Jump to content
Sign in to follow this  
vagoskonti

αποθηκη κηπου

Recommended Posts

Σκεφτομαι μιας και θα αλλαξω τοπο κατοικιας και εκει που θα παω δεν θα εχω ενα μερος για τα εργαλεια μου κτλ οπως εχω εδω που ειμαι τωρα,να κανω ενα μικρο  αποθηκακι κηπου απο ξυλα για να μπορω και να βαζω κιολας  μεσα το παπι(και για φυλαξη αλλα και οταν θελω να κανω τα service του μεσα το χειμωνα ας πουμε που κανει παγωνια εξω) και να ειναι και λιγο ανετο να παιρνει δηλαδη 2 ατομα μεσα...θα ηθελα να με συμβουλεψετε αν το χετε επιχειρησει η γνωριζετε περι αυτων.

Προς το παρων το σκεφτομαι να το κανω μεγαλυτερο απο 2,50 μετρα και μικροτερο απο 3 μετρα(μηκος και πλατος)(πιστευω καπου 2,70 με 2,80 ειναι οκ για να μπει ο παγκος στη μια μερια,το μηχανακι και να χωρανε και 2 ατομα τι λετε?)θα χρησιμοποιησω εμποτισμενο ξυλο εννοειται μιας και η κατασκευη θα γινει σε εξωτερικο χωρο που θα βρεχετε κτλ...Τα εργαλεια που θα μου χρειαστουν για να το κατασκευασω ειναι φανταζομε τροχος,τρυπανι,αλφαδι,μετρο και κανα κατσαβιδι.

Οι ερωτησεις μου ειναι: Τι ειδους ξυλα να προτιμησω?μου διαφευγει κατι στα εργαλεια που θα χρειαστω ακομα?πιστευετε θα ειναι ανετο 2,70 με 2,80(μηκος,πλατος και υψος γυρω στο 1,85) για τις απαιτησεις μου?και γενικα αν εχετε να με συμβουλεψετε κατι στην κατασκευη γιατι περα απο 2-3 βιντεακια που ειδα ετσι στο youtube δεν γνωριζω πραγματα.Α επισης να πω οτι μιας και θα κρεμασω τα εργαλεια επιτοιχια πανω απο τον παγκο η μερια στην οποια θα μπουν θα πρεπει να χει χοντρο ξυλο για να αντεχει...Και κατι τελευταιο,χρειαζεται αδεια το ξυλινο αποθηκακι?Σας ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το σπιτι που θα πας ειναι δικο σου ή με νοικι? 

Αν ειναι δικο σου, να κανεις καλη κατασκευη (ακριβη), αν ειναι με νοικι (αρα καποια στιγμη θα φυγεις) να κανεις προχειρη κατασκευη (φτηνη).

Πρωτη και βασικη ερωτηση, το δαπεδο τι ειναι? Τσιμεντο, πλακακι, χωμα?

Το ξυλο ειναι καλη κατασκευη και σχετικα ακριβη, με τεραστιο συν οτι το τελικο αποτελεσμα μπορει να ειναι πολυ ομορφο, με τεραστιο πλην (για μενα) οτι θελει συντηρηση. Για ξυλινη κατασκευη θα χρειαστουν ξυλοπριονα, φαλτσοπριονα και τετοια, αναλογα βεβαια κιολας τι ξυλα θα χρησιμοποιησεις και τι αποτελεσμα θες να εχεις.

Για πιο φτηνη κατασκευη, αν πιανουν τα χερια σου απο τσιμπλα (ηλεκτρολληση :tooth: ) γινεται στο αψε-σβησε με στρατζαριστα ο σκελετος, για τοιχο + οροφη λαμαρινα οπως αυτη

TSIGOS_GALBANIZE.gif

Για πιο αισθητικο αποτελεσμα, φθηνοτερο απο ξυλο αλλα ακριβοτερο απο λαμαρινα, μπορεις να κανεις σκελετο απο στατζαριστα και τοιχοποιια απο τσιμεντοσανιδα. Οροφη απο μονωμενο πανελ οπως αυτο

panelpetrovamvakaorofis.jpg

για να μην ψοφας απο τη ζεστη το καλοκαιρι ή απο απομιμηση κεραμυδιου οπως αυτο

hqdefault.jpg

Σε μια κατασκευη 3 x 3 θα χρειαστεις 8 κολωνες για να δεσεις επανω εκει τα πλαινα, συν δοκαρακια για οροφη, συν οροφη, συν καποια ηλεκτρικα της πλακας (μια-δυο πριζες, φως με διακοπτη κλπ) συν πορτα να κλεινει/κλειδωνει. ΤΟ υψος 1.85 ειναι τραγικα μικρο, σαν ποντικοφωλια θα αισθανεσαι. Για μενα με τιποτα κατω απο 2.20 και ιδανικα 2.50μ θα ειναι οτι πρεπει. Αν κανεις σιδεροκατασκευη, κολλας επανω στις κολωνες οτι θες για να φτιαξεις εργαλειοθηκες/παγκους κλπ χωρις να χρειαζεσαι ενισχυμενα σιδερα. Αν κανεις ξυλινη κατασκευη, οι κολωνες σου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 30x60 για να δεσει η κατασκευη αλλα και να μπορεις να στηριξεις πραγματα επανω, ενω τα σιδερα 40x40 θα ειναι τουμπανο.

Κανε μια ερευνα να δεις τα κοστη, γιατι μπορει να μη σου φαινεται αλλα θα βγει κουστουμι καλο, αποφασισε τι θα κανεις και εδω ειμαστε. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το σπιτι που θα παω ειναι δικο μου,για την ακριβεια εξωχικο.
Το σημειο που εχω σκοπο να το βαλω εχει χωμα αλλα σκεφτομε πρωτα να ριξω ενα μπετο κατω και μετα να το βαλω απο πανω.Μιλαμε για μια μονιμη κατασκευη και εμφανησιακα καλη οποτε δεν θα εβαζα λαμαρινα.
Η συντηρηση νταξει δεν ειναι και τοσο θεμα για μενα μιας και θα μενω εκει μονιμα.
Οσο για το υψος ελεγα 1,85 να ειναι τα δοκαρια τα ξυλινα και μετα να μπει η σκεπη απο πανω(δηλαδη ουσιαστικα θα ειναι πιο ψηλο απο 1,85.(μη νομιζεις και γω 1,67 υψος εχω χαχαχααχ)
Εδωσες καλη ιδεα με την τσιμεντοσανιδα θα το ψαξω να δω αμα ειναι πιο φθηνη απο ξυλο και ωραια εμφανησιακα, θα την προτιμουσα.Προς το παρων βλεπω σε ξυλινα οτι πανε πολυ τα ετοιμα που ξεπερνανε τα 240χ240...και υποθετω οτι φτιαχνοντας το μονος μου θα μου κοστισει κατι τοις πιο λιγα,βεβαια δεν εχω κιολας σκοπο να το τελειωσω με τη μια μπαμ, σιγα σιγα..Τωρα θα δω,αν βγει κατω απο 1000αρικο εγω θα με ευχαριστημενος.Το ρευμα δεν ειναι θεμα μιας και το σπιτι ειναι διπλα και μπορω να περνω απο κει ευκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εισαι διατεθιμενος να δωσεις κανα χιλιαρικο τοτε ξεχνα ξυλα σιδερα κτλ.Εγω οταν σχεδιαζα κατι παρομοιο αλλα 5χ4 με 2,30 υψος ενας εργολαβος μου ζητησε 1500ε για ολη τη κατασκευη με σκεπη και τσιμεντο στο πατωμα γιατι εναι χωμα.Αν δεν εχεις θεμα με γειτονους περιεργους μπορεις να το σκεφτεις και εσυ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και φυσικα αν πας σε μπετον και τετοια keep it secret , keep it safe...

Κοινως προσεχε μη κατσει καμια καρφωτη απο κανεναν "τιμιο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να ανανεωσω ετσι λιγο το θεματακι,αποφασισα τελικα ρωτοντας και τον μαστορα που θα μου το φτιαξει(εμπιστο ατομο και καλο μαστορακι) να το κανουμε με τσιμεντολιθους αλλα οχι τους απλους,δεν θυμαμαι ακριβως πως μου τους ειπε αλλα ειχαν μια αλλη ονομασια και ειναι λιγο πιο ακριβοι,Και σαν σκεπη θα βαλω πανελ με χοντρη μονωση μεσα(σαν αυτο του hayabusa) και ετσι θα φενεται σαν κατασκευη πχ για προβατα ας πουμε και παραλληλα μπορω να το βαψω κιολας κανονικα οπως ενα σπιτακι η αποθηκακι κανονικο και αν γινει κατι απλα βγαζω τη σκεπη και τελος.Επισης μου ειπε να μη φοβαμε καθολου οσον αφορα θεματα υγρασιας κτλ γιατι μπορω να πω οτι ηταν απο τις μεγαλυτερες εννιες μου μιας και μεσα θα μπουν τα εργαλεια μου και δεν θελω να τα δω να σκουριαζουν,ακομη και τις βιδες που θα βαλω στον τοιχο για να τα κρεμασω κτλ θα βαλω ανοξειδωτες να με σιγουρος,μιας και δεν θελω καθολου σκουρια μεσα.Εννοειται κατω θα πεσει τσιμεντο πρωτα.Θα το ξεκινησω στα μεσα του Ιουνιου.Ελπιζω ολα να πανε καλα.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνεχιζω την ενημερωση και ζητω γνωμες.
Επειδη η ζωη εχει παντα ανατροπες και δυστυχως εδω που ειμαι ολα δουλευουν τα ζωα μου αργα
Ο μηχανικος που θα μας εβγαζε την αδεια(του ειχαμε αναθεσει και αλλα πραγματα) μας ενημερωσε πριν κανα μηνα περιπου οτι δεν γινεται να το φτιαξω το αποθηκακι καθως εχουμε συμπληρωσει τα τετραγωνικα που επιτρεπεται να χτισουμε στο οικοπεδο,(100 τετραγωνικα)...

Οποτε στραφηκα σε ενα διπλανο οικοπεδο που εχουμε ενα ηδη υπαρχων γκαραζ που εχει αρκετη υγρασια μεσα καθως εχει χτιστει κολλητα σε τοιχο που εχει βραχο μεσα (ειναι θαμενο μεσα οι 2 πλευρες του και εκει κανει την υγρασια).Σκεφτηκα μπας εχτιζα ενα τοιχο καινουργιο απο τη μερια που εχει την υγρασια με μονωση μεσα και εκανα μια επεκταση του γκαραζ απο την αλλη μερια.Ομως μας ενημερωσε ο μηχανικος(μετα απο καμποσες μερες) οτι κατι τετοιο θα στοιχιζε παρα πολυ (1500ευρω παει μοναχα η αδεια για κατι τετοιο και μιλαω για μια επεκταση το πολυ μισο μετρο συν αλλο ποσο τα υλικα κτλ).

Ετσι σκεφτηκα το αλλο,το γκαραζ να μεινει ως εχει και σε ενα σημειο που εχει ενα παραθυρακι(απο την απεναντι μερια απο εκει που εχει την υγρασια στον τοιχο) να ανοιξω μια πορτα η οποια θα κλεινει και να βαλω απ εξω ενα αποθηκακι το οποιο θα του βαλω και ροδες απο κατω για να μη μπορει να μου πει κανενας  τιποτα (φυσικα θα βαλω κατι απο κατω να μη φενονται  τα ροδακια και δειχνει ασχημα) και θα ειναι και υπερυψωμενο με αποτελεσμα να μη δημιουργει υγρασια στο πατωμα εφοσον δεν θα ακουμπαει κατω.Υλικο τωρα δεν ξερω κοιταζω για κατι γαλβανιζε η πανελ με μονωση για ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ και ΑΠΟ ΜΕΣΑ σκεφτομε να το ντυσω με ξυλο! δηλαδη 2 υλικα μαζι για αντωχη,μονωση και κατα της υγρασιας και ομορφια και με τα ροδακια που θα εχει κανεις να μη μπορει να μου πει βγαλτο κτλ μιας και δεν θεωρειτε μονιμο(αν και θα ειναι) (ολοκληρη ιστορια για τους γ%$& νομους).
Ουσιαστικα ειναι σαν να χτιζω 2 αποθηκακια μαζι απλα επειδη θα εχω ετοιμο το γκαραζ δεν θα χρειαστει να το κανω τοσο μεγαλο οσο ελεγα ουτε να δωσω πολλα λεφτα για αδεια(μιας και απλα ενα παραθυρο θα μετατραπει σε πορτα η μονη διαφορα).Το αποθηκακι θελω να ειναι 2,00χ1,50 εσωτερικα ισα ισα να μπουν τα εργαλεια, ο παγκος και ενα παραθυρακι, τιποτε αλλο.Και ετσι βαζω το μηχανακι στο γκαραζ,ανοιγω την πορτα της αποθηκης και ολα καλα.Συγγνωμη αν σας κουρασα,τι εχετε να πειτε περι αυτου σαν ιδεα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλιστα.................

Σου λεω τι θα εκανα ΕΓΩ μην ξεροντας τις ιδιαιτερες συνθηκες εκει που θες να κανεις το γκαραζι σου.

θα εριχνα μια τσιμεντενια πλατφορμα στις διαστασεις που θελω να κανω το κλειστο γκαραζ μου. Σε μια ακρη του οικοπεδου, οσο γινεται πιο μακρια απο την ακρη του δρομου ωστε να μη φαινομαι στους περαστικους. Με μι μικρη ηλεκτρικη μπετονιερα κι ενα υποτυπωδες καλουπωμα 3 ωρες δουλεια και πολυ σου λεω. Στις γωνιες του πατωματος, ενδιαμεσα κι εκει που σκοπευω να κανω πορτα, φυτευω στρατζαριστο για οδηγο στη συνεχεια. Να εξεχει 10 ποντους απο την τελικη επιφανεια. (Μεχρι εδω ΝΟΜΙΖΩ οτι δε χρειαζομαι αδεια, οποτε στο λουτσο μου. Θα επανελθω οταν κοιταξω τα κιταπια μου)

μετα απο μερικες μερες θα εστηνα με ξυλα τις "κολωνες και τα δοκαρακια μου" δινοντας ογκο στην κατασκευη μου και θα περιμενα αντιδρασεις γειτονων. Αν δε μιλησει κανεις για μια-δυο βδομαδες, παιρνω ξυλεια τοιχοποιιας (κοντρα πλακε θαλασσης ´η αλλο καταλληλο για εξωτερικο χωρο) και σε 4-5 ωρες το εχω κλεισει.

αναλογα το κεφι και το μερακι μου, ισως εκανα ξυλινη σκεπη με επενδυση απο πισσοχαρτο απο πανω για στεγανοτητα και αντοχη. ´η απλη λαμαρινα να τελειωνω γιατι το μπατζετ δεν ξερω αν θα μου φτασει.

θα εριχνα 2-3 πριζες, 2 φωτιστικα-σκαφες στεγανα και μπολικα ραφια.

Αν μου ερθει πολεοδομια, αν και μαλλον απιθανο να ασχοληθει με τετοια ξυλινη κατασκευη κανεις, τα ζυγιζα για τη συνεχεια: βγαζω καμποσα καυσοξυλα ή κοιταω πώς μπορω να τη νομιμοποιησω με το μικροτερο δυνατο κοστος. (1500€ λες οτι σας ζητησε για την αδεια, τα μισα το πολυ θα ειναι το κοστος νομιμοποιησης :tooth: με την αμοιβη μηχανικου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλιστα.................

Σου λεω τι θα εκανα ΕΓΩ μην ξεροντας τις ιδιαιτερες συνθηκες εκει που θες να κανεις το γκαραζι σου.

θα εριχνα μια τσιμεντενια πλατφορμα στις διαστασεις που θελω να κανω το κλειστο γκαραζ μου. Σε μια ακρη του οικοπεδου, οσο γινεται πιο μακρια απο την ακρη του δρομου ωστε να μη φαινομαι στους περαστικους. Με μι μικρη ηλεκτρικη μπετονιερα κι ενα υποτυπωδες καλουπωμα 3 ωρες δουλεια και πολυ σου λεω. Στις γωνιες του πατωματος, ενδιαμεσα κι εκει που σκοπευω να κανω πορτα, φυτευω στρατζαριστο για οδηγο στη συνεχεια. Να εξεχει 10 ποντους απο την τελικη επιφανεια. (Μεχρι εδω ΝΟΜΙΖΩ οτι δε χρειαζομαι αδεια, οποτε στο λουτσο μου. Θα επανελθω οταν κοιταξω τα κιταπια μου)

μετα απο μερικες μερες θα εστηνα με ξυλα τις "κολωνες και τα δοκαρακια μου" δινοντας ογκο στην κατασκευη μου και θα περιμενα αντιδρασεις γειτονων. Αν δε μιλησει κανεις για μια-δυο βδομαδες, παιρνω ξυλεια τοιχοποιιας (κοντρα πλακε θαλασσης ´η αλλο καταλληλο για εξωτερικο χωρο) και σε 4-5 ωρες το εχω κλεισει.

αναλογα το κεφι και το μερακι μου, ισως εκανα ξυλινη σκεπη με επενδυση απο πισσοχαρτο απο πανω για στεγανοτητα και αντοχη. ´η απλη λαμαρινα να τελειωνω γιατι το μπατζετ δεν ξερω αν θα μου φτασει.

θα εριχνα 2-3 πριζες, 2 φωτιστικα-σκαφες στεγανα και μπολικα ραφια.

Αν μου ερθει πολεοδομια, αν και μαλλον απιθανο να ασχοληθει με τετοια ξυλινη κατασκευη κανεις, τα ζυγιζα για τη συνεχεια: βγαζω καμποσα καυσοξυλα ή κοιταω πώς μπορω να τη νομιμοποιησω με το μικροτερο δυνατο κοστος. (1500€ λες οτι σας ζητησε για την αδεια, τα μισα το πολυ θα ειναι το κοστος νομιμοποιησης :tooth: με την αμοιβη μηχανικου

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Θα επανελθω με εικονες για να καταλαβεις ακριβως το τι θελω να κανω και να γινω πιο ρεαλιστικος στο τι παιζει

.Το σπιτι μου ειναι σε αδιεξοδο και εχω ιδιωτικο δρομο οποτε θεμα με αλλο κοσμο (ασχετους) δεν παιζει,απλα λογω μη καλης σχεσης με 1αν γειτονα ο οποιος ειναι γαμ...τα... θελω να το κανω σωστα για να μην εχω θεμα και αν χρειαστει και μεταβιβαση να μου κανουν οι γονεις μου να μπορουν χωρις να γκρεμιζω πραγματα και να χω ραβε-ξηλωνε διπλα λεφτα.Το γκαραζ υπαρχει ηδη οπως ειπα απλα επειδη εχει υγρασια μεσα στους 2 τοιχους του και γι αυτο δεν θελω να βαλω εκει τα εργαλεια μου,και εκει(διπλα απο το γκαραζ) ειναι ο μονος χωρος που μπορω να φτιαξω κατι αν θελω.Σκεφτηκα αυτην την ιδεα για να μη στοιχισει πολυ το να ριξω δηλαδη ενα κομματι τοιχου στο γκαραζ που εχει ενα παραθυρο και απλα ξηλωνοντας το παραθυρο να βαλω πορτα και στην πορτα αυτην  θα ειναι το αποθηκακι που θα φτιαξω.Η ιδεα του να φτιαξω το αποθηκακι και να χει ροδες απο κατω πως σου φενεται?εννοειται οτι θα τις καλυψω να μη φαινονται ειτε με φυτα ειτε με ξυλα/τσιμεντολιθους και θα ειναι σαν ενα μονιμο αποθηκακι,απλα εγω θα ξερω οτι εχει ροδες απο κατω και φυσικα αν χρειαστει καποια μεταβιβαση εχω τη δυνατοτητα να το παρω απο εκει για οταν ερθει ο μηχανικος να ελενξει και μετα το ξαναβαζω.(βεβαια αυτο θα γινει μια μονο φορα γιατι αλιμονο αν καθε τοσο πρεπει να βαζω-βγαζω εργαλεια)

Επισης κατι ακομα,το τσιμεντο κατω στην δικη σου κατασκευη κανεις δεν εγγυαται οτι δεν θα δημιουργησει υγρασια στο μελλον(και πιστεψε με εδω στο νησι εχουμε παρα πολυ!!) ενω αντιθετα κατι με ροδες,ειναι ουσιαστικα στον αερα,οποτε αποκλειεις αυτοματα την περιπτωση υγρασιας στο πατωμα...εχω δικιο η αδικο σε αυτο?Βεβαια εννοειται θα βιδωθει στον τοιχο του γκαραζ (τοιχος ο οποιος δεν εχει υγρασια μεχρι τωρα).αυριο θα βαλω και φωτος για να γινω ακομα πιο κατανοητος.Γενικα θελω να γινει καλη δουλεια χωρις να πεσει καθολου τσιμεντο.Και τα πανελ που μου ειπες εσυ  στην αρχη παιζουν αλλα τα σκεφτομε για εξωτερικο περιβλημα να προστατευουν το ξυλο απο βροχες κτλ και νομιζω επισης οτι το ξυλο δεν κανει υγρασια οποτε ειναι καλο για μεσα, εχω δικιο σε αυτο η αδικο?συν οτι ειναι και ομορφο φυσικα δεν το συζηταμε.Γενικα ρε φιλε επειδη ειμαι τελειως ασχετος με τα οικοδομικα και ειναι οτι εχω ακουσει περισσοτερο απο δω και απο κει, και βαση λογικης,ρωταω να δω αν ειναι καλη σαν ιδεα η κατι λεω λαθος/δεν ισχυει κατι απο αυτα που λεω...φανταζομε οτι σιγουρα κατι παραπανω θα ξερετε απο μενα .

Μην νομιζεις οτι δεν το θελω εγω και το καθυστερω το να φτιαχτει,εγω αν μπορουσα θα ηθελα ηδη να το χα ετοιμο και να το χα απο τον ιουνιο!και στην αρχικη τοποθεσια διπλα στο σπιτι!αλλα τι να κανω που εδω ειναι γαμησετα και με καθυστερουν και ο πατερας κιολας δεν θελει να παρουμε αλλο μηχανικο μιας και αυτος ειναι και συγγενεις παναθεμα τον!οποτε καταλαβαινεις οτι και γω δεν μπορω να ενεργησω απο μονος μου μιας και αυτος εχει αναλαβει να ταχτοποιησει και κατι αλλα μικροπραγματα που θελουν ταχτοποιηση.Εν το μεταξυ και εγω μεχρι πριν 15 μερες δουλευα και δεν μπορουσα ολη την ωρα να ασχολουμε με αυτο το πραγμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογω πιεσης χρονου δε διαβασα ολη σου την απαντηση τωρα, αλλα για να ριξεις τοιχο θελεις παλι αδεια οπως και για αλλαγη οψης και φυσικα πρεπει να δηλωσεις την αλλαγη χρησης του χωρου. 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σαν να μη θες να βοηθησεις...

Λάθος αντίδραση.

Και ούτε μισή συγνώμη στον Hayabusa...... :yeahright::dry:

Ο "περίεργος" γείτονας πιθανότατα να έχει κι αυτός παρανομίες και περίεργες κατασκευές στο σπίτι του. Ο μηχανικός σου....ο συγγενής σου....όφειλε να στις δείξει όταν ζητούσε το 1.5Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λάθος αντίδραση.

Και ούτε μισή συγνώμη στον Hayabusa...... :yeahright::dry:

Ο "περίεργος" γείτονας πιθανότατα να έχει κι αυτός παρανομίες και περίεργες κατασκευές στο σπίτι του. Ο μηχανικός σου....ο συγγενής σου....όφειλε να στις δείξει όταν ζητούσε το 1.5Κ.

Και να συμπληρώσω οτι οι παρανομίες <τακτοποιούνται για χρόνο κατασκευής πριν 2011> αλλιώς ο μηχανικός παίζει το κεφάλι του και ο ιδιοκτήτης μπλέκει με το κράτος.....ου μπλέξεις το λοιπόν....αυτά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και να συμπληρώσω οτι οι παρανομίες <τακτοποιούνται για χρόνο κατασκευής πριν 2011> αλλιώς ο μηχανικός παίζει το κεφάλι του και ο ιδιοκτήτης μπλέκει με το κράτος.....ου μπλέξεις το λοιπόν....αυτά....

το φτιαχνεις και δηλωνεις οτι το εκανες το 2011 δεν το ψαχνουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το φτιαχνεις και δηλωνεις οτι το εκανες το 2011 δεν το ψαχνουν...

Kαι με της αεροφωτογραφίες τι κάνεις?? Καλείς μάλλον τον David Copperfield???

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα θα έλεγα.......ΑΡΚΕΤΑ!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαι με της αεροφωτογραφίες τι κάνεις?? Καλείς μάλλον τον David Copperfield???

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα θα έλεγα.......ΑΡΚΕΤΑ!!!!!

εννοειτε κανω πλακα...

αν και μου ετυχε με γειτονα...

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η απαντηση μου δεν ειχε σκοπο να προσβαλει ουτε καν.δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να δημιουργουμε θεμα χωρις να υπαρχει,αμα ηθελα να προσβαλω θα το ειχα κανει,ομως δεν βρισκω το λογο να κανω κατι τετοιο και ιδιως σε καποιον που δεν με εχει ενοχλησει.Απλα καταλαβαινω και γω οτι επειδη βλεπεται οτι αλλαζω συνεχεια (δηλαδη μια ηταν να το κανω εκει και τωρα το κανω αλλου)ισως να νομιζετε οτι σας δουλευω και ειναι απολυτα λογικο γι αυτο και στο τελευταιο μου ποστ εξηγησα πως εχουν τα πραγματα για να μη νομιζετε οτι σας δουλευω.Πλεον αυτη η αποφαση ειναι οριστικη(εκτος αν παλι κατι βγει που δεν πιστευω γιατι θα κανω κανα φονο στο τελος... :P)
 οριστε και οι φωτος: 

24g546w.jpg

αυτος ειναι ο χωρος που θελω να φτιαξω το αποθηκακι(εκει στο παραθυρο το οποιο εννοειται θα φυγει οπως και τα φυτα,η πορτα μπορει να μην μπει στο γκαραζ απαραιτητα αλλα στο αποθηκακι συνεπως αν υπαρχει καποια αλλαγη αυτη θα ειναι η αφαιρεση του παραθυρου και το ανοιγμα του τοιχου που θα γινει(δεν ξερω αν απαιτει αδεια κατι τετοιο και αν απαιτει φανταζομε θα ειναι μικρης αξιας )

25uh79x.jpg

εδω βλεπετε την υγρασια που εχει ο τοιχος του γκαραζ που στην αρχη σκεφτομουν να τον χτισω και να εκανα μια μικρη επεκταση αλλα τα λεφτα παραειναι πολλα....

2ptyv15.jpg

και εδω ειναι ο λογος που δημιουργειτε η υγρασια,καθως οπως βλεπεται ειναι χτισμενο-θαμμενο μεσα στο χωμα αυτη του η πλευρα και ακριβως πισω απο τον τοιχο υπαρχει βραχος...

ο μηχανικος ειναι συγγενης της κακιας ωρας!απο τον ιουνιο επρεπε να ναι ετοιμο και εχουμε μεσα οκτωμβριου και ακομα δεν εχει γινει τιποτα!φανταστειτε να επρεπε να βγαλω και αδεια!Οσο γι αυτο με το 2011 ειμαστε ενημεροι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξεθαβω το θεμα γιατι θελω τη βοηθεια σας .

θελω να φτιαξω κατι στυλ αποθηκουλας στο μπαλκονι.

εκει που θα γινει η κατασκευη δεν θα πολυβρεχεται ( καμια ψιχαλα) , θα ειναι γυρω στα 3 μετρα μηκος, πλατος το πολυ κανα μετρο και υψος 2.20...

οπως καταλαβαινεται μιλαμε για αποθηκουλα που θα μπει μεσα , καμια σκουπα κανα εργαλειο με καποιο ραφι , και τιποτα απορυπαρντυντικα κλπ μικροπραγματα. δεν θα ειναι αποθηκη που θα μπαινω μεσα να δουλευω.

οποτε και δεδομενου οτι απο τη μια μερια ειναι τοιχος του σπιτιου , τι λετε να κανω?

να κανω κατασκευη με τσιμεντοσανιδα και πανελ? 

κατι αλλο? 

δεν με εναδιαφερει να ειναι εμφανισιακο απλα να κανω δουλεια μου οικονομικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήμουν στη θέση σου θα την εκανα αλουμινίου και πάνελ αλουμινίου σαν αυτο που φτιάχνουν τις εισόδους αλλα παίζει να σου βγει ακριβό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα βγει ακριβο αυτο. αν σκεφτεις οτι μια πορτα πρεσαριστη απο πανελ κανει στη ξεφτιλα 600 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι θα βγει ακριβό έχεις δίκιο ...ειναι κι ανάλογα για ποσο θές την κατασκευή.... θα μείνει εκεί για πάντα η θα είναι προσωρινο?

Πάντως αν θες κανε μια ψαχτική για ποσο θα σου βγει υπάρχει φυλλο πάνελ όχι πρεσαριστο  με σχεδιο αλλα ΑΠΛΟ που είναι πιο φθηνο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα