Jump to content
Apisteftos

Το τόπικ των σύντομων απαντήσεων vol. 2

Recommended Posts

Και πλαστικό να ήταν το διαφανές μέρος του φαναριού, δε θα είχε πρόβλημα.

Η θερμοκρασία που βγάζει η λάμπα δεν είναι ανάλογη της φωτεινότητας. Από τη στιγμή που και οι δύο λάμπες (μαμά και blue/diamond vision) είναι 55/60W, η θερμότητα εσωτερικά στο χώρο του φαναριού, θα είναι η ίδια

Το λες θεωρητικα.

Το λεω απο εμπειρια.

Με το ντουι στα χερια βγαλε τη μαμα λαμπα αλογονου και βαλε την philips να δεις διαφορα θερμοτητας....

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που εχουν αναφερθει σχετικα με θαμπωμα/καψιμο εσωτερικα του πλαστικου φαναριου λογω θερμοτητας απο τις philips.

Μια τετοια περιπτωση ειναι του Μανου http://www.mybike.gr/forums/topic/62239-osram-night-breaker-plus-vs-philips-xtreme-vision/?do=findComment&comment=1387985 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλουν προσοχή οι λάμπες... Σε αρκετά MP3 κάποιες λάμπες ίδιων προδιαγραφών με τις μαμά αλλά πιο φωτεινές (αν θυμάμαι καλά οι Osram Night Βraker) έλιωσαν ντουί & φανάρι. Φαίνεται περίεργο αλλά κάτι παίζει...

Το θάμπωμα είναι από τις UV (υπεριώδεις).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λες θεωρητικα.

Το λεω απο εμπειρια.

Με το ντουι στα χερια βγαλε τη μαμα λαμπα αλογονου και βαλε την philips να δεις διαφορα θερμοτητας....

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που εχουν αναφερθει σχετικα με θαμπωμα/καψιμο εσωτερικα του πλαστικου φαναριου λογω θερμοτητας απο τις philips.

Με τι πειραματικά δεδομένα (επιστημονική μέθοδο) George?

Πόσο χρόνο δούλευαν οι λάμπες μέχρι να ακουμπήσεις το ντουί?

Στο ίδιο μηχανάκι έγιναν οι μετρήσεις?

Δε διαφωνώ στο ότι δοκίμασες και είδες διαφορές. Το δέχομαι και το σέβομαι.

Αλλά κάποια προβλήματα που έχουν ακουστεί, προσωπικά, θεωρώ πως ξεκινούν από την ποιότητα κατασκευής των φαναριών και όχι από την λάμπα.

Έχω ακούσει για MP3, για F800GS πχ. Είχαμε θέμα εκεί.

Έχω δει όμως δεκάδες άλλα μηχανάκια να μην έχουν.

Έχω δοκιμάσει σε δικά μου μηχανάκια και αυτοκίνητα, σε φίλων κοκ. Είμαστε τόσο τυχεροί λες?

Οι νόμοι του ηλεκτρισμού και της θερμότητας, προδιαθέτουν πως δεν υπάρχει θέμα στο ηλεκτρικό κύκλωμα.

Αν χαλάσει το ντουί ή το κάτοπτρο, μήπως πρέπει να κοιτάξουμε πρώτα αλλού?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θυμαμαι χαρακτηριστικα στο bmw οταν φορουσε απλη λαμπα αλογονου και την αλλαξα με μια xtreme vision. Ειχα τραβηξει το ντουι εκτος του φαναριου (το κρατουσα στο χερι μου) και η λαμπα φωτιζε. Την βγαζω και κουμπωνω την καινουργια philips οπου αμεσα ειδα την διαφορα στο φως και επισης αμεσα ενιωσα την διαφορα στην θερμοτητα. Μου εκανε πολυ εντυπωση τοτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιάννη δεν διαφωνούμε κάπου. Προφανώς και είναι προβληματικές αυτές οι κατασκευές (ντουί, φανάρια) αλλά δείχνουν ότι η θερμοκρασία και η ακτινοβολία που παράγουν αυτές οι λάμπες είναι κάπως μεγαλύτερη από τις συμβατικές. Όσοι έμειναν με τις συμβατικές δεν είχαν ποτέ πρόβλημα.

Και νομίζω λογικό είναι. Περισσότερο φως, περισσότερη θερμοκρασία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια συμβατικη Η4 αυτοκινητου στα ιδια watt με μια μοτο σε τι διαφερουν σαν κατασκευη και σαν αποτελεσμα? Φοραω μια bosch αυτοκινητου και εχω την εντυπωση οτι ζεσταινει πιο πολυ το φαναρι ακομα και απο οταν ειχα πανω ξενον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είτε λάμπα αυτοκινήτου είτε μηχανής, ίδιες είναι. Άδικα ανησυχείς Γιώργο.

Τα xenon δουλεύουν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμενα καηκε μία και έβαλα απλές Η4 4000Κ για την ώρα αλλα το φως είναι κίτρινο αντι για λευκό που είχαν οι προηγουμενες, δεν ξερω μαρκα απλα ειχαν μπλε αποχρωση, θα τσεκαρω αν γραφουν πανω.

χθες παρείγγειλα τετοιες, δε θελω να βαλω ουτε xenon ουτε led. kostos 19 ευρα απο εναν στον κηφισο + 4 μεταφορικα + 3 η αντικαταβολή. αν και μαλακία αν εκανα υπομονη 1-2 εβδομαδες θα πέρναγα από εκεί πάνω στο δρόμο μου, τσάμπα τα 7 ευρω. . δε βαριέσαι . . .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε βρηκα εδω γυρω τελικα καμια απο τις δυο και πηρα μια απλη philips vision.

Το γυαλι τελικα δε το πειραξα.πρεπει να ειχε αλλαχθει η λαμπα και να μην ειχε μπει σωστα.

τωρα την εβαλα και η δεσμη αλλαξε τελειως,αλλαζοντας ουσιαστικα μονο τη λαμπα.

τωρα ειναι μια ευθεια γραμμη ομορφη χωρις να μπαινει αντιθετη λωριδα.λογω του οτι το γυαλι ειναι λιγακι στραβα εχει μια ελαφρια κλιση ανοδικη προς τα αριστερα αλλα τιποτα σοβαρο.

μου φαινεται οτι δεν ειναι τοσο δυνατη οσο η προηγουμενη εκει που συγκεντρωνεται η δεσμη αλλα τουλαχιστον φωτιζει ομοιομορφα εκει που πρεπει.

υποθετω οτι μια πιο δυνατη λαμπα με παρομοια δεσμη θα μου ελυνε 100% το θεμα.

την επομενη φορα...

ΥΓ.ανακαλυψα οτι ειχε και parking light το οποιο ηταν καμμενο απο τοτε που το πηρα.το αλλαξα και αυτο.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εβαλα και εγω σημερα ενα ζευγαρι xtreme vision στο κουτι. Εχει προτζεκτορες που βοηθουν πολυ την δεσμη και ελπιζω οτι θα ειναι ικανοποιητικο το αποτελεσμα. Η διαφορα ειναι ηδη ορατη τωρα που ειναι μερα ακομη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέλω να κάνω την αλλαγή λαδιών μόνος μου, αλλά κολλάω στο εξής:

Από που να αγοράσω λάδια για την μηχανή ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα!

Ψαχνομαι για αγορα ροποκλειδου.

Σε βιδα που θελει 3 κιλα δυναμη ποσο πρεπει να ειναι το ευρος του ροποκλειδου;

Ποια ειναι η αντιστοιχιση απο κιλα σε Nm;

Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

oi diamond vision της philps μοιαζουν για λαμπάρες!!.

ηρθαν σημερα, εβαλα πανω τη μια αυτη και αλλη μια απλη αλλογονου η4 4000κ

η μία ήταν κίτρινη και η άλλη κυριολεκτικά μπλε (τη μέρα)

δε βλέπω την ώρα να τις δω στο δρόμο (σταμάτα να βρέχεις παλιόκερε απο παρασκευή μέχρι δευτέρα ξημερώμτα να πάμε καμμία εκδρομή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ηλεκτροστατική σε ζάντες μπορεί να γίνει με δύο χρώματα?

πρεπει να ξηλωθούν ελαστικά δισκόπλακες γρανάζια και ρουλεμάν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ηλεκτροστατική σε ζάντες μπορεί να γίνει με δύο χρώματα?

ναι. Το χρωματολογιο ειναι σχετικα περιορισμενο ομως.

πρεπει να ξηλωθούν ελαστικά δισκόπλακες γρανάζια και ρουλεμάν?

για καλυτερα αποτελεσματα (καλυψη) ναι. 

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω μαγκες τι ειναι καλυτερο να βρεχεται το μηχανακι η ν χεις την κουκουλα απο πανω κ το ρωταω αυτο διοτι οταν βρεχεται η κουκουλα περναει υγρασια μεσα στο μηχανακι  και η υγρασια θαμπωνει τα πλαστικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εχεις καλη κουκουλα δε περναει μεσα υγρασια.

Θα προτεινα να παρεις μια καλη.

Αυτο που εχω δει οτι ειναι το χειροτερο ,ειναι να ειναι ζεστη και βρεγμενη η μηχανη και να της βαζεις κουκουλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω μαγκες τι ειναι καλυτερο να βρεχεται το μηχανακι η ν χεις την κουκουλα απο πανω κ το ρωταω αυτο διοτι οταν βρεχεται η κουκουλα περναει υγρασια μεσα στο μηχανακι  και η υγρασια θαμπωνει τα πλαστικα

Οταν βρεχει κουκουλα και μετα που θα σταματησει η βροχη και θα λιασει την βγαζεις την κουκουλα ωστε να στεγνωσει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν η κουκούλα σου δεν είναι απολύτως αδιάβροχη τότε να τη βγάζεις.

Η υγρασία θα περάσει και θα μείνει γιατί δεν αερίζεται επαρκώς για να στεγνώσει και μακροπρόθεσμα θαμπώνει τα βαμμένα μέρη.

Παθών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...