Jump to content
GavriilVet

ΒΜW R1200GS ADVENTURE test ride

Recommended Posts

Aφου οδήγησα την S 1000XR, σειρα ειχε το θηρίο, που έπαιρνε κίνηση από αυτόν τον φημισμένο boxer, με αυτό το  σύστημα αναρτησης-γλωσσοδέτη μπροστά. Ναι το nsknglever.

Παρκαρισμένη απέξω, τη βλέπεις τεράστια. Η τεποζιτάρα αυτή χωράει πολύ πράμα. Δε μπορω να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα το σχέδιο της, αλλα βγάζει κατι το περιπετειώδες και τευτονικό. Ούτε κρύο ούτε ζέστη λοιπόν. Ανεβαίνω πάνω της, και αμέσως ξανανοιώθω αυτό που είχα νοιώσει όταν ειχα ανέβει απλα σε ένα R1200R, ότι τουτο εδώ εχει ιδιαιτερα καλο ζυγισμα, και χαμηλο κέντρο βάρους. Με  τον ογκο και το βαρος του GS,  εμοιζε με κάποιο τρίκ.

Είχα ψιλοσυνιθήσει τα χειριστήρια από το ΧR (εδώ να πω ότι είναι πολύ βολικα τα πολλά κουμπάκια, παρα το ένα με πολλές λειτουργίες για να μπαινεις στα μενου) και ματαω μίζα. Μπάσος δυνατός ήχος, μηχανικός και χαρακτηριστικός.

Τα χειριστήρια εδώ, δινουν εμφαση στην άνεση.  Πολύ  πολύ ωραίος μαλακος συμπλέκτης (είναι υδραυλικος άραγε;) μαλακο σε αίσθηση φρένο, με ένα υπερβολικο ισως κενο στη διαδρομη μεχρι να πιασει να δουλευει. Το συγκεκριμενο ειχε και shifter, αν ειχες κεφια να ανεβαζεις γρηγορα.

Και το gfksdfkgleverOντως από τα πρώτα μετρα, αντιλαμβάνομαι αυτό που διάβαζα, ότι δε βυθιζεται το μπροστινό. Δεν είναι όπως ένα σφιχτο σπορ μπροστινο με συμβατικο πιρούνι, τουτο δω σου δίνει μια μηχανική αίσθηση, ωραία, ότι το μπροστινο είναι σταθερο και δε βυθίζεται.

Οσο ειμαι στη κίνηση, προσπαθω να θυμάμαι ότι τουτο είναι θεοφαρδυ. Αλλα ρε π@υστη μου, είναι ευκίνητο. Νομιζω ότι εχω το kle και συνειδητά δε παω να κάνω σφήνα. Μιας και τούτο είναι ηρεμο σε φιλοσοφια, στα φανάρια περιεργάζομαι πολύ περισσότερο τα οργανα και τα χειριστήρια σε σχεση με το xr. Πολύς όγκος μπροστά ρε γαμώτο.. Δε μου αρέσει, προτιμώ τα λιτα χειριστήρια του tiger 800 πχ. Συνεχίζω στη κίνηση, και στο πρώτο ανοιγμα ρίχνω μια γκαζιά, και μαλιστα, αυτό εδώ δε ψάχνει να τσακωθει με τη πρόσφυση όπως το xr, μονο εχει μια χοντρή ροπη προχειρη στο χέρι να στη πετάξει κατάμουρα μαζι με τον μπάσο ήχο του κινητήρα.

Αργοτερα, διαπιστωσα ότι αφενος δε του αρέσουν οι ψηλές στροφές, και επισης παρόλη τη τεράστια ροπή, εχει μια τάση να σκορτσάρει σε σχεση με τον Ι4 που οδηγησα πιο πρίν, αλλα αυτά όλα πιο πολύ του προσδίδουν χαρακτήρα, παρα κατι ενοχλητικό.  Ανοιγεις το γκάζι, και εξαφανίζεσαι. Ζήτω η Ροπή. Από κραδασμούς νορμάλ πράγματα, ισα ισα για να λές ότι καβαλάς μηχανη.

Οσο ανεβαίνω προς τη πεντέλη, μπορω να πω ότι ερωτέυομαι τα δυναμικα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας. Ανάρτηση για σεμινάριο, τουλάχιστον σε σχεση με το xr που ειχα οδηγησει λιγο πιο πριν, και με το Africa που οδηγησα τις προαλλες μιλωντας παντα για δημοσιο δρομο. Ξεχνας αν εχει ανωμαλιες η όχι ο δρόμος. Είναι μαλακό οσο ακριβώς πρεπει στις λακούβες, προοδευτικο στις αντιδράσεις, αρνειται να χαζοβουτηξει η μυτη στο φρενάρισμα, νομίζω ότι δυσκολα γινεται καλύτερα από αυτό. Κι αν γινεται, ανυπομονω να το δω. Τουτο δω σιδερώνει το δρόμο.

Στις στροφές, ενώ πέφτει με πολύ ανεση,  νομιζω ότι δεν εχει κέφια να αλλάξει το ιδιο γρήγορα κατέυθυνση. Χαλάλι του όμως, δε φτιάχτηκε με προτεραιότητα αυτό. Το αστειο είναι ότι στρίβω με περισσότερη αυτοπεποιθηση και άνεση με τούτο, παρα με το xr. Αντε βγάλε άκρη…

Στο γυρισμό αφου ειχα παίξει με όλα τα χειριστήρια, με επιασα να παίζω στα φανάρια, προσπαθώντας να μείνω με τη μηχανή όρθια οσο περισσότερο μπορώ, πανεμορφο ζύγισμα.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα ιπποπόταμο, ο οποιος μπορει να χορέψει όμως μπαλέτο και μάλιστα με χαρά. Δεν έχει βγάλει άδικα τη φήμη που έχει, και αν ήθελα να πάρω κατι της κατηγορίας του, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Είναι μια μοτοσυκλέτα με άπειρες δυνατότητες και πάνω από όλα έχει χαρακτήρα, o oποιος θα σε συνοδεύει στο γύρω του κόσμου αν γουστάρεις. 

9F5DD07B-3C48-4FF7-B876-ED8073C41E71.jpg

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εννοείται πως θα στρίψεις καλύτερα με το GS παρά με το XR και ειδικά στην Πεντέλη. Μόνο σε σοβαρό δρόμο το δεύτερο θα καταπιεί αμάσητο το πρώτο. Γενικά , το R1200GS το απλό όμως , όχι το ADV , εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι το καλύτερο - με διαφορά - on/off της κατηγορίας κι ας μην το έπαιρνα ποτέ ξανά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται πως θα στρίψεις καλύτερα με το GS παρά με το XR και ειδικά στην Πεντέλη. Μόνο σε σοβαρό δρόμο το δεύτερο θα καταπιεί αμάσητο το πρώτο. Γενικά , το R1200GS το απλό όμως , όχι το ADV , εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι το καλύτερο - με διαφορά - on/off της κατηγορίας κι ας μην το έπαιρνα ποτέ ξανά.

Γιατί αυτό, αλήθεια; Και για ποιο μοντέλο λες; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το LC Αντώνιε. Ρε φίλε, εγώ με το αμάξι είμαι τσακωμένος. Σχεδόν σε κάθε μετακίνηση θα επιλέξω το δίτροχο. Επειδή λοιπόν γουστάρω άπειρα τον τουρισμό με μηχανή , το καινούριο το 1200 είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει για μένα. Μηχανάκι Plug n Play , το καβαλάς Σάββατο και κατεβαίνεις από την σέλα του Κυριακή , 125 αλογάκια για όλα τα γούστα με ροπή στον Θεό , αξιοσημείωτα ελαφρύ , τίγκα στην ηλεκτρονική ευκολία , με φρενάρες , άξονα για να μην σε πολυνοιάζει το τι και πως και ένα μπροστινό μέσα στην κ@υλα για δρόμους επιπέδου Ελλάδας. Άλλαξα μηχανή πριν 10 ημέρες και αν επέλεγα με την λογική , το gs θα ήταν μονόδρομος. Αυτή είναι η αλήθεια μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το LC Αντώνιε. Ρε φίλε, εγώ με το αμάξι είμαι τσακωμένος. Σχεδόν σε κάθε μετακίνηση θα επιλέξω το δίτροχο. Επειδή λοιπόν γουστάρω άπειρα τον τουρισμό με μηχανή , το καινούριο το 1200 είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει για μένα. Μηχανάκι Plug n Play , το καβαλάς Σάββατο και κατεβαίνεις από την σέλα του Κυριακή , 125 αλογάκια για όλα τα γούστα με ροπή στον Θεό , αξιοσημείωτα ελαφρύ , τίγκα στην ηλεκτρονική ευκολία , με φρενάρες , άξονα για να μην σε πολυνοιάζει το τι και πως και ένα μπροστινό μέσα στην κ@υλα για δρόμους επιπέδου Ελλάδας. Άλλαξα μηχανή πριν 10 ημέρες και αν επέλεγα με την λογική , το gs θα ήταν μονόδρομος. Αυτή είναι η αλήθεια μου.

Ρε μαν παλι αλλαξες μηχανη; :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω πάντως σκέφτομαι αν είναι έτσι ωραίο το gs, πως θα είναι το rs..  

Επισης έχω αρχίσει να κοιτάω όλα τα gs με αλλο μάτι, ακόμη και το 1150 που είναι το μόνο που μου αρέσει εμφανισιακά, έστω και αν δε πάρω (λογικά) ποτέ :worshippy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω πάντως σκέφτομαι αν είναι έτσι ωραίο το gs, πως θα είναι το rs..  

Επισης έχω αρχίσει να κοιτάω όλα τα gs με αλλο μάτι, ακόμη και το 1150 που είναι το μόνο που μου αρέσει εμφανισιακά, έστω και αν δε πάρω (λογικά) ποτέ :worshippy:

Δεν έχω οδηγήσει το RS αλλά είμαι βέβαιος πως το GS θα το ευχαριστηθείς περισσότερο σε βάθος χρόνου. Το 1150 είναι πολύ βαρύ και γενικά νομίζω πως μάλλον θα επέλεγα το Βαραντέρο αντί γι αυτό.

Παρντόν!?

Δεν αποκλείεται να είμαι στα μέρη σου το ΣΚ. Θα ενημερώσω εγκαίρως αν είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμεις δε θα μαθουμε θειο? :grin:

Ακόμα και με αυτό δεν θα σε φτάνω ρεεεεεεεεεεεεε. Το ΜS1200 σε λευκό τσίμπησα το DVT ( το αργό δηλαδή ) χααχχααχχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακόμα και με αυτό δεν θα σε φτάνω ρεεεεεεεεεεεεε. Το ΜS1200 σε λευκό τσίμπησα το DVT ( το αργό δηλαδή ) χααχχααχχαχαχα

καλοριζικο ρε!! καλοταξιδο και αγρατζουνιστο!!

να το χαιρεσια και να βγαλει οσα γουστα θες :grin::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλοριζικο ρε!! καλοταξιδο και αγρατζουνιστο!!

να το χαιρεσια και να βγαλει οσα γουστα θες προλάβεις μέχρι σκορπίσει :grin::grin:

fixed. Ευχαριστώ ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα κάτω,στην παρέα έχω φιλαράκι με το κόκκινο MS.

Ρε φίλε , όταν έχεις την ευλογία της Καλαμάτας , μέχρι και τα Ιταλικά αντέχουν στον χρόνο. Αν κάνει καλό καιρό θα κατέβω μάλλον προς Κορώνη και Βασιλίτσι. Επειδή Πάσχα θα είμαι σίγουρα κάτω και μεσολαβεί και το Λεωνίδιο που το σκέφτομαι σοβαρά , λέω μήπως βολτάρω πουθενά αλλού για την αλλαγή. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δεν θα με γλιτώσετε πάντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε , όταν έχεις την ευλογία της Καλαμάτας , μέχρι και τα Ιταλικά αντέχουν στον χρόνο. Αν κάνει καλό καιρό θα κατέβω μάλλον προς Κορώνη και Βασιλίτσι. Επειδή Πάσχα θα είμαι σίγουρα κάτω και μεσολαβεί και το Λεωνίδιο που το σκέφτομαι σοβαρά , λέω μήπως βολτάρω πουθενά αλλού για την αλλαγή. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο δεν θα με γλιτώσετε πάντως.

παντως θα βρεχει κυριακη.

το λεω γιατι και εγω ελεγα να παω καμια βολτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοτάξιδο ρε !! Γράψε και κανένα συγκριτικό σε σχέση με το παλιό ,το αντρικό ,το άγριο :tongue:(2010-2014) !!

Τώρα όσον αφορά το θέμα μας για το GS LC ,συμφωνώ απόλυτα με τον Gouky7 ! Και η δικιά μου λογική λέει ξεκάθαρα R 1200 GS LC , τα κάνει όλα και συμφέρει (οσον αφορά εμένα ,έτσι?) αλλά η καρδιά πάει αλλού , προς Ιταλία μεριά η Αυστρία :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά εννοούσα γιατί δεν θα ξανάπαιρνες το gs :P

Καλοτάξιδο εύχομαι το νέο εργαλείο και άσπαστο! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορα που εχει το απλο GS με το adv, ειναι πολυ εμφανης ειδικα σε δρομους σαν της Πεντελης

Για εμενα (που δεν παταω χωμα) παιρνεις το απλο, του πετας και την ζελατιναρα του adv και διασχιζεις τον κοσμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η διαφορα που εχει το απλο GS με το adv, ειναι πολυ εμφανης ειδικα σε δρομους σαν της Πεντελης

Για εμενα (που δεν παταω χωμα) παιρνεις το απλο, του πετας και την ζελατιναρα του adv και διασχιζεις τον κοσμο

Πιο ευέλικτο;...  Οσο για το να πάρεις το απλό,όντως ειδικά αν δε πας χωμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επιτέλους, με τα ρημάδια που είχες μπλέξει...

Καλοριζικο αγορινα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Gouky7,

Στα ίδια μονοπάτια βαδίζουμε...Να το χαρείς, να το στρίψεις, να το χορτάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Gouky7,

Στα ίδια μονοπάτια βαδίζουμε...Να το χαρείς, να το στρίψεις, να το χορτάσεις!

Σ ευχαριστώ Μήτσε να σαι καλά. Με το καλό να πω ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα