Jump to content
BabisStinson

HJC RPHA 11

Recommended Posts

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είναι και βελτιωμένο σε μερικά σημεία που θα ήθελα σε σχέση με το 10 θα είναι ακόμα πιο τούμπανο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτώντας πλαϊνές φωτό του 10 και του 11 μου φαίνεται και λίγο διαφορετικό το σχήμα του κελύφους:

RPHA 10+

rpha10-plus.jpg

RPHA 11

rpha11.jpg

Και μερικές αλλαγές που δεν αναφέρονται στο βίντεο, αλλά φαίνονται συγκρίνοντας το απερχόμενο με το νέο μοντέλο:

- Λίγο πιο compact και κοντό φαίνεται το 11

- Στο κάτω μέρος κάνει την κούρμπα που κάνει και το AGV Pista GP, μάλλον για την αποφυγή χτυπήματος της κλείδας

- Μπροστά κάπως πιο κοντό (τα παράπονα Yamaha/Lorenzo ότι θέλανε 5mm κοντύτερο κράνος για να μην βρίσκει στο ντεπόζιτο?)

- Σίγουρα πιο μεγάλο οπτικό πεδίο

- Τελείως διαφορετική νοοτροπία στην αεροτομή, πλέον είναι πτερύγιο αντί για ενιαία με το κέλυφος.

Τροποποιήθηκε από τον BabisStinson

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για 2 πράγματα κυρίως θέλω ενημέρωση αν το έχει κάποιος,υποσιάωνο καιποιότητα αεραγωγών,που βλέπω πως είναι στην ίδια φιλοσοφία με το 10.:thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλως εχόντων των πραγματων παραλαμβανω μεσα στην επομενη εβδομαδα.

Θα το επεξεραστω και θα γραψω ενα πρωτο review και ενα πιο αναλυτικο μετα απο βολτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρέλαβα ... :mB_kalo_e:

Με μια πρωτη επεξεργασια

- Πολύ ποιοτικό κράνος

- Πολύ καλή ποιοτητα βαφής

- Αρκετούς αερογωγούς

- Πολύ καλό εσωτερικό με τέλεια εφαρμογή στο κεφάλι μου

Θα δοκιμαστει και σε βολτα και ανανεώνω με εντυπώσεις

20160325_134637_zpsikilccgn.jpg

20160325_134707_zpsbcpr7pb3.jpg

20160325_134749_zpsjostvzix.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοφόρετο. Πολύ όμορφο. Το εσωτερικό του φαίνεται πολύ αναβαθμισμένο σε σχέση με το 10.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τιμούλα?

ebay 315-320 χωρίς graphics με graphics ξεκινάει 330 και ανεβαίνει

Ελλάδα ΑΡΧΙΚΗ  στα 370-390 χωρίς graphics άλλα 30 τα graphics από όσο θυμάμαι 

Είμαι βέβαια απόλυτα σίγουρος ότι αν πας στο μαγαζί με κασέρι στο χέρι θα χεις μία μικρή έκπτωση....εγώ έτσι είχα και σε κράνος και σε jacket δερμάτινο και σε παντελόνι δερμάτινο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωρε φιλε,γαμει.η colori το εχει φερει το συγκεκριμενο?

και γαμω τα χρωματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα έπινα καφέ με έναν φίλο μου που σκέφτεται μαζί με την καινούργια μηχανή να αγοράσει και κράνος !! Επειδή και εγώ σκέφτομαι την αλλαγή του fg-17 μου (όπως και άλλα 1002 πράγματα για αυτό και συνέχεια δεν αλλάζω τίποτα από όλα...) λέμε δεν πάμε να ρίξουμε μία ματιά για κράνη !! Δοκιμάσαμε nxr rpha 11 schuberth sr1 x-lite802rr veloce !! 

Για το veloce και το χ-802rr δεν έχω πολλά να πω !! Το veloce προσωπικά δεν θα το έπαιρνα με τίποτα και γιατί θεωρώ απαράδεκτη την έλλειψη Pinlock σε κράνος των 400 ευρώ (και όχι η anti-fog δεν δουλεύει σε αρκετούς γνωστούς μου) και επειδή για μένα η agv δεν με χει πείσει σαν ποιότητα κατασκευής ούτε καν στα corsa και pista...μπορεί να είναι δικό μου κόλλημα αλλά αυτό που βλέπω δεν μου φαίνεται κατασκευή που να αξίζει 400 ευρώ !! Όσο για το 802 ναι παιδιά πανάλαφρο ειδικά το rr το ultra carbon που είχα στα υπόψην μου και ναι πανέμορφο αλλά πολύ ιδιότροπο σχήμα όποτε άκυρο και εκεί με την μία !!

Στην συνέχεια schuberth και nxr !! Και τα δύο καταπληκτικά κράνη !! Πραγματικά πούπουλα με καταπληκτικό look , πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και στα δύο , τεράστιο οπτικό πεδίο και στατικά τουλάχιστον φαίνονταν και τα δύο πάρα πολύ καλά ζυγισμένα !! Μεταξύ αυτών των δύο θα έλεγα ότι το sr1 με κέρδισε ένα κλικ περισσότερο  αλλά δυστηχώς για το schuberth ο καταστηματάρχης μου ζήτησε 650 ευρώ !!!!! Όποτε βγαίνοντας από το μαγαζί είπα χμμμ...σύντομα πρέπει να αγοράσω ένα nxr (στο συγκεκριμένο μαγαζί 390 χωρίς graphics αλλά και χωρίς προσπάθεια για ψαλίδι...εικάζω ότι με λίγο κλάψιμο και με λεφτά στο χέρι θα κέρδιζα τουλάχιστον ένα 20άρικο)

Kαι έπειτα εισερχόμαστε σε διαφορετικό μαγαζί στο όποιο θέλαμε να δοκιμάσουμε το rpha 11 !! Πριν πω τις εντυπώσεις μου να πώ δύο πράγματα...όταν πήρα το fg-17 ήμουν ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ  χωρίς καμία υπερβολή !! Τότε το budget ήταν στενό 200 ευρώ και ήθελα όσο το δυνατόν ποιο ποιοτικό κράνος και αν γίνεται και carbon...το fg-17 πληρούσε και τις δύο αυτές προϋποθέσεις , καλές κριτικές σχετικά με θόρυβο αεροδυναμική και είχε και pinlock !! Εν τέλει χίλιες φορές να είχα βάλει άλλα 50 ευρώ να είχα πάρει ένα κ5 ή ένα rpha10 από το εξωτερικό...Δεν είναι καθόλου κακό κράνος για τα 180 ευρώ που έδωσα αλλά είναι εν τέλει πολύ  "basic" κατασκευή....είναι απλά καλό για να κάνεις την δουλειά σου και δεν χρειάστηκα καιρό για να το καταλάβω για αυτό και ούτε ένα χρόνο μετά ψαχνόμουν για το κάτι καλύτερο κάτι πιο κοντά στα "top specs"....!! Έτσι λοιπόν μπήκα με μία επιφύλαξη σχετικά με το rpha...περίμενα στην καλύτερη κάτι κοντά στο nxr και σε καμία περίπτωση κάτι καλύτερο από το schuberth...!!

Εεεε πραγματικά αν τύχαινε να είμαι από τους τύπους που κυκλοφορούν με 3-4 κατοστάρικα πάνω τους δεν θα το σκεφτόμουν καν θα τα πετούσα στο τραπέζι θα έλεγα ευχαριστώ θα το έπαιρνα και θα έφευγα...!! Πραγματικά μάγκες δεν ξέρω τι να πω για μένα ξεκάθαρα το καλύτερο κράνος που έχω δοκιμάσει !! Εφαρμογή απλά απίστευτη , από βάρος ο φίλος μου γύρισε και μου πε μ@λ@κ@ είναι σαν να φοράω σκουφάκι (!!!!) , ξεχειλίζει όντως ποιότητα κατασκευής όπως προαναφέραν , άπειρες λεπτομέρειες που τις κοιτάς και λες όχι ρε φίλε τι κάνανε οι άτιμοι και όλα αυτά με 390 ευρώ με graphics και την φίμε ζελατίνα στο κουτί !!! Aυτό το κράνος το έβγαλα και είπα το θέλω τώρα !! Ήμουν στην φάση της έρευνας αλλά πια είμαι επίσημα στην φάση μάζεψε και τα τελευταία ψηλά και πάρτο...

Την ίδια άποψη συμμερίζεται και ο φίλος ο οποίος έψαχνε ήδη προσφορά για το nxr στο ίντερνετ και τώρα συζητάμε πότε θα πάμε να πάρουμε το rpha 11 !! Για μένα ανώτερο κράνος από το nxr και από το schuberth και στην τιμή του ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ VFM !!

Papasouza ρίξε ένα mini review τι λέει στον δρόμο...αλλά εγώ προσωπικά έχω κατασταλάξει 100%

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλή ποιότητα κατασκεύης τα Schuberth;;; Έχω το SR1 Technology και είναι απλά απαράδεκτο στον τομέα αυτόν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν κάτοχος δεν αμφιβάλω ότι θα ξέρεις κάτι παραπάνω...αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είδα κάτι το μεμπτό μου άφησε την εντύπωση ενός πραγματικά καλού κράνους !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο μάτι δεν φαίνεται , αν δεις όμως πως έχει γίνει το κράνος μετά από φυσιολογικότατη χρήση θα πάθεις πλάκα. Αισχρό στον τομέα αυτόν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκιμαστηκε σε βολτα ..

Εχοντας περασει απο nolan, shoei και arai εχω να πω οτι το κρανακι δεν παιζεται.

Δεν υπηρξε ουτε μια στιγμη που να με ενοχλησει στο κεφαλι. Φοβερος αερισμος στο κεφαλι και ειδικα ο αεραγωγος που εχει μπροστα στο μετωπο. Ολα τα λεφτα...

Το συνιστω ανεπιφυλακτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα