Jump to content

384 ψήφοι

1. 1. Δημοψήφισμα 5/7/2015.

• Ναί. Εγκρίνω τις προτασεις των δανειστών.
      37
    • Όχι. Δεν εγκρίνω τις προτάσεις των δανειστών.
      231
    • Δεν θα ψηφίσω.
      26
  2. 2. Θα πληρώσουμε την δόση, στις 30/6 ?

• Ναί.
      29
    • Όχι.
      188
    • Δεν ξερω/δεν απαντώ.
      77

Recommended Posts

Μη συντηρείτε αυτό το διχασμό,τι ακριβώς εξυπηρετεί;Δηλαδή εσύ ή όποιος άλλος ψήφιζε τόσα χρόνια Σημίτη,ΓΑΠ,Καραμανλή,Σαμαρά κ.ο.κ. τι ακριβώς πρέπει να πάθει τώρα;Πρέπει να τον κρεμάσουμε;Αν ήταν έτσι,θα έπρεπε να μείνουν ζωντανοί μόνο καμιά 200ριά χιλιάδες Έλληνες που δεν έχουν ψηφίσει ποτέ κάποιον από αυτούς.

Ο Γάλλος πρωθυπουργός διαφωνεί με το ενδεχόμενο διακοπής χρηματοδότησης από την ΕΚΤ http://www.naftempor...gos-tis-gallias

Εξυπηρετεί το ότι όσοι τόσο καιρό λέμε οτι δεν παίζουν τσαμπουκάδες και μαγκιές και οτι δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο να φοβηθούν και πως μόνο η Ελλάδα έχει να χάσει, είμαστε ευρωτσολιάδες, γερμανοτσολιάδες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως φαινεται,απο τη δημοσκοπηση της kappa reaearch δεν προκειται οι ελληνες να επιλεξουν την δραχμη. Κοντα 7 στους 10 θελουν ευρω και συμφωνια με εταιρους.

Ειτε γινει δημοψηφισμα, ειτε οχι, εκτιμω πως θα υπαρξει συμφωνια συντομα.

που σκ@τά γίνονται αυτές οι δημοσκοπήσεις;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που σκ@τά γίνονται αυτές οι δημοσκοπήσεις;;

στα Ελληνικά σπίτια που ζουν από μισθούς δημοσίου ή συνταξεις (70%) και τα οποία θα κλονιστούν την στιγμή που για τον α ή β λόγο έχουμε στάση πληρωμών.

Είναι πολύ πιθανό ενδεχόμενο............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στα Ελληνικά σπίτια που ζουν από μισθούς δημοσίου ή συνταξεις (70%) και τα οποία θα κλονιστούν την στιγμή που για τον α ή β λόγο έχουμε στάση πληρωμών.

Είναι πολύ πιθανό ενδεχόμενο............

εγώ πάλι πολύ αμφιβάλλω.Ασχέτως που το σπίτι μου θα είναι ένα από αυτά(δε παίζει ούτε σύνταξη βέβαια ούτε μισθός δημοσίου).

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το Grexit γινοταν το 2010 , θα ημουν ο πρωτος που θα ψηφιζε να γραψουμε τους δανειστες στα... αυτια μας.

Αλλα αν γινει αυριο, μετα απο 5 χρονια σκληρης οικονομικης δυσχερειας , οταν ολες οι τσεπες εχουν στεγνωσει, αναρωτιεμαι αν εχει κανεις σκεφτει την επομενη μερα.

Οχι με ιδεολογια και παχια λογια "Ας πουμε ενα περηφανο ΟΧΙ" , αλλα με αριθμους. Ποσοι απο εμας θα αντεξουν οχι 5 χρονια μεχρι να ξανασταθουμε στα ποδια μας, αλλα 5 μηνες, εγω παντως δεν εχω κανεναν τροπο να ανταπεξελθω, και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν περισοτεροι σε χειροτρη θεση απο μενα.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ πάλι πολύ αμφιβάλλω.Ασχέτως που το σπίτι μου θα είναι ένα απο αυτά.

δεν είναι επί προσωπικού αλλά ξέρεις πως σε αυτό το σύνολο υπάρχουν σπίτια με 2 συνταξεις 4000 ευρώ για 3 ατομα και σπίτια με σύνταξη 800 ευρώ για 5 ατομα(ο παππούς με παιδί και εγγόνια.....)

Αν το Grexit γινοταν το 2010 , θα ημουν ο πρωτος που θα ψηφιζε να γραψουμε τους δανειστες στα... αυτια μας.

Αλλα αν γινει αυριο, μετα απο 5 χρονια σκληρης οικονομικης δυσχερειας , οταν ολες οι τσεπες εχουν στεγνωσει, αναρωτιεμαι αν εχει κανεις σκεφτει την επομενη μερα.

Οχι με ιδεολογια και παχια λογια "Ας πουμε ενα περηφανο ΟΧΙ" , αλλα με αριθμους. Ποσοι απο εμας θα αντεξουν οχι 5 χρονια μεχρι να ξανασταθουμε στα ποδια μας, αλλα 5 μηνες, εγω παντως δεν εχω κανεναν τροπο να ανταπεξελθω, και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν περισοτεροι σε χειροτρη θεση απο μενα.

συμφωνω απόλυτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορώ να καταλάβω αν εσείς που υποστηρίζετε το ευρώ υποστηρίζετε παράλληλα την παραμονή της χώρας σ'αυτό με οποιαδήποτε συμφωνία μας έρθει. Σας φάνηκε οκ δηλαδή η πρόταση των δανειστών;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτές οι φωνές απελπισίας από ένα κομμάτι των συμπολιτών μας είναι ίσως το χειρότερο που έχουν ''κατορθώσει'' όλα αυτά τα χρόνια οι φωστήρες κυβερνώντες.Δεν επιτρέπεται στη σημερινή Ευρώπη να υπάρχουν άνθρωποι απελπισμένοι με τη δαμόκλειο σπάθη να κρέμεται από πάνω τους.Δυστυχώς όμως υπάρχουν.

Οι θυσίες είναι δεδομένο ότι θα υπάρξουν είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο...άλλο όμως οι θυσίες και άλλο οι ανθρωποθυσίες.

Ελπίζω ότι θα βρεθεί λύση μέχρι μεθαύριο το βράδυ και ευτυχώς ή δυστυχώς είναι κομβικής σημασίας ο ρόλος της Μέρκελ και του Ομπάμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας φάνηκε οκ δηλαδή η πρόταση των δανειστών;

Υπαρχει καπου η συνολικη? Μονο αν τη διαβασουμε ολη θα μπορουσαμε να εχουμε αποψη.

Προσωπικα, αν μεσα στα μετρα ηταν η μειωση βολευτων, δημοσιων υπαλληλων, εξυγιανση δημοσιου τομεα, κοψιμο πανω απο τη μια συνταξη, διαφορα τετοια, θα ημουν φυσικα υπερ. Προς το παρον, κι επειδη συμφερει φυσικα, εχουμε σταθει στην αυξηση του ΦΠΑ και διαφορα αντιστοιχα, τα οποια προφανως κανεις μας δε θελει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[.......]

Ελπίζω ότι θα βρεθεί λύση μέχρι μεθαύριο το βράδυ και ευτυχώς ή δυστυχώς είναι κομβικής σημασίας ο ρόλος της Μέρκελ και του Ομπάμα.

Πάντως για την Μέρκελ, μέρα μεσημέρι είχε πει ο Τσίπρας πως θα είναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έκανα εδιτ παραπάνω.Ούτε σύνταξη παίζει σπίτι μας,ούτε μισθός δημοσίου.

Γι αυτό λέω ότι δεν είναι ποτέ επί προσωπικού. Αλλά το ξέρεις πως ότι ρευστό κυκλοφορούσε τα 3 τελευταία χρόνια προέρχεται από μισθούς συντάξεις. Ο πατέρας μου έχει μια τέτοια σύνταξη και θα έχει τεράστιο πρόβλημα μετά από 40 χρόνια σκληρής εργασίας......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Mr Slow

Η καλυτερη λυση ειναι παντα αυτη που μας οφελει περισσοτερο ή εστω μας κανει την λιγοτερη ζημια.

Αρα για μενα που υποστηριζω το ευρω, θα προτιμουσα την καλυτερη δυνατη συμφωνια. Οχι τα πανταλονια κατω με την πρωτη που καναμε εως τωρα, και οχι να γινουμε το ανεκδοτο που ειμαστε σημερα.

Βλεπω πως με την δραχμη θα εχουμε πραγματικο προβλημα και οτι εχουμε πολλα να χασουμε. Αυτο βλεπει και η πλειοψηφια ημων.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω και κατι σχετικο με το φορουμ

Την τελευταια φορα που κοιταξα, η Ελλαδα δεν εχει πετρελαιοπηγες..

Οποτε χωρις ευρω τερμα και το πετρελαιο οταν τελειωσουν τα αποθεματα.

Με τι θα γεμιζω την μηχανη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω και κατι σχετικο με το φορουμ

Την τελευταια φορα που κοιταξα, η Ελλαδα δεν εχει πετρελαιοπηγες..

Οποτε χωρις ευρω τερμα και το πετρελαιο οταν τελειωσουν τα αποθεματα.

Με τι θα γεμιζω την μηχανη?

Με αξιοπρεπανόλη

• Like 6

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γι αυτό λέω ότι δεν είναι ποτέ επί προσωπικού. Αλλά το ξέρεις πως ότι ρευστό κυκλοφορούσε τα 3 τελευταία χρόνια προέρχεται από μισθούς συντάξεις. Ο πατέρας μου έχει μια τέτοια σύνταξη και θα έχει τεράστιο πρόβλημα μετά από 40 χρόνια σκληρής εργασίας......

το ξέρω,δε γίνεται να μη το ξέρει κανείς μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω την εντύπωση πως το βλέπετε από μια καλύτερη προοπτική απ'ότι πολλοί άλλοι. Χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλά αν προσπαθούσατε να ζήσετε δυο άτομα σ'ενοίκιο με το επίδομα ανεργίας και χωρίς προοπτικές εργασίας στον ορίζοντα, πιθανώς να το βλέπατε διαφορετικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για κάποιο διάστημα θα ξεχάσουμε όλοι μας, τα iphone, τις mercedes,τα μπουζούκια και τα trendy εστιατόρια! Αλλά μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά!

Ο κόσμος πιστεύω ότι θα έρθει πιο κοντά και αυτό θα μας βοηθήσει να ορθοποδήσουμε πιο εύκολα! Είναι ευκαιρία να έρθουν στην επιφάνεια πάλι κάποιες αξίες και κάποια ιδανικά ξεχασμένα!

Όπως ήρθαν κοντά στον εθνικό διχασμό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθενας μας το βλεπει απο τη σκοπια του, προφανως, και εχει διαφορετικα κριτηρια.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθενας μας το βλεπει απο τη σκοπια του, προφανως, και εχει διαφορετικα κριτηρια.

το κακό δεν είναι πως το βλέπει ο καθένας διαφορετικά,αλλά το γεγονός πως το βλέπει ο κάθε ένας ατομικά.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το κακό δεν είναι πως το βλέπει ο καθένας διαφορετικά,αλλά το γεγονός πως το βλέπει ο κάθε ένας ατομικά.

Πως ειναι δυνατον αυτος που ζει το σπιτι του απο ενα επιδομα ή μια συνταξη να μην το βλεπει και ατομικα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να δεχτούμε τα απεχθή μέτρα της Ευρώπης και να μην πτωχεύσουμε. 5 χρόνια τώρα με τα μέτρα τους, είδαμε που καταντήσαμε. Τα πράγμα θα γινόντουσαν ακόμη χειρότερα, μέχρι να μην μείνει τίποτα όρθιο. Θα δίναμε ότι έχουμε και δεν έχουμε και στο τέλος, θα καταλήγαμε πάλι στην χρεωκοπία.

Πραγματικά, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι με αυτά τα μέτρα, θα ερχόταν κάποτε η ανάπτυξη και μια μέρα θα γινόντουσαν όλα όπως ήταν πριν;

Η αποδοχή των μέτρων, απλά θα ήταν άλλη μια παράταση. Ας χρεωκοπήσουμε τώρα, ας πεινάσουμε (κάποιοι ακόμα περισσότερο, κάποιοι ας ξεκινήσουν τώρα), ας πεθάνουμε κάποιοι από εμάς, αλλά τουλάχιστον ας μην είμαστε υποταγμένοι, ας ορθώσουμε ανάστημα, κι ας χτίσουμε κάτι από την αρχή.

Όσο για αυτούς, που λένε "δεν θα ψηφίσουμε καν", είναι το λιγότερο λυπηρό, για να μην πω χειρότερα.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν λίγο πιο "εσωτερικές" πληροφορίες από άκρως έγκυρη πηγή,

προχθές υπήρχε συγκέντρωση οικονομικών παραγόντων/ελίτ της χώρας στην οποία όλοι ήταν με laptop, κινητά, tablet και παρακολουθούσαν το διάγγελμα του πρωθυπουργού.

Όταν τελείωσε, οι περισσότεροι άσπρισαν, δεν έπεφτε καρφίτσα στο χώρο από τη βουβαμάρα και μετά από λίγο τα κινητά πήραν φωτιά. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω περισσότερα.

Το θέμα όπως προκύπτει με βάση αυτό που έχω πληροφόρηση είναι, όποιοι είναι καλά οικονομικά το συμφέρον τους είναι να ψηφίσουν Ναι, όποιοι δεν είναι το συμφέρον τους είναι η άλλη επιλογή.

Πέρα από ιδεολογίες, περηφάνιες και παραπληροφόρηση να εμποδίζουν την ψύχραιμη σκέψη, καθαρά και ψύχραιμα οι επιλογές είναι αυτές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...