Jump to content
Le Flwr

Σύντροχοί έχετε κουσούρια από ατυχήματα?

Recommended Posts

Θα φτιάξει Τόλη.

Και εγώ που δεν έκανα θεραπεία έφτιαξε.

Απλά αντί για 20 μέρες,έκανε 35,Κλάιν.Ξέρεις τι γαματα(ο τόνος δικός σου) είναι να οδηγάς με 1,5 χέρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ρε @Le Flwr βαλτός είσαι;

Πριν 20 μέρες κάταγμα κλείδας, η οποία όπως βλέπω οπτικά τείνει να κολλήσει στραβά. Ανησυχώ αρκετά για τα κουσούρια που μπορεί να μου αφήσει. Θα επανέλθω μετά την αποκατάσταση.

Πάντως το ώμο δεν τον φοβάμαι. Μετά από ένα τρακάρισμα με ταρίφα που πέρασε STOP, λύγισα το τιμόνι από την κρούση με τα χέρια μου και δεν έπαθα τίποτα, ούτε ένιωσα πόνο μετά. :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από ένα τρακάρισμα με ταρίφα που πέρασε STOP, λύγισα το τιμόνι από την κρούση με τα χέρια μου και δεν έπαθα τίποτα, ούτε ένιωσα πόνο μετά. :tongue:

Εχεις καμια συγγενεια με τον Hulk?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως το ώμο δεν τον φοβάμαι. Μετά από ένα τρακάρισμα με ταρίφα που πέρασε STOP, λύγισα το τιμόνι από την κρούση με τα χέρια μου και δεν έπαθα τίποτα, ούτε ένιωσα πόνο μετά.

:tongue:

chucknorris-MIA2.jpg

ή

943ed9785194e6568a59852a23b2a5ec.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγω εχω πριν ξεκινήσω να οδηγάω μηχανή, εχω αυτο και στα 2 ποδια. Καπου 3 χρονια πριν το χω κάνει.
surgery-faqs-362-208-What%20will%20my%20

Ενοχλησουλες ειχα αρκετες τον πρωτο ενα χρόνο και βάλε (ειναι μεγάλη επέμβαση, και στρεσάρονται ολα εκει μεσα, μυς κ τενοτνες) αλλα ατο περπάτημα αποκαταστάθηκε πληρως. 

Οποτε αλλάζει ο καιρός, η αν το κουράσω πολύυυυυ στα σκαλιά, μου θυμιζει που και που οτι ειναι χειρουργημένο

Αυτα τα πράγματα, ριξεις σε τενοντες κλπ, θελουν καιρο για να επανέλθουν, παντα.

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kακώσεις στα γόνατα ,αρθρίτιδα ,ρήξη μηνίσκου ,διαλυμένο ωμο ................απο εντούρο χρήση κ τουμπίδια μαζί με χρήση ποδηλάτου βουνού κ ιστιοσανίδας ................στα 52   ετη με βάρος ..............105 κιλά ..............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξερουμε εναν που να μην εχει παθει τιιιιποτα μετα απο χρονια μηχανακι;

Τροποποιήθηκε από τον tasos roadrunner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το 1979 με το πρωτο μου μηχανακι,συντριπτικο καταγμα λιιιιγο πιο πανω απο τον αστραγαλο(μη σου τυχει).Φυσικα και εμεινε καποιο κουσουρι.Δεν κλεινει οπως κλεινει το αλλο ποδι.Ευτυχως δεν φαινεται στο περπατημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεξιά ακρωμιοκλεοδική δεν εσπασε αλλα ξεχαρβάλωσε η άρθρωση και νομίζω ότι πάει να μου βγει μερικές φορές το συνίθισα πλέον αποφεύγω κροσέ και πάω για ντιρέκτ άθε φορά που κάνω έκταση ακουγεται κρακ κρακ κρακ και  μου θιμίζει το @ρχίδι που άνοιξε τη πόρτα του φορτηγού χωρίς να κοιτάξει.... κατά τα άλλα μια χαρά δόξα τω θεό χα χα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2004 πλαγιομετωπικη με φορτηγακι, τα παντα κατω απο τον αστραγαλο κομματια..., κοκκαλο εξω απο το κρεας...κλπ...ψευδαρθρωσεις ...δεν μπορω να κοιμηθω μπρουμυτα , αν το ποδι δεν βγαινει απο το κρεββατι γιατι τραβαει...  200 δυο πλευρα και κλειδα...

και πλεον στο τελος του μηνα του τρεχωντος μηνα , εξαιτιας συσσωρευτικης ταλαιπωριας , χειρουργειο στη μεση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου κάνατε τη καρδιά περιβόλι, εγώ ευτυχώς δεν έχω κουσούρια από μηχανή, μόνο από τη δουλειά :P

Ο εξοπλισμός πρέπει να βοηθάει πολύ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρόνια πίσω με ένα παπάκι βγάζοντας φλας και χέρι να στριψω αριστερά ο πίσω μάλλον κάτι άλλο έβλεπε και όχι εμένα... Με εκσφενδονίζει από το παπί και σέρνωμαι καμία 10αρια και βάλε μέτρα με την πλάτη στην άσφαλτο αποτέλεσμα να είμαι σαν μούμια για 3 εβδομάδες με αλοιφές και αλλαγές... 

Ευτυχώς το δέρμα αναπλάθεται.. 

Και μια άλλη από δικιά μου βλακεία με το παπί να πέφτω και το γόνατο να βρίσκει σε μυτερό χαλίκι και μου μπαίνει μέσα... 

Βγήκε αλλά εκεί το δέρμα δεν αναπλάστηκε τελείως.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

19-2-2006

συντριπτικο καταγμα κνημης περονης

18 μηνες μακρια απο δουλεια 3 εγχχειρησεις

ολα καλα ,ενα μονιμο μικρο πρηξιμο στο αριστερο ποδι κ

ελαφρως μειωμενες κινησεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 2 χρόνια που γύρνουσα απο την αλλη ακρη του νησιού με το παπι με 3 βαθμους και σε σημειο με μαυρο παγο και χωρις φωτισμο έπεσα και σύρθηκα με τα 80km/h και σταματησα μισο μετρο απο το γκρεμο στο κρασπεδο..σωματικά μόνο ένα πόδι μέσα στο αίμα αλλά αυτό δεν ήταν τιποτα,επαθα μετατραυματικό στρες και μου έμεινε μια πολύ ελαφριά δυσλεξία(με πιανει ωρες ωρες)  

η αλήθεια φίλε είναι ότι διάβασα και εγώ για "παράσημα" άλλων, αλλά μόνο στο δικό σου σκάλωσα... γιατί πραγματικά το φαντάστικα!

Τροποποιήθηκε από τον leosake

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με κάτι τέτοια καταλαβαίνω γιατί ένας πολύ καλός οικογενειακός φίλος και χρόνια Διευθυντής σε Ορθοπεδικό τμήμα επαρχιακού νοσοκομείου,όποτε βρισκόμαστε μου μιλάει με τόσο απόλυτο τρόπο για την αποστροφή του στις μηχανές...

Όντως κάποια από αυτά που περιγράφετε είναι σοβαρά περιστατικά και προκαλούν τρόμο.Σε αυτά τα σοβαρά περιστατικά,έχω την αίσθηση ότι θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον το περιεχόμενο αν αναφερόταν και ο εξοπλισμός που φορούσατε ή δε φορούσατε κάθε φορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2.5 χρόνια οδηγώ, ΜΙΑ φορά δεν φόρεσα κράνος και έσπασα το πόδι μου, πάντα εξοπλισμό σύντροχοι :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηταν 23 Ιουλιου 2014, περισυ. Περιπου εξι παρα το απογευμα  και ειχα ξεκινησει για την δουλεια. Σε μικρη αποσταση απο το σπιτι μου, ουτε ενα χιλιομετρο καταλαβαινω οτι ξεχασα το τσαντακι μου. Γυρναω σπιτι, το παιρνω και συνεχιζω για την δουλεια. Σε αποσταση περιπου δυο χιλιομετρων απο το σπιτι μου σε μια διασταυρωση, κατευθυνομενος εγω στο κεντρικο δρομο, βλεπω εναν με skoda octavia να περιμενει να περασει, να μπει στον κεντρικο δρομο εχοντας στοπ αυτος. Ξαφνικα εκει που πλησιαζω τον βλεπω και ξεκιναει κλεινοντας μου την πορεια, ανοιγομαι προς τα αριστερα μπας και τον αποφυγω αλλα τιποτα. Συγκρουομαστε, σκοτεινιαζουν ολα και παρτον κατω. Σηκωνομαι  χωρις να νιωθω τιποτα, μονο γρατζουνιες και σκισμενα ρουχα. Αμεσως, με πανε απεναντι που ηταν ενα ιατρικο κεντρο στο οποιο δουλευε αυτος ως οδηγος ασθενοφορου και με εξετασαν και φαινονταν ολα καλα. Μετα απο επιμονη μου για ακτινογραφιες την επομενη μερα επειδη πονουσε πολυ το ποδι μου και δεν μπορουδα να το κουνησω ενας γιατρος εκει ελεγε οτι θα πονουσε μερικες μερες λογω του τρανταγματος, βλεπουμε οτι εχω ενα κσταγμα στην κοτυλη, κοντα στην λεκανη. Βγαινει ο εκει γιατρος μες στην τρελη χαρα και μας λεει: " ε δυο τρεις βιδες θα μπουν κι ολα καλα, με εγχειρηση". Μολις το ακουω τα κανα πανω μου. Γυρναμε σπιτι και το ιδιο απογευμα φευγουμε για το νοσοκομειο οπου και εμεινα τρεις τεσσερις μερες για παρακολουθηση. Να σημειωσω οτι στο δωματι ειμασταν οι μισοι απο στυχηματα με μηχανες, αλλοι σοβαροτερα αλλοι οχι και οι υπολοιποι παππουδες που χαν πεσει μονοις τους, οποτε καταλαβαινετε. Τελικα, ο γιατρος εκει προτεινει να ακουλουθησουμε την συντηρητικη οδο χωρις εγχειρησεις βαζοντα ενα βαρος στο ποδι που θα το κρατουσε σταθερο για να δεσει. Γυρναμε σπιτι και για εναμισι μηνα ημουν στο κρεβατι χωρις να σηκωνομαι χωρις τιποτα, εναμισι μηνα ξαπλα. Ταλαιπωρια μεγαλη και για μενα αλλα και την οικογενεια. Επειτα, σιγα σιγα το πατησα και δοξα τω θεω ολα καλα. Εξαιτιας του ατυχημστος πηρα καποια κιλα τα οποια φευγουν σιγα σιγα μιας και ημουν ξαπλα και περα απο αυτο μονο ενα μικρο σημαδακι στο δεξι ποδι. Ουτε ενολησεις εχω ουτε τιποτα. Σαν να μην εγινε. Απο εξοπλισμο φορουσα μονο κρανος μιας και ηταν καλοκαιρι και εχω μονο χειμερινο μπουφαν με προστασιες. Το μηχανακι διαλυθηκε και ηταν σσυμφορο επισκευης. Πλεον εχω αυτοκινητο αν και η μηχανη μου λειπει. Στο ερωτημα τωρα αν θα παρω ξανα, η αληθεια ειναι πως θελω πολυ αλλα απο την μια υπαρχει η πιεση της οικογενειας λογω της ταλαιπωριας που περασαμε  αφου  φοβηθηκαν, επισης κι εγω μπαινω σε σκεψεις βλεποντας τοσα που γινονται. Εχω διαφορες σκεψεις, ο χρονος θα δειξει. Παντα ορθιοι λοιπον και μακρια απο ατυχηματα.

Τροποποιήθηκε από τον dimitriskokk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με λίγα λόγια....

-Σχεδόν όλοι οι σύντροχοί μου από παλιά είναι χτυπημένοι.Ποσοστό πάνω από 90%. Όταν μιλώ για χτύπημα μιλώ για το ελάχιστο και από σπασμένα πλευρά και πάνω. Έχουμε και σύντροχους που ταξιδεύουν σε άλλο επίπεδο τώρα ..καλή μας αντάμωση....

-Εγώ ?

Πτώσεις σε ότι στάση θέλουμε..αλλά όλες με μικροχτυπήματα χωρίς παρατράγουδα εκτός από κάτι μουγκρητά στον ύπνο για κανά μήνα μέχρι το καλό πριν 2 χρονάκια....αυτό δυστυχώς μετά από 36 χρόνια καβάλα μου άφησε για πάντα 2 λάμες και 15 βίδες και κάποια εκατοστάρα ράμματα, ελαφρή κουτσαμάρα στην κούραση στο αριστερό ποδάρι.

Στην αρχή είπα να το κόψω το άθλημα μετά από την συνταξιοδότηση των 36 ετών, μετά καβάλησα με τη μία πατερίτσα, μετά καβάλησα χωρίς πατερίτσες φυσικά και πήγαινα όπως όταν μάθαινα πιτσιρίκι ποδήλατο βρίζοντας το μοτοσακό που <<έφταιγε>>..μετά είπα <<όποιου του μέλλει να πνιγεί ποτέ του δεν πεθαίνει >> και <<άμα είναι να πάω να πάω όπως γουστάρω>> και έκτοτε έχω γυρίσει τη μισή Ελλάδα αλλά.....τώρα κο κο κο και φυλώντας κατά το δυνατόν τα σάπια,κάτι που εκτός από εξοπλισμό που πάντα φόραγα (γιαυτό ζώ πλάκα πλάκα μετά το καλό), τις μακακιούλες μου τις έκανα σε διάφορα..πχ βόλτα χειμωνιάτικη αυθημερόν 960-970 χλμ.....ε...εντάξει.....δεν ήταν στραβός ο γυαλός αλλά εγώ στραβά αρμένιζα....τώρα και να θέλω να ξεχάσω μου το θυμίζει καλά το αριστερό ποδάρι.

Επιπρόσθετα επειδή ειδικά με την κρίση βλέπω την κουταμάρα και πάει σύννεφο, δύσκολα θα αποχωριστώ το αυτόματο και το ABS.Σε αυτό ειδικά εδώ που ζούμε δεν αλλάζω απόφαση ή θα αλλάξω πολύ δυσκολα και μόνο άμα μπορώ νάχω δύο,ένα για μέσα και ένα για έξω.....που δεν το βλέπω αλλά λέμε τώρα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ 3 σαβούρες έχω μέχρι στιγμής στο ενεργητικό μου. Συμπτωματικά και οι 3 από γκόμενες με παραβίαση στοπ ( τι γινεται ρε γαμώτο με αυτό το πράγμα?). 

Μηπως ηρθε η ωρα να αρχισεις να κοβεις/σταματας στις διασταυρωσεις, εχεις δεν εχεις προτεραιοτητα?

Αυτα που επαθες ειναι το λιγοτερο, αλλους τους κλαινε απο κατι τετοια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέχρι τώρα μετά από 7 χρόνια σε μηχανάκια και μηχανές μόνο ένα σιμαδι από βαρβάτο έγκαυμα στο γόνατο . Έφυγα φέτα στο πλαγιασμα από στραβή μπροστά ζάντα και άφησα κάτω το πετσί μου. 3 εβδομάδες μπεπανθολ ντομάτα και γιαούρτι στο έγκαυμα παρόλα αυτά το σιμαδι έμεινε και αυτό το σειμειο δεν το νιώθω πολύ όταν το αγκιζω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 μέρες μετά από Μαραθώνιο και νομίζοντας ότι είμαι σε καλή κατάσταση να καβαλήσω την τότε ερωμένη μου (Transalp 400 170+kg), με κυριολεκτικά 0 χιλιόμετρα ξάπλωσε πάνω στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού ποδιού (αντίποδας;)...

Ούτε πρήξιμο, ούτε γιατρούς, ούτε τίποτα. Απλά κατά περιόδους, με την αλλαγή του καιρού ένα μικρό πόνο.

Επίσης, ήταν ο λόγος που αποχαιρέτησα την χοντρή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο βουνό, χωρίς επιγονατίδες κλειστού τύπου, κωλοτούμπα με τη μηχανή η οποία όμως εγκλώβισε το πόδι. Κάταγμα κνημιαίο πλατό, εξάρθρωση γόνατος, εξάρθρωση επιγονατίδας.

1, 5 μήνα εξωτερική οστεοσύνθεση με ακινητοποίηση άρθρωσης που μετά την αφαίρεση της χρειάστηκε 2 φορές μέθη για να σπάσει η αγκύλωση.

Εάν περάσουν πάνω από 6-7 μέρες χωρίς γυμναστική παραπονιέται (πιάνεται, πονάει κλπ) και αφού ζεσταθεί καλά κλείνει (με αρκετό πόνο τον οποίο όμως τον έχω συνηθίσει) με ένα υπολειπόμενο 10%.

Ξανακαβάλησα μετά (όχι χώμα) για ένα χρόνο περίπου αλλά ο φόβος δεν έφυγε, δεν ήταν όπως πριν. Ο συνδυασμός αυτός με την ψυχολογική πίεση που άρχισαν να νιώθουν οι δικοί μου άνθρωποι (που εάν μου άρεσε εμένα θα έπρεπε να το διαχειριστούμε κάπως) με έκαναν να τα παρατήσω. Δεν περνάει μέρα βέβαια που να μην ενημερώνομαι, να διαβάζω, και να πείθω τον εαυτό μου να ξαναγυρίσω στο άθλημα και μετά να μου το κόψω θυμίζοντας μου πως φτάσαμε εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν από 3 βδομάδες περιοχή Μαλακάσας πτώση επειδή πετάχτηκε αρνί στο δρόμο, κρανιοεγκεφαλική κάκωση (από το κράνος) και αρκετές εκδορές κ κακώσεις στα άκρα. Σοκ γιατί δεν θυμάμαι το συμβάν παρά μόνο όταν έφυγα από το σημείο και μετά καθώς και τη στιχομυθία που είχα με τον αστυνομικό που ήρθε εκεί. Όταν γυρισα σπίτι επικοινώνισα με τον αστυνόμο(μου είχε γράψει το τηλ. του) κ ζήτησε να μιλήσει οπωσδήποτε με τη γυναίκα μου όπου της είπε να με πάνε νοσοκομείο, γιατί στο τόπο του ατυχήματος εκείνος και τα άτομα του ασθενοφόρου δεν μπορούσαν να με κάνουν καλά κ να με πείσουν να πάω (όλα αυτά δεν τα θυμάμαι). Όταν τελικά με πήγε στο νοσοκομείο ο αδερφός μου και μ έκαναν όλες τις εξετάσεις, δεν είχα κανένα σπάσιμο κλπ παρά μονο τα πριξιματα στο μέτωπο μ άφησαν να επιστρέψω σπίτι. Την επόμενη ξαναπήρα τον αστυνόμο να τον καθησυχάσω κ να τον ευχαριστήσω και του είπα πως στα πράγματά μου βρήκα ένα μπουκάλι νερό κ μια πετσέτα μπάνιου κ όταν συνέλθω ειδικά την πετσέτα θα του την επιστρέψω. Εκείνος μου απάντησε: φίλε εγώ στο τόπο του ατυχήματος καθώς κ το ασθενοφόρο ήρθα μετά από κανα εικοσάλεπτο, τα πράματα που λες είναι των δύο ζευγαριών που σε περισυνέλεξαν κ με κάλεσαν.κ έφυγαν όταν ήρθα..ΣΟΚ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ!!! ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ!!!.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα