Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση καθως αυριο ετοιμαζομαι να αγορασω μια νεα μηχανη. Ο ιδιοκτητης ειναι και ο πρωτος οποτε δν υπαρχει παρακρατηση η το οτιδηποτε. Μου ειπαν οτι ολα γινονται πλεον στο υπουργειο. Ακουσα ομως οτι Παρασκευες δν κανουν μεταβιβασεις ισχυει? Δευτερον περα απο ταυτοτητες επικυρωμενες στα ΚΕΠ χρειαζομαστε κατι αλλο? Επισης επειδη η μηχανη θα κατεβει Κρητη το ΣΚ σε περιπτωση που δν βγαλουμε ακρη στο υπουργειο θα μπορεσω μεσω εξουδιωδοτησης να κανω δουλεια? Ποσο ασφαλης ειναι η διαδικασια εξουσιοδοτησης? Απο την στιγμη που υπογραφουμε η μηχανη ειναι δικη μου σωστα? Θα μπορεσω να την βαλω στο πλοιο? Ευχαριστω προκαταβολικα ολους για την βοηθεια! Παντα ορθιοι!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό για την Παρασκευή πρώτη φορά τ'ακούω. Δε νομίζω, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Τώρα τα δικαιολογητικά είναι προφανώς ταυτότητες, το παράβολο το οποίο το παίρνεις από τράπεζα και σε πολλά υποκαστήματα ζητάνε και από τον πωλητή απόδειξη από την εφορία πως τα τέλη έχουν πληρωθεί. Σε μερικά υποκαταστήματα πάλι δεν είναι απαραίτητο, αλλά καλό είναι να υπάρχει, κυρίως για τον αγοραστή. Η εξουσιοδότηση σου δίνει το δικαίωμα ως αγοραστής να βάλεις μπροστά την διαδικασία της μεταβίβασης χωρίς την παρουσία του πωλητή. Δεν σημαίνει πως η μηχανή είναι δική. Η μηχανή ΔΕΝ είναι δική σου αν δεν ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οποτε η εξουσιοδοτηση δν ειναι 100% ασφαλης διαδικασια? Δλδ δν ειμαι καλυμμενος 100% νομικα για ιδιοκτησια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οποτε η εξουσιοδοτηση δν ειναι 100% ασφαλης διαδικασια? Δλδ δν ειμαι καλυμμενος 100% νομικα για ιδιοκτησια?

Όπως προείπα, η εξουσιοδότηση είναι αυτό που λέει και στο... "πακέτο". Κοινώς, απλά ο ιδιοκτήτης σου δίνει την άδεια να ενεργήσεις εκ μέρους του στην διαδικασία της μεταβίβασης. Τώρα από ασφάλεια, υποτίθεται πως ναί, τόσοι και τόσοι το κάνουν. Είναι άλλωστε ένα νόμιμο έγγραφο με την υπογραφή του πωλητή. Όπως και να'χει, προφανώς και είναι προτιμότερο να γίνει επί τόπου η μεταβίβαση, αλλά αν δεν γίνεται παίζει ρόλο και το πως... "κόβεις" τον πωλητή. Όσο μπορεί να κρίνει κανείς κάποιον έτσι, τέλος πάντων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω παντως ειχα παει την Πεμπτη που ηθελα να κανω μεταβιβαση στο παπακι και δεν ηταν ανοικτα στο ΚΤΕΟ γιατι εδιναν εκεινη την μερα σηματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σχεση εχει το Κτεο με το υπουργειο? Γνωριζεις κανεις αλλος κατι για την Παρασκευη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγω εκανα μεταβιβαση Παρασκευη και μου ειπαν ελα να παρεις την αδεια Τεταρτη. Δεν ξερω αν εχει σχεση το οτι ηταν Παρασκευη ομως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονικότατα οι μεταβιβάσεις τις Παρασκευές. Θα πας πρωί και θα έχεις ξεμπερδέψει στο τσακ μπαμ. Χρήσιμα tips που μπορώ να σκεφτώ είναι :

- Πες στον προηγούμενο ιδιοκτήτη να μην διακόψει την ασφάλεια μέχρι Δευτέρα-Τρίτη που θα βγάλεις εσύ δική σου.

- Μην ξεχάσεις να πάρεις τα τέλη κυκλοφορίας καθώς και δεύτερα κλειδιά μότο/συναγερμού

- Αν η μηχανή δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ ενώ θα έπρεπε , μεταβίβαση γιοκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσεξε κατι μονο μαν,αν δε μπορεσεις να κανεις μεταβιβαση

επιτοπου θα ζητησεις αυτος που στο πουλαει να κανει εξουσιοδοτηση

σε σενα κι οχι το αντιθετο.Και θα πατε σε κεπ να την επικυρωσουν

αλλιως δεν ισχυει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχθες πουλησα το δικο μου.αυτο για παρασκευη μουφα μου φαινεται.

δεν χρεαζεται επικυρωμενες φωτο απο τις ταυτοτητες αρκει να εχετε και οι δυο τις ταυτοτητες σας κοντα.

πατε πρωτα στο συγκοινωνιων σας δινουν ενα χαρτι στο ονομα του αγοραστη να πατε να παρετε τα παραβολα γυρνατε πισω δινετε το χαρτι και παιρνετε την νεα αδεια.

δεν ξερω αν στις πολεις δεν δινουν την αδεια αμεσα αν και μου φαινεται λιγο κουλο καθως αν δεν παρει την αδεια ο αλλος πως θα παει να βγαλει ασφαλεια και πως θα οδηγαει.κατα 99% θα σας δωσουν το προσωρινο χαρτι το οποιο θα ειναι και μονιμο...αυτα

η τραγικη ειρωνεια ειναι πως πληρωνεις 9 ευρω για την αδεια και στο τελος παιρνεις ενα λευκο Α4 χαρτι.

μην κανεις εξουσιοδοτηση γιατι

1) δεν ξερεις αν ο αλλος εχει διπλωμα.αν γινει κατι την εβαψες.

2) και αν δεν την κανει ποτε την μεταβιβαση?

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια ειστε κορυφη ευχαριστω. Δυστηχως το παλικαρι δουλευει και θα κανει ενα κενο στις 11.30 να παμε. Με το που γινει η μεταβιβαση θα παω επιτοπου και για ασφαλειες. Παρολα αυτα γνωριζεται εαν η ασφαλεια του ισχυει για εμενα μεχρι να την διακοψει? Μεταβιβαζεται δλδ σε εμενα η παραμενει στο ονομα του?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια ειστε κορυφη ευχαριστω. Δυστηχως το παλικαρι δουλευει και θα κανει ενα κενο στις 11.30 να παμε. Με το που γινει η μεταβιβαση θα παω επιτοπου και για ασφαλειες. Παρολα αυτα γνωριζεται εαν η ασφαλεια του ισχυει για εμενα μεχρι να την διακοψει? Μεταβιβαζεται δλδ σε εμενα η παραμενει στο ονομα του?

οχι απο τη στιγμη που αλλαζει ονομα η αδεια ακομα και σε ενα χρονο να ληγει η ασφαλεια του παυει να ισχυει.

ρωτησα χθες τον ασφαλιστη μου γιατι η δικια μου ασφαλεια ειχε καιρο ακομα για να ληξει και λεω κατσε να ρωτησω μηπως χρειαζεται να την ακυρωσω και μου ειπε πως αφου η αδεια αλλαξε ονομα τελος.....αλλωστε για να κανεις ασφαλεια δινεις την αδεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη το μηχανακι θα κατεβει κρητη αυριο βραδυ με το που γινει η μεταβιβαση υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν την προσωρινη αδεια? Αυτο δλδ το λευκο χαρτι? Ειναι τοσο διαδικασια για να βγει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδη το μηχανακι θα κατεβει κρητη αυριο βραδυ με το που γινει η μεταβιβαση υπαρχει περιπτωση να μην μου δωσουν την προσωρινη αδεια? Αυτο δλδ το λευκο χαρτι? Ειναι τοσο διαδικασια για να βγει?

φιλε δεν γινεται ν μην στο δωσουν.να το απαιτησεις αν σου πουν μα μου..

μια εκτυπωση ειναι απο τον υπολογιστη δεν ειναι εξισωση 3ου βαθμου.αν δεν στο δωσουν δεν θα μπορεις να κουνησεις καν το μηχανακι.

για εμενα με το που το παρεις το χαρτι αυτο στελνεις φαξ κατευθειαν στον ασφαλιστη σου (να ειναι πριν τις 12) αν γινεται για να σε καλυπτει η ασφαλεια απο τις 12 ωρα. αλλιως αν περασει 12 θα σε καλυπτει απο τις 12 ωρα της επομενης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πατε πρωι πιστευω θα στο δωσουν επιτοπου.Αν δε προλαβεις

με την εξουσιοδοτηση δε θα χεις προβλημα αρκει να

γινει οπως σου ειπα πιο πανω.

Η ασφαλεια του αλλου ισχυει και για σενα αρκει:

1 να εχεις διπλωμα περισσοτερο απο 1-2χρονια(να μη θεωρησαι νεος οδηγος δλδ)

2 να μη την εχει διακοψει ο αλλος

Ειναι το ιδιο ακριβως σα να δινω εγω το μηχανακι

σ ενα φιλο για βολτα και ψιλοχτυπαει.Το μηχανακι ειναι ασφαλισμενο οποτε κομπλε :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Krosfala

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πατε πρωι πιστευω θα στο δωσουν επιτοπου.Αν δε προλαβεις

με την εξουσιοδοτηση δε θα χεις προβλημα αρκει να

γινει οπως σου ειπα πιο πανω.

Η ασφαλεια του αλλου ισχυει και για σενα αρκει:

1 να εχεις διπλωμα περισσοτερο απο 1-2χρονια(να μη θεωρησαι νεος οδηγος δλδ)

2 να μη την εχει διακοψει ο αλλος

Ειναι το ιδιο ακριβως σα να δινω εγω το μηχανακι

σ ενα φιλο για βολτα και ψιλοχτυπαει.Το μηχανακι ειναι ασφαλισμενο οποτε κομπλε :_thumbsup:

δεν νομιζω....

σκεψου ο αλλος να μην εχει διπλωμα που αγοραζει μια μηχανη.τι σημαινει οτι ειναι ασφαλισμενη?δηλαδη αν εγω εχω ασφαλισμενη την μηχανη μου και ο αλλος που την αγορασε δεν εχει διπλωμα και γινει ατυχημα θα ειναι καλυμενος?και εγω θα παω για παραχωρηση?παραχωρηση ποιας μηχανης?αυτης που δεν μου ανηκει?

μπα...

αλλωστε η αδεια αλλαζει ονομα με ποια λογικη θα φαινεται ασφαλισμενη η μηχανη σε αλλον ιδιοκτητη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι απο τη στιγμη που αλλαζει ονομα η αδεια ακομα και σε ενα χρονο να ληγει η ασφαλεια του παυει να ισχυει.

ρωτησα χθες τον ασφαλιστη μου γιατι η δικια μου ασφαλεια ειχε καιρο ακομα για να ληξει και λεω κατσε να ρωτησω μηπως χρειαζεται να την ακυρωσω και μου ειπε πως αφου η αδεια αλλαξε ονομα τελος.....αλλωστε για να κανεις ασφαλεια δινεις την αδεια

Φιλε Σπυρο χωρις να θελω να σε μπριζωσω ο ασφαλιστης δε σου τα πε καλα δυστυχως..

Πριν μια εβδομαδα διεκοψα την ασφαλεια επειδη πουλησα το μηχανακι και εχω επιστροφη

του ποσου που αντιστοιχει ακριβως με τις μερες που υπολοιπονται.Αρα για μικροωφελεια στα ειπε.

Δε στο λεω για τοω ασφαλιστη σου,απλα φιλικα για να μη παρεξηγησεις αυτα που εγραψα πιο πανω :_thumbsup:

δεν νομιζω....

σκεψου ο αλλος να μην εχει διπλωμα που αγοραζει μια μηχανη.τι σημαινει οτι ειναι ασφαλισμενη?δηλαδη αν εγω εχω ασφαλισμενη την μηχανη μου και ο αλλος που την αγορασε δεν εχει διπλωμα και γινει ατυχημα θα ειναι καλυμενος?και εγω θα παω για παραχωρηση?παραχωρηση ποιας μηχανης?αυτης που δεν μου ανηκει?

μπα...

αλλωστε η αδεια αλλαζει ονομα με ποια λογικη θα φαινεται ασφαλισμενη η μηχανη σε αλλον ιδιοκτητη...

Αν ο αλλος δεν εχει διπλωμα το καλυψα πιστευω στο 1 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα για το ποσο της επιστροφής δεν ασχοληθηκα μιας και ειναι αμελητεο. 10 μερες ασφαλεια εχει ακομα.

Αυτο για το διπλωμα δεν το ειχα δεθ οποτε εχει μια λογικη ετσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως τα λέει ο Krosfala είναι Σπύρο.

Ενταξει απλα δεν ειχα δει οτι απο την στιγμη που ο σλλος δεν έχει διπλωμα δεν ισχυει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να πω και γω κατι. αυτος που το εδωσα δεν ξερω αν εχει διπλωμα. Λετε να εχω θέμα; μπορω νσ παρω τηλ την ασφαλεια μου και να της πω να γινει ακυρωση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εχει ολοκληρωθει η μεταβιβαση δεν εχεις θεμα μιας που

δεν εισαι πλεον υπευθυνος για το οχημα.Αν δεν εχει ολοκληρωθει

η μεταβιβαση τοτε ναι πρεπει να διακοψεις την ασφαλεια,αλλα δινω ενα 1%

να μη την εχει διακοψει ο ασφαλιστης σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω παιδια,. Ελπιζω ολα αυριο να πανε καλα. Αυτο μονο με την ασφαλεια θα ηταν καλο να μου λεγατε οτι δλδ αν την κανω αυριο επιτοπου θα ισχυει και οχι απο την επομενη ημερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρωτησα ατομο που εδωσε προσφατα εξετασεις για να παρει το χαρτι για να μπορει να κανει ασφαλειες και μου ειπε πως μεσα στο βιβλιο τους γραφει οτι διακοπτεται αυτοματα και ο αλλος εχει υποχρεωση μεσα σε 30 μερες να βγαλει ασφαλεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες τον μαν που θα στο πουλησει αγορινα να τη διακοψει

μια μερα-δυο αργοτερα και κανε δικια σου με την ησυχια σου.

Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε :_thumbsup: Τι μηχανακι θα παρεις με το καλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα