμη μου.

Για να κλείσω και να μη γίνει σεντόνι ούτε σκούτερ ούτε μούτερ ούτε παπί ούτε μοτό άλλου τύπου έχουν ΤΙΣ διαφορές. Απλά πρέπει νάσαι διαβασμένος και με το εγχειρίδιο στο χέρι για το καθένα και άλλα είναι απλά δυσκολότερα και άλλα ευκολότερα. Ευκολότερο είναι για παράδειγμα να αλλάξω προσωπικά οτιδήποτε στο μπροστινό από Βαραντέρο παρά από το SH αλλά όχι και τρομερά δυσκολότερο, απλά λίγο μεγαλύτερη προσπάθεια χρειάζεται. Όσο δε αφορά τα αναλώσιμα ? Πάρτε συγκεκριμένα παραδείγματα : Ρουλεμάν γιαπωνέζικο σε κουτί μάνα να κοστίζει 40 και σε κουτί της ίδιας εταιρείας αλλά όχι με λογότυπο μάρκας το 1/3. Εδώ έχει διαφορά ? Μη τρελαθούμε κιόλας.

Δεν συνεχίζω αλλά νομίζω το νόημα το πιάνουμε.

Τώρα τι θα κάνει ο σύντροχος που από ότι φαίνεται δεν το κατέχει το <<φτιάξτο μόνος σου>> ?Ξαναλέω να πάρει γνώμες και από άλλους είτε εξουσιοδοτημένους είτε όχι. Προσωπική μου γνώμη γιατί μασάει λαδάκι είναι όχι η τρόμπα νερού (που μπορεί νάναι αλλά όχι για τέτοια ποσότητα) αλλά περισσότερο τα τσιμουχάκια των βαλβίδων με ότι αυτό συνεπάγεται.Και εκεί θα τσούξει σε εξουσιοδοτημένο....

Αλήθεια πόσα χλμ έχει το μοτό ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν καταλαβαίνω την επίθεση που υπάρχει επειδή είπα την γνώμη μου.

Είπα την γνώμη μου, και είπα μάλιστα "ψάξου". Ούτε έλα να σου πω που θα το βρεις, ούτε έλα να στο δώσω εγώ, ούτε τίποτα τέτοιο.

Δεν πήρα κανέναν στον λαιμό μου, απλά λέγοντας μια εναλλακτική γνώμη / άποψη για κάτι που μου έχει τύχει.

Ο καθένας κάνει ότι νομίζει, και ότι θέλει. Θες να βάλεις το στεγανό των 7€? Βάλτο, αλλά έλεγχε ποιο συχνά την μοτοσυκλέτα. Θέλεις να βάλεις των 70€? Καν'το, αλλά πάλι θα πρέπει να ελέγχεις την μοτοσυκλέτα;

Προσωπικά μου είχαν πει τα εξής:

Το Στεγανό έχει 65-75€ (και θα το έχουμε σε 15 μέρες τουλάχιστον, λόγο capital controls),
το μηχανουργείο θέλει 20€ να κάνει την δουλειά
Και ο μάστορας κανά 50€.

Πήρα το στεγανό με 8€, το έβαλε ο ίδιος ο μάστορας στο μηχανουργείο, τσάμπα (άφησα 15€) και ο μάστορας μου πήρε τα λεφτά που ήταν να μου πάρει.
Τι γλύτωσα; περίπου 80€

Λεφτά τα οποία εκείνη την περίοδο δεν είχα, ίσως σε 1 μήνα, αν χαλάσει πάλι, να τα έχω.

PS: Δεν είμαι γνώστης των μηχανών, δεν είμαι μάστορας, ούτε μηχανουργός, ούτε τίποτα σχετικό. Ωστόσο, όταν κάτι σου έχει τύχει, και ξέρεις κάποια εναλλακτική λύση η οποία μπορεί να βοηθήσει, τότε οφείλεις να την πεις. Τι θα κάνει ο εκάστοτε χρήστης, είναι δικό του θέμα.

Την άποψή μου λέω, και μόνο αυτή, δεν εξαναγκάζω κανέναν να την ακολουθήσει, ούτε να την υιοθετήσει, ούτε σημαίνει ότι είναι σωστή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα