Jump to content
shadowhunter

Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

Recommended Posts

Ασύλληπτο! Ο πρώην Υπουργός... Μεταφορών Μιχάλης Λιάπης συνελήφθη να οδηγεί τζιπ με πλαστές πινακίδες και ανασφάλιστο!

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/237945

Υ.γ.Πλακα θαχει ναναι αληθεια θα μου πεις στην χωρα της παραγωγης μ@$!@#!ς ολα γινονται!! :pray:

Το ειδα και γω πριν λιγο στις ειδησεις.τρελο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πλεον σε τρχοχονιμικο ελεγχο μπορουν να δουν αν οχημα εχει ασφαλεια η οχι μεσω υπολογιστη.αλλα δεν νομιζω να γινεται π.χ να κοιτανε οχηματα στην τυχη και οποια δεν εχουν ασφαλεια να στελνουν προστιμα γιατι δεν νομιζω να προβλεπεται πουθενα στον κοκ κατι τετοιο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι καλοί μας ηγέτες φροντίζουν να δίνουν παράδειγμα προς μίμηση σε εμάς το λαουτζίκο ! :secret:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο παρελθον ειχα 2 και καποιες χρονιες 3 μοτο(εννοειται πληρως ασφαλισμενες και νομιμα στην κυκλοφορια).Ωστοσο,ας δωσω και μια πληροφορια,η οποια προς το παρον ελεγχεται,απο το δικο μου κυκλο γνωστων και συμμοτοκλετιστων....αρκετοι δεν εχουν πληρωσει ασφαλεια τα τελευταια 2-3 χρονια(το καταδικαζω ασυζητητι!)οπως φυσικα και για το 2013 και δεν εχουν λαβει κανενα "ραβασακι" και με οποιοδηποτε τροπο ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νεότερα για το μέτωπο υποχρεωτικής ασφάλισης όλων των οχημάτων,και ειδικότερα ανάλυση των περίπτωσης προσωρινής άδειας απο την εφορία (Μ),ή γενικότερα για οχήματα που βρίσκονται σε ακινησία,και πρόκειται να επανακυκλοφορήσουν.

http://www.nextdeal.gr/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/ypoyrgeio-oikonomikwn-den-dinetai-arsh-akinhsias-aytokinhtoy-chwris-asfalisthrio-symbolaio.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλιστα, θα γινόταν και αυτό κάποια στιγμή.

Οπότε καλού, κακού, όσοι θέτετε σε ακινησία και παραδίδετε άδεια-πινακίδα, κρατήστε μια φωτοτυπία της άδειας πριν, να μπορείτε να ασφαλίσετε πριν πάτε στην ΔΟΥ για άρση ακινησίας, και να γλυτώσετε ένα περίμενε το αντίγραφο της άδειας...

Βέβαια, ασχέτως του παραπάνω, προσωπικά προτείνω, ΟΛΑ τα έγραφά σας, να τα έχετε ένα αντίγραφο κάπου, φωτοτυπία ή ψηφιακό.... Δεν κοστίζει τίποτα, και όταν χρειαστεί, αν χρειαστεί, σε σώζει πολύ σε κόπο και χρόνο

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νεότερα για το μέτωπο υποχρεωτικής ασφάλισης όλων των οχημάτων,και ειδικότερα ανάλυση των περίπτωσης προσωρινής άδειας απο την εφορία (Μ),ή γενικότερα για οχήματα που βρίσκονται σε ακινησία,και πρόκειται να επανακυκλοφορήσουν.

http://www.nextdeal....-symbolaio.html

Άς κάνουν τώρα τις πινακίδες έμπλαστρο και ας τις βάλουν εκεί που ξέρουν.

Εμείς οι ταλαιπωριδηδες ξέρουμε πάντα να το ασφαλίζουμε προ παραλαβής δεν είμαστε ηλίθιοι !

Και φωτοτυπία την άδεια και η ασφάλεια γίνεται και με mail πλέον !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τον ηπια

εγω εχω καταθεσει χαλκιδα και δεν εχω κρατησει φωτοτυπια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τον ηπια

εγω εχω καταθεσει χαλκιδα και δεν εχω κρατησει φωτοτυπια

Στα φρύδια σου, άμα δεν σου κάνει ο ασφαλιστής σου και ζητάει την άδεια μπες anytime, με αριθμό κυκλοφορίας και τα στοιχεία σου εκδίδεις επιτόπου ασφαλιστήριο και το τυπώνεις στον εκτυπωτή σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα φρύδια σου, άμα δεν σου κάνει ο ασφαλιστής σου και ζητάει την άδεια μπες anytime, με αριθμό κυκλοφορίας και τα στοιχεία σου εκδίδεις επιτόπου ασφαλιστήριο και το τυπώνεις στον εκτυπωτή σου.

Αλμυρούτσικη ! :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι ειναι λιγο ακριβη αλλα αμα σκεφτεις οτι θα πρεπει να παω 2 φορες χαλκιδα αντι για μια τοτε κατι κανουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλμυρούτσικη ! :peep:

124€ έκανα το 6μηνο για 650 κυβικά με πλήρη οδική βοήθεια. πόσο κάνουν οι άλλοι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

124€ έκανα το 6μηνο για 650 κυβικά με πλήρη οδική βοήθεια. πόσο κάνουν οι άλλοι?

Ντεν ξέρει για τόσα κυβικά.

65 για 278 χωρίς οδική το εξάμηνο.

Πόσο κάνει αυτή για τούτο?

Θα μπώ να δώ........μισό.........111,80 μεπλήρη οδική βοήθεια που δεν θέλω, δεν είμαστε καλά !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωρέ σείς είστε πάμπλουτοι λέμε πω πω πω ! :waycon1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με οδική και νομική τόσο βγαίνει ρε σύ!

σημείωση: δε την κάνω ον λαιν την ασφάλεια!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά πολλά είναι δεν θα πάρω ευχαριστώ !

Υπάρχουνε λύσεις αλλά.............τέλος πάντων τώρα τι να συζητήσουμε ας το αφήσουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ντεν ξέρει για τόσα κυβικά.

65 για 278 χωρίς οδική το εξάμηνο.

Πόσο κάνει αυτή για τούτο?

Θα μπώ να δώ........μισό.........111,80 μεπλήρη οδική βοήθεια που δεν θέλω, δεν είμαστε καλά !

Σάββα μπλέκεις τα κυβικά. Κι εγώ στο παπάκι δίνω 58€ το εξάμηνο και σε καλή ασφάλεια επώνυμη. Έχει και με 50ρικο.

Στα 278 κυβικά προφανώς είναι 2 -3 κατηγορίες κάτω απο τα 650. Αν ρωτήσεις εκεί που ασφαλίζεις θα δεις οτι για αυτά τα κυβικά δεν παίζει κάτω απο 100€ στην Αθήνα ακόμα και η πιο φτηνή. Και στην Anytime τουλάχιστον σου δίνουν και την οδική και την βγάζεις εύκολα και χωρίς να τρέχεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού είδα πόσο κάνει βρε Βάγγο,τι άλλο να ρωτήσω?

Άμα ξέρεις με 50άρικο για το σκουτερόπαπο πές μου να την κάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα .. ολα αυτα που ειπαν οι προλαλησαντες αποδεκτα απο ολους ..

κατα τη γνωμη μου το μετρο αυτο ειναι δικαιο για τους νομοταγεις...μη βαρατε αφηστε με να εξηγησω..

ζω σε νησι και εδω υπαρχουν πολλα ανασφαλιστα οχηματα και οχηματα χωρις πινακιδες που κυκλοφορουν συνεχως στον δρομο βαζοντας σε κινδυνο την ασφαλεια μας..

1) δεν μπορει κανεις κρατικος ελεγχος να διαπιστωσει ποσσα απο τα οχηματα που κυκλοφορουν ειναι ανασφαλιστα...στα μπλοκα γινεται δειγματολειπτικος ελεγχος οχηματων αρα ενας που δεν εχει σκοπο να βγαλει ασφαλεια για ενα οχημα που κινει πανω απο 2 η 3 φορες το μηνα εχει δυο επιλογες η να βγαζει ασφαλεια η να παραδιδει πινακιδες...δειτε και μονοι σας αυριο στο δρομο για τη δουλεια ...ενα αμαξι χωρις πινακιδες κανει μπαμ...ενα αμαξι χωρις ασφαλεια ομως???? μπορειται να δειτε στο ντουλαπακι του??? αυτος που τοκινει 1 η 2 φορες το μηνα μπορει να το κανει και ας εχει κατ;θεσει πινακιδες για συντηρηση ψαχτε το λιγο...πληρωνοντας κατι ελαχιστο...εχω καταθεσει πινακιδες στη μηχανη απο τον μαιο που ανακοινωθηκε το μετρο...επισεις κατεθεσα αδεια πλοων στη βαρκα και μαλιστα το λιμενικο περασε να δει το σημειο που μενει σταθμευμενη πανω στο τρειλερ... δε λεω το μετρο θα μπορουσε να γινει με χρεωση ανα μηνα αλλα η δικια μας ανοησια μας εφερε εδω...ΝΑΙ ρε φιλε μου αν δεν κινεις τη μηχανη σου παρεδωσε πινακιδες...τι παει να πει την εχω στην αυλη μου...και που το ξερω εγω..ο χ ...ο ψ...για να σε αποφευγω στο δρομο ???? αν θες να την κινεις βγαλε ασφαλεια 3μηνη <6μηνη οτι κερατο θες...

Τροποποιήθηκε από τον stavros79

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και γτ ρε παιδαρε να τρεχω στο υπουργειο, να περιμενω στην ουρα και να βλεπω την ξυνομουρα καθε οκτωβρη και απριλιο που θα παραδιδω-παραλαμβανω την πινακιδα μου;

το εχω μεσα στο κλειστο παρκιν και αν με δεις να περναω την αυλοπορτα, ελεγξε με και γραψε με...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι φιλε μου...εδω εισαι λαθος...αν για σενα ειναι 2 μεροκαματα για εμενα ειναι 2 μωρα και μια γυναικα που με περιμενουν να γυρισω με ασφαλεια στο σπιτι...και αν δε μπορεις να βλεπεις την ξινομουρα υπαλληλο εξουσιοδοτησε καποιον αλλο να παει για σενα...δηλαδη θελουμε να εχουμε ενα οχημα στην κατοχη μας αλλα να μην μας αγγιζουν οι υποχρεωσεις που εχει??????

σερβις ομως κανεις στο μηχανακι....αφτερμαρκετ εξτρα ενα σωρο...φουλλ απο τελικα μεχρι λεντ και οτι αλλο φανταστει κανεις ...τα τελη κυκλοφοριας και η ασφαλεια μας πειραξε???? και στο κατω κατω παρε ενα οχημα που μπορεις να εισαι συνεπεις και να αντεχεις τις υποχρεωσεις που εχει απο κοστος κτησης και πο πλευρας κοστους ΧΡΗΣΗΣ ξεκινωντας απο τα 2 πιο βασικα .... Τελη κυκλοφοριας και Ασφαλεια!!!!!

λιαπη ε λιαπη !!!!!!!!!!!

φιλικα παντα

Σταυρος

Τροποποιήθηκε από τον stavros79

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έρχονται πρόστιμα για 730.000 ανασφάλιστους

Ολοκληρώθηκε η ηλεκτρονική διασταύρωση για τα ανασφάλιστα οχήματα και όπως ανακοινώθηκε περιλαμβάνει 730.000 περιπτώσεις, ενώ αναμένεται από το Γ.Γ.Π.Σ. η αποστολή των ειδοποιήσεων.

Σε συνέντευξη του ο πρόεδρος του Επικουρικού Κεφαλαίου και πρόεδρος του Κλάδου Αυτοκινήτων της ΕΑΕΕ, κ. Δ. Ζορμπάς δήλωσε πως ολοκληρώθηκε ο ηλεκτρονικός έλεγχος και η διασταύρωση των αρχείων του Επικουρικού, του υπουργείου Οικονομικών και των ασφαλιστικών εταιρειών, με αποτέλεσμα να εντοπισθούν 730.000 ανασφάλιστα οχήματα, τα οποία βρίσκονται σε κυκλοφορία.

Όπως επεσήμανε ο κ. Ζορμπάς, το επόμενο βήμα είναι το Γ.Γ.Π.Σ. να ενημερώσει με επιστολές τους ανασφάλιστους κατόχους οχημάτων και να τους δώσει το περιθώριο (8 ημέρες) για να προσκομίσουν τη νέα ασφάλιση αυτοκινήτου. Αν αυτό δεν συμβεί, τότε οι παραβάτες ιδιοκτήτες θα υποστούν τις διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.

Επίσης, ο κ. Ζορμπάς τόνισε πως είναι ενθαρρυντικό ότι πέρυσι ο αριθμός των ανασφάλιστων οχημάτων μειώθηκε κατά 15% - και λόγω των χαμηλών ασφαλίστρων από τις εταιρείες- ενώ φέτος αναμένεται περαιτέρω μείωση της τάξης του 8%.

Τι προβλέπεται για τους ανασφάλιστους

Σύμφωνα με τον νόμο που είχε ψηφιστεί τον περασμένο Απρίλιο, η διαδικασία για τους παραβάτες-ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων περιλαμβάνει τα εξής:

Η Γ.Γ.Π.Σ. ειδοποιεί με επιστολή, για την πληρωμή προστίμου 250 ευρώ και για την ασφάλιση του Ι.Χ. εντός 8 ημερών. Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι, αν δεν πληρώσετε το παραπάνω πρόστιμο, δεν θα μπορείτε να ασφαλιστείτε (το πρόστιμο είναι παράβολο υπέρ του δημοσίου και θα πληρώνεται στην εφορία). Για όσους αγνοήσουν την πρώτη ειδοποίηση και δεν ασφαλιστούν, θα ακολουθήσουν νέες και αυστηρότερες κυρώσεις. Έτσι, εκτός από τα πρώτα 250 ευρώ πρόστιμο, τα στοιχεία των παραβατών θα αποστέλλονται στην αστυνομία, η οποία θα τους παίρνει τις πινακίδες και το δίπλωμα για 10 ημέρες, με ταυτόχρονο πρόστιμο 500 ευρώ. Τονίζουμε ότι, για να πάρει πίσω κάποιος το δίπλωμα και τις πινακίδες, θα πρέπει να ασφαλιστεί αλλά και να πληρώσει τα 500 ευρώ. Οι ίδιες κυρώσεις (αφαίρεση αδείας και διπλώματος και πρόστιμο 500 ευρώ) ισχύουν και στις περιπτώσεις που εντοπιστείτε ανασφάλιστοι κατά τη διάρκεια αστυνομικού ελέγχου στο δρόμο.

Προσοχή: τονίζουμε ότι, εάν εμπλακείτε σε ατύχημα και έχετε ανασφάλιστο το αυτοκίνητο σας, θα σας πάρουν τις πινακίδες κυκλοφορίας για 2 χρόνια και αν το ξανακάνετε, θα σας τις αφαιρέσουν για 3 χρόνια. Για να τα πάρετε πίσω, θα πρέπει και πάλι να έχετε ασφαλίσει το αυτοκίνητό σας και να έχετε πληρώσει όλα τα πρόστιμα που προβλέπονται.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως πλέον των 2 εκατ. αυτοκινήτων από το 2009 μέχρι και το 2013 «έχασε» η ασφαλιστική αγορά στην Ελλάδα, είτε λόγω του ότι τέθηκαν σε ακινησία από τους ιδιοκτήτες τους (κατάθεση αδειών κυκλοφορίας), είτε της κυκλοφορίας τους χωρίς ασφάλιση (730.000 ανασφάλιστα).

ΠΗΓΗ

Ο αριθμός τους ανέρχεται στα 730.000 αυτοκίνητα

Επιστολές από την Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων θα ξεκινήσουν να λαμβάνουν από τις αρχές Μαρτίου οι κάτοχοι ανασφάλιστων οχημάτων που δεν έχουν καταθέσει τις πινακίδες τους στην Εφορία.

Τα υπουργεία Οικονομικών και Μεταφορών ολοκλήρωσαν τις διασταυρώσεις των στοιχείων τελών κυκλοφορίας και αδειών κυκλοφορίας με αυτά των ασφαλιστικών εταιρειών και προέκυψε πως τα ανασφάλιστα οχήματα ανέρχονται σε 730.000.

Σημειώνεται πως η σχετική πρωτοβουλία ελήφθη από τον υφυπουργό Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνη, ο οποίος σε συνεργασία με την Ένωση Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος , δημιούργησαν ένα μηχανισμό που σε ετήσια βάση θα διενεργεί τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο ειδικές διασταυρώσεις για τον εντοπισμό των οχημάτων που δεν έχουν ασφαλισθεί.

Ήδη η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων αξιοποιεί τα στοιχεία των διασταυρώσεων και ετοιμάζει ειδικά ειδοποιητήρια προς τους κατόχους ανασφάλιστων οχημάτων τα οποία θα σταλούν εντός των επομένων ημερών. Αν μέσα σε διάστημα 30 ημερών οι κάτοχοι των εν λόγω οχημάτων δεν ασφαλιστούν και δεν ενημερωθεί η σχετική βάση δεδομένων της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος, τότε θα επιλαμβάνεται του θέματος η αστυνομία.

Το υπουργείο Δημόσιας Τάξης θα εφαρμόζει τις σχετικές διατάξεις του ΚΟΚ και θα βεβαιώνει τα αντίστοιχα πρόστιμα, με κατ' οίκον επισκέψεις.

ΠΗΓΗ

Τροποποιήθηκε από τον shadowhunter

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα