Jump to content
efkola

Suzuki SV650 2016

Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Αλουμινένια πλαίσια έχουν,  ηλεκτρικά αθάνατα, μοτέρ για μια ζωή, 100% made in Japan, ας βγάλουν και από κάπου οι άνθρωποι, τί να κάνουν φυλακή να μπούνε; 

Λογικά θεωρούν ότι τα φρένα που θα βάλουν επαρκούν για τον μέσο χρήστη στον οποίο απευθύνεται η μοτοσυκλέτα. Τώρα αν κάποιος θέλει με το SV να το παίζει παγκόζμιος δεν φταίει η Suzuki.

Να βγάλουν κέρδος σκοτώνοντας τους αναβάτες!, δεν το βρίσκω και πολύ sic........:tongue: Φαντάσου ότι τα φρένα του Yamaha σου - που φαντάζομαι τα θεωρείς μέτρια, αλλά επαρκή - είναι διαστημικά μπροστά σε κείνα των suzuki.

Τα φρένα τους Γιώργο δεν είναι ανεπαρκή για υπερβολικούς και απαιτητικούς αναβάτες, είναι γενικώς ανεπαρκή και αναξιόπιστα σε βαθμό κακουργήματος! :laugh: Έπρεπε να έχεις δοκιμάσει το v-strom μου πριν αλλάξω δαγκάνες. Κάθε φρένο ανάγκης (μη προγραμματισμένο από απόσταση) τερμάτιζε τη μανέτα χωρίς αποτέλεσμα και απαιτούσε ατέλειωτα πατερημά :pray: και δεήσεις :worthy: στον Άγιο Χριστόφορο να βάλει το χέρι του να μην περάσω μέσα απ' το πορτπαγκάζ του προπορευόμενου. (*)

Όσο για το swift που γράφω, χωρίς υπερβολή το φρένο του είχε ακριβώς την ίδια αίσθηση και αποτελεσματικότητα στο φρενάρισμα όσο και ο.... συμπλέκτης! Και ο πωλητής / συνοδός στο test, ατάραχος (γλιτώσαμε στούκα καλή, αλλά δεν το πήρε χαμπάρι μάλλον) μου δήλωσε "έτσι είναι το φρένο του, δεν έχει πρόβλημα κύριε". Το αυτοκίνητο είχε ήδη απορριφθεί χωρίς 2η σκέψη εννοείται.......

(*)

Για να προλάβω σχετικά ποστ, ξεκαθαρίζω ότι η μανέτα ήταν στην πιο σφιχτή θέση, είχε γίνει επανειλημμένως έλεγχος σε δαγκάνες, τρόμπα, τακάκια, σωληνάκια και δεν υπήρχε κανένα δομικό / λειτουργικό πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι κάθησε άνθρωπος απ' το v-strom forum και ασχολήθηκε καιρό για να βρει πατέντες ριζικής βελτίωσης των φρένων, και οι περισσότεροι αναβάτες / μέλη που ήθελαν να κρατήσουν τα μοτόρια τους, έχουν ήδη προβεί σε αντικατάσταση δαγκανών, τρόμπας κλπ. Και αντίστοιχα παράπονα έχω ακούσει για τα περισσότερα μοντέλα της εταιρείας, τρανταχτό παράδειγμα τα (παλαιότερα, για τα νέα δεν ξέρω) hayabusa που δε σταματάγανε....

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα δίκιο έχεις, το είπα μεταξύ αστείου και σοβαρού!

Και στο busa που έχω( gen 1) την πρώτη φορά που χρειάστηκε να φρενάρω φορτωμένος, φρέναρα αλλά ήταν σαν να μην φρέναρα. Είδα το οπίσθιο μέρος του προπορευόμενου αυτοκινήτου να με πλησιάζει με μεγάλη ταχύτητα! Γενικά το μπούσα μονοκάβαλο σταματάει( σε ανεκτά για τον τρόπο οδήγησής μου πλαίσια) αλλά όχι παραπάνω από 2 φορές συνεχόμενα. Κάποιος που θέλει να πιέσει παραπάνω από εμένα σίγουρα θα τα βρει επικίνδυνα. 

Για v-strom δεν έχω άποψη αλλά αυτό που λες μου το έχουν πει όλοι όσους γνωρίζω με v strom, πλην ενός που στο τέλος έπεσε από φρένα και τα άλλαξε και αυτός. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα ηλεκτρικα δεν ειναι τοσο αθανατα..

δεν εχετε μεινει απο γενικο μπλακ ουτ σε βστρομ νυκτιατικα να δειτε τι ωραια ειναι,ουτε εχετε δει κατι αναλιγωμενες πλακετες και εκει που εχει ο μπροστα κυλινδρος το μπουζι,σε φουλ βροχη να κοβει τον κυλινδρο απο ρευμα!!!!βστρομ πρωτης γενιας

Τροποποιήθηκε από τον πυξιδας990

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

Τωρα βαζουν οτι περισσεψε απο δαγκανες απο sv1000.

Που μεταξυ μας,αθλιες ειναι και αυτες.

Για το 1000 μπορεί να είναι άθλιες, αλλά για το μικροκαμωμένο SV650, με τα 197 κιλά, μάλλον θα έχουν ουσιαστική διαφορά από αυτά που φοράει η κούκλα μου! Εγώ ήδη ψάχνω καλά τακάκια, που να είναι καλύτερα από τα μαμά, και ίσως να τοποθετήσω και σωληνάκια ηψηλής πίεσης, αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να ενεργοποιείται εύκολα το ABS.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος πυξιδας990 έγραψε:

τα ηλεκτρικα δεν ειναι τοσο αθανατα..

δεν εχετε μεινει απο γενικο μπλακ ουτ σε βστρομ νυκτιατικα να δειτε τι ωραια ειναι,ουτε εχετε δει κατι αναλιγωμενες πλακετες και εκει που εχει ο μπροστα κυλινδρος το μπουζι,σε φουλ βροχη να κοβει τον κυλινδρο απο ρευμα!!!!βστρομ πρωτης γενιας

Κοίτα. Όσο βρίζω τα φρένα της Suzuki, τόσο καλά λόγια μπορώ να πω για τα υπόλοιπα. Ειδικά στα ηλεκτρικά που αναφέρεσαι, όχι απλά δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα (ούτε καν ν' αναβοσβήσει κάτι ρε παιδί μου ν' αγχωθώ στιγμιαία), αλλά ως γνωστόν, ακόμα και η μαμά μπαταρία του is alive!!! μετά από 11 χρόνια και 2 μήνες (αύριο). Υπόψιν όμως ότι ΟΛΑ τα εξαρτήματά της είναι Made In Japan. Ακόμα και η παραμικρή πλεξούδα, ακόμα και το λαστιχένιο λουρί συγκράτησης της μπαταρίας. Για το παράδειγμα που αναφέρεις, ίσως μιλάμε για μια εξαίρεση των εξαιρέσεων και δεν ξέρουμε και τί άλλο μπορεί να παίχτηκε, πχ να εκτέθηκε σε κάποια περιβάλλον ιδιαίτερων συνθηκών υγρασίας και να πείραξε τα συγκεκριμένα μέρη. Από θέμα αξιοπιστίας, είναι κοινώς αποδεκτό ότι το V-Strom έχει αναδειχθεί "σκυλί μονάχο".

:smile:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλεκτρικα στο SV?Χαχα.

Εχω παρει πηνια-ανορθωτη στο χερι.Μπαταρια(Yuasa παντα made in japan) ποτε δε μου τη κραταει πανω απο 2 χρονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Κοίτα. Όσο βρίζω τα φρένα της Suzuki, τόσο καλά λόγια μπορώ να πω για τα υπόλοιπα. Ειδικά στα ηλεκτρικά που αναφέρεσαι, όχι απλά δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα (ούτε καν ν' αναβοσβήσει κάτι ρε παιδί μου ν' αγχωθώ στιγμιαία), αλλά ως γνωστόν, ακόμα και η μαμά μπαταρία του is alive!!! μετά από 11 χρόνια και 2 μήνες (αύριο). Υπόψιν όμως ότι ΟΛΑ τα εξαρτήματά της είναι Made In Japan. Ακόμα και η παραμικρή πλεξούδα, ακόμα και το λαστιχένιο λουρί συγκράτησης της μπαταρίας. Για το παράδειγμα που αναφέρεις, ίσως μιλάμε για μια εξαίρεση των εξαιρέσεων και δεν ξέρουμε και τί άλλο μπορεί να παίχτηκε, πχ να εκτέθηκε σε κάποια περιβάλλον ιδιαίτερων συνθηκών υγρασίας και να πείραξε τα συγκεκριμένα μέρη. Από θέμα αξιοπιστίας, είναι κοινώς αποδεκτό ότι το V-Strom έχει αναδειχθεί "σκυλί μονάχο".

:smile:

το πηρα το 2004 και ηταν ενα απο τα πρωτα στην ελλαδα...καινουριο.

τον ιουνιο ειχε βγαλει πορους ηδη στα καλαμια,

πηγα να βαλω υψηλης και οταν ανοιξα το καπακι των υγρων φρενων....ΔΕΝ ειχε λαστιχακι,μονο κολα!!!!

μοτερ οκ,αθανατο,αλλα ειχε φτηνοδουλειες επανω,πραγμα ως ενα σημειο λογικο ,δεδομενου της τιμης που πουλιωταν....

συνολικα ειναι τιμιο μηχανακι και αυτο φαινεται απο τις πωλησεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 ώρες, το μέλος Dant3 έγραψε:

Ηλεκτρικα στο SV?Χαχα.

Εχω παρει πηνια-ανορθωτη στο χερι.Μπαταρια(Yuasa παντα made in japan) ποτε δε μου τη κραταει πανω απο 2 χρονια.

Η μαμίσια απλή μπαταρία στο παπί έχει ήδη φθάσει τα 3,5 χρόνια ζωής, το οποίο έχει διανύσει σχεδόν 47.000χλμ, και το μόνο που κάνω είναι μια μικρή συντήρηση κάθε 5.000χλμ, συμπληρώνοντας υγρά και αφήνοντας την για λίγη ώρα στον φορτιστή, και μιλάμε για ένα απλό μηχανάκι το οποίο σε καμία περίπτωση δεν έχει τα ρεύματα μιας μοτοσυκλέτας. Απλά μου φαίνεται πολύ λίγη η διάρκειας ζωής της Yuasa, και μάλιστα της made in Japan, σε μια μοτοσυκλέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2 sv 650 και 1 1000ρι περασαν απ τα χερια μου, δεν "περασαν" και πολυ καλα μια και ειχαν καθε ειδους χρηση παραυτα αυτα που λετε με πορους στα καλαμια και γςνικα περι αξιοπιστιας, απλα εγω δεν τα ειδα. Ειδα ομως αυτο το θεμα με τον κυλινδρο ψηλα στο λαιμο σε εντονη βροχοπτωση. Απλα λιγο εκανε μπερδεμα ο ενας κυλινδρος, ξεκινουσα κανονικα και σε 300-500 μετρα "ερχοταν" η λειτουργια του κανονικα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος Multijohn έγραψε:

2 sv 650 και 1 1000ρι περασαν απ τα χερια μου, δεν "περασαν" και πολυ καλα μια και ειχαν καθε ειδους χρηση παραυτα αυτα που λετε με πορους στα καλαμια και γςνικα περι αξιοπιστιας, απλα εγω δεν τα ειδα. Ειδα ομως αυτο το θεμα με τον κυλινδρο ψηλα στο λαιμο σε εντονη βροχοπτωση. Απλα λιγο εκανε μπερδεμα ο ενας κυλινδρος, ξεκινουσα κανονικα και σε 300-500 μετρα "ερχοταν" η λειτουργια του κανονικα. 

λεγεται οτι αυτο το προβλημα με τον κυλινδρο ηταν μονο στο πρωτο μοντελο τοο 2000 στα μετεπειτα διορθωθηκε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/1/2019 at 11:22 ΜΜ, το μέλος Chris1981 έγραψε:

Η μαμίσια απλή μπαταρία στο παπί έχει ήδη φθάσει τα 3,5 χρόνια ζωής, το οποίο έχει διανύσει σχεδόν 47.000χλμ, και το μόνο που κάνω είναι μια μικρή συντήρηση κάθε 5.000χλμ, συμπληρώνοντας υγρά και αφήνοντας την για λίγη ώρα στον φορτιστή, και μιλάμε για ένα απλό μηχανάκι το οποίο σε καμία περίπτωση δεν έχει τα ρεύματα μιας μοτοσυκλέτας. Απλά μου φαίνεται πολύ λίγη η διάρκειας ζωής της Yuasa, και μάλιστα της made in Japan, σε μια μοτοσυκλέτα.

Ενταξει και εγω εχω ενα παπι στο χωριο που η μπαταρια του ζει 8 χρονια και ακομα παιρνει με τη μιζα.Και κυκλοφορει 2 μηνες το χρονο με χαλασμενο ανορθωτη κιολας.

Δε λεει κατι αυτο.

Τα πηνια στο συγκεκριμενο μοτερ ηταν και ειναι γνωστο προβλημα.Και εχει πολλα αλλα χουγια και μικροπροβληματα εκνευριστικα.

Το μοτερ του ερ6 που εχει ο αδελφος μου το θεωρω πολυ πιο αξιοπιστο και απροβληματιστο.Και το λεω εχοντας και οι 2 μηχανες τα ιδια χλμ (80000) με το ενα να αγοραστηκε καινουργιο και το αλλο με 7500 χλμ και η συντηρηση να ειναι η ιδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ταξίδι με Suzuki SV 650

Μια ταξιδιωτική "παράσταση"

https://www.motomag.gr/news/taxidiotika-arthra/taxidi-me-suzuki-sv-650

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα μας ενημερώσεις, τι έκανες με τα φρένα;

Βρήκες τακάκια να βελτιώνουν σημαντικά την κατάσταση;