Jump to content
loutsos13

YAMAHA MT-07 (2014)

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Μιάς και λέμε για αναρτήσεις, σκέφτομαι να προχωρήσω σύντομα σε αλλαγή πίσω ανάρτησης (και τουλάχιστον μπροστινά ελατήρια), καθώς η μαμά που έχει δεν την παλεύει με τα κιλά και τον φόρτο που κουβαλάω (95 κιλα περίπου με μπουφάν - τσάντα κτλ).

Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις, αλλά δεν έχω δεί φως...

Εκτός από Ohlins που είναι δοκιμασμένη αλλά και σχετικά τσιμπημένη, υπάρχει κάτι άλλο προς πρόταση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος brandonheat έγραψε:

Καλησπέρα παίδες,

Μιάς και λέμε για αναρτήσεις, σκέφτομαι να προχωρήσω σύντομα σε αλλαγή πίσω ανάρτησης (και τουλάχιστον μπροστινά ελατήρια), καθώς η μαμά που έχει δεν την παλεύει με τα κιλά και τον φόρτο που κουβαλάω (95 κιλα περίπου με μπουφάν - τσάντα κτλ).

Εκτός από Ohlins που είναι δοκιμασμένη αλλά και σχετικά τσιμπημένη, υπάρχει κάτι άλλο προς πρόταση?

Όταν λες ρυθμίσεις;.. Ο πληθυντικός είναι ευγενείας; :tooth:

Πριν το δώσω τελικά ήμουν στο ψάξιμο για αναβάθμιση και μετά από σκάλισμα και στα ξένα φόρουμ είχα καταλήξει πως καλή value for money λύση είναι το razor-r lite της k-tech. Διάβασα καλά πράγματα και είναι οικονομική λύση. Στην Ελλάδα μην περιμένεις να σου πει κανείς τίποτα πέρα από ohlins, είναι λίγο μονοπώλιο όπως οι akra για κάποιο λόγο...

Τροποποιήθηκε από τον pitapola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος brandonheat έγραψε:

Καλησπέρα παίδες,

https://hyperpro.com/mt-07-streetbox-available/

http://www.nitron.co.uk/catalogue_item.php?catID=12992&prodID=76735

https://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/config.aspx?TypeID=M

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος pitapola έγραψε:

Όταν λες ρυθμίσεις;.. Ο πληθυντικός είναι ευγενείας; :tooth:

Πριν το δώσω τελικά ήμουν στο ψάξιμο για αναβάθμιση και μετά από σκάλισμα και στα ξένα φόρουμ είχα καταλήξει πως καλή value for money λύση είναι το razor-r lite της k-tech. Διάβασα καλά πράγματα και είναι οικονομική λύση. Στην Ελλάδα μην περιμένεις να σου πει κανείς τίποτα πέρα από ohlins, είναι λίγο μονοπώλιο όπως οι akra για κάποιο λόγο...

Ναι η αλήθεια είναι πως μπάζει από παντού αυτο το "ρυθμίσεις", σκληρό, μαλακό και για προφόρτιση, ούτε λόγος :baby:

Πάντως θα το κοιτάξω σοβαρά το razor-r lite της k-tech. Ευχαριστώ!

πριν 1 ώρα, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Ευχαριστώ για τα Info, για να πω την αλήθεια, κοίταγα για Nitron, μιάς και γενικά διαβάζω καλά σχόλια στα ξένα forums.

Για hagon συγκεκριμένα, έχεις κάποια άποψη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω hagon στο μηχανακι μου, ειναι καλα ως προς την ανεση ρυθμίζονται δεν ειναι sportive οσο αλλα μιας και κατασκευάζονται με παλαιοτερα στανταρτς 

Για τα δικα μου οδηγικα δεδομενα ειμαι ευχαριστημένος 

Αποψη μου αν εχεις τα φραγκα και υπολογιζεις να το κρατήσεις το μηχανάκι βαλε ολινς οχι γιατι δε θα δεις μεγαλη διαφορα με οποιοδήποτε αφτερμαρκετ αλλα για το γαμωτο οτι ειναι ο λιντερ μπραντ και οχι τυχαία

Αν σκοπευεις να το δώσεις επισκεασε τα, το πολυ να βαλεις ενα ελατήριο για τα κυβικα σου στο υπαρχον αμορτισερ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος doctoras9 έγραψε:

Εχω hagon στο μηχανακι μου, ειναι καλα ως προς την ανεση ρυθμίζονται δεν ειναι sportive οσο αλλα μιας και κατασκευάζονται με παλαιοτερα στανταρτς 

Για τα δικα μου οδηγικα δεδομενα ειμαι ευχαριστημένος 

Αποψη μου αν εχεις τα φραγκα και υπολογιζεις να το κρατήσεις το μηχανάκι βαλε ολινς οχι γιατι δε θα δεις μεγαλη διαφορα με οποιοδήποτε αφτερμαρκετ αλλα για το γαμωτο οτι ειναι ο λιντερ μπραντ και οχι τυχαία

Αν σκοπευεις να το δώσεις επισκεασε τα, το πολυ να βαλεις ενα ελατήριο για τα κυβικα σου στο υπαρχον αμορτισερ 

Έχω το 07 2 χρόνια και κάτι πλέον. Το καλοκαίρι πήρα την απόφαση να το κρατήσω και να μην κάνω το βήμα παραπάνω.

Οπότε είπα να δώσω κάποια λεφτά για να κάνω το 07 αξιόλογο επι του συνόλου του.

Η οδήγηση μου είναι ως επί το πλείστον hooligan με 70% commuting, 30% στροφές και θέλω κάτι που να είναι ποιοτικό και όχι απαραίτητα Overkill.

Γενικά δεν μπόρεσα να βρω όσα περίμενα σχετικά με απόψεις και αναφορές περί πίσω ανάρτησης από Έλληνες για το 07...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παιδιά.

Χρειάζομαι μια βοήθεια οπό τους κατόχους της μηχανής. 

Πρόσφατα μετακομησα στη Αγγλία και την μηχανή την έχω στην Ελλάδα ακομα και θέλω να την φέρω και αυτήν εδω. Στην Αγγλία όμως έχουν κάποιους κανόνες και ένας απο αυτούς λέει οτι το κοντέρ πρέπει να γράφει μίλια αντί για χιλιόμετρα. 

Επειδή δεν το είχα δοκιμάσει ποτε, μπορεί κάποιος να δοκιμάσει στο κοντερ αν μετατρέπονται και να μου πει? Για βοήθεια μπορείτε να κοιτάξετε στην σελίδα 3-6 στο εγχειριδιο χρήσης.

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

@GeorStrat ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το έχω δει αυτό, αλλά επειδή έχω διαβάσει οτι αυτή την δυνατότητα την εχουν μονο οσες MT07 προορίζονταν για Αγγλία και όχι οι υπόλοιπες. Για αυτο ηθελα να το δοκιμάσει κάποιος που έχει την Ελληνική έκδοση όπως εγώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γίνεται εύκολα, και ναι το έχω δοκιμάσει. Πας στον χιλιομετρητή, και κρατάς πατημένο το αριστερό κουμπί για 3 δευτερόλεπτα περίπου.
Μπούμ. Άλλαξε σε μίλια. Καλή τύχη με το κρύο και τις βροχές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα παίδες,

Έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία (περίπου κάνα δίμηνο) κάποιες φορές όταν βάζω 5η (και πάω με σχετικά νορμάλ ταχύτητα, ~ 80-90 χλμ), βλέπω στην οθόνη το 5 να αναβοσβήνει και μετά από λίγο χάνεται τελείως ο αριθμός.

Το μηχανάκι δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα, οπότε πιθανότατα είναι αισθητήρας.

Έχεις παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 λεπτά, το μέλος brandonheat έγραψε:

Καλημέρα παίδες,

Έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία (περίπου κάνα δίμηνο) κάποιες φορές όταν βάζω 5η (και πάω με σχετικά νορμάλ ταχύτητα, ~ 80-90 χλμ), βλέπω στην οθόνη το 5 να αναβοσβήνει και μετά από λίγο χάνεται τελείως ο αριθμός.

Το μηχανάκι δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα, οπότε πιθανότατα είναι αισθητήρας.

Έχεις παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Απ' τα πλέον κλασικά θέματα που παρουσιάζει το 07, εμένα το έκανε καμία φορά στην πρώτη. Αν είσαι στην εγγύηση θα σου αλλάξουν αισθητήρα. Αλλιώς δες αυτό το βίντεο, είναι απλή η λύση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος pitapola έγραψε:

Απ' τα πλέον κλασικά θέματα που παρουσιάζει το 07, εμένα το έκανε καμία φορά στην πρώτη. Αν είσαι στην εγγύηση θα σου αλλάξουν αισθητήρα. Αλλιώς δες αυτό το βίντεο, είναι απλή η λύση.

Να'σαι καλά, εγγύηση πλέον δεν παίζει, το μηχανάκι ειναι 2,5 ετών (ζωή να'χει), οπότε θα το κάνω εγώ με τον τρόπο του βίντεο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@pitapola κάτι άσχετο με αυτο που ρώτησα πριν ρε m8, αλλά είδα το απλό MT-09 στην έκθεση και ένιωσα ένα σκίρτημα.

Απ΄ότι έχω καταλάβει, έκανες ακριβώς αυτή την κίνηση, οπότε, δώσε Info σχετικά με τις διαφορές απο το 07 όσον αφορά την άνεση κίνησης μέσα στην πόλη, κατανάλωση, ποιότητα στα περιφεριακά και αν είναι τόσο μανιτζέβελο όσο το 07.

Αν είναι για να μην τιγκάρουμε με Off-topic το νήμα εδώ, στείλε σε PM.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος brandonheat έγραψε:

@pitapola κάτι άσχετο με αυτο που ρώτησα πριν ρε m8, αλλά είδα το απλό MT-09 στην έκθεση και ένιωσα ένα σκίρτημα.

Απ΄ότι έχω καταλάβει, έκανες ακριβώς αυτή την κίνηση, οπότε, δώσε Info σχετικά με τις διαφορές απο το 07 όσον αφορά την άνεση κίνησης μέσα στην πόλη, κατανάλωση, ποιότητα στα περιφεριακά και αν είναι τόσο μανιτζέβελο όσο το 07.

Αν είναι για να μην τιγκάρουμε με Off-topic το νήμα εδώ, στείλε σε PM.

Έχεις πμ.

Με μια κουβέντα, προσωπικά δεν κοίταξα πίσω ούτε στιγμή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω λιγο τους κατοχους...τι παιζει με τον δεικτη καυσιμου?

Τι εννοω?Εχω κανει 80 χλμ μεσα στην πολη σχεδον παντα μεσα στο eco χωρις σπασιμο δηλαδη αλλα με ανοιγματα οκ , και εχει μεινει μονο η παυλα η τελευταια και αντε και η δευτερη αναλογα την κλιση του δρομου.

Εκανα 500 χλμ οταν το αγορασα με ταχυτητα 120-140 και το trip εγραψε 6λ/100(και μετα τα 80 χλμ συνεχιζει να το δειχνει).

Αν υπολογισουμε οτι στα 14 λιτρα που παιρνει καθε παυλα αντιστοιχει σε 2 και κατι λιτρα τοτε wtf?

Σε ολους κανει το ιδιο δηλαδη πεφτει αποτομα και μετα σταθεροποιειται και βγαζει πχ 180-200 η ετσι οπως παω εγω στα 100-110 θα παει ρεζερβα?

Εσεις τι καταλανωσεις εχετε στην πολη και στο ταξιδι με τα χλμ που γραφω παραπανω?

ΥΓ:Φοραω ολοσωμη Termignoni και φιλτρο DNA.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

Να ρωτησω λιγο τους κατοχους...τι παιζει με τον δεικτη καυσιμου?

Από την εμπειρία μου σε άλλες μοτο.

Αν για την ένδειξη το ρεζερβουάρ έχει φλοτέρ (και όχι τρίχα καυσίμου) τότε οι ενδείξεις θα είναι ανισομερείς γιατί το σχήμα του δεν είναι κανονικό,οπότε είναι λάθος η διαίρεση 'καθε παυλα αντιστοιχει σε 2'.

Μην εμπιστεύεσαι τυφλά το trip,παίρνει αρκετά δεδομένα για να παρουσιάσει συμπέρασμα με αποτέλεσμα α) να αργεί να το δώσει και β) να είναι λάθος.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χονδρικά το είπα το κάθε παύλα 2 λίτρα.Σημερα γράφει 80 χλμ από τον ανεφοδιασμό και είναι σχεδόν στο τέλος.Θα δείξει όταν πάω για καύσιμο πόσα λίτρα θα πάρει μέσα.

Για το trip που λες δεν εμφανίζει αυτονομία αλλά ποσά χλμ έκανα από το τελευταίο μηδενισμο. Που έκανα εγώ.

Τροποποιήθηκε από τον Vault 13 Dweller

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ενδειξη της βενζινης οντως δεν πεφτει αναλογικα, δηλαδη δεν αντιστοιχει 2 λιτρα σε καθε παυλα σε καμια περιπτωση. Ειναι ομως αναποδα απο αυτο που λες ("πεφτει αποτομα και μετα σταθεροποιειται και βγαζει πχ 180-200"). Η πρωτη παυλα αργει πολυ να σβησει (~70-80χλμ) και απο εκει και περα οι επομενες σβηνουν προοδευτικα ολο και πιο γρηγορα. Το πιο πιθανο ειναι να μην εκανες καλο γεμισμα, πχ να πετυχες κανεναν ασχετο στο βενζιναδικο που σταματησε να βαζει βενζινη μολις σταματησε η αντλια, χωρις να τραβηξει λιγο προς τα εξω το ακροφυσιο. 

Απο την εμπειρια μου η ενδειξη καταναλωσης του ΜΤ07 ειναι πολυ κοντα στην πραγματικη, αρκει φυσικα να κανεις και κανα reset πού και πού. Αλλιως κραταει δεδομενα απο το 0, οποτε δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια. Αν θες οντως να το χρησιμοποεις για να υπολογιζεις τα υπολειπομενα χιλιομετρα θα πρεπει να κανεις reset σε καθε γεμισμα. 

Εχε υποψιν σου πως στο συγκεκριμενο μηχανακι, λογω του οτι εχει πολυ μικρο ντεποζιτο, η ρεζερβα αποτελει σημαντικο μερος της βενζινης που κουβαλας (αν θυμαμαι καλα ειναι περιπου το 1/4 του ντεποζιτου). Απο τη στιγμη που αναβει το λαμπακι της βενζινης εχεις χονδρικα αλλα 50χλμ. Το λεω οχι για να πας να μεινεις απο βενζινη, αλλα επειδη στο ΜΤ07 πολλες φορες εμαθα να χρησιμοποιω και τη ρεζερβα ως ενος σημειου για να αραιωνω λιγο τις επισκεψεις μου στο βενζιναδικο.  Αν δηλαδη βγαλεις 160χλμ μεχρι να φτασεις στη ρεζερβα και μετα κανεις και αλλα 20-25 με το λαμπακι εχεις αυξησει την εμβελεια της μηχανης σου κατα ενα σημαντικο ποσοστο.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρωτος ανεφοδιασμος με συνθηκες πολης και μονο.πηρε 17 ευρω (περιπου 10.5 λιτρα) και εκανε 140 χλμ με τα λιτρα αυτα.Σαν πολλα δεν ειναι τα λ/100?

Τροποποιήθηκε από τον Vault 13 Dweller

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος Vault 13 Dweller έγραψε:

Πρωτος ανεφοδιασμος με συνθηκες πολης και μονο.πηρε 17 ευρω (περιπου 10.5 λιτρα) και εκανε 140 χλμ με τα λιτρα αυτα.Σαν πολλα δεν ειναι τα λ/100?

Οντως υπερβολικη μου ακουγεται η καταναλωση. Πανω απο 6,5 λτ/100 ειχα δει μονο στην πιστα και δεν ειμαι κανας ηρεμος οδηγος γενικα. Εχω ακουσει και για καταναλωσεις γυρω στα 5 στην πολη (απο πιο συντηρητικους αναβατες). Δες την πιεση των ελαστικων σου και παρακολουθησε το λιγο. Αν συνεχισεις ετσι ισως πρεπει να το κοιταξεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα δω το γεμισμα αυτο τι θα κανει.

Δευτερο βημα ειναι να κυκλοφορησω με το μαμα φιλτρο και μαμα εξατμιση.

Τριτο βημα ειναι να παω Yamaha...να το δουνε !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα