Jump to content
Torakusu Yamaha

Yamaha MWT 09 MultiWheeler concept

Recommended Posts

Τις προαλλες που πηραμε μια ιδεα του τι θα παρουσιασει η εταιρεια απο το Ιβατα στο 44ο Σαλονι του Τοκυο μεταξυ αλλων υπηρχε και ενα τριτροχο 

gjlqv1ikyyk5cmeujaf4.jpg

που ολοι περιμεναμε οτι θα ναι καποιο νεο σκουτερ.......

Αμ δε....Η μαμα εχει αλλα σχεδια και τελικα προκειται για ενα ΜΤ09 με δυο τροχους μπροστα. Let the war begin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μ'αρεσε, περισσοτερο θα ταιριαζε το μοτερ του 07 πιστευω παρα του 09...

btw μου φαινεται περιεργο το μπροστινο συστημα, και τα υπολοιπα 3τροχα ετσι ειναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ ενδιαφέρον, περιμένω να μάθω περισσότερα, κυρίως βάρος-διαστάσεις-τιμή μιας και τα υπόλοιπα θα'ναι τα ίδια με το μτ09....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραπάνω βάρος, που λογικά έχει μεταφερθεί μπροστά, χαλόντας κάπως το ζύγισμα της μηχανής κάνοντας το πίσω να ξεκοκολλάει πιο εύκολα... Αλλά ξεχνάς τι σημαίνει low side... Και λιγότερο άγχος στη βροχή. Ε ρε πλαγιάσματα! :D

Επίσης το σύστημα που έχουν σχεδιάσει φαίνεται πιο απλό απο της Piaggio, πιο κοντά στο Quadro, γλιτώνοντας βάρος και κόστος.

Τα περί ορέξεως εννοείται δεν τα σχολιάζω...

Η πρώτη εντύπωση... Not bad... Τα τρίροδα ήρθαν για να μείνουν. Πάω στοίχημα στη Γαλλία θα γίνει ανάρπαστο!

Για να το δούμε απο κοντά όμως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στη θεωρία μου φάνηκε ηλίθια ιδέα. Στην πράξη μου άρεσε αυτό που είδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραπάνω βάρος, που λογικά έχει μεταφερθεί μπροστά, χαλόντας κάπως το ζύγισμα της μηχανής κάνοντας το πίσω να ξεκοκολλάει πιο εύκολα... Αλλά ξεχνάς τι σημαίνει low side... Και λιγότερο άγχος στη βροχή. Ε ρε πλαγιάσματα! :D

Επίσης το σύστημα που έχουν σχεδιάσει φαίνεται πιο απλό απο της Piaggio, πιο κοντά στο Quadro, γλιτώνοντας βάρος και κόστος.

Τα περί ορέξεως εννοείται δεν τα σχολιάζω...

Η πρώτη εντύπωση... Not bad... Τα τρίροδα ήρθαν για να μείνουν. Πάω στοίχημα στη Γαλλία θα γίνει ανάρπαστο!

Για να το δούμε απο κοντά όμως...

Έτσι ακριβώς, το πρώτο μου '2τροχο' ήταν ....3τροχο, το Quadro 350d, απίστευτη αίσθηση ασφάλειας, απίστευτα φρένα και απίστευτο 'κουβάλημα' του φρεναρίσματος μέσα στη στροφή, αργούσε λίγο να 'πέσει' στο στρίψιμο αλλά μετά πλάγιαζε πολύ. Μαζί με το λοου σαιντ βέβαια μάλλον ξεχνάς και τι σημαίνει σούζα αλλά μικρό το κακό, περιμένω πως και πως να μάθω βάρος, φάρδος και τιμή.....γιατί όμως  να βάλουν 2 μπουκάλες σε κάθε ρόδα, για να το βαρύνουν κι άλλο? Δεν έφτανε μια ίσως λίγο πιο χοντρή?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω την εντυπωση οτι το μπροστινο ειναι ιδιο σχεδιαστικα με αυτο που φορανε στο scooter τους (tricity)

το scooter ειχε πολυ μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τα αλλα τριτροχα οτι ειναι πολυ ελαφρυ το μπροστινο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα η Yamaha εδωσε τη μονη λυση που δεν περιμεναμε στο θεμα του wobling!

(μπαμπανδρα μη μου κλεβεις τις ατακες :katana::tongue:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(μπαμπανδρα μη μου κλεβεις τις ατακες :katana::tongue:)

χαχαχαχαχ την ειδα ενα λεπτό μετα ρε X στο θεμα του tracer αληθεια σου λεω. νομιζω ολοι αυτο σκεφτήκαμε οταν το είδαμε παντως το τρίτροχο πιστολάκι  :)

( αυτο...και το πως γινεται να κανουμε μεταμόσχευση τη μούρη του στο Tracer :) )

Τροποποιήθηκε από τον babaman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οντως...τι αλλο να σκεφτεις.

Αντε...wobling και στο τριτροχο τωρα, να το βγαλουν του χρονου σε αυτοκινητο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ μ'αρέσει, αν και θεωρώ ότι ιδανικότερο για να εφαρμοστεί η ιδέα θα ήταν το μτ-10, λόγω Ι4 που θα μπορούσε να φιλοξενηθεί πολύ ευκολότερα στην ούτως ή άλλως αυξημένη μετωπιαία επιφάνεια του οχήματος και λόγω μεγαλύτερης ιπποδύναμης που θα διατηρήσει ψηλά τις επιδόσεις παρά το αυξημένο βάρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεχρι στιγμης κανενα σκουτερο3τροχο δεν μου αρεσε...Αυτο εδω, ειναι λιγο batmobile αλλα μου αρεσει γουστα ειναι αυτα :vampire:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.motomag.gr/news/epikairotita/stin-paragogi-mwt-09   

Ορμώμενος από τον ίδιο τιτλο  σε αυτή την ενότητα ,για το A-XDV 750 HONDA

και ρωτάω τωρα εγώ αν ειναι μ@λακια το x-adv   (που για μένα δεν ειναι ,κάθε άλλο) ....   ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΗΣ Μ@Λ@ΚΙΑΣ!!!!

τρίκυκλο, Mt-09 ....ηθελα να ξερά ποιος θα το πάρει και τι χρήση θα κάνει μ αυτό???

:thumbsdown:

Τροποποιήθηκε από τον nikos.t

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το άρθρο λέει σαφέστατα ότι θα βγει στην παράγωγη.... για αυτό το έβαλα..

και κατε εμέ εντελώς ηλίθια ιδέα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα