Jump to content
InTheEnd

Ξεκινάμε το μάζεμα...KTM Duke 640

Recommended Posts

Σαν Fcr από Honda crf φαίνεται, 3'ης-τελευταίας γενιάς δλδ, περισσότερα αύριο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν ενημέρωση... είμαι στο συνεργείο και δεν πέρνει σίγουρα βεντουρη το fcr το έχω λύσει αλλάξαμε και ένα ζιγκλερ από 170 σε 165 γιατί ήταν πολύ πλούσιο ... αλλαγή παραφλου με παραφλου Motorex πάντα!!! Θα ανεβάσω φωτογραφίες όταν πάω σπίτι να δούμε και τι σόι είναι το fcr 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ έχω μερικές πληροφορίες όσον αφορά Fcr & FcrMx και τους τύπους που βγήκαν, τουλάχιστον τους βασικούς.

Από που είδα στην φωτογραφία το δικό σου είναι 3'ης γενιάς, χωρίς αφαιρούμενο αντάπτορα(με τον σωστό αντάπτορα θα κουμπώνει σωστά στο φιλτροκούτι σου) πράγμα που σημαίνει ότι είτε φτιάχνεις σε μηχανουργείο έναν σωστό αντάπτορα να μπει κουμπωτός/σφηνωτός στο καρμπ ή δεν θα σου λειτουργεί ποτέ σωστά στις χαμηλές στροφές.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο πολύ αυτό με την σωστή εισαγωγή του αέρα, έχει πολλές πληροφοριες εδώ εάν θέλει κάποιος να το ψάξει και να μάθει :_thumbsup:

Τέτοιο Fcr/FcrMX δεν μπηκε ποτέ σε κανένα KTM Lc4 625/660 απο το εργοστάσιο, FcrMX41mm είχαν από το εργοστάσιο φυσικά με τον αφαιρούμενο αντάπτορα.

"Βεντουρι", χοάνη δηλαδή δεν μπαίνει σε αυτά.

Φυσικά η χοάνη ΔΕΝ είναι ότι πιο σωστό για το μηχανάκι, ξέρω κάνει ωραίο εφέ ήχου αλλά από δύναμη μόνο χειρότερα θα είναι.

Το γιατί(και με διαγράμματα δυναμομετρήσεων) υπάρχει σε διάφορα πόστ πάλι στο ΤΤ.

Είχε βάλει ένας πολύ σοβαρός και ψαγμένος μηχανικός μερικές δοκιμές που είχε κάνει σε ενα crf450, με το καρμπ. σωστά ρυθμισμένο και τοποθετημένο και δοκιμή με χοάνη, το αποτέλεσμα ήταν τραγικό όσον άφορα τον τρόπο απόδοσης(σαν καρδιογράφημα..) και η δύναμη είχε πέσει κάτι σαν 3-4 αλογάκια κάτω, για να ρυθμιστεί και να αποδίδει σωστά ένα Fcr/FcrMX με χοάνη είναι σαν να κυνηγάει κάποιος την ούρα του, ειδικά οταν δεν γίνεται σε δυναμόμετρο.

Είμαι σίγουρος ότι δυστυχώς υπάρχουν ακόμα μηχανικοί που λένε βάλε μια χοάνη στο Fcr...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

https://imgur.com/a/0STKr

εδώ μερικές φωτογραφίες από το fcr και το μοτερ,βλέπουμε μερικά σημεία κατακρεουργημένα με φλατζόκολλα η λύση του μάστορα.. μάλλον θα πέσει λύσιμο γιατί δακρύζει από εκεί στα πλάγια που είναι η φώτο...

Τώρα για το fcr...τι λέτε;

Το έβγαλα και προσπαθήσαμε να το βάλουμε όσο πιο σωστά γίνεται,αλλά βρίσκει στο κομμάτι ένωσης τον 2 λαιμών.. βάλαμε κόλα 2 συστατικών για αρχή,μέχρι να βρω λύση για το fcr..φαίνεται ότι δεν είναι για αυτό το μηχανάκι,και δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε άλλη θέση....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα(επισης) κακο με αυτου του τυπου τα Fcr ειναι οτι εχουν πιο ενισχυμενο/"χτιστό" "πυργο/throttle cable tower που λεμε και στο χωριο μου.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα συνηθως να βρισκει καπου και να μην δινει περιθωριο στο καρμπ να μετακινηθει δεξια-αριστερα στον αξονα του, συνηθως βρισκει στο ρεζερβουαρ, τουλαχιστον σε drz400, αλλα και σε αλλα μοτο.

Μακαρι να κρατησει η εποξικη!

Παιξε λιγο οταν θα το βαζεις, πχ βγαλε το πλαστικο καπακι που εχει που βιδωνουν οι ντιζες γκαζιου να δεις μηπως σου δωσει αυτα τα χιλιοστα για να μετακινηθει λιγο και ισως να μην βρισκει στον λαιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καινούργιο δίλημμα... δισκόπλακα πίσω

JT: 35€

https://www.car.gr/parts/view/10552264/

Atrax: 55€

https://www.car.gr/parts/view/5773731/

Ktm Factory?

https://www.car.gr/parts/view/10947226/

Επίσεις επειδή εμένα έχει υδραυλικό συμπλέκτη,μπορώ να βάλω μανετες απο σκουτερ; παιζει να ταιριαζουν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την πιο παχιά θα επέλεγα στην πιο προσιτή τιμή, απέφυγε no name-κινεζικες.

Για μανέτες εδω κι εδω αν θέλεις κάτι ίδιο ή αν θέλεις bling bling αυτές.

Οι πρώτες είναι όπως της μάνας του, σε μια εβδομάδα θα τις έχεις σπίτι σου.

Οι δεύτερες θα κάνουν 1μιση μήνα. 

Πήρα κι εγώ ένα ζευγάρι σαν αυτές(Κινέζες), δεν τις έχω βάλει ακόμα γιατί φοβάμαι ότι θα μου τις κλέψουν τίποτα παπόβιοι..

Με το θέμα Fcr τι έκανες τελικά; Μπήκε καλύτερα;

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος InTheEnd έγραψε:

Καινούργιο δίλημμα... δισκόπλακα πίσω

JT: 35€

https://www.car.gr/parts/view/10552264/

Atrax: 55€

https://www.car.gr/parts/view/5773731/

Ktm Factory?

https://www.car.gr/parts/view/10947226/

Επίσεις επειδή εμένα έχει υδραυλικό συμπλέκτη,μπορώ να βάλω μανετες απο σκουτερ; παιζει να ταιριαζουν;

Η δεύτερη αγγελία σου δείχνει την tsuboss και όχι αυτή που λες..

Από τις 2 τελευταίες αγγελίες διάλεξε μια.. φαίνονται καλες.. Έχουν και καλή τιμή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θελω ρε παιδια απο το ebay δεν εχω ψωνισει ποτε και δεν μου πολυ αρεσει η ιδεα να περιμενω για κατι που μπορει και να μην κατσει κιολας.. θα προτιμουσα κατι απο Αθηνα...

πριν 4 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Η δεύτερη αγγελία σου δείχνει την tsuboss και όχι αυτή που λες..

Από τις 2 τελευταίες αγγελίες διάλεξε μια.. φαίνονται καλες.. Έχουν και καλή τιμή.

Ναι οντως εβαλα εγω λαθος link...Atrax ηταν αυτη που σκεφτομουν και εχει 55 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο XR εβαλα μπροστα artrax μαζι με ¨χρυσα¨ τακακια ιδιας μαρκας και μπορω να πω οτι φρεναρει αν οχι καλυτερα, θα πω το ιδιο με το μαμα, να αναφερω ομως οτι τα XR δεν φημιζονται για τα φρενα τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το δικό μου θέμα είναι ότι χρησιμοποιώ πολύ το πίσω φρένο είμαι και ζουρλομανδίας οδηγός εξού και το μηχανάκι που επέλεξα... και τακάκια μου τα έχει βγάλει άχρηστα 2 φορές από όταν το πήρα ήταν μέταλλο με μέταλλο μετά από 2-3 μέρες και μου την έβγαλε Off την δισκόπλακα άλλαξα και τακάκια EBC τακακια βαζω...και μεσα σε ενα μηνα δεν υπαρχουν,οπότε αναγκαστικά ξανά αλλαγή τακάκια και δισκόπλακα,θέλω κάτι ποιότητας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου κανει δουλεια, εγω την εβαλα μπροστα και ζω ακομα, βεβαια δεν το κυκλοφορω καθε μερα αλλα σε εντουροκαταστασεις που το μπροστινο το δουλευω αρκετα δεν ειχα θεματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κάνετε μια ανακατασκευή της δαγκάνας ή της τρόμπας του φρένου πίσω λέω εγώ εάν και τα επόμενα τακάκια στα βγάλει off σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα..;

Κάτι oring έχει μέσα της τα οποία φθείρονται με το πέρασμα του χρόνου.

Τις μανέτες απο το eBay μην τις φοβάσαι, ειδικά εαν πάρεις τις "απλές" έρχονται σε μια εβδομάδα, από Ευρώπη είναι.

Και οι κινέζικες/χρωματιστές έρχονται αλλά σε 1μιση μήνα, που και να μην έρθουν δεν χάνεις τα λεφτά σου λόγο PayPal.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος Smias έγραψε:

Δεν κάνετε μια ανακατασκευή της δαγκάνας ή της τρόμπας του φρένου πίσω λέω εγώ εάν και τα επόμενα τακάκια στα βγάλει off σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα..;

Κάτι oring έχει μέσα της τα οποία φθείρονται με το πέρασμα του χρόνου.

Τις μανέτες απο το eBay μην τις φοβάσαι, ειδικά εαν πάρεις τις "απλές" έρχονται σε μια εβδομάδα, από Ευρώπη είναι.

Και οι κινέζικες/χρωματιστές έρχονται αλλά σε 1μιση μήνα, που και να μην έρθουν δεν χάνεις τα λεφτά σου λόγο PayPal.

Την εχω λυσει την δαγκανα ειναι μια χαρα,το προβλημα ειναι στην τσεπη μου και στο κεφάλι μου,που δεν άλλαξα και δισκόπλακα μαζί.. χαχα...

Μιας που παραγγέλνεις έχεις να μου προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες από κάποιον συγκεκριμένο αγοραστή ίσως; μαύρες θέλω απλές ρυθμιζόμενες,αυτές η ψευτόακτινικές λένε τίποτα; η μόνο για ψάρωμα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καινούργια απορία... η μπροστά δισκοπλακα δεν έχει θέμα σε θέμα φθοράς ΑΛΛΆ λόγω κακών φρεναρίσματων(έντο κτλπ) εχει λιγο μπόσικα στα πριτσίνια,υπάρχει κάποιος που να επισκευάζει τέτοια θέματα σε δισκόπλακες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μποσικα στα πριτσίνια είναι λογικό να υπάρχουν. Χαρακτηρίζεται πλευστή η δισκόπλακα. Δεν θα έπρεπε να είναι κόκκαλο.
Την ακούς να κοπανάει σε τίποτα λακούβες? Αν όχι, τότε είναι μια χαρά. Και να την άκουγες δηλαδή δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά αν δεν την ακούς καν σε λακούβες τότε δεν μιλάμε καν για φθορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι δεν ακούγεται πουθενά όντως... μόνο όταν την πιάνεις με το χέρι και αυτό πάνω κάτω όχι δεξιά αριστερά και λίγο... αλλά με ψηλο ανησύχησε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίσως ο Παπαγιάννης (racetech) να μπορεί να σου βάλει πριτσίνια. Καλό είναι να πας σε ένα μάστορα να σου πει αν όντως είναι έτσι (δεν το ήξερα ότι για αυτό λέγονται πλευστές) ή αν έχει χαλαρώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν δεν κοπανάει σε κάποιον κραδασμό πχ σε λακκούβα ή κάτι τέτοιο τότε δεν έχει θέμα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό το post θα προσπαθήσω να το κρατήσω όσο πιο ζωντανό γίνεται,και για μελλοντικά άτομα που θα αντιμετωπίσουν προβλήματα με το ΚΤΜ τους...

Συνεχίζοντας...τώρα θα μιλήσω για το τι έχει μείνει να επισκευαστεί στο μηχανάκι,θα σας πω τις απορίες μου και θα σας δείξω τι του έχω αγοράσει....

Για αρχή θέλω να σας δείξω μια φωτογραφία από το πως είναι το μηχανάκι τώρα....

ryBfKiR.jpg

Μην σας ξεγελάει η γυαλάδα είναι βράδυ....έχει αρκετές εξωτερικές φθορές που θα φτιάξω με τον καιρό....

Συνεχίζοντας πάμε για το τι αγόρασα... μιλάγαμε για τα φρένα τις προάλλες και πλέον απεβίωσαν τα τακάκια και ήρθε η ώρα της αλλαγής...

F4GPkFE.jpg 

Δισκόπλακα JT: Τιμή 35€

s1WvvK5.jpg

Τακάκια EBC: Τιμή 27€

Εδώ πέρα θα ήθελα γνώμες για τα πράγματα που διάλεξα....

Συνεχίζοντας θα μιλήσω για τα προβλήματα που έχουν μείνει να φτιαχτούν στο μηχανάκι...

1) είναι με το FCR συνεχίζει να στάζει βενζίνα,αν το βάλεις μπροστά και δεν το ανοίξεις και το σβήσεις άμεσα(πχ διαδρομή μέχρι το περίπτερο)τότε δεν ξαναπαίρνει μπροστά και θέλει σπρώξιμο... παθαίνοντας το λοιπόν πάνω στο σπρώξιμο έγινε κάποιου είδους ανάφλεξη και έπιασαν φωτιά οι βενζινες που έπεφταν απο το FCR(λογω τρυπας που εχουμε μιλησει πιο πριν)μεγάλη φρίκη παιδιά,το έσβησα με τα πνευμόνια ουσιαστικά το μηχανάκι πρώτη φορά αντιμετώπισα τέτοιο πράγμα,την γλύτωσε το μηχανάκι μόνο η ανάρτηση άρπαξε λίγο ευκαιρία λέω να την αλλάξω και όλη....

Απορία: Τι κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις;που φλέγεται το ΜΟΤΟ σου; Ενώ είσαι κάπου και δεν έχεις πρόσβαση σε νερό η πυροσβεστήρα μιλάμε!! Κάποιοι μου είπαν για κατούρημα πχ....

2) Το μηχανάκι έχει κάποιες διαρροές λαδιών μικρές και ασήμαντες μέν(αριστερό καπάκι,τζαμάκι στο καπάκι της καμπάνας) συχνά φαινόμενα λόγω στενότητας της τσέπης δεν έχει λυθεί ακόμα...(Ζημιά περίπου 70€ + εργατικά)

Ονειρικά θα ήθελα να κατεβάσω το μοτέρ να το πλύνω και να το κοιτάξω περαιτέρω για διαρροές....

3)Ανάρτηση: Νεκρή τελείως...καμμένη πλέον έχει λιώσει και το πλαστικό από το ελατήριο,ψάχνω για μεταχειρισμένη σε καλή εξωτερική κατάσταση για να την επισκευάσω 

Κόστος:(50-60€ ανάρτηση μεταχειρισμένη + 130 επισκευή)

4) Εξωτερικά συμμαζέματα όπως αλλαγή τιμονιού,μανετών(μάλλον και αναβάθμιση σε ακτινική τρόμπα...άραγε αξίζει το level up?)και βαφές σε καβαλέτα βίδες και φρεσκάρισμα τον πλαστικών του όπως και τον αυτοκόλλητων του....το ίδιο ισχύει και για τις εξατμίσεις θέλουν ένα φρεσκάρισμα έχω παραγγείλει ήδη κάτι υπέροχα ανάγλυφα Acrapovic για να δείξουν λίγο + ότι θα αλλαχτούν πριτσίνια και σύνδεσμοι όπως και καθαρισμός λαιμών)

Αυτά γενικά είναι τα πράγματα που μένει να γίνουν στο ΚΤΜ...

Τώρα πάμε στις important απορίες.....

Καλοκαίρι;

Τι κάνεις το καλοκαίρι ρε παιδιά με το ΚΤΜ; Αμα κάτσω 2-3 λεπτά μέστην κίνηση το μηχανάκι βράζει και έχοντας και ψωφόκρυο έξω μου καίει τα πόδια μερικές φορές... Το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες θα είναι διαφορετικές τι θα γίνει; θα σπάσει; Γιατί μου έχει μπει η ιδέα να το πάρω μαζί μου Σαντορίνη που θα πάω.... θα την βγάλει;

Σαν λύση μου είπαν να βάλω τα βεντιλατέρ να ανοίγουν με κουμπί όποτε θέλω εγώ,βοηθάει....τι λέτε εσείς;

Καλημέρα σε όλα τα φιλαράκια του mybike.gr!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι σοβαρό αυτό με την φωτιά.

Ένας μηχανικός δεν μπορεί να το φτιάξει;

Που έχει τρύπα στο μπωλ του νομίζω;

Έχω μπωλ, μην μπλέκεσαι με κόλλες κτλ, ημίμετρα είναι αυτά.

Άλλο μπωλ και καλύτερη τοποθέτηση του καρμπ.(με κάποιον τρόπο..) για να μην βρίσκει στην εξάτμιση.

Για ανάρτηση εγώ θα σου έλεγα να έκανες επισκευή την δικιά του, γιατί να πάρεις μεταχειρισμένη που 99% θα θέλει κι αυτή επισκευή!

Βάλε του ένα άλλο ελατήριο εάν έχει θέμα αυτό, εάν είναι οπτικό εγώ δεν θα το πείραζα, αλλά εάν σου κάθεται άσχημα στο μάτι, επισκευή της δικιάς σου συν νέο ελατήριο και θα έχεις νέο αμορτισέρ στην ουσία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα